gouwen in onzen Hollandschen hof over te planten: die poging is niet gelukt. Het Kerstboompje wil hier niet gedijen, niet populair worden. De Hollandsche Sint Nico- laas heett nog niets van zijn eeuwenheugen- den luister verloren, en is er verre af zich door Duitsche kerstboompjes van zijn troon te laten dringen. Sint Nicolaas behoudt zijn rang en plaats niet, omdat zijn gedenkdag in hooger aanzien behoort te staan dan het Kerstteest, maar enkel en alleen omdat de viering daarvan een geheel Hollandsch ka rakter heett. Dat echt nationaal karakter zal het feest van Sint Nicolaas wel niet verliezen. Wat zich eenmaal m het hart des volks eene plaats veroverd heelt, blijft erin wonen. En zoo keert ieder jaar net blijde Sint Nicolaas- feest weder en wordt het met nooit ver minderende opgewektheid blijde gevierd. Door de kinderen, die ontvangen, door de ouders, die hunne zoete gaven schenken; door dezen niet het minst, want eene waar heid is hetdie laat genieten, geniet zelf dubbel. Vieren wij dan en blijven wij vieren het feest van den H. Bisschop van Myra. Eeren wij zijne nagedachtenis ook en vooral door hem na te volgen in zijne onuitputtelijke liefde jegens de armen en noodlijdenden. Die liefde en milddadigheid jegens den armen en noodlijdenden medebroeder is steeds een grondtrek van het Hollandsche karakter geweest. Zou niet juist daardoor de viering van het Sint Nicolaasfeest in onze gewesten zulk eene hooge vlucht hebben genomen Ons dunkt van ja. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 December 1897. Een Klompje voor de Zwartjes. Wat is het een genot op St. Nicolaas- avond zijn klomp te mogen zettenHet houten voetbeschutsel, wel voorzien van hooi voor St. Nicolaas' paard, te plaatsen onder den schouw van het dierbare ouderhuis, of te zetten bij oom of tante vriend of gebuur, die wel zoo vriendelijk willen zijn de pia vota hunner kleine neven, nichtjes of buurt jes aan den goeden Sint over te brengen. In blijkbare spanning wordt de terugkomst van de klomp verbeid en gewoonlijk haast de kleine belanghebbende zich dien zelf te gaan halen. Deze week werd ook ons gevraagd of wij voor een klein klompje niet een goed plaatsje hadden. Die vraag werd ons gesteld niet door een van die kleine kleuters, die er gewoonlijk schoorvoetend mee voor den dag komen, maar door een man van rijpen leef tijd, wien de vindingrijke liefde voor zijn arme hulpbehoevende kinderen die vraag op de lippen bracht. Pastoor Jansen van Curasao, die zich reeds eenigen tijd, na een twintig-jarigen priesterlijken arbeid onder de arme negerbevolking in onze West-Indiën, in ons midden bevindt, verzocht ons in dezen 1 vorm een aalmoes voor zijn arme zwartjes Pastoor Jansen komt zijn klomp zetten bij zijn vroegere stadgenooten hij vraagt hun, dat zij zijn dierbare zwartjes bij den goeden Sint zullen aanbevelen, dat hij zich gewaar- dige zijn klompje met iets van zijn goede, heerlijke gaven te vullen, een kleine aal moes storte in de klomp van den liefde vollen vader der zwartjes, opdat hij in staat zij het liefdewerk der St. Jozefsgezellen, dat hij in het belang zijner arme zwarte kin deren ondernomen heeft, in stand te houden en uil te breiden. Wie zal die aalmoes weigeren Wie zal haar niet met liefde schenken den Schie- damschen missionaris, die alles wat hem lief en dierbaar was verlaten heeft om zijnen Heer in den persoon van den armen medemensch aan gene zijde van den Oceaan te dienen, die het beste van zijn leven, al wat hij bieden of geven kon, in den dienst der armen heeft geofferd Allerminst de goede Sint die dezer dagen de woning van armen en rijken, van meer en minder