Dagblad voor Schiedam en Omstreken. temt liettaiselijklmavan Ma. bureau ^ofersteaaf 50. 20ste Jaarg Vrijdag 3 December 1897. No. 5961. axgemees overzicht. Feuilleton. ïeio. PRIJS TIN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per oost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 1.50 o - 0.05 PRIJS DER ADTKRTENTIËN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer -0-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 2 December '97. De opgewondenheid die in de laatstver- 'copen dagen in de hoofdstad van Oosten- r'jk heerschte, is veel bedaard althans op straat schijnt het kalm te wezen. Zooals Setneld js, is de universiteit weer geopend Wolf en andere in hechtenis genomen Personen zijn vrijgelaten, Wolt werd door een juichende menigte thuis gebracht. Na het bekend worden van den val van Badeni hadden nog een paar onbeteekener.de be togingen plaats op den Judenplatz, voor het ministerie van binnenlandsche zaken, ■baar daarna was het tamelijk stil. Het eigenaardigste was, dat de meeste tenschei: op straat het groote nieuws hoor h®n van politie-agenten, die daarmee het heste middel kozen om ze tot bedaren te hrengen. Ook Lueger reed in een rijtuig r°nd om het te vertellen, en herhaalde het later van de pui van het stadhuis. Maar zoo in de Duitsche steden de rust terugkeert, in de Czechische beginnen nu he woelingen. Te Praag is het uiterst rumoerig en aan het hoofd der beweging staat de gemeente raad. Maandag vergaderde dit lichaam onder leiding van den burgemeester Podlipny. Deze hield een brandrede tegen de Duitscbers, wier ^onbeschoft en uitdagen! optreden de Dzechische bevolking in de hoogste mate prikkelt." De gemeenteraad heeft zich met het oog °p de groote opgewondenheid der bevolking permanent verklaard en zal deputaties zen hen aan den Keizer, den stadhouder en den hirecteur van politie, om te verzoeken de Czechen in Bohemen te beschermen tegen he Duitschers. Op straat werden groote betoogingen gehouden. De. menigte trok naar den hieuwen Duitschen schouwburg en wierp er he ruiten in. De steenen vielen tot bij de heuren van het parket en in de kleed kamer der konsten, die verschrikt de vlucht namen. De troepen rukten aan en vormden een cordon om den schouwburg. Ook elders in de stad was het verre van rustig en de politie had een zeer moeilijke taak. Vele betoogers en ook politie-agenten weiden meer of minder gewond. De troepen be hoefden echter niet verder op te treden. De nieuwe minister-president van Oosten rijk is 26 Februari 1851 geboren; hij is dus betrekkelijk nog een jong man. Hij is de zoon van een officier, die na zijn pensi oneering een burgeüjke betrekking be kleedde er twee jaren geleden stierf. Paul Gautseh studeerde in de rechten aan de Academie van Theresia en trad als jOoncipist" in dienst van de rechterlijke machtde jonge ambtenaar maakte een snelle carrière. De minister van onderwijs, dr. Von Stremayr, gaf hem een betrekking in het ministerie van onderwijs, waar hij het na eenige jaren bracht tot secretaris generaal. In het jaar 1881 werd hij tot regeeringsraad benoemd en tot directeur van het vTheresianum". Op 5 November 1885 werd hij minister van onderwijs in het kabinet-Taalfe, in plaats van den aftredenden baron Conrad Eybesfeld en hij bleef in dit kabinet zitting houden tot 12 November 1893. Als minister van onderwijs heeft hij eenige hervormingen ingevoerd, die zich in den algemeenen bijval mochten verheugen. Zijn positie was uiterst moeilijk, daar hij een liberale onderwijswet moest uitvoeren en toch de katholieken tot vriend houden; door aan enkele wenschen der katholieke partij toe te geven, zonder daardoor de liberalen