öasrblad voor Schiedam en Omstreken 20ste Jaarg, Zondag 28 November 1897. No. 5957. ^Bureau l&oterstraat 50. TWEEDE BL IP. ILmU BINNENLAND. DURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco oer Dost door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. H. M. de Koningin-Regentes bracht gis teren, vergezeld van Jonkvrouwe van de Poll, een bezoek aan het ziekenhuis te Apeldoorn. De president van 't bestuur van het zie kenhuis, met de directie, mej. C. M. Bosch, ontvingen H. M., waarna de inrichting werd bezichtigd. H. M. betoonde veel belangstelling en sprak hare tevredenheid over een en ander uit. De verpleegden, de verpleegsters en de directie ontvingen elk een bouquet. Men meldt aan de lel, uit 's Hage Behoudens latere wijziging, welke echter niet waarschijnlijk is, zal H. M. Koningin Wilhelmina haren plechtigen intocht doen te Amsterdam op Maandag 5 September 1898, en zal de inhuldiging der jonge Ko.iingin den daaropvolgenden dag plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Woensdag 1 December niet plaats hebben. Naar aanleiding van het, ook door ons overgenomen, bericht over de plannen van den minister met de op Lombok buitge maakte kroonjuweelen, deelt het Vad. mede, dat nog niet beslist is, of de kostbaarheden in het Rijks Museum ten toon gesteld zullen worden ten bate van het Nationaal Fonds, opgericht ten behoeve van in den ïndischen krijg verminkte militairen en hun weduwen en weezen. En dat daarna de kostbaarheden terug gezonden zouden worden naar Batavia, is slechts in zoo ver juist, als dit de reeds vroeger in bruikleen afgestane voorwerpen aan het B. Gen. van K. jen W. betreft. De overige blijven, na ve/koop nochtans van die, welke geen andere waarde hebben dan van het edel metaal, in ons land en zullen over de verschillende musea worden verdeeld. Omtrent de onderteekening door de Re geering von de overeenkomsten met de Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen schrijft het Handelsblad het volgende Niet geneel juist is, naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, het bericht van de IV. R Ct., dat de regeering vóór de onderteekening van de overeenkomst met de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen betreffende het gebruik der van België over te nemen spoorweggedeelten, zica had ver zekerd, dat de concurrentie der gelijknamige stations van den Hollandschen Staatsspoorweg in het verkeer met België niet zal worden opgeheven. Ware deze zekerheid inderdaad door de regeering verkregen, de directie der Hollandsche Spoorweg Mij. zou daarvan wel op eer. of andere wijze zijn in kennis gesteld. Die directie zou dan toch niet ir. een adres aan de Tweede Kamer na de indiening van de bedoelde overeenkomst afgezonden, juist tegen het ontbreken van die zekerheid hare bezwaren hebben kenbaar gemaakt. Vermoedelijk heeft het bericlu zijn ont slaan te danken aan een ook ons ter ooren gekomen gerucht, dat de directie der Staats spoorweg Mij. zich voorhands niet ongeneigd zou willen verklaren om eventueel voor enkele plaatsen In ons land ondere zekere omstandigheden de concurrentie te doen voortbestaan. Ook na dit schrijven van het Hbl. blijft de N. R. Ct. het desbetreffende bericht handhaven. Ten gevolge van de overstroomingen, welke Oostenrijk in dezen zomer hebben geteisterd en waardoor de fabriek te Steyr, belast met de levering onzer nieuwe gewererq zeer heeft geleden, moeten aldaar bereids gekeurde, doch beschadigde wapenen en verwisselstukken, op nieuw gekeurd worden. Gok heeft de fabriek aldaar gedurende eenige weken ten gevolge der overstrooming, den aanmaak van geweren geheel moeten staken, waarvoor dus uitstel voor de ople vering is verleend moeten worden. De commissie met de keuring belast zal nu iri verband met een en ander langer te Steyr moeten verblijven dan aanvankelijk was bepaald. Door het Spaansche gouvernement zijn eenige wijzigingen gebracht in den tekst