bemiddelden bezoekt. Pastoor Jansen zal zich wel haasten zijn jtloropjes na te kjjker. als ze hem door zyne volijverige zelatricen worden teruggebracht. Een flinke gave zal hem zeker het meest verblijden, maar ook een kleiner gift in de woning van den minder bevoorrechte gestort, zal met den meesten dank ontvangen wor den. Ieder doe dus een goed woord bij Sinterklaas en reike den klomp van den Zwartjes-vader met een goede gift aan zijne ijverige dienaressen over. Daar ginds zullen dankbare harten hunne weldoeners loven, en vragen dat aan hun bewaarheid worde het heilwoord des Heeren Wat gij aan den minste der Mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan De schepen van de Zeevisscherij »De Hoop" kunnen, gelukkig dit jaar op betere resul taten wijzen. Verlies van schepen of netten was niet te betreuren. Bij de Scheveningsche reederij, die hare bommen en loggers van hier laat uitvaren is een gedeelte van het pakhuis »De Rijst halm" in gebruik. Het verkeer van bedoelde schepen brengt heel wat vertier in onze haven te weeg. Tot uitbreiding der vaart bieden onze havens en pakhuizen zeker nog ruimschoots gelegenheid. Tot heden leenden zich de nachtgetijden slecht om den Schieboezem te ontlasten, terwijl men bij dagtij zich terwille van de scheepvaart moest bepalen tot het uitlaten door rinketten, schuiven enz.gisteren-nacht heeft men echter onafgebroken kunnen doorgaan om den boezem te ontlasten en wel met zulk een kracht, dat in den vroegen ochtend de spoelingschouwen voor stroom als stoombooten kwamen aanzetten. Gisteren-avond zijn van een aantal panden aan de Lange Haven alhier de koperen doppen van de waterleiding ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De gewone repetitie-avond van het muziek korps der dd. Schutterij werd gisteren op bijzondere wijze een feestavond voor de muzikanten. Het was de dag waarop een jaar geleden de heer Verhallen examen kwam doen voor de Schutterij, tegelijk de verjaar dag van den ijvervollen bekwamen directeur. Wel verrast was hij, toen hij bij zijn binnentreden in het repetitie-lokaal met fan fares werd ontvangen en blijkbaar getroffen toen hem bij monde van den muzikant H. van Gent namens de gezamenlijke mu zikanten een fraai inktstel werd vereerd, onder het uitspreken van den wensch dat hij nog vele jaren het muziekkorps der dd. Schutterij zou leiden. De heer Verhallen dankte in hartelijke bewoordingen voor dit bewijs van sympathie, dat hem te aangenamer was, omdat het met aller onverdeelde medewerking werd aangeboden. Spreker getuigde met genoegen, dat zijne wenken goed ter harte worden genomen en de Schutterij-muziek werkelijk is vooruitgegaan. In gezellig samenzijn werd daarna verder de avond genoeglijk doorgebracht. Voor den nationalen Zangwedstrijd op 20 en 21 November uitgeschreven door de zangvereeriiging ïOrpheon" te Amsterdam, was bij den tweeden eereprijs, bestaande uit een kunstvoorwerp in zilver, nog door Hare Majesteit de Koningin-Regentes wel willend beschikbaar gesteld een zilveren medailje. Beide eereblijken werden, zooals bekend is, door de Jury toegekend aan Schiedams Mannenkoor vOrpheus," waarvan door het bestuur werd kennis gegeven aan H. M. de Koningin-Regentes. Dezer dagen mocht genoemd bestuur een schrijven ontvangen van H. Ms. particulier Secretaris, waarin namens H. M. dank ge zegd wordt voor deze mededeeling, waar van door H. M. met belangstelling was kennis genomen. In de algemeene jaarlijksche vergadering van Schiedams Mannenkoor »Orpheus", gisteren-avond in >Musis Sacrum" gehou den, werd o.a. door het bestuur medege deeld, dat in het begin van Januari het eerste