Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaar». Vrijdag 26 November 189/. No. 5955. ^yxxvean ~g$oter&tvaai 50. Iets uit let huiselijk leven vanRnlm Feuilleton. algemeen overzicht. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsf°.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten; aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester en wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den Raad diet ^emeente in zijne vergadering van den 12den November jl. is vastgesteld de volgende Verordening VERORDENING tot wijziging der veror dening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden, optochten, het houden van verlotingen en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam. Eenig Artikel. In de verordening op de tapperijen, loge menten, openbare vermakelijkheden, op- achten, het houden var. verlotingen en den kandel in gebruikte roerende goederen te Schiedam, vastgesteld den 30sten Augustus I 92, wordt voor het woord voor komende in al. 1 van art. 4, gelezen "twaalf'. Aldus vastgesteld ter openbare vergade. Eng van den gemeenteraad van Schiedam, den 12den November 1897. De Burgemeester, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hnn bericht van den 23/24 November jl. B, no. 844, 2=! afd. G. S. no, 65, in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 258ten November 1897. He Buraemeester en Wethouders voornoemd, y VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. adresseneen bruinachtige eend, met kuif, aan het gistpakhuis van Ris, Zijlstraat 38, een bruin bont, bij Leenders, Breedstraat 41, een donkergrijze pelerine var. een jongensjas, bij Hölscher, achter de Teerstoof 24, en een witte handdoek, bij Schilperoord, Helenastraat 1, een pelsmusje,bij Swartjes, Overmaasche steeg 4, een rijksdaalder, bij Bokhorst, Broers vest 130, en een zwarten hond, met bruine en witte vlekken, bij van Velzen, Broersveld 149. Politie. Gevonden voorwerpen. Cl. Aanwezig aan het Commissariaat van Politieeen kinderzak, met een portenionnaia niet f 0.05, een kindermof, 2 witte schorten, en een houten stop, van een melkkan. b. Terug te bekomen aan de volgende 25 November '97, De verwarde Dreyfus-zaak, die in Frank rijk zooveel hoofden warm maakt, blijft steeds een hoofdfeit van den dag. Het ge voelen begint thans veld te winnen, dat noch Dreyfus, noch Esterhazy, noch Picquart noch iemand anders landverraad gepleegd heeft, maar dat er enkel een schurkenstreek is begaan door iemand die zich van Ester- hazy's schrift bediend heeft om Dreyfus te doen veroordeelen, teneinde zich voor de aanbrenging van den landverrader grof te laten betalen. Volgens den Berlijnschen correspondent der Strassburger Post inoet nl. gebleken zijn, dat de bewuste bewijs stukken allen vervalscht zijn. Ook zegt hij, diende men niet te vergeten, dat de Duitsche ambassade officieel verklaard heeft nooit in het bezit geweest te zijn van eenig stuk als waarop Dreyfus veroordeeld is, en keizer Wilhelm zelf gat er zijn keizerlijk eerewoord op, dat Duitschland aan r.iemand in dien zineenige opdracht had gegeven. De Fransche regeering, meent de schrijver, moest nu eens niet al haar zin en verstand op de ontmas kering van den uverrader" zetten, maar liever eens naar den falsaris zoeken, die naar indertijd de compromitteerende stuk ken heeft in handen gespeeld en zich daar voor door haar heeft laten betalen. De Parijsche bladen Figaro en Matin beginnen zich in gelijken zuil als bovenge noemd Duitsch blad uit te laten, wijl uit niets gebleken is, dat de geïncrimineerde documenten ooit in handen van Duitschland op de Duitsche ambassade gekomen zijn, en ook die stukken-zeiven er eenigszins ver dacht