Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. De Storm. bedaren gekomen, doordat het ontslag tan Badem, op raad van Banffy en Goluchowski, is aangenomen. De Rijksraad is verdaagd. Een briet van den Keizer aan den minister president gedagteekend van 28 dezer, be veelt de verdaging van den rijksraad tot nader order. Wegens den veranderden toestand heeft de rector der Weener universiteit het be sluit tot schorsing van de lessen aan die universiteit ingetrokken. Bij de aankomst van de afgevaardigden uit Weenen aan het station te Praag waren er weinig beteekenende samenscholingen. De politie verstrooide de menschen gemak kelijk. Schiedam, 30 November 1897. Met liet bedaren van den storm was gisteren-avond het gevaar voor het avond getij geweken. Het water is aan de Hoofdstraat tot circa 2.50 -}- A. P. gerezen, zoodat het tot een belangrijke hoogte tegen de huizen stond. Met het oog op een veel hoogeren water- Stand waren reeds de noodige voorzorgen aan de Hoofdstraat genomen, ook door het plaatsen van y licht voor het geval de gasverlichting stoornis ondervond. Ook in de stad ondervond men veel last van het water. Niet alleen op de Raam en de Schie, maar ook in de Zijlstraat, de Kinderbuurt, het Spinhuispad en de Sint Anna Zusterstraat stond de straat onder en hadden de laagst gelegen woningen veel van het water te lijden. In de Konijnenbuurt zijn de grondvaten der branderijen volgeloopen. Op enkele punten liggen daar de keien door elkaar geworpen. Ook de kaden langs de Poldervaart bleken te laag voor den hoogen waterstand. Op verscheidene plaatsen stroomde het water met kracht over den oever. De laagste punten werden hier en daar met zakken zand opgehoogd. Morgen wordt hier bij goed weder een drijvende stoombrandspait beproefd, die des middags ten 1 ure in de Buitenhaven zal aankomen. De naam van den jongen, wien gisteren in de stoom branderij van de firma H. Jansen Co alhier het bekende ongeluk trof, is, zooals ons nader blijkt, niet J van Gommel, maar J. van Beers. In het Instituut Esmeyer aan de Houtlaan No. 4 te Rotterdam ontstond gister-namiddag omstreeks 4 uur brand, tusschen den vloer der tweede en derde verdieping van een der schoollokalen. De onderwijzers ontruimden beleidvol de schoollokalen en gaven aan de inmiddels aangerukte brandweer gelegenheid het schoolgebouw binnen te dringen. De brand bleek ontstaan door een lek aan den schoorsteen, waardoor tusschen het plafond het vuur zich had kunnen ontwikkeien. Onderwijzers, kostleerlingen en spuitgasten hadden in één uur tijds onder leiding van een brandmeester het vuur gedoofd. Zaterdag-middag heeft in de Delftsche- schie te Overschie een aanvaring plaais gehad, tusschen een met pulp beladen aak schip schipper A. de Leeuw van Weenen, bestemd voor Den Haag, en een onbeladen ijzeren Westlander; schipper N. Leeflang, te Overschie, waardoor het aakschip groote schade beliep, welke door Leeflang moet worden vergoed. Zaterdag-avond is de gewezen melkschipper A. L. Gerritsen, laatst in dienst van den heer G. Arkensteyn aan Den Hoorn (Schip luiden), op een nog niet opgehelderde wijze te water geraakt en verdronken. Zondag morgen omstreeks 6 uur werd het lijk nabij het zoogenaamde nVhetje" aan den kant der Schiplmdensche vaart opgemerkt door een vrouw, die zich naar de vroegkerk begaf. Het lijk is daarna per schouw huiswaarts gebracht. Gerritsen laat een vrouw en kind on verzorgd achter. RN.) De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat zijn gisteren door H. M. op het Loo in audiëntie ontvangen. