Da °"blad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Woensdag 8 December 1897, No. 5965. bureau l&otersfraaf 50. Iels uit tó Miselijt leven van Mens. A.LlxEMEEIN OVERZICHT. Feuilleton* leao. NIEUWE SCHIEDAM COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per Dost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers ^,05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regels/"°-6c Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 7 December '97. De bestuursleden van de verschillende "erkliadenbonden, die bij het geschil in het Hachinevak in Engeland betrokken zijn, hebben de overtuiging uitgesproken, dat de Werklieden met groote meerderheid de voor dellen der patroons zullen verwerpen. Is hat zoo, dan zullen dadelijk toebereidselen Worden gemaakt voor een nationale conte- rentie van bestuursleden van alle vakver- eenigingen in het Vereenigd Koninkrijk, om 'Tachtigen steun te verkrijgen voor de werk lieden, bij het tegenwoordige geschil be trokken. Het duel tusschen de Kamerleden Rei- nach en Millerand door de geruchtmakende zaak Dreyfus—Esterhazy in Frankrijk uit gelokt Millerand had aan Remach, voor- Stander van een rehabilitatie van Dreyfus, Verweten, dat er in zijn eigen familie nog genoeg te rehabiliteeren viel is ai weder afgeloopen op een wijze die den smaak voor het tweegevecht daar te lande zeer bevor- lijk is op eeri afstand van 25 meter wis selden de heeren tweemaal hun kogel zon der dat iemand bezeerd werd. Aan de eer is voldaande heer Millerand is geen las teraar meer en in de familie van den heer Reinach is alles gerehabiliteerd wat even tueel eenige rehabilitatie mocht behoeven. De versterking der vloot is in Duitschlaud meer dan ooit aan de orde van den dag. Toen de Keizer Zondag den president van de Rijksdag ontving, wees Z. M. op het beteekemsvolle der taak die den Rijksdag de volgende dagen wachtte. Z. M. legde ttadruk op zijn beslisten wil om aan de zendingsposten voortaan al den bijstand te verleenen dien zij behoeven. Uitvoerig sprak bij over de toestanden in China en in het voorbijgaan over de gebeurtenissen op Haiti. De groote beteekenis van het wetsontwerp tot uitbreiding van de zeemacht nogmaals in het licht stellend, sprak Z. M. het ver trouwen uit, dat de Rijksdag overtuigd zou worden van de noodzakelijkheid der aange vraagde uitbreiding. In den Rijksdag kwam gisteren het wets ontwerp tot uitbreiding van de zeemacht aan de orde. De Rijkskanselier betoogde, dat Duitschland beslist een flinke vloot noodig heeft om de positie welke het Rijk door het leger heeft verkregen, te behouden. Deze overtuiging heeft in de ruimste kringen des volks veld gewonnen. De verschillende regeeringen der bondsstaten zijn het er over eens, dat de eisch tot versterking van de vloot niet af te wijzen is, en dat het evenzeer noodzakelijk is, de sterkte der vloot bij de wet te bepalen. Alle zucht tot avon tuurlijke ondernemingen is even vreemd aan de overwegingen als het plan om met de groote zeemogendheden te gaan wed ijveren. De positie van Duitschland in het Europeesch concert vordert een wel-is-waar bescheiden maar voldoende vloot. Hierop was het woord aan den secretaris van staat Tirpitz, die de noodzakelijkheid van het in de wetsvoorstellen gevraagde nader met technische opgaven aantoonde. De sociaal democraat Schönlank bestreed de voorstellen, weike een uitvloeise1 zijn van persoonlijk bestier. De conservatief Limburg Stirum sprak ten gunste van het ontwerp, wees op de onwaardige behandeling van den zaakgelastigde op Haïti, en gaf als oorzaak van die behandeling de omstandigheid, dat Duitschland's vertegenwoordiger met als de Amenkaansche genoegzamen steun achter zich had. Poasdomski