Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. ^ureau looierstraat 50. In liet M van flea H. Meiijl Iets uit liet Mselijl tan van Eieis. 20ste Jaar®:, Zondag 28 November 1897. No. 5957. Feallleton. ALliE.ttEE.N OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAM COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco Der post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVEBTKNTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. (Ingezonden). Het ziet er, op moreel gebied, slecht uit n het land, waar eens een H. Lodewijk den j "6Pter voerde. Schurkerij voor en zwende- riJ na komen er aan het licht en iederen o opnieuw wordt het op schandalen be- Publiek in zijn immoreelen honger ge ijsd. Nu weder is het de nagalm van et voor diie jaren gevoerde proces—Drey- as> die als een nieuw en zeer veeg teeken Va" Frankrijks naderend verval zich is komen aar»nelden. hle pers van heei Europa is onder den lndruk van het nieuwe schandaal, dat Frank- Hlk, het ongelukkige Frankrijk, te aan bouwen geeft. He parlementsleden in Frankrijk zijn om- °opbaardat heeft Panama ruimschoots be*ezen. Het corps der hoogere en lagere officieren !n Fiankrijks leger telt de grootste schurken ln zijne rangendat is in den laatsten tijd °"°'nstootelijk aan het licht getreden. *o een Fransch spotblad kon men dezer "kgen een plaat zien, waarop een Parijsche straat was afgebeeld. Een massa volk, daaronder vele soldaten, verdringen zich Or0 de courantenverkoopers, waarvan de een a' harder dan de andere schreeuwt»Lees inhechtenisneming generaal X lees bet groot veraad van kommandant Y h® vlucht van kolonel Z." ^Vat zegt een correspondent van het ^■'arische dagblad Le Soir 1 Er bestaat zegt hij een syndicaat, °Pgericht met het uitsluitend doel den jood E'eytus uit zijn ballingschap te verlossen, «ij zegt, dat een Joodsch bankiershuis te Harijs de leiding van dat zaakje in handen Heett en dat verschillende Joodsche bankiers- 101O. 7) Zulk eene overeenkomst van smart maakte 'jhlk eenen diepen indruk op den jongeling, at hij zijne ooszen niet kon afwenden van jjat zwakke, bleeke schepsel, wier gelaat a°or eenen langen sluier ten halve be dekt was. Toen het meisje opstond volgde Peter baar, en den volgenden morgen wist hij "eheridig eenige inlichtingen in te winnen, ^ver haar, die zijne gansche verbeelding "ezig hield. Zij heette Elisabeth Brant, en was van ®®ne aanzienlijke burgerfamilie. Het verlies onderscheidene schepen op zee had haren vader ten onder gebracht, die toen huizen 1500 gulden als aandeel hebben ge stort. Onder de parlementsleden schurken, in het leger groote bandieten, zelfs de »Koningin der aarde", de Pers, kan, zegt de Bien public hare eer niet onbezoedeld bewaren. Wat zegt dit blad? Sinds het syndi- caat-Dreyfus werkt is het onmogelijk leest men de bladen van Frankrijk, ja zelfs van andere Europeesche landen te lezen, zonder een sterken reuk van omkoopbaar heid gewaar te worden. Verval derhalve hier en daar en overal. Een Parijsch dagbladschrijver klaagde onlangs over den handelsgeest in de moderne persd. i., in de taal van een gewoon menschenkind de journalisten huilen met de wolven, waarmee ze in het bosch zijn ze hebben hun pen veil voor hen, die hun goud aanbieden het bezit van goud opent de gelegenheid voor het smaken van genot, en dit laatste immers is einddoel en streven bij hen, die met allen godsdienst en moraal voor goed gebroken hebben. En als nu door de mannen van de groote pers de openbare meening bewerkt is, dan, ja dan, is het misschien geen kunst meer om de onafhankelijkheid der rechterlijke macht te fnuiken en vrijspraak te verkrijgen voor een, die werkelijk schuldig is en de ver