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt in zijn memorie van antwoord op de Staatsbegrooting mede, dat de post »inhul- diging van H. M. de Koningin" thans in verband met een waardige ontvangst van de Indische Vorsten en de buitenlandsche Pers van f 50.000 op f 100.000 is gebracht. Door mr. G. Blom te Utrecht is een adres gezonden aan den Minister van Bin nenlandsche Zaken, waarin hij verzoekt, dat de Minister het daarheen wilde leiden, dat de 250e gedenkdag der onderteekenmg van den vrede van Munster (30 Januari 1898) in Nederland worde herdacht door bespreking der genoemde gebeurtenis op school, alsook door alle andere middelen, welke den Minister daartoe geschikt moch ten voorkomen. Door het sluiten van een nieuw contract zal van 1 Januari af vóór den nieuwen Rotterdamschen waterweg ten allen tijde over een krachtigen loodssstoomer beschikt kunnen worden. De Minister van Marine is voornemens in het belang van den handel dezen dienst zooveel mogelijk uit te breiden. De Vereeniging tot behartiging der stoom- vaartbelangen in Nederland heeft zich tot den minister van Waterstaat gewend om opheffing van de ankerplaats te Rotterdam gelegen boven de spoorbrug tusschen de Ooster- en Maaskade, op grond dat bedoelde ankerplaats door hare ligging midden in de rivier een bepaalde sta in den weg is voor de vele stoombooten, die gedurende den geheelen dag aan de beide kaden af- en aanvaren en voor het doorgaande verkeer. Het scheepvaartverkeer is zegt zij - - op dit riviergedeelte zoo aanzienlijk, dat er geen ruimte voor een ankerplaats aan mag onttrokken worden. De vereeniging is van gevoelen, dat aan de inwilliging van haar verzoek geen bezwaren zijn verbonden. Het geldt toch de verplaatsing van slechts enkele schepen, die bovendien geen haven geld betalen en waarvoor hooger op de rivier voldoende ruimte aanwezig is. Nadat de bond van commiezen-verifica teurs zich reeds driemaal met een adres tot de opvolgende ministers van financiën wendde om lotsverbetering, heeft hij thans voor dat doel adressen gezonden aan de leden der Tweede Kamer. Men deelt aan het Centrum mede, dat in den toestand van dr. Schaepman heuge lijke beterschap valt waar te nemen. Mr. P. J. Troelstra, lid der Tweede Kamer, wenschte te Zierikzee een voordracht te houden over »De Sociale kwestie." Maar er kon geen gelegenheid daartoe gevonden worden. De eigenaars van zalen, besturen van sociëteiten, hotei- en koffiehuishouders, weigerden allen hun lokalen te verhuren. De heer De Groot, sedert tal van jaren directeur der rijksspaarbank te 's-Gravenhage, is naar Batavia vertrokken, alwaar hij ge durende twee jaar zal verblijven, ten einde een dergelijke rijksinstelling te organiseeren. Zondag-avond te 8 uur is de bliksem ge slagen in de schoorsteenpijp van de Boulan- gerie Frangaise in de Kleine Houtstraat 108, te Haarlem. De schoorsteen barste uiteen en de vallende steenen vernielden niet alleen totaal het dak, doch ook de bovenverdieping en kwamen zelfs met kracht terecht in de gelagkamer van het er naast gelegen café. Brand ontstond er niet, doch het huis stond langen tijd vol rook. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij zal met aanvang van 1 Januari 1898 een wijziging gebracht worden in den geldigheidsduur der retour-biijetten voor haar locaal verkeer en wel in dier voeire, dat zonder prijsverhooging de tegenwoordige tweedaagsche tetourbnjetten geldig zullen zijn voor den dag van uitgifte en de drie volgende dagen en behoudens zeer enkele uitzonderingen de tegenwoordige vier- daagscheop den dag van uitgifte en de dertien volgende dagen. In het »Paleis voor Volksvlijt" te Am sterdam is Zondag een door ongeveer 4000 personen bijgewoonde meeting gehouden, waarin Domela Nieuwenhuis en Nauta als sprekers optraden, en waarbij een moiie werd aangenonomen, aandringende op in vrij heidsteling der Gebrs. Hoogerhuis. Door het omvallen van eene petroleum lamp, ontstond Zondag morgen om zes uur brand in eene boerderij van de Ned. Herv. diaconie te Edam, bewoond door den landman Palus de Jong, aan den Oosterweg in »De Purmer", bij Edam. De brandweer, die krachtig optrad, wist eene groote schuur en een hooberg te behoude n Het gezin moest haif gekleed vluchten en het vee kon nog juist bijtijds worden gered. Te Oosterend op Texel heeft men in eene vergadering van schippers en visschers besloten medewerking te verleenen bij het zenden van een of meer versierde vaartuigen naar Amsterdam, bij gelegenheid van het kroningsfeest. Met jhr. Strick van Linschoten, burgemeester van Texel, die het initiatief in deze heeft genomen, zal verder onder handeld worden. De vraag heeft zich voorgedaan of de grachten van Amsterdam wel toegankelijk zijn voor vaartuigen met vaste masten. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal van visschersschepen geen gebruik gemaakt kunnen worden. De werkzaamheden op het wrak der Lutine, het goudschip dat m de gronden van Terschelling ligt, zijn voor dit jaar gestaakt. Ook dit jaar heeft genoemd wrak zich wederom als vkwelduivel" doen ken merken, daar alle werken om schatten op te halen, vruchteloos zijn geweest. In het volgend jaar hoopt men weer met frisschen moed de werkzaamheden er op te ver volgen. Te Apeldoorn sloeg Zondag-avond de bliksem in het Doorgangshuis, gesticht door de Vereeniging tot steun van verwaarloosden. De schoorsteen werd van het dak geslagen en onder de verpleegden ontstond eene vreese- lijke paniek. Er hadden echter geen per soonlijke ongelukken plaats. Ook te Nijmegen is Zondag-namiddag eene vergadering gehouden in zake de ver oordeeling van de drie gebroeders Hooger huis. Zij werd door een paar honderd per sonen bijgewoond en ingeleid door de heeren M. Valk en J. K. v. d. Veer. Er werden moties voorgesteld, doch ten slotte besloten geen daarvan aan eene stemming te onder werpen. Ten gevolge van het sluiten der grenzen, zijn de veeprijzen te Tilburg thans tot een ongelooflijke laagte gedaald. Jong slachtvee van goede kwaliteit wordt a 12 -15 cent het kilo verkocht. Hiertoe draagt ook bij het feit, dat vele vetweiders voor de beesten, die den geheelen zomer in de weide hepen, geen voldoende stalling hebben en deze tot eiken prijs moeten te gelde maken. Tusschen de beide te Dordrecht tehuis behoorende sleepbooten Ceres en Infatigable had Zaterdag morgen op de rivier in ae nabijheid van het Papendrechtsche veer een aanvaring plaats, met het gevolg, dat de Ceres zoodanig beschadigd we 1, dat zij in de Riedijkshaven moest binnei loopen. De Infatigable kon hare reis vervolgen. U Te Rotterdam bleef gisteren-namiddag" was van het water aanhouden, stijg"" het water van 2 tot 3 decimeter per "u Te 5s/t was het noodpeil (d. i. 3 metej i boven R. P. bereikt). Op dat uur st"!1 het water op Noordblaak tot aan de ra1" van de tram. Steeds bleet het gesta"'£ wassen, en ten slotte liep de Noordbl"1^ or.der en stonden tegen 7 uren de Leuve haven, de Wijnhaven, Bierhaven, Glashaf"' Nieuwe Haven, West Nieuwland, de Bo""5' pjes en verschillende daar tusschen geleg0^ straatjes en stegen blank zoodat de passSs nagenoeg belemmerd was, I Tegen 7 ure was het tramverkeer gestre"1 op de