bracht tegenover de bewerin gen van Schönlank, die zich over absolutis tische neigingen ter bepaalder plaatse had uit gelaten, in het midden,dat indien Schönlauk's meeningeri,. ooit eene meerderheid vond en in der. Rijksdag, er geen daad van absolutisme noodig zou zijn, om het parlementarisme te vernietigen. (Bijval.) Hierop was het woord aan den secretaris van staat von Biilow, die o. a. het gebeurde op Haïti besprak. Duitschland heeft zich j met het in vrijheid stellen van i üder niet tevreden verklaard, het heeft een redelijke schadevergoeding verlangd, en het is in staat om eventueel aan de eischen die het stelt de noodige kracht bij te zetten. Met China staat men bij het herhaaldelijk ver moorden van Duitsche zendelingen voor andere moeilijkheden. Er worden ondei- handelingen gevoerd over een toereikende schadeloosstelling, en er wordt meer zeker heid verlangd dat dezelfde gebeurtenissen niet meer zullen voorvallen. De mogend heden die geen overeenkomstige belangen hebben, bieden weinig hulp. Maar Duitsch land zal zijn plaats onder de zon weten te handhaven, en zoowel in Oost-Azië als in West-Indië zonder onnoodige scherpte maar ook zonder zwakheid zijne rechten weten te doen gelden. (Levendige Bijval.) Barth verklaarde dat de Vrijzinnige Ver- eeniging de voorstellen tot een bepaalde grens goenszins verwerpt. Jadzewsky sprak namens de Polen tegen de inkleeding der voorstellen. De verdere beraadslaging werd tot heden verdaagd. V In de vergadering der Kamer van afge vaardigden in Hongarije heeft de minister president Banfïy gisteren het ontwerp aan geboden van de voorloopige economische regeling met Oostenrijk volgens welke het tegenwoordig vergelijk tot 31 December 1898 bljjft behouden, behoudens het sluiten van een nieuw compromis tusschentijds. Komt dit laatste niet tot stand, dan zal de regeering den 1 Mei aan den Rijksdag een economisch ontwerp aanbieden, dat defini tieve toepassing van de nieuwe regeling tot het einde van 1898 zal behelzen. De commissie tot onderzoek van de zaak Crispi is door de Kamer van afgevaardigden in Italië met prijzenswaardige onpartijdig heid samengesteld. Zij bestaat uit de afge vaardigden Delia Rocca, ministerieel, Gara- vatti, een intieme vriend van den heer Cavalotti, Palberti, van de groep Giolitti, Tiepolo, gematigde, een vriend van markies Di Rudini, en Grippo, een aanhanger van Crispi. De commissie telt naar het algemeen oordeel twee leden die vóór Crispi zijn, twee die hem vijandig gezind zijn, een vijfde, wiens oordeel nog niet gevormd is. De ministerraad, gisteren in de hoofdstad van Turkije vergaderd, heeft het vredes verdrag goedgekeurd, dat dus aan de sanctie van den Sultan zal worden onderworpen. De bezegeling wederzijds wordt binnen een dag of veertien verwacht. Aardig is het de commentaren te lezen op den vrede tusschen Griekenland en Turkije, die de bladen der groote mogend heden maken. Naast den lof aan »het Europeesch concert" gebracht, wenschen zij allen juist hun regeering speciaal geluk met het resultaat dat zij in hootdzaak aan hun eigen regeering toeschrijven. Vooral de Engelsche pers is uitbundig in haar lof aan Salisbury. O. a. zegt de Daily Graphic. Zonder Salisbury zouden de Turken thans in Athene zijn, zonder Salis bury zou er geen clausule in het vredes- tractaat zijn betreffende de ontruiming van Thessalië. De president der Noord Amerikaansche Unie heeft een boodschap aan het Congres gericht, die vooral onder de tegenwoordige omstandigheden bijzonder de aandacht trekt. In zijn Boodschap verklaart Mc Kinley, dat de Staten met alle natiën in vrede en vriendschap leven. Hij verzocht het Congres in de eerste plaats zijn aandacht te schenken aan het