Dagblad voor Scbiedani en (hustrekco. 20ste Jaar Donderdag 25 November 1897. No. 5954. "§3ureau ^otersfraat 50. Iets uit let huiselijk leven van Mens. Feuilleton. rr PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels fo.60 Elke gewone regel meer *0,10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten^ aangegaan. ALGEMEEK OVERZICHT. 24 November '97. De regeering in Denemarken heeft bij net Landsthing een ontwerp vermogens- en inkomstenbelasting ingediend. Het ontwerp verlangt van ieder een recht van li pc. per jaar van zijn inkomsten, terwijl van het vermogen zal moeten worden betaald 30 oere van de duizend kronen. De eerste 700 kronen zijn van de inkomsten belasting vrijgesteld, leder, die eenjaarlijksch inkomen heeft van meer dan 1500 kronen en een vermogen van meer dan 5000 kronen, is tot eigen aangifte verplicht. Het wetsontwerp vond reeds onmiddellijk een hardnekkig bestrijder in den vroegeren premier, den heer Estrup, die uitging van de bewering, dat het ingediende ontwerp in strijd is met het programma der rechter - zijde. De rechterzijde toch keurt alleen dan een vermogens- en inkomstenbelasting goed, wanneer de staat dringend behoefte heeft aan vermeerdering zijner inkomsten en die vermeerdering alleen uit zulk een belasting zal kunnen putten. Dit is tnans het geval nog niet, verklaarde de heer Estrup en hij nam deze gelegenheid tevens te baat om heftig uit te vallen tegen de financieele politiek van het tegenwoordige kabinet- Hörring. Totnogtoe heeft hij evenwel niet veel succes gehad. De Keizer van Duitschland is weer op reis. Maandag-ochtend is keizer Wilheim te Kiel aangekomen en aan het station ont Vangen door prins en prins Heinrich, den staatssecretaris van marine en verschillende admiraals. Hij begaf zich aan boord van het vlaggenschip Kurfürst Friedrich Wilhelm, Waar hij zoolang hij in Kiel blijft logies deukt te nemen. Dadelijk daarop is de Keizer recruten gaan beeëdigen. Ditmaal had de Keizer een geschikter onderwerp voor zijne toespraak tot de marine-recruten gekozen, wien hij de trouwe plichtsbetrachting van Hertog Friedrich Wilhelm van Mecklenburg voor hield en van de met de torpedo boot S. 26 omgekomen manschappen. Na de toejui chingen te zijner eere nam de Keizer nog maals het woord en, naar aanleidingvan de aanwezigheid van het Russische ooi log. schip Wladimir Monomach ter reede van Kiel herinnerende dat de Russische Keizer admiraal van de Duitsche marine was, piees hij de flinkheid der Russische matrozen en eindigde met een driemaal herhaalden juich kreet voor tsaar Nikolaas. 's Middags bezocht Wilhelm, in zijne Russische admiraalsuni- form gestoken den Russischen kruiser Wladimir Monomach. 's Avonds was er een galadiner aan boord van de Friedrich Wilhelm, waarbij o. m. de Russische com mandant prins Tomoki genoodigd was. Welke beteekenis er aan het optreden van de Duitsche marine te Kiatsjou ge hecht wordt, blijkt uit het voornemen om 's Keizers broeder, prins Heinrich, met een tweede smaldeel van schepen naar China te zenden en hem het opperbevel over de Duitsche zeemacht in die wateren te geven Naar het zich laat aanzien, zal het plan om een vast punt op de Chineesche kust te bezetten, werkelijk als een reden tot aanneming van het voorstel om de vloot uit te breiden, in den Rijksdag moeten dienst doen. De Daily Chronicle maakt de opmerking dat, met inbegrip van de bemanning der Kaiserin Augusta, die nu op weg is naar China, zich thans in de Chneesche wateren 2200 man Duitsche troepen bevinden, of ongeveer 10 pet. van de gansche Duitsche zeemacht. In de begrootingscommissie der delegatie van Oostenrijk, gisteren te Weenen ver gaderd, heeft