winterconcert zal worden gegeven, waarbij r.iet alleen ïOrpheus" zich zal laten hooren met de nummers, waarmede het in den zang wedstrijd te Amsterdam zulk een succes heeft gehad, maar waarvoor ook de medewerking is toegezegd van de de Rotterdamsche Liedertafel, die mede zal ten gehoore brengen de nummers waar mede die vereeniging in den wedstrijd van »Orpheon" werd bekroond. Vervolgens zullen door de beide vereeni- gingen nog enkele ensemble-nummers worden gezongen. Dit belooft inderdaad een schoone uitvoering. Wederkeerig zal »Orpheus" in een con cert van de Liedertafel te Rotterdam hare prijsnummers ten gehoore brengen. Een plechtige uitvaart. Nog geen jaar is het geleden sinds het stoffelijk overschot van den heer J. van der Burg op bijzondere plechtige wijze ter aarde werd besteld en reeds heden werd het aardsche hulsel van haar, die zooveel jaren met hem in een gelukkigen echt ver- eenigd was, ter laatste rustplaats geleid. De parochiekerk van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans aan den Singel, die deze gelukkige echtgenooten hare groote weldoeners, onder zeker opzicht hare stich ters noemt, zag ook de uitvaart van de laatst levende op plechtige wijze gevierd. Met haren echtgenoot deelde deze kloeke vrouw, die oprechte godsvrucht steeds aan een blijmoedig open karakter wist te paren, een groote liefde voor 's Heeren Huis, een liefdevol ontfermen over den armen mede mensch zij toch die waarlijk behoeftig bij »Duifje" om hulp aanklopten, gingen niet ongetroost heen met hem zou zij ook deelen de eer eener plechtige uitvaart, die als een welverdienden hulde aan de na gedachtenis van de liefdevolle verzorgers van kerk en armen bij velen zeker in on- uitwischbaar aandenken zal blijven. Ten 7£ 8 en 9 ure hadden in de pa rochiekerk aan den singel de uitvaart diensten plaats. De schoone kerk bood bij deze gelegenheid een indrukwekkende aan blik. Niet alleen het priesterkoor maar ook de beide belendende zijaltaren waren in zwaren rouw gehuld, terwijl een overvloed van waslicht aller aandacht deed vestigen op de in rouw gehulde altarenook in de beide altaarkapellen schitterde het waslicht. De plechtige gezongen H. Mis werd op gedragen door den zeereerw. pater J. M. Langewen, pastoor, geassisteerd door de weleerw. paters A. L. H. Perquir: en J. M. Rodermans, kapelaans der parochie. Door het koorgezelschap werd onder deze plech tige uitvaartdienst, die door eene talrijke menigte, waaronder ook eerw. Zusters met eernge weezen en verpleegden uit het Ludwina's Gesticht werd bijgewoond, het Requiem van Schweitzer zeer verdienstelijk uitgevoerd. Onder het plechtig gelui der klokken van de Singelkerk werd daarna het stoffelijk overschot van hare groote weldoenster ten sterfhuize uitgedragen en zette de deftige lijkstoet zich langs de kerk in be weging naar de R. K. begraafplaats. Voorop gingen vier lijkbezorgersdaarop gingen naast en achter den rijk getooiden lijkwagen de leden der Vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo, terwijl de geachte fa milie in een viertal rijtuigen volgde. Gedurende de geheele begrafenis totdat de plechtigheden op het kerkhof waren afgeloopen, deed zich het indrukwekkend gelui van de klokken der Singelkerk tiooren. Op de begraafplaats, waar velen den stoet afwachtten, werden onder de ritueele ge zangen van het koorgezelschap der parochie kerk aan den Singel de laatste plechtig heden in de kapel en bij het graf verricht door den zeereerw pastoor Langewen met assistentie van de weleerw. paters Perquin en Rodermans. Aldus werden de beide echtgenooten, die in hun weldoend leven zoo eenstemmig met elkander