Dagblad voor Schiedam en Omstreken. lets uit int Wijt lena Tan Rite. 20ste Jaarg Dinsdag 7 December 1897, iNo. 5964. "«Bureau TBofersfraaf 50. AXtfEMEEA OVERZICHT. Feuilleton. ïoao. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per oost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f- vfV?: "li'imn ion ini:, u PRIJS DKB ADVKRTBNTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 6 December '97. De oorlog in het Oosten behoort eindelijk *°or goed tot het verleden. Het definitieve vredesverdrag tusschen Griekenland en ^irkije is Zaterdag te Constautinopel ge rekend. Naar het heet, had Zaimis, de minister- President van Griekenland, den gevolmach- Dchden tot den vrede aangeschreven, dat zij "tear moesten teekenen, welke,voortvarend heid een gevolg zou zijn van de protesten ^er Turksche gedelegeerden tegen de ver- 'raging van alle voorwendsels. Wat het douane-tarief, de kustscheepvaart en de sponsvisscherij aangaat, zijn de onder handelaars overeengekomen, alles te laten *ooals 't is tot de sluiting van een handels- scheepvaartverdrag, wat binnen twee Jaar moet geschieden. De internationale commissie heeft een ontwerp betreffende het toezicht op de schikking met de schuldeischers uitgewerkt, le grondslagen worden geheim gehouden. De commissarissen hopen, dat Gnekenland, 'ndien het dit ontwerp aanneemt, een leening van 3£ pet zal kunnen plaatsenzoo niet, dan zal het slagen eener leening twijfel achtig zijn. De heer Gautsch, de nieuwe minister- President in Oostenrijk, doet nog altijd Wanhopige pogingen om tot stand te brengen, ^at de heer Badeni niet heeft kunnen ver krijgen namelijk de verzoening van partijen, hie elkaar als wilden en dollen bevochten hebben, m, a. w de heer Gautsch tracht Sich een meerderheid in den Rijksraad te Vormen. De heer Gautsch is door geen der partijen gewild, dat heeft hij tegen zich, maar één groot voordeel heeft hij toch en wel dit, hat hij Badeni niet is. Dit is in de oogen Van de geheele oppositie reeds een kolossale Verdienste. Zijn eenige kans van slagen is dus, dat 14) Zij wilde nog spreken, maar de krachten ontbraken haar; te veel inspanning had haar uitgeputmaar zonder een woord te Spreken, wees zij met den vinger op de deur van het vertrek, waarin men de kin heren gebracht had, als wilde zij zeggen Vergeet niet, wat ik u gevraagd heb Om zeven ure kwam de priester, gevolgd hoor een aantal geloovigen, die stilzwijgend het vertrek binnentraden, en rondom het ziekbed nederkmelden. Anderen stonden Voor het huis met flambouwen in de hand en de bellen der koorknapen sloegen droe vige toonen, te midden van het gedreun van voetstappen en het gemompel van ge- heden, Elisabeth, gelaten onder de smarten, welke God haar beschikte, ontving de het hem gelukt, buiten de partijen te blijven, of zooals men sierlijker zegt boven de partijen te staan. Volgens hetgeen van de natuurlijk geheim gehouden besprekingen uitlekt, onderhan delt hij voornamelijk met de Polen en Duitsche katholieken. Wanneer hjj deze par tijen met elkaar kan verbinden, acht hij 't mogelijk, de coalitie, waarvan de Tsjechen de ziel uitmaken, uit elkaar te slaan. Indien zijn pogingen echter schipbreuk Ijjden, zou er een uitweg te vinden zijn, door den Rijks raad niet bijeen te roepen tot Kerstmis, immers als er geen Rijksraad is, kan de Rijksraad het niemand lastig maken. Het ontwerp tot uitbreiding van de vloot van Duitschlimd komt reeds heden (Maan dag) bij den üuitschen Rijksdag in eerste lezing, omdat de Regeering het zoo spoe dig mogelijk wenscht behandeld te zien en reeds druk over deze groote kwestie met de hoofden der onderscheidene partijen onderhandelt. Zoo zij echter vasthoudt aan een marine-septennaat of zevenjarige be grooting, zooals bij het leger, heeft zij voor alsnog weinig kans van slagen, al valt