banning van hem, die aan het landverraad part noch deel heeft. Van zelf dringt zich bij een ieder de vraag opVanwaar het verval, dat Frankrijk te aanschouwen geeft En dan moet het ant woord luiden: het is de anti christelijke, de anti-godsdienstige geest, die een groot deel van Frankrijk, die geheei zijne regeering doordrongen heeft, die de schuld is van Frankrijks verval. Het huidig geslacht heeft in de openbare scholen, d. i. de scholen zonder God, de scholen tegen God, allen eerbied voor God en Zijn gebod verloren. Stelselmatig is het geloot uit het hart des kinds gerukt en twee jaren geleden gestorven was, en God had nog eene harde beproeving voor de wees weggelegd, toen Hij hare moeder tot zich riep. Sedert dien noodlottigen dag leefde Elisa beth nog eenzamer eti meer afgezonderd zij verdiende haar brood met handenarbeid, en haar eenigste gezelschap was eene oude (fienstrneid harer moeder, welke door niets van hare meesteres noch van hare dochter te scheiden was. Terwijl het jonge meisje zich te huis onophoudelijk bezig hield met kantwerken, hetwelk echter een gering loon opbracht, ging de oude bij andere menschen in dagloon werken. De buren konden niet genoeg uitweiden in den lof dier twee vrouwen, en zooals Gudula straks zeide, nam een ieder beleefdelijk den hoed at, als zij voorbij gingen. Deze bijzonderheden, in plaats van de nieuwsgierigheid van Peter te bevredigen, wekte ze nog meer op hij besloot, zich in dat huis in te dringen, om zich persoonlijk te overtuigen, wat hij van Elisabeth Brant en van hare beschermster te denken had. Een voorwendsel was niet moeielijk te vinden want het was voldoende, eeuig naaiwerk aan de beide werksters te gaan bestellen. even stelselmatig wordt in de groote en kleine godsdienstlooze pers zorg gedragen, dat alle eerbied voor godsdienst en zedenleer v irre blijft. Waar de bewindslieden voorgaan in het tegenwerken van den godsdienst, daar moest het volksgemoed, het volksleven wel verpest worden. En dat volksleven is verpest, van boven tot beneden, van de hoogste tot de laagste kringen. Waar het geloof in God en in eene eeuwige vergelding te loor gaat, daar vlieden zedelijkheid, goede trouw en eerlijkheid, de deugden, die als het fonda ment zijn, waarop iedere regeering moet steunen. Is er voor het ongelukkige Frankrijk dan heel geen kans, om het verval te stuiten Is er dan heel geen middel om te beletten, dat Frankrijk in een toestand van volslagen barbaarschheid komt Zeker, maar van dat middel is men niet gediend het is terug te keeren tot God en Godsdiensthet in oere herstellen van de begrippen van mo- .Jiteit, naar die begrippen leven. En toch is dit het eenige middel. Moge Frankrijk dit inzien, eer het te laat is. 27 November '97. De nieuwe zitting van het parlement in Engeland zal, volgens het koninklijk besluit verschenen in den Official Gazetta, op 8 Februari geopend worden. Naar Reuter's Agentschap verneemt, is er aan het Engelsche ministerie van kolo niën bericht ontvangen van een gerucht, volgens hetwelk een botsing zou hebben p'aats gehad tusschen de Engelschen en de Franschen te Nikki, dat door de Franschen zou zijn genomen. Dit gerucht wordt echter aan het ministerie als zeer onwaarschijnlijk beschouwd, daar de Engelschen, die in het achterland van de Westkust zeer weinig in aantal zijn, strenge orders ontvangen moeten hebben een conflict met de Franschen te vermijden, die eveneens dergelijke beve- Peter werd door Elisabeth eenvoudig be leefd ontvangen zij belastte zich gaarne met den haar bestelden arbeid, en bepaalde den dag, waarop die zoude voltooid zijn. Twee maien véór dien dag kwam Peter nog eenige aanmerkingen maken op het bestelde