GEMENGD NIEUWS. Laatste Derieliteii. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Burgerlijke Sianü. Visscher ij-Berichten. Scheep v«aart. Handelsberichten. 36.50 Beursbericht van Amsterdam' 134V» 11V» 36 Mr. Van Hall, de wethouder voor onder wijs te Amsterdam, heeft aan de hoofden der openbare lagere scholen le klasse aldaar eenmissive gezonden, inhoudende het verbod, dit jaar, zooals bij vorige gelegen heden wel geschiedde, het openbaar de liefdadigheid van het publiek in te roepen, om den leerlingen hunner school in de St. Nicolaaswees een feestje te bereiden of hen te onthalen. Dr. A. Kuyper, voorzitter van de com missie van ontvangst van buitenlandsche journalisten bij gelegenheid van het plech tige huldigingsfeest van H. M. de Koningin, heeft in deze hoedanigheid op yerzoek zitting genomen in de hoofdcommissie van ingezetenen voor de feestelijke ontvangst, van H. M. de Koningin binnen Amsterdam in 1898. Van de «Delftsche IJsvereeniging", te Delft, zijn de Koninklijk goedgekeurd statuten opgenomen in de Staatsct. No. 278. De vereeniging stelt zich ten doel het schaatsenrijden te bevorderen en zoo aan genaam en gemakkelijk mogelijk te maken, door het aanlegen en Onderhouden van ysbanen in en om de gemeente Delft, in aansluiting met de ijsbanen van de naburige gemeenten. Zij zal zich, met volkomen behoud van eigen zelfstandigheid, aansluiten aan de Zuid-Hollandsche IJsvereeniging. Bij dienstorder is aan het geheel trein personeel der Hollandsche Spoor bekend gemaakt, dat het verboden is het middageten door hunne kinderen te laten brengen. Men schrijft vele kleine diefstallen aan die kinderen toe. Thans kan met zekerheid worden mede gedeeld dat de Hollandsche IJzeren Spoor weg maatschappij het contract betreffende de oprichting der centrale controle van Nederlandsche spoorwegen heeft opgezegd tegen 1 Januari 1899. Alsdan zullen hare ambtenaren, die thans te Utrecht werkzaam zijn, ongeveer 50, weder naar Amsterdam worden verplaatst, waar door de H. IJ. S. M. weder eene afzonderlijke controle zal worden opgericht. Bij de leden van Utrechtsche studenten corps circuleert een adres ter teekening, te richten aan den minister van binnenl. zaken, waarin verzocht wordt, dat de medische studenten, oud leerlingen der Hooger- Burgerscholen, voortaan ook worden toe gelaten tot de promotie van doctor in de geneeskunde. De zaak—Hoogerhuis. Woensdag-avond had in de Concertzaal- Van der Wielen te Leeuwarden eene door een tiental sociaal democratische arbeiders en andere volksvereenigingen uitgeschreven openbare vergadering plaats, om te protes teeren, tegen de veroordeeling en voordurende gevangenhouding van de drie gebroeders Hoogerhuis. Als sprekers traden de heeren M. Valk van Loosduinen, schrijver der bekende brochure over debe zaak, en W. Havers van 's Gravenhage. Zij voerden de bekende grieven aan. De uitslag was de aannemginder volgende motie De vergadering, gehoord de inleiding van den heer Valk, alle aanleiding gevende tot ernstigen twijfel aan de juistheid der verdeeling is van meening, dat het noodzakelijk is, dat de zaak der gebroeders Hoogerhuis opnieuw worde onderzocht. dringt, om dit mogelijk te maken, op zoodanige wetsherziening aan, dat de Hooge Raad een nieuw rechserlijk onderzoek kan gelasten. De vergadering, die door pl.rn. 45e personen werd bezocht, was eerst tegen middernacht atgeloopen. Te Nijmegen is de waterstand op de Waal zoo laag, als die sinds menschen- heugenis met geweest is dan ook zooverre van de kademuren geweken, dat men met voertuigen op de bedding der rivier langs de kade zou kunnen rijden. Schepen, die daar moeten lossen, moeten dan ook een heel eind uit den wal