er van een versterking der Duitsche vloot in verband met de snelle ontwikkeling van den Duitschen handel zoowel als in verge lijking met de kolossale vlootvermeerdering in andere landen, inderdaad heel veel te zeggen, gelijk de Regeering in haar Memorie van Toelichting tabellarisch en statistisch overtuigend aantoont. De Begrooting over '98/99 sluit niet in uitgaven met 1437 millioen, waarvan de gewone regelmatig wederkeerende 124.) die voor éénmaal 139 en de buitengewone voor eenmaal noodige 57 mm. Voor het leger alleen wordt 512 millioen gevraagd,,en voor de vloot thans 62£, voor rente en admini stratie der schuld 73 en voor pensioenen 55 mm. Ten opzichte van het doodeenvoudig in bezit nemen van Kiautschau door de Duit schers komt de Londensche Standard met laatste HH. Sacramenten met de godsvrucht van een engel en tot stichting van allen. Toen al de aanwezigen vertrokken waren, en ik alleen nog bij haar bed stond, riep zij twee malen: »Mijne kinderen I Mijne kinderen 1" Vrouw Gudula kon van aandoening niet meer spreken. Eindelijk zeide zij, met eene nog zeer ontroerde stem; den volgenden dag, toen het huis met zwart behangen was, en de priesters aanstalten maakten, om het lijk naar de kerk te laten brengen, deed zich het geraas van dat rijtuig, waarop Elisabeth zoo lang gewacht had hooren, en de heer Rubens stapte voor de deur van zijn hótel er uit, bij den aanblik van die treurige plechtigheden werd hij bleek als een doode. en mij bij de hand nemende, bracht hij mij in de kamer, waar de doodkist stond. Gudula, vroeg hij op eenen toon, die mij als een dolk door het harte ging, heeft zij mij voor haar sterven vergiffenis ge schonken Hare laatste woorden waren zegen- wenschen voor u. Och, Gudula, zetdehjj, nederknielende, gjj weet niet wat die engel al voor mg ge- een hoogst belangwekkende mededeeling, waarvan de waarheid helaas niet zoo spoedig te bewijzen is. Het blad beweert namelijk te weten, dat Duitschland onmiddellijk na de beëindiging van den Japausch-Chineeschen oorlog aan de Ohineesche regeering het afstaan van deze of gene haven gevraagd heeft, doch lat China daar geen ooren naar had en de onderhandelingen .omtrent dit punt zooveel mogelijk rekte. Het is zeker, dat de moord der beide Duitsche missionarissen der Duitsche re- geering wel gelegen komt om die onder handelingen wat te bespoedigen, Duitsch- lands keizer moge het ernstig meenen met zijne bescherming der missionarissen in het Hemelsche rijk, zijne regeering maakt er niettemin een ijverig gebruik van om in dat rijk vasten voet te krijgen. Een bericht uit Berlijn zelf doetjzien, dat Duitschland ernst wil maken met het in beslag nemen en houden van een stuk Chineesch grondgebied. Immers, er is bevel gegeven tot versterking van de Duitsche vloot in de Ohineesche wateren, hetgeen zou geschied zijn met het oog op de twijfel achtige houding van Frankrijk en Rusland. Wie weet of het muisje van Kiautchau niet een staartje in Europa zal hebben 7 De zaak-Dreyfus. De zaak-Dreyfus, die in Frankrijk met zooveel spanning wordt gevolgd, is in een niuuw stadium gekomen. Alle bladen zijn het er over eens, dat door 't schrijven van Esterhazy aan generaal De Pellieux met het onderzoek in zake den Dreyfus-rommel belast, de zaak een belangrijke wending heeft genomen. De Figaro wenscht allen geluk, die begrepen hebben, dat er klaarheid moet komen. Zij verzekert, dat Esterhazy gedwongen is geworden den brief te schrijven. Men heeft hem laten vragen, wat geen macht ter wereld hem kon sparen. De Aurore daarentegen ziet slechts een nieuwe handigheid in dit schrijven. Ik heb ge vraagd, voor den krijgsraad te verschijnen, zal Esterhazy zeggen^; het verzoek is mij geweigerd, dus mijn onschuld staat wel boven alle verdenking. Intusschen heelt generaal Sousnes den eersten