vereenigd waren, ook in da laatste rustplaats in onafscheidelijke ver eeniging samengebracht. Hunne nagedach tenis zal zeker bij Schiedams Katholieken in eere blijven zoolang de Singelkerk van hun geloof en godsvrucht zal getuige11' Zij rusten in vrede Door het bestuur van den Nieuwlandschen polder zijn de gehoefslaagden aangeschreven te zorgen, dat de kaden voor 25 dez®r verhoogd worden tot 10 c.M. -f N. A. P- en de fabrieksriolen daarin gelegen op dien datum zijn opgebroken, van afsluiters voor zien, of zoodanig worden gewijzigd, dat de vrije inloopen op genoemd peil worden gelegd. In de vergadering voor Staatspensioneering welke te dezer stede zal gehouden worden op Woensdag 8 December a. s., en waarvan wij bereids melding maakten, zal het woord worden gevoerd door den heer F. van der Goes uit 's Gravenhage, en W. P. Helsdingen uit Rotterdam (niet de heer Troelstra, zooals eerst het plan was). De hier ter stede bestaande arbeiders organisaties zijn ter bijwoning dezer ver gadering in ïMusis Sacrum" opgeroepen. (S. C.) Te Schiebroek dachten gisterennacht in brekers een goeden slag te slaan in de nog niet betrokken woning van een pas getrouwd paartje. Door het verbrijzelen van een ruit wist men zich toegang tot de woning te verschaffen, doch met leege handen konden de ongenoode gasten weer vertrek ken de jongelui hadden nog niets in hun woning. Donderdag-ochtend had de landbouwer P. Lansbergen van Bergschenhoek, het ongeluk met zijn paard en wagen, waarin ook zijn vrouw gezeten was, te water te geraken in de boezemvaart onder Bleiswijk, doordat zijn paard schrikte van een omval lende tilbury. Met vereende krachten werd wagen en paard op het droge gehaald, zoodat Lansbergen en zijn vrouw er met een nat pak en de schrik en eenige schade afkwamen. Donderdag-voormiddag werd in de Maas ter hoogte van het Kralingsche veer het het boeierschip De vrouw Neeltje, schipper L. M. Kaptein, geladen met 50 Hectoliter aardappelen en komende van Gouda, aan gevaren deor de goederenboot W.Egan Xll van de firma William Egan Co. te RoG terdam. Het boeierschip werd in zinkenden toestand naar den wal te IJselmon de gesleept, waar het zonk. Schip noch lading was verzekerd. De opvarenden werden gered. Dinsdag-avond omstreeks half elf had op het Charloische veerbootje van Ph, Bohré door onbekende oorzaak eer. ontploffiing met een begin van brand plaats in een hut onder de trap van de le-klassekajuit, welke hut tot kantoortje is ingericht. De stoker J. Verheijen, die in de le klasse kajuit sliep, zag zich plotseling door de vlammen de toegang tot het dek afgesneden. Eenige plitieagenten, die het onheil bemerkt hadden, wisten hem echter ongedeerd door de vlammen heen te trekken, waarna zij het vuur bluschten. De schade wordt door assurantie gedekt. Het bomschip Scheveningen 200, dat Woensdagavond te Vlaardingen de haven uit zee binnenkwam, had 4 gekwetste ma trozen aan boord, waarvan één, met een gebroken been, in het ziekenhuis werd opgenomen. Door stormweer en een stuk water, zijn die ongelukken veroorzaakt. »Een bal op", werd gisteren-namiddag te half 3 ure te Vlaardingen onder groot gejuich door oud en jong geroepen, en op den stadstoren werd een roode bal, met de Hollandsche vlag er aan, geheschen. Die roode bal met de vlag is het teeken dat de laatste logger van de haringvloot in 't gezicht is en alles wel aan boord is. Heeft men gedurende de reis een man der equipage door den dood verloren, dan is de wimpel die het visschersvaartuig gewoonlijk voert, omlaag gehaald en door de torenwacht wordt dan geen bal geheschen. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2