blijven, hetgeen veel bezwaren oplevert. Door de verontdieping der vaargeul bij het fort «Sprokkelenburg" ligt soms een heele vloot van allerlei schepen en stoombooten, die alle eerst op diepte gemeten moeten worden te wachten. Vooral des avonds of 's nachts, wanneer geen doorvaart wordt veroorloofd, levert zoo'n vloot met haar seinlichten in top van Nijmegen uit een aardig gezicht op. Wegens verdenking van zich aan verduis tering te hebben schuldig gemaakt, van de hem toevertrouwde stukken enz. met gelds waarde, is de postbode van Nieuw Helvoet op Helvoetsluis in zijn betrekking geschorst. Hij gaf voor eergisteren-nacht onderweg te zijn aangevallen door twee hem onbekende personen, doch bij onderzoek is gebleken, dat dit een verzinsel is, aangezien bij huis zoeking te zijnent, verscheidene postwissels en brieven, die hij had moeten bestellen, zijn gevonden. Het lijk, dat Maandag-ochtend uit den Amstel te Amsterdam werd opgehaald, waarop o. a. een toegangskaart tot den wedstrijd van «Orpheon" werd gevonden, is thans gebleken te zijn van zekeren heer L. uit 's-Gravenhage, lid der zangvereeni- gmg sCecilia". aldaar. Naar de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. seint, heeft de bekende dr. Ekholm, in eene vergadering van de Stock- holmsche aardrijkskundig genootschap een lezing gehouden over Andree's expeditie. Met de voor Juli ingestelde meteorologische waarnemingen tot richtsnoer, kon, meende deze, thans met reden een berekening ge maakt worden over de richting, die de lucht bal genomen heeft. De ballon moet eerst naar het Noordwesten, vervolgens naar het Noordoosten zijn gedreven. Hieruit kon men opmaken, le. Andrée de Noordpool zeer dicht genaderd moet zijn en 2e. dat hij vermoedelijk op Frans-Jozefland is uit gestapt, om daar te overwinteren. Dr. Ekholm meent, dat de omstandigheden voor een overwintering daar zeer gunstig zijn. De expeditie naar Spitsbergen is terug gekeerd zonder iets van Andrée's ballon ontdekt te hebben, Door het moedig gedrag van een baan- wachtster aan de Russische spoorlijn Taubow- Katchiminck, is een misdadig opzet van een paar schnrken, dat vele menschenleveus had kunnen kosten, verijdeld. Elisabeth Petrowna Wedjanina bemerkte onlangs kort voordat een trein haar wachtpost zou voorbij komen, dat twee mannen bezig waren steenen op de spoorstaven ee leggen. Zonder zich te bedenken, wierp zij zich op de mannen en nu ontstond een verwoed gevecht met uiterst ongelijke kansen. De beide misdadigers hadden de vrouw aangegrepen en sleurden haar naar een brug in de nabijheid om haar in het water te werpen. Zij rukte zich los, trok een mes en viel opnieuw op de schurken aan. Gelgkkig naderde er op dat oogeeblik een man voor wie de kerels de vlucht namen. De baanwachster snelde naar de spoorlijn terug en verwijderde de steenen, terwijl de trein reeds zichtbaar was. Nau- welijk was zij gereed en zonk zij van in- spannning machteloos neder, toen de trein voorbij snorde. Het leven der reizigers was gered. Het spoorwegbestuur zond aan de moedige vrouw een belooning van 300 roebeis en de minister van verkeer scnonk haar de herinnenngsmedailje. Een historisch Persoon. Deze week is te Parijs in zijne fraaie woning in de Avenue du Bois de Boulogne de heer Evans Amerikaanscn tandendokter, overle den, die ook een van de meest tragische momenten der moderne geschiedenis heeft doorleefd. Hij kwam geregeld aan het Keizerlijk Hof op de Tulleriën vóór 1870, en toen op 4 September het Keizerrijk ineenstortte vluchtte de keizerin Eugénie, door alleD verlaten, in zijn huis. Zij bleet aldaar gedurende den nacht, en den volgenden aag geleidde de heer Evans haar in zijn eigen rijtuig naar de