uitzien. Op het bewuste borderel staat o. a. dat zeker stuk uiterst moeilijk te krijgen is, niettegenstaande een ingewijd officier in het Journal des Débats verzekert, dat zulk stuk integendeel voor elk artillerie officier van den generalen staf wel te krijgen was, vooral in de dagen der manoeuvres. Zelfs officieren, die niet tot de genie be- hooren, krijgen dan een Manuel de tir in handen, waaruit zij betreffende de behan deling van het veldgeschut allerlei gegevens kunnen putten, die wel-is-waar dikwijls gewijzigd worden, maar toch op dat oogen als Dgeheim" gelden. Maar in het buiten land zou men er betrekkelijk weinig aan hebben en veel meer uit de voor een ieder verkrijgbare vakbladen kunnen lezen. Dn wat over de dekkingstroepen gezegd wordt, weet ieder majoor op zijn duimpje tijdens de manoeuvres. In verband hiermede brengt men een bericht van de Wiener Allgemeine Zeitung over een brochure, die de bekende Normann Schumann(de man die in het beruchte Fransch proces een rol gespeelt, heeft eerstdaags zou uitgeven en waarin hij spreekt van Richard Grothe, een journalist, d:e volgens Normann-Schumann zoowel voor de Duitsche als voor de Fransche regeering spionnen- diensten verrichtte, en ze beiden bedroog hij was 't het ook die aan de Fransche re»eering den bekenden brief van den militairen attaché in handen gespeeld zou heb ben die het meest tot Dreytusveroordeeling heeft bijgedragen. Grothe, in zijn armoedig verblijf in de rue Grenelle door een mede werker van de Figaro geinterpellleerd, ver klaart deze beschuldigingen voor onzinnig. Hij heeft nooit iets te doen gehad met de Fransche regeering. Met Normann-Schu mann stond hij in den laatsten tijd op zijn vijandelijken voetdeze wilde zich zeker op hem wreken. Van andere zijde wordt op dat alles ge antwoord, dat juist om het ontoereikende van de hier bedoelde documenten de Re geering des avonds voor de beslissende zitting van den krijgsraad nog een heel ander stuk heimelijk aan de rechters toonde, dat de schuld van Dreyfus buiten allen twijfel stelde en waarop hij dan ook eigenlijk zou veroordeeld zijn. Maar nu rijst de vraag of niet bij slot van rekening dat alles afdoende stuk insgelijks valsch kan geweest zijn. Kolonel Picquart, wiens naam zoo her haaldelijk genoemd is in de Dreyfus -zaak, wordt Vrijdag te Parijs verwacht. Hij is aan boord van de Rhone van Tunis ver trokken. De Temps geeft omstandig bericht van een huiszoeking die eergisteren gedaan is in de kamers te Parijs van overste Picquart, op een anonieme aanwijzing, onderteekei.d »Een vaderlander." Alles werd doorzocht medegenomen slechts eenige brieven maar een getuige beweert te heboen hooren zeggen Wat wij gevonden hebben, bevestigt ten volle wat wij reeds wisten." De directeur van de stoomvaartmaat schappij waarvan Picquart gebruik maakt, heeft per telefoon strenge orders ontvangen om elk onderhoud van reporters met den overste te verhinderen. De Times verneemt uit Constantinopel dat de Porte zeer boos is op Rusland wegens de nota waarbij Rusland onmiddellijk 1,150,000 pond verlangt tot voldoening van de termijnen der oorlogsschattinghtt genoemde bedrag, vermeerderd met de aan Oostenrijk te betalen schadevergoeding, dreigt de geheele oorlogsschatting van Griekenland te zuilen opslokken, te meer daar de andere mogendheden hun eischen wel zullen handhaven. De ministerraad in Spanje heeft gisteren een beslissing géhomen, ook ten aanzien van het douanetarief voor Cuba. Deze be slissing wordt echter nog geheim gehouden. Volgens Reuter is de intocht van generaal 1610. 