van de certificaten van oorsprong voor goederen bestemd voor Spanje. Aan het consulaat van Spanje te Amsterdam zijn inlichtingen te bekomen benevens modellen van bedoelde certificaten, zooals die met ingang van 1 Januari a. s. zullen moeten worden opgemaakt. Zooals onlangs is gemeld, zijn er plannen ontworpen voor de oprichting van een stoomvaartlijn tusschen Java en de Perzische Golf en de vestiging van een Nederlandsch- Indische bank in Perzië. Voor de directie van deze bank, die geheel onafhankelijk van de Perzische Regeenng te Teheran zou worden opgericht en waarvan het hoofddoel zou zijn bevordering van het hrndels- en stoomvaartverkeer van Ned.- Indië en Nederland, is door den heer W. L. Bosschart, zaakgelastigde en consul- generaal der Nederlanden te Teheran, aan bevolen de heer C. C. J. v. d. Klaauw, een Nederlander, die, na zijn examen als leerling- consul te hebben afgelegd, sedert jaren bij ïThe Imperial Bank of Persia" werkzaam is, het laatst als «manager" van de filiaal Meshed, Na alles in Perzië zooveel mogelijk voorbereid te hebben, is de heer van der Klaauw naar Holland vertrokken en te 's-Gravenhage aangekomen. (Vad.) Naar aanleiding van plaats gehad heb bende ongelukken op het emplacement van het centraalstation der S.S. te Rotterdam, is door inspecteurs en ingenieurs uit Utrecht een gestreng onderzoek ter plaatse ingesteld, waarvan het gevolg zal zijn, dat een be langrijke verbetering zal worden aangebracht in de verlichting van het station D. P. (Msb.) Aanslag op een trein Omtrent iut onderzoek iri zake de poging om Woensdag-avond den exprestrein 241 onder Kethe te doen ontsporen, wordt aan de N. R. Ct. nog het volgende gemeld Nadat de arbeider Esbeukman zich van de mannen, die hem bedreigden, had los gerukt, is hij zoo hard hij kon naar den wachter van blok X geloopen, bij welk blok zich de seinpaal bevindt waarmede aan den naderenden expres-trein het onveilig sein moest worden gegeven. Dit oordeelde hij onder de gegeven omstandigheden het meest practische, wat hij kon doen. Ware hij eerst naar den wissel wachter Kolvers geloopen om hulp te halen dat hij dit niet gedaan heeft werd als niet voldoende opgehelderd voorgesteld dan zou hij zeer veel tijd verloren hebben om te kunnen zorgen dat aan blok X het signaalonveilig zou kun nen worden gegeven. De wisselwachter Kolvers woont niet pl. m. 30 schreden van de brug over de polder vaart. De afstand van het weggedeelte, waar de versperring werd aangetroffen, tot aan de woning van Kolvers bedraagt pl. m. 275 M. Esbeukman zou derhalve 275 M. voor den heen- en evet.zooveel voor den terugweg hebben noodig gehad en oordeelde 't hierom doelmatiger zich hard loopende te begeven riaar het op circa 500 meter gelegen blok X om het teeken onveilig te doen geven, ook omdat hij verwacht dat de bedreigde treiu, in het tijdverloop dat hij noodig had om naar Kolvers te loopen en met dezen naar de hindernis terug te keeren, inmiddels zeer dicht de versperring zou zijn genaderd. Esbeukman kwam en dit wordt be vestigd door den wachter van blok X Lam- bertse geheel ademloos bij laatstgenoemde aari. Hij was zeer ontdaan en kon in 't eerst geen woord uitbrengen. Zijn kleederen waren gescheurd. Eindelijk wist hij Lambertse te beduiden dat deze het signaal onveilig moest zetten aangezien een hindernis was gelegd dicht bij de brug over de Poldervaart aan «ie zijde van Delft. Toen het signaal dan ook gestreken was, was de bewuste trein 241 reeds zeer dicht tot blokhuis X genaderd. Gelijk reeds bekend is, bleef toen de wisselwachter Lambertse op zijn post, reed Esbeukman met den trein mede en verwij derde hij met den machinist de dwarsleggers, die nog steeds over de rails lagen. Eene veronderstelling dat bij dit geval zou moeten gedacht worden aan een opzet telijk opwerpen van de hindernis, met het doel eene belooning te ontvangen, gesteld op het voorkomen van gevaar voor een trein, wordt