Fransche zeekust, en wel naar Ueauville, badplaats niet verre van Dieppe. Hij zocht aldaar een gelegenheid voor haar om ongemerkt naar Engeland over te steken, en vond die in het pleizierjacht van een Engelschman,sirBurgojne die aanvanke lijk meende, dat de tandmeester hem voor de gek hield, toen deze hem een onderkomen vroeg voor keizerin Eugenie, die in Frankryk in die ongeluksdagen haar leven niet meer zeker was. Maar in het einde overtuigd, stak de Engelschman met zijn jacht 's avonds in zee. het was schrikkelijk zwaar weder op het Kanaal, zoo zwaar als zelden of'ooit beleefd is. Te Hasting stapte de Keizerin aan wal, en daarna heett zij noch aan dokter Evans noch aan sir Burgojne iets vau zich doen hooren. Als verklaring Hiervoor is misschien aan te voeren, dat de sluiksche vlucht late altijd zwaar gewogen heett aan de Keizerin na al de grootheid, weike zij te Parijs doorleefd had, en vooral nadat bekend werd, dat princes Clotilde, echtgenoote van prins Jerome Bonaparte, in een open rijtuig met »ier paarden door haar eigen livreibedienden ■le stad was uitgereden. Het gevaar was echter voor prinses Clotilde lang met zoo groot als voor keizerin Eugénie. Door den heer G. Visser Bzrt., majoor- cominandant dei d.d. schutterij alhier is het eere-voorzitterschap aanvaard van de Ver eeniging «Het Vaderland Getrouw". Heden slaagde aan de universiteit te Leiden voor het candidaats-exainen theologie 2e gedeelte, de heer H. Dubbeld, alhier. heden-morgen viel Freek Wessel van de gording van het havenhoofd in de haven. Gelukkig werd dit opgemerkt door een paar knechts uit de branderij van den heer P C. van der Pant aan de hoofdstraat, die den drenkeling weder spoedig op het droge brachten. (S. C.) Naar de JV. R. Ct. verneemt, zijn tot leden van aen Raad van State benoemd mr. henny te Amsterdam, lid van Gedepu teerde Staven van Noord-holland en mr. Th. Borret, oud-lid van de Tweede Kamer en lid der Provinciale Staten van Zuid holland, te 's-Gravenhage. Boor Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem is beuoemd tot rector van de R. K. weeshuizen te 's-Gravenhage de weleerw. zeergei. heer L. J. J. hagaraats (in de plaats van den weleerw. heer W. M. G. Witiert van hoogland, belast met de zorg voor de nieuwe parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad te 's-Gravenhageen tot leeraar aan net seminarie hageveld de weleerw. heer S. Bleeker, kapelaan te Rijswijk. Naar de Msb. met leenwezen verneemt, is de eerw. pater K. Wuifingh C. BB. R. te Amsterdam, ernstig ongesteld. Zijn toe stand is van dien aard, dat er sprake van was, hem de laatste Jhh. Sacramenten te doen dienen. De instructie in de zaak van Müller, die vrouw en kind vermoordde in de Seho- terboschstraat te Rotterdam, is gesloten en de zaak verwezen naar eene openbare rechtszitting. Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem heeft voor dit bisdom benoemd tot leden van het bestuur van het «Pensioenfonds voor de onderwijzers aan R. K. bijzondere scholen in de diocesen Utrecht en Haarlem" de neeren L. G. van Schaik, hootd eener par ticuliere school te Amsterdam, G. VV. Lam, hoofd eener R. K. school te Rotterdam, en G. B. Eylers, onderwijzer aan de R. K. school te Ueltt. Z. D. Hw. Mgr. F. A. H. Boermans, bischop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Beek, den weleerw. heer A. J. Vonken, pastoor te Steijn tot pastoor te Stem den weleerw. heer T. J. M. Portz, kapelaan te Beektot kapelaan te Beek den eerw. heer h. A. Dirx, kapelaan te Maasmeitot kapelaan te Maasmel den eerw. heer H. P. h. Toebosch, kapelaan te Swolgentot kapelaan te Swolgen den eerw. heer G. J. Meuskens, uit het Seminarie. Het programma van den