5) Zie daar dan, Elisabeth, hoe gij mij begrijptzie daar dan, op welken prijs gij hiijne toegenegenheid jegens u schat I Heb ik sedert drie jaren niet altijd voor u ge- Werkt? Heb ik niet alles gedaan om uwer Waardiger te worden, om u eenen naam te kunnen doen dragen, waarop gij trotsch moogt zijn Uw naam! Maar ik weet niet eens Uwen naam Gelooft gij wel, dat meer dan eens eene achterdocht bij mij is opgerezen, omdat gij altijd zoo geheimzinnig te werk gaat? Dat ik veel geleden heb door den spottenden glimlach der buurvrouwen, wan- h««r zij u hier zagen ingaan Maar ik heb die achterdocht altijd onderdrukt en doe dit nog; want ik zie u aan voor eertr oprecht en rechtschapen jongeling.... Kor tom, ik herhaal het u, meester Peter, ik wil voortaan in u niets meer dan een broe der zien; ik wil voor u niets meer zijn, dan eene teedere, belangstellende zuster, eene zuster, die uwe bekommernissen en uw verdriet met u wil deelen, die u troosten zal, en welke gij altijd ter uwer huipe be reid zult vinden. Maai geene dwaze plannen meerDat doet te zeer, dat doodt, Er was zoo veel standvastigheid in deze woorden, en zij werden met zoo veel klem en uitdrukking van waarheid gesproken, dat de jongeling er niets op kon antwoorden, dan een paar tranen, welke hij heimelijk wegvaagde. Eindelijk stond hij met eene zekere plech tig? houding op. Elisabethzeide hij, ik heb gezworen, dat gij mijne vrouw zult worden, en niets kan mij van mijn woord ontslaan.... Noch tans, omdat gij het zoo wilt, orusia ik u van alle verbindtenis jegens mij maar ik herhaal het u, ik houd daarom den eed, dien ik gedaan heb, voor niet minder heilig. Vaarwel, ik zie u niet weder, voor dat gij mij schrijft, om terug te komen misschien verlaat ik Antwerpen. In den naam der heilige Maagd 1 neem toch op die wijze geen afscheid, snikte Gudula. Hoeals men elkander reeds zoo lang kent, moet men elkander dan zulke harde woorden toegeven, waarover men reeds berouw heeft, alvorens ze ten volle te hebben uitgesproken Wat zal er van u beiden worden, als gij van elkander geschei den zijt Elisabeth doet niets dan schreien gedurende de drie dagen, in welke zij u niet gezien beetten gij zijt bleek als een doek, meester Peter, na de weinige woorden, welke gij met Elisabeth gewisseld hebt. Ach mijne kinderen! verwoest toch niet het'geluk, hetwelk de Voorzienigheid voor u bereid heeft. Gij zijt beiden jong, gij gevoelt voor elkander eene heilige, zuivere hefde, en nochtans wanhoopt gij Ik stel vertrouwen in de toekomst in de barmhar tigheid Gods. Waar zoudt gij henen gaan, meester Peter, om eene voor u meer ge schikte vrouw te vinden? Zij wordt van een ieder geacht en geëerd, iedereen groet haar met dien eerbied, alsof haar vader, meester Brant, nog in zijnen vollen rijkdom en luister ware. Eu zij is zoo werkzaam» zoo zorgvuldig, zoo goedaardig! O, wist gij eens, hoe zij zorgt voor mij, die slechts eene arme dienstmeid ben van wijlen hare moederWist gij eens, hoe zij mij troetelt bij de minste ongesteldheidZij kan niet even als ik voor dagloon gaan werken, want dit zou beneden haren stand zijn, en ik zou voor alles in de wereld niet willen, dat zij zich zoo ver vernederdemaar zij brengt hier den dag door met kant maken... Zij verdient meer dan iken als ik des avonds te huis kom, staat het avondmaal gereed, benevens een goed vuur en een vriendelijk onthaal I O, zij is een engel, zoo waar als gij een eerlijk jongeling zijt zij moet eens gelukkig worden God ver laat de zijnen met. Welnu, wij zullen dat tijdstip geduldig afwachten, en God za! het, hoop ik, spoedig doen geboren worden. Geeft elkander in afwachting de hand, vergeten wij al die leelijke woorden, en laat ons alleen over vriendschap spreken. Wordt vervolgd). NlEÜWrSGHIEDAMSGHE COURANT - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1