graaf Goluchowsky in den breede de onjuiste uitlegging van zijn laatste politieke rede besproken. Hij sprak tegen, dat hij over de betrekking met Rusland dubbelzinnig geweest was. In antwoord op een vraag, zeide de minister, dat de Oosten rijksche troepen en schepen van Creta tetug- getrokken zouden worden, als de toestand op het eiland kalm genoeg was geworden. Tot dit doel wordt ijverig onderhandeld. Goluchowsky zeide ook nog, dat het Duitsche schip, dat de Cretasche wateren verlaten had, binnenkort door een ander zou worden vervangen. Hij prees ook Duitsch-lands gedrag, wijl het te Berlijn een vergadering, waarin Oostenrijksche afge vaardigden zouden spreken, verbood. De commissie bracht eenstemmig een motie van vertrouwen in de politiek der regeering uit en nam de begrooting van buitenlandsche zaken aan. De minister-president van Spanje, de heer Sagasta, gisteren een deputatie uit Catalonië te "woord staand, heeft gezegd, dat de regee ring haar program op het stuk van Cuba s autonomie ook in de douane met kon ver anderen. De minister hoopte, dat de Cuba nen een commissie zouden benoemen, om met een Spaansche commissie de handels betrekkingen tusschen Spanje en Cuba te regelen. De oud-gouverneur van Cuba, generaal Weyler, is gisteren te Barcelona aan wal gegaan.' Er was een betooging maar niet van beteekenis. Weyler stelt zich aan als de kampioen van de nationale bescherming in tegenstel ling met de zelfstandigheid van Cuba wat de" douane betreft. Men beweert, dat hij van zin is, de conservatieve partij te her vormen en haar aanvoerder te worden. De Dauntless de bekende stoomboot van de Cubaansche vrijbuiters, is wel-is-waar door de Amerikaansche kanonneerboot Vesuvius aangehouden, terwijl ze een schip sleepte van Jacsonville naar Savannah, maar bij het onderzoek waren noch manschappen noch oorlogscontrabade van Cuba aan boord van de stoomboot te vindenze is dus weer vrijgelaten. De vredesonderhandelingen in de hoofd stad van Turkije vorderen thans zeer goed. De resultaten in de vergadering van ge machtigden der Mogendheden Zaterdag ge houden, zijn zeer bevredigend. Heden kan men de onderteekening van de overeen komst verwachten. De reorganisatie van de Turksche vloot is tot het voorjaar uitgesteld, hetgeen beschouwd wordt, zegt de correspondent van de Times, als gelijkstaande met afstel. De regeering zal nu alleen enkele verbete ringen laten aanbrengen, op Turksche werven. De agenten van Krupp en van de Vulcan-werken zijn al weer naar Duitsch land teruggekeerd. Volgens een bericht uit Chania aan de Koln. Zeit. heeft het Duitsch gezantschap te Constantinopel het Turksch legerbestuur verwittigd, dat een Duitsch pantserschip een nieuwe bezending troepen naar Chania zal brengen, in plaats van het afgehaalde detachement. Er loopt een gerucht dat prins Ferdi nand van Bulgarije zou willen aftreden. Hij vindt, zegt de Daily News, geen voldoenden steun bij het ministerie en dat moet hem tot het besluit hebben gebracht om heen te gaan. De toestand in Uruguay, waar zooals reeds de vorige week werd gemeld met het oog op de aanstaande presidentskeuze een geweldige agitatie heerscht, blijkt bij voortduring zeer bedenkelijk te zijn. De partij van den heer Herrera heeft een manifest uitgevaardigd,waarin de canüiüatuur van den heer Gomensoro voor het presiuent- schap wordt aanbevolen. Gomensoro was president in 1»72. De aanhangers van Cuestas dringen er bij dezen op aan, den Senaat te outbiuden en zich als dictator op te werpen. Zij be weren dat de bevolking deze daad zal goed keuren. ieio. Elisabeth, wier hart sneller geklopt had bij het vernemen der voetstappen op de straat, werd bleek