Nationalen en Internationalen wedstrjjd voor mannenzang uitgeschreven door de hedertafel »Zanglust" te Amsterdam ter herinnering aan haar 40- jarig bestaan, luidt als volgt Derde afdeelingVereenigingen welke nog nimmer een prijs behaald hebben. Eerste prijs, een verguld zilveren medaille en f 109 tweede prijs, een verg. zilv. medaille en f 50 derde prijs, een verg. zllv. medaille en f 25. Tweede afdeeling Bekroonde vereenigin gen, doen welke nog nimmer een eersten prijs of eere prijs hebben behaald. Eerste prijs een verguld zilveren medaille en f 150 tweede prijs een verguld zilveren medaille en f 100derde prijs een verguld zilveren medaille en f50. Eeiste afdeeling: Vereenigingen welke reeds een eersten prijs in mindere afdeelin- gen behaald hebben. Eerste prijs een gouden medaille en f 300tweede prijs een verguld zilveren medaille en f150; derde prijs ee° verguld zilveren medaille en f75. EereprijsWedstrijd tusschen de eerste prijs winnende vereeniging van afdeelingeb 1, 2 en 3. Een kunstvuorwerp. Afdeeling bij Uitnemendheid Vereenigih' gen welke reeds in een eerste afdeeling een eersten prijs of eere prijs behaald hehben. Eerste prijs een gouden medaille en f50<J Tweede prijs een idem en f250. Derde prijs een idem en f100. Eere AfdeelingVereenigingen welk® reeds een eersten prijs behaald hebben in een afdeeling van uitnemendheid. Eerste prijs een gouden medaille en f1250 tweede prijs een gouden medaille en f500. Men deelt aan de Tel. mede, dat de heer Messchaert zich als lid en leider van het Amsterdamsch Vocaal Kwartet heeft terug getrokken en dientengevolge is in onder ling overleg met de andere leden van he' Kwartet, dit vanaf gisteren ontbonden. Overleden: 25 Nov. Hendrika Kras sen berg, oud 69 jaar en 3 maanden, wed- van A. de Jong, Lange Achterweg. 2b- Johannes Bernardus Koole, oud 56 jaar eh 2 maanden, Schie. SCHIEDAM, 27 Nove nber. Van de haring- visscherij kwamen alhier binnen de logger SDM. 15 De Maas, schipper J. Bal, met 20 last haring van de derde reis, voor de Maatschappij Zeevisscherij »De Hoop", en de bom SCH. 345, Adriana, schipper J- Dijkhuizen, met 14 last haring, van de derde reis. Schiedam. 27 November. Vertokken s. s. Lydia Millington, kapt. C. Siemssen, naar Newcastle. Hamburg, 26 November. Bij duiker onderzoek is gebleken dat het s. s. Aorwdi van Pernau naar Schiedam, dat in het Kaiser Wiihelmkanaal aan den grond heeft gezeten, den achtersteven en de kiel heeft gebroken. Het schip is echter dicht, doch moet de lading lossen om te repareeren. BEURS TE SCHIEDAM, 27 Nov. 1897. Spoeling f2. Moutwijn: Makelaars Not. f7. p Brandersbond - 58/*—7/s- Stemming Vast. 27 Nof- Berlijn. I ftogge .SL0TK.jPP;mUS in loco Parijs. iIamb. i Nov. 38.- Meel 12 Merk. 1. md. 63.10 63.10 12 Dec. 62.80 62.90 Rogge, loop. md. 18.60 I860 Dec. 18.75 I8 60 Spirit, p. Nov.,. Dec. 20.25 20.25 p Jan./Feb. 20.20. 26 Nov. 27 Nov. New-York. Maïs I 33:i/t Amsterdam. 26 Nov. Rogge op lev. prijsh.per Maart 131, 132; per Meifl29 130; per Juli f 129- 27 Nov. Rogge cp lev. vast; per Maai't 1132, 133; per Mei f 131. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 26 Nov. 0.81 M. 27 Nov. 0.80 M. Wisselkoersen te It otterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.07 Disc. 3 pCt. Parijs - 47.872 Antwerp. -47.75 3 Per Telefoon. Jt/g pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 lurkije Venezuela Vand. Nederl. Handeimij p WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp Adjustment p Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Öostenr. loten 1860 Viadridsche loteD furksche Prolongatie 27 Nov. 877/g 851/4 19'/» 85 53 12'/» 59'/» 12'/»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6