te krenken, wist hij zich te handhaven. De portefeuille van onderwijs verkreeg hij ook, toen twee jaar geleden graaf Badeni aan het bewind kwam. Gisteren-avond half vijf hebben de wan ordelijkheden te Praag hun toppunt bereikt. In enkele straten vernielde het volk de huizen met Duitsch namen en van de huizen waar Joden wonen. De vensters van de synagogen werden met steenen ingegooid. Een deel der manifestanten trok naar de voorstad Weischowitz. Er zijn troepen heengezonden. De Rijksdag in Duitschland heeft gisteren zijn vroegeren voorzitter en ondervoorzitters herkozen. Vrijdag wordt de volgende ver gadering gehouden. Ir. verband met de tegen von Tausch ingestelde disciplinaire vervolging is de beschuldigde door den Berlijnschen politie- president in zijn ambt geschorst. Totnogtoe had hij kwansuis verlof gehadmet den dag waarop zijn schorsing begint, trekt hij echter maar zijn halve tractement, De samenstelling van het ministerie in Frankrijk ondergaat eene kleine wijziging Wegens een votum van ondergeschikt be lang in den Senaat, waarbij de regeering met een stem in de minderheid bleef, heeft de minister van justitie, Darlan, ontslag genomen. Het votum eergisteren door den Senaat uitgebracht, dat enkel in de radicale peis g.steren-ochtend werd uitgelegd als moeten de het ontslag van den minister van justitie meebrengen, heeft werkelijk daartoe geleid. De Débats, in een artikel uit de pen van Charmes, beschouwde het als een waar schuwing, waarmede rekening zal worden gehouden, en ziedaar alles. De Republique Frangaise noemde de uitlegging in de radi cale organen, bijzonder gewaagd, en ves tigde de aandacht op het feit dat zelfs de voorsteller van de aangenomen motie een vriend van het ministerie is en verklaard had den dood van niemand te willen. De Temps trok uit het votum enkel de gevolg trekking, dat de Senaat even streng en onpartijdig is tegenover viienden als inder tijd tegenover het kabinet-Bourgeois. De geruchten, die in de Kamergangen werden gecolporteerd vooral van de radicale zijde, alsof het ministerie in zijn geheel zich getroffen zou beschouwen of althans Zij weet mijn geheim, dacht hij zij heeft mij doen volgen; zij heeft mij bespied misschien heeft zij reeds sedert lang mijn geheim geweten misschien.... O dit zou verschrikkelijk wezen! Misschien heeft men hier slechts den rijken man op het oog. Gij zijt rijk. hernam Gudula. Rijk? Ik rijk? Gij wel met, maar Elisabeth.... Zij heeft eene erfenis gekregen van vijftig duizend gulden. Ik, Gudula Gij, mijn kind! dus alle ongerustheid op zijde geschoven 1 Geene tranen meer Niet langer gewacht! Niets dan vreugde meer, trala la la la la het ontslag van Darlan meer veranderingen zou meebrengen, hebben zich niet bewaar heid. De stand van de Dreyfuskwestie schijnt thans saamgevat te kunnen worden in het volgende Generaal de Pellieux heeft, in een onder houd met Scheurer-Kestner, te kennen ge geven, dat het niet nieuwe feit dat generaal Saussier voorgelegd zou moeten worden en dat alleen aanleiding zou kunnen geven tot revisie van het proces, zijns inziens niet aan 't licht is gekomen. Scheurer-Kestner antwoordt dat zulk een nieuw feit z. i. gelegen zou zijn in het bewijs dat Esterhazy de schrijver is van het borderel, een der bewijsstukken tegen Dreyfus. »Maar gelooft men dat het onderzoek ge sloten zal worden zoolang deze laatste kwestie niet is uitgemaakt vraagt de Figaro. De Figaro bevatte gisteren opnieuw een artikel van Zola, waarin gezegd wordt, dat men om gecompromiteerde personen te dek ken, Frankrijk een ware misdaad laat begaan, door het te misleiden omtrent de zaak van Dreyfus, die voor een verraad boet dat hij