werkdan moest hij halskragen, dan weder manchetten hebben, kortom, hij vond altijd een voorwendsel, om Elisabeth te gaan spreken. Hoe meer hij haar zag, hoe meer hij bespeurde, dat zij schoon, onschuldig en eene heilige, duurzame toegenegenheid waardig was. Van hare zijde meende het meisje, nog nooit zulk eene liefelijke stem te hebben gehoord, als die van meester Peter nooit had zij gedachten hooren uiten, die zoo zeer met de hare overeenstemden, zoodat op zekeren avond eensklaps het pir.n tot een huwelijk gevormd werd. Van dien oogenbi'k af bekende Elisabeth openhartig hare vriendschap voor Peter, en de goede Gudula verheugde zich over eene g' leurtems, waaraan zij nooit getwijfeld h want het zou nooit in de gedachten d oude vrouw zijn opgekomen, dat men Elisabeth zijn hof kon maken, zonder haar te willen huwen. len moeten ontvangen hebben. De En gelsche troepen in het achterland zijn aan zienlijke versterkingen aan 't ontvangen. Aan de Times wordt uit Hongkong ge seind, dat de onderkoning van Kanton, naar aanleiding van dringende telegrammen, met zyn admiraal en generaal maatregelen neemt tot versterking van de havens aan de rivier. Aan de Times wordt uit Johannesburg geseind, dat in het uitleveringsverdrag, gesloten tusschen de Republiek en Natal, ook helers van gouddiefstallen worden uit gezonderd. De zaak-Dreyfus, dienietalieen in Frank rijk, inaar over geheel de beschaafde wereld aller aandacht gespannen houdt, 'is een belangrijke stap verder gekomen de minis ter van oorlog heeft de enquête omgezet in eene gerechtelijke instructie. Generaal Pellieux is dus thans, op een voorstel van den gouverneur van Parijs en met toestem ming van den minister officier de police judiciaire geworden, hetgeen in hoofdzaak beteekent, dat hij volmacht heeft om huis zoekingen te doen en de getuigen die voor hem hun verklaringen komen afleggen, op een eed kan vorderen. Van die bevoegdheid heeft generaal Pel lieux reeds gebruik gemaakt door huiszoe king te laten doen in de woning door kolonel Piquart te Parijs bewoond, voor hij naar Tunis vertrok. De Patrie beweert, dat men in de bij die huiszoeking gevonden papieren de bewijzen heeft gevonden van diens relaties met Leblois ScheurerKerstner en Mathieu Dreyfusde papieren zijn nagekeken door generaal Pellieux, die het resultaat onmid dellijk aan den Minister van Oorlog heeft medegedeeld. Men beweert, dat de officier die de huiszoeking deed niemand anders is dan kolonel Henry, de opvolger van Picquart bij den generalen staf als chef van het bureau. Hij zou na de huiszoeking verklaard hebben wat wij gevonden hebben, beves tigt hetgeen wij reeds wisten. Maar Peter, die nog onlangs door een Italiaansch meisje niet braaf was behandeld geworden, gat zich slechts met wantrouwen aan zijn gevoel over. Meermalen zelfs wilde hij van haar scheidenhij wilde ver trekken want, zeide hij bij zich zeiven, zij zal mij bedriegen, even als die andere hij kon maar tot geen bepaald besluit komen. Zoo verliepen er drie jaren, waarin hij door allerlei tegenstrijdige gedachten werd voort- geslingerd. Elisabeth integendeel had zich met al het vertrouwen van een jong, onschuldig meisje aan haar teeder gevoel overgegeven en rees er al eens een twijfel bij haar op, dan was een woord van Peter voldoende, om haar gerust en tevreden te stellenzoo zelfs, dat zij er nooit aan gedacht had, het geheim te ontsluieren, waarachter de jonge ling zich verborg zij kende met eens zijnen maatschappelijken stand, noch zijnen familie naam zij noemde hem altijd meester Peter. Wat gaat haar zijn naam aan Dien zal hij haar eens geven voor God en de menschen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1