onaannemelijk geoordeeld, daar de geringe gratificatie, daarvoor bestemd, in de verste verte niet in verhouding zou staan tot de zware straf, bij het W. v. S. tegen het doen ontstaan van gevaar voor een trein bedreigd, noch tot de zware zede- i jke verantwoordelijkheid. Van andere zijde wordt gemeld, dat het onderzoek er toe geleid heeft, dat men in hooge mate is gaan twijfelen aan de geloofwaardigheid van den wegwerker E., wat betreft zijne verklaring dat de dwars leggers door drie onbekende personen op de spoorbaan zouden zijn nedergelegd. In de raadsvergadering gisteren-mid dag te Vlaardingen gehouden, werd een voorstel van burgemeester en wethouders om het uitbaggeren en schoonhouden der havens ondershands aan te besteden tegen f3000 per jaar aan Dirk Visser te Sliedrecht afgestemd, omdat de meerderheid voor ipenbare aanbesteding was. Bakkersbeweging in Den Haag. Gister-avond werd in de Hoogduitsche Schouwburgzaal een gedeeltelijk openbare, deels huishoudelijke bijeenkomst gehouden van den 's Gravenhaagsche brooddepóthou- ders bond. Tegenwoordig wareu de meeste directeuren en patroons, o. a. de heeren Eussen en Lensvelt Nicola, aan wie ter vergadering hulde werd gebracht voor hun optreden tegenover het drijven der gezellen. Tot deze bijeenkomst was ook uitgenoodigd het bekende dames-comité maar, namens dat comité, was een schrijven ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat de dames aan de uitnoodiging geen gevolg zouden geven, aangezien door het bestuur van den depothoudersbond niet was ingewilligd haar verzoek( van de inwilliging waarvan zij hare tegenwsordigheid beslist afhankelijk hadden gesteld) om ook den voorzitter en den secretaris van het plaatselijk comité voor de afschaffing van den nachtarbeid in gelegenheid te stellen, de vergadering bjj te wonen. De voorzitter, en heer F. de Weger, be sprak de belangen van de depóthoulers tegenover den eisch tot afschaffing van den nachtarbeid en wees er met nadruk op, dat, indien patroons dien eisch inwilligden, de toestand der depóthouders van gedrukt, als hij thans reeds is, eenvoudig onhoudbaar zou worden. Hij stelde nogmaals in 't licht dat de depothouders verplicht waren, zich met den patroon tegen de afschaffing te verklaren. Een der patroons wees er op, dat, al wilden patroons en fabriekshoofden den eisch der gezellen inwilligen, zij zulks niet kunnen met het oog op de eischen aan eene alles zins goede bediening der clientèle gesteld. Hij twijfelde er dan ook niet aan, dat de patroons voet bij stuk zullen houdan, het eenige middel om het publiek, dat thans verkeerd is ingelicht, te overtuigen dat het dwaalt. Hij betreurde ten zeerste, dat enkele gezellen, die trouwens van hunne houding het slachtoffer zijn geworden, zich hebben laten medesleepen om de kantanjes uit het vuur te halen. Uit den loop van het verdere debat bleek, dat men vrij algemeen de overtuiging deelde, dat. de kwestie van staking van den nacht arbeid binnenkort van het tapijt zal ver dwijnen, welke meening zeer versterkt werd door een Ingezonden Stuk waarop men wees in een der locale bladen van de hand van den Voorzitter van het plaatselijk Comité voor de afschaffing van den nacht arbeid, Adam, die in dat artikel ten slotte adviseert tot intrekking van het op 3 October jl. door de gezellen genomen besluit om den 17n Januari e. k. algemeen den nacht arbeid neer te leggen. Nadat de Voorzitter den aanwezigen pa troons dank had gezegd voor de beloonde belangstelling werd de openbare vergadering gesloten. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, zijn de technici, belast door het haven-comité uit den gemeenteraad met een onderzoek naar de mogelijkheid eener bommenhaven te Scheveningen, voor hun opdracht niet aan een termijn gebonden, maar is hun, ook geheel in den geest van den minister van waterstaat bekwamen spoed aanbevolen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5