en beefde, terwijl de jongeling haar eerbiedig, maar tevens har lelijk groette. Het is wel lang geleden, dat men u gezien heeft, zeide vrouw Gudula in hare vreugde. Elisabeth gat de oude vrouw door een teeken te kennen, dat zij deze zydehngsche berisping afkeurde. - Iedereen schijnt dit gevoelen hier niet te deelen, goede vrouw Gudula, antwoordde de jongeling glimlachende. Dri® dagen l Drie dagen, zonder ons te komen bezoekenDrie dagen waren mij als een jaar, en onze avonden vielen ons zoo lang. Drie dagen, o ja, vrouw Gudula, zoo lang is het juist geleden, antwoordde de jongeling, terwijl hij zijn mantel afwierp. Ook mij viel de tijd langMaar er zijn jagen, waarop dringende bezigheden ons geboeid houden! Er zijn dagen, waarop mismoedigheid ons het hart toenijptwaarop de denkbeelden hunne vlucht niet weten te nemen, en de hand weigert aan de gedachte te gehoorzamen. Op zulke dagen, vrouw Gudula, ontwaart men eene zekere droef geestigheid, eene behoefte tot eenzaamheid welke zelfs met kan genezen worden door den aanblik van hen, die ons het dierbaarst zijn! Want op die dagen twijfelt men aan het tegenwoordige, men twijfelt aan de toekomst, ja aan zich-zelven. En men twijfelt ook aan hen, die ons liefhebben, niet waar? vroeg Elisabeth op eenen zacht berispenden toon en met tranen in de oogen. Vergeef mij, ach, vergeef mij, juffrouw Elisabethik ken u nu reeds sedert drie jaren sedert drie jaren wend ik alle moge lijke moeite aan, om mij een bestaan te verschaffen, ten einde mijne droomen van creluk te verwezenlijken, en ik kan in niets slao-en. Ik blijf altijd even onbekend.... even arm, wil ik zeggen. Ik wenschte door een of ander schitterend gewrocht u een bewijs te geven van mijne genegenheid jegens u want gij weet het toch men spot met een iormmensch, die een arm meisje huwt.... men verwijt hem zijn huwelijk als eene slechte daad; men sluit alle wegen der toekomst voor hem af. De behoefte treedt in het huisgezin, en met haar de mismoe digheid, en niets kan hem meer aan de armoede en de middelmatigheid ontrekken. Ja, gij hebt gelijk, meester Peter ja, de genégenheid voor een arm meisje brengt ongeluk °aan; dit is belachelijk, dit is nood lottig.... men moed maar afscheid nemen, men° moet er zich maar van ontdoen, niet waar Elisabethwelk eene gestrenge, harde taal durft gij tegen mij voeren! Vergeef mij, zeide zij, terwijl zij hare hand, welke hij in de zijne genomen had, teruc trok, vergeet mij, meester I eter. Vergeef mij, dit is het laatste bewijs van zwakheid, dat ik u geven zal; ik zal voor taan sterk zijnik zal u bewijzen, dat ik voor u met die baatzuchtige, koude gene genheid koesier, ais een gewoon meisje.... Wat gij daar aanstonds hebt gezegd, heb ik reeds sedert lang bij mij zelve oegrepen, en ik heb er mij Ue bitterste verwijtmgen over gedaan. Hoezeide ik tot mij zelve, gij hebt hem hef, en gij verwoest zijne toekomstGij bemint hem, en gij veroor deeld hem voor zijn leven lang tot armoede Als hij de edelmoedige opofferingen, welke hij voornemens is u te doen, tot stand brengt, veroordeelt gij hem, om aan uwe zijhe onbekend te Olijven voortleven, en gij zult hem steeds als een voorwerp van wroeging en zelfverwijt voor uwe oogen zien. Neen, meester Peter, dat zal niet gebeuren. Wees vrij. Ik geef u uwe beloften terug: wees voortaan voor mij slechts een oroeUer. Misschien zal ik er eenigen tijd om kwijnen, maar het gevoel van een voiorachten plicht geeft sterkte en daarenbovenik ben gemeen zaam geworden met net ongeluk. tffeek, maar vastberaden zeite zij zich weèr neder. (Wordt vervolfd). NlEUWESCHIEOAMSCHE COURANT i-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1