Blaak, Nieuwe Haven, Steigpr' Boompjes, Admiraliteuskade en WestNieU^' land. Niettemin waagden enkele bestuurd^® van rijtuigen hunne paarden aan een to* door het koude water, dat tot aan "e buiken der dieren steeg. Na 8 ure begon het water te zakken e" ten 9 ure waren de straten weder begaat1' baartoen bleek het dat er verschillen"6 gaten in de straten gevallen waren, waal" onder van 1| meter. De schade door het water geleden voor verschillende bewoners van genoemd straten vrij gioot. Het college van Schieland was in Sch'f( lands Huis op de Korte Hoogstraat vergaderd estafetten brachten, nadat het dijkleger 111 functie was gesteld, voortdurend berichte" van Krahngen en Kralingsche Veer, d'e echter niets onrustbarends bevatten. Door de storm en hagelbuien vertrok eer' gisteren-avond te Rotterdam (D. P.) tred1 40 H. S. M. zonder aansluiting uit de vel' schillende richtingen van Arnhem, Veril°° en Vhssingeu, zoodat de reizigers en post groote vertraging ondervonden. Te Maassluis was de waterdiepte te u. 2 m. nm. van 29 Nov. in den Nieuwe" Waterweg 118 decimeter en wees d" peilschaal aan den Hoek van Holland -(- Meter Nieuw Ainsterdamsch peil. De hoogst bekende waterstand aan de" Hoek van Holland was die van den 23ste" December 1804, toen de peilschaal aldaa( -j- 3.28 meter Nieuw Amsterdamsch pe" aanwees. In Den Haag deed de storm zich voor"' gevoelen op de markt. Tegen 12 ure lage" het meeretideel der kraampjes omver en vertoonde het marktplein een chaos va" planken en schragen, lintjes en kantjes i appelen en peren, scharretjes en koeki sigaren er. pannen, alles warrelde door de lucht of rolde m den modder. De koop" lieden pakten dan ook maar in, en reed3 tegen den middag was de markt zoo goed als afgeloopen. De telefonische gemeenschap tussche" Den Haag verbroken. en Schevemngen was genee' Vele residentie-bewoners begaven zicb gisteren-middag naar Schevemngen. D" meesten keerder echter even spoedig terug- 't Was er dan ook alles behalve aangenaam- Tobden sommigen reeds om uit de Keizers straat te komen en moesten daartoe ge' bruik maken van handen en voeten, op de" strandmuur in de ruime vlakte had me" werk op de been te blijven. Hierbij kwa"1 nog dat onophoudelijk regen en zand de" bezoeker door de rukwinden in 'tgelaat werd gezweept. De zee leverde een prachtigen aanblik op- Van at den voet van den strandmuur tot zoover het oog reikte, vertoonde zij schuimende massa. Volgens de zeelieden die hier en daar i" groepjes zich verdekt achter een schuit of eeti deining hadden opgesteld en in hu" eigenaardige zeetaal het weer stonden te bepraten, werd tegen gister-avond had zeven zeer hoog water verwacht, omdat de wind van Zuid naar Noord was omgeloope"- Gister middag half drie, toen het water n g niet lang aan het »opzetten" was, stond 't reeds tot btj den strandmuur. Van Schevemngen zijn nog circa 300 schuiten uit, zoodat er in 't dorp noga' ongerustigheid heerscht, temeer daar 't vol gens de zeelieden door het omioopen va" den wirid een »lastige" zee is. Van vier in aanbouw zijnde huizen va" de Renbaanstraat te Schevemngen zijn do kappen afgewaaid en van een m aanbouvf zijnd paud in de IJmuidenstraat zijn vi"r muren omgewaaid. De storm ging Zondag-avond ook to Deventer vergezeld van hagel- en onweers buien. Enkele huizen buiten de stad werde" geheel of gedeeltelijk van hun daken beroofd. Te Leiden stortte gisteren-middag om streeks 12 ure over een lengte van pl. m- 10 meter een m lur in aan de Kethel- boeterstraat, den tuin belendend aan de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2