niet gepleegd heeft. In een intervieuw met een medewerker van de Eclair heeft Zola verklaard, dat hy de materieele bewijzen van de onschuld van Dreyfus bezat. Hij eindigde met te zeggen Dreyfus zal niet in ballingschap blijvenIk maak zijn zaak tot de mijne. De minister van financien in Italië, de heer Luzzatti, hield gisteren in de Kamer zijn begrootingsrede. De minister zeide o. a. dat de regeering de uitgaven voor Eritrea tot vijf millioen zal beperken, en dat de regeering met haar politiek daar beoogt, zich te herstellen en trapsgewijze naar den kant van Nassana af te dalen. De minister eindigde met te zeggen, dat de verliezen welke de schatkist zal moeten lijden ter wille van de hervormingen, vergoed En zij danste en sprong en klapte in de handen. Vervolgens gaf zij aan de verloofden de uitlegging, hoe een bloedverwant van Elisabeth haar deze vijftig düizend gulden had nagelaten. En nat alles is voor u, Peter, voor u, zeide Elisabethgij kunt het gebruiken naar uw goeddunken. Wij zullen vreedzaam van onze renten leven; of wij zullen, als gij liever wilt, dezen of genen winkel op staan alles is .mij om het even, mits ik u voortaan nimmer verlate. En gij' zult mij niet meer verlaten, Elisabethbinnen veertien dagen zult gij mijne vrouw zijn voor God en de menschen niet om uwe rijkdommen, maar om uw goed hart en uwe braafheid. Ik heb ook een geheim, doch dit zult gij slechts te weten komen o;> den dag van ons huwelijk. Intusscheri zal ik mij bezig houden met de toebereidselen te maken tot onze echtver- bindtenis. Ik heb eenige vrienden, die mij gaarne daarin zullen helpen. Ik beding echter eene voorwaarde, namelijkdat gij in deze veertien dagen niet uitgaat en geene be zoeken antvangtbeloof, zweer mij dit Ik beloof het u, Peter. Vaarwel dan, mijne Elisabeth. En hij gaf haar vriendelijk de hand, ter wijl Gudula zong van vreugde Binnen veertien dagenBinnen veer tien dagen De veertien dagen, die het huwelijk nog tegenhielden, en het uitstel, hetwelk door de° vormen der Kerk vereischt werd, gingen voorbij in toebereidselen, bij welke de naald van vrouw Gudula geene geringe rol speelde want ofschoon Elisabeth zelve haar brui loftskleed sneed, Gudula moest het naaien, en met hoe veel zorg deed zij zulks 1 Dit kan men denken Peter verliet van dezen dag af de twee gelukkige vrouwen bijna niet meerhij poogde slechts te beletten, dat zij uitgingen of met andere personen van de stad in aanraking kwamen. Maar vier dagen voor het huwelijk bleef hij eensklaps weg, en men begrijpt hoe lang de tijd aan de twee vrouwen viel, en welk eer e ongerustigheid zich van hare verbeelding en van haar hart meester maakte. Bij haar klein venster gezeten, keek Elisabeth menigmaal uit, of zij in de verte haren bruidegom niet zag aankomenhaar hart klopte geweldig als zij iemand aan het einde der lange straat bespeurde inaar weldra biggelden tranen langs hare wangen, want de persoon, naar wien zij zoo verlangend uitzag, was het niet. Hij is ziek, zeide zij angstig bij zich- zelve, en ik ben niet daar om hem te ver plegen ik ben er niet om hem op te passen en bij hem te waken.... Op een ander maal steeg er eene nog verschiikkelijkere gedachten in haar op: Hij zal niet komen, hij heeft mij ver laten. Wat Gudula aangaat, die ten minste zoo veel leed als Elisabeth, deze legde een vast vertrouwen in den jongeling aan den dag, ofschoon haar hart anders sprakzij zette de toebereidselen tot de bruiloft voort met de wanhoop in den boezem, welke te wreeder was, daar zij die moest verbergen onder het masker van opgeruimdheid. Eindelijk brak de trouwdag aan. (Wordt vwvolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1