vraagstuk der geld-circulatie en keurt de voorstellen goed van den secretaris voor de schatkist betreffende dit punt en dat van de Banken. Uitvoerig staat hij bij Cuba stil. Hij erkent, dat Sagasta op loyale wijze getracht heeft te hervormer, en vrede te stichten. Men moet nu aan Spanje ge legenheid laten om zijn verwachtingen tot vervulling te brengen. Zijn de Vereenigde Staten eventueel genoodzaakt met den 15) En zij plaatste zich voor den schoorsteen, trachtende de welgevulde schoenen zoo veel mogelijk voor de nieuwsgierige blikken der kiemen te verbergen. Het kleine meisje snelde nog maar half gekleed de kamer van haren vader binnenRubens nam den knaap, die nog nauweluks gaan kon, op zijne armen. Terwijl Paulus door Gudula m een leu ningstoeltje werd gezet, en h't tooneel, waarvan hij nog niets begreeo, genoegzaam onverschillig beschouwde, drentelde zgne kleine zuster, een aardig meisje van vyt jaren, onophoudelijk rondom de oude Gudula, die haar best deed om het lekkers voor hare zoekende oogjes verborgen te houden, terwijl zij lachende zeide Smt-Nicolaas is niet hier geweest. Moeder Gudula, gij fopt mijwant ik heb de gansche week braaf opgepast, en gisteren-avond heb ik den grooten bord papieren schoen met hooi gevuld, opdat het paard van Sint-N colaas lang zou kunnen eten, en zijn meester den tijd zou hebben, niij veel lekkers te geven. En door eene slimme beweging hield zij zich, als wilde zij aan de rechterzijde van Gudula voorbij stuipen; maar zij keerde snel terug, was aan de linkerzijde, en zag nu al de lekkernijen in de schoenen opge stapeld. O, die zoete Heilige! nep zij, terwijl zij al die schatten in bezit nam. O, die zoete Heilige! Zie eens, moeder Gudula, we k eene schoone popZie eens, vader, welke mooije blauwe oogen, en die roode lippen. En dan nog taai ten en gebak Gedurende deze tijd verorberde Paulus een taartje met suiker, hetwelk Gudula hem gegeven had. Het was eene bekoorlijke groep te zien, hoe die oude vrouw daar bij den schoorsteen I op de kniën zittende, leunende met de eene hand op het stoeltje van Paulus, terwijl zij met den anderen arm Cathurina omstrengeld hield; vervolgens romdom hen allerlei speel goed, en eene groote jachthond, die met zijnen langen kop op de voorpooten rustende, zijnen blik op liet taartje van Paulus hield gevestigd. Verstrooid door zulk een heerlijk tafereel, vergat Rubens eemge oogenbhkken de zorgvolle gedachten, waarin hij nog even te °voren was verdiept geweest. Weldra echter werden de rimpels op zijn voorhoofd wederom zichtbaar, en hij begon in eene hevige gemoedsbeweging het vertrek op en neêr te wandelen. Wat scheelt u toch, mijnheer vroeg Gudula eenigszins ongerust. Ach! antwoordde Rubens, die deze vraag verwacht had, en echter zeer ver ben was, om er antwoord op te geven, vch, Gudula, het is iets ernstigs, iels zeer gewichtigs. Wat is het dan Rubens bloosde en deed nog eemge -tappentoen hij aan hst einde der kamer was, keerde hij om en zeide plotseling: - Men wil, dat ik een tweede huwe lijk aanga. Gudula maakte een kruis. Gij... Gij hertrouwen 1 Ja, Gudula! Mijne vrienden bieden mij een zeer voordeelig huwelijk aan de eenzaamheid, waarin ik mij bevind, schaadt, zeggen zij, aan mijnen arbeid. En gij hebt geweigerd, niet waar Gij hebt net zonder aarzelen van de hand ge wezen Zonder twijfel, maar... Hebt gij haar dan reeds vergeten, die alleen zoo vroeg gestorven is, omdat zij u te veel beminde? Rubens antwoordde slechts door een knik ken met het hoofd. En uwe kinderen! Uwe arme kin deren!.... Hoe! zij zouden genoodzaakt worden, tegen eene andere vrouw moeder te zeggenO, dat is onmogelijk, dat kan niet zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1