krijgsraad gelast, de instructie in de zaak-Esterhazy te openen. In de Kamer zeide Zaterdag de minister president Méline in antwoord op de vraag van Castelin nopens de zaak-Dreyfus, dat er geen »zaak-Dreyfus" bestaat en ook niet kan bestaan. Er bestaat enkel een beschul diging van verraad tegen een officier en daarvan heeft de militaire justitie kennis genomen. Na het vooronderzoek is de in structie bevolen, wat in geen opzicht iets vooruit beslist aangaande het eindoordeel. Alle burgers moeten het gezag van het gewijsde eerbiedigen. Deze verklaringen zullen, zegt Méline, een eind maken aan de opwinding die te lang geduurd heeft, maar de eer van het leger nog niet heeft aangetast. Men poogt een gerechtelijke zaak tot een politieke te maken. De regee ring doet een beroep op alle goede Franschen om haar te heipen in haar moeilijke taak. Marcel Sembat (socialist) verzocht de vraag in een interpellatie te laten overgaan wat Méline aanvaardde. Graaf de Mun zeide de afwezigheid van den minister van oorlog te betreuren, die het leger moet verdedigen. De vergadering werd daarna geschorst. Na hervatting verklaarde de minister van oorlog, generaal Billot, dat er »geen zaak Dreyfus" bestaat. Een jaar geleden, zeide hij heb ik verklaard, dat Dreyfus terecht geoordeeld en veroordeeld is door zijns ge lijken. Applaus van het centrum). Billot gaf de nieuwe mededeeling, dat de veroor deeling had plaats gehad op het gezag van 27 officieren. Het vonnis is naar recht gewezen volgens mijn innigste overtuiging is Dreyfus schuldig. ToejuichingenWat de zaak Esterhazy betreft, de militaire justitie heeft daarvan kennis genomen. De leden heeft. Wee mij ik wil sterven en hij stapte als een wanhopende door de kamer, sloeg zich als een radelooze tegen het hoofd, en klemde als het ware de doodkist in beide armen vast. Toen ging ik zijne kinderen halen en bracht ze voor hem. Eerst beschouwde hij hen met een droog en bijna waanzinnig oog toen barstte hij eensklaps in tranen uit. Gij zult hunne moeder zijn, niet waar Gudula? nep hij uit. Ik heb het reeds aan Elisabeth be loofd, was mijn antwoord. En ik heb mijne belofte gehouden, vrouw Treavan dien zelfden dag af heb ik de twee kinderen niet meer verlaten; ik heb hen opgevoed in de vreeze Gods, en in den eerbied en de achting, weike zij hunnen vader verschuldigd zijn. Ik heb hen gekoe sterd, ik heb hun al de liefde van mijn hart geschonken, ik heb hun ook geleerd, voor hunne lieve moeder te bidden. Maar, voegde zij er bij, hare tranen af- droogende, het zal spoedig acht uren slaan, en het wordt tijd dit alles bij den heer Rubens te brengen; ik mag niet meer schreien, vrouw Treawant het Sint-Nico- laasfeest moet vroolgk zijn voor de kinderen, en als de kleine;Catharina mij ziet schreien, dan schreit zij ook, en zij zegtMoeder Gudula, gij denkt aan onze moeder; want gij zijt bedroefd." Na deze lange redevoering, welke men begrijpen en ongetwijfeld versclioonen zal, als men rekent, dat Gudula zeventig jaren oud is, nam zij de twee groote bordpa pieren schoenen in de hand, en trad in de slaapkamer van Rubens. De kunstenaar, reeds opgestaan zijnde, stapte met groote schreden door het vertrek iets belangrijks scheen zijne gedachten be zig te houden, en de komst van Gudula scheen hem niet zeer aangenaam te wezen, doch hij liet er niets van blijken. Eiwat zijt gij zwaar beladen, goede Gudula Ja, mijnheer, het is heden St. Nico- laas, en onz>v kinderen zullen weldra komen, om te vernemen, of de heilige bisschop hier is geweest en hen rijkelijk bedacht heeft. Ik heb dus deze schoenen gevuld met allerlei lekkers, dat ik sedert gisteren avond met vrouw Trea Dennesens heb kunnen bakken. HolaPaulus en Cathanna, komt eens hier, mijn kleinen {Wordt vorvolgi.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1