Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Donderdag 9 December 1897. No. 5966. "2Sureau "jlSofersfraaf 50. Iets nit het huiselijk leven van Mens. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maanden1.50 Franco Der dosi door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten ALGEMËES OVERZICHT. 8 December '97. De Dreyfus-agitatie in Frankrijk begint zich meer en meer tegen generaal Bois- deffre, den chef van den generalen staf, te r'chten. De Lanterne beweert ronduit, dat het borderel, waarop Dreyfus veroordeeld is, aan Boisdefïre was verkocht door Ester- hazy, die toen deel uitmaakte van den ge heimen dienst van den Generalen Staf. En Rochetort bevestigt dit in den lntransigeant, De Aurore verhaalt, dat toen in den minister raad de noodzakelijkheid werd besproken om het proces-Dreyfus te herzien, Hanotaux Uitriep »Dit zou wezen generaal Boisdeffre blootstellen, een der medewerkers, die het herbond met Rusland tot stand brachten. Doe wat gij wilt, maar op den dag dat daartoe besloten wordt, leg ik mijn ambt heder." In den Senaat heeft Scheurer-Kestner gisteren gevraagd, den president van den ministerraad en den minister van oorlog te interpelleeren over hetgeen zij Zaterdag in de Kamer gezegd hebben. Méline ver klaarde zich bereid, dadelijk de beraadslaging te beginnen. Scheurer-Kestner zeide toenDe minister president en de minister van oorlog hadden in de Kamer gezegd, dat zij zijn dossier niet kenden, dat hij het hun niet gelaten had. Maar hij had den minister-president de stukken onder de oogen gebrachtdeze verklaarde zich echter niet bevoegd ze aan te nemen, en verzekerde dat Dreyfus schuldig Was, zonder te zeggen, waarop zijn over tuiging berustte wel voegde hij er bij, dat de regeeering geen rekening had te houden met zijn (Scheurer-Kestners's) beschouwin gen. Hij had de regeering gevraagd, revisie van het vonnis uit te lokken maar de regeering had geweigerd. De spreker ein digde met te vragen of het bordereel in de de instructie i« opgenomen. 1630. 16) Gij neemt mijnen toestand niet genoeg in aanmerking, Gudula, antwoordde Rubens, wien deze woorden, ofschoon hij ze voorzien had, zeer hard vielenmijn leven is treurig en eenzaamals ik na den geheelen dag te hebben gearbeid naar huis kom dan vind ik niemand, die op mij wacht. Uwe kinderen, mijnheeruwe kinde ren wachten op udie kleine engeltjes, voor welke men zijn leven op de kniën zou doorbrengen ik ben slechts een oude vrouw, meer tot last dan gemak, en wier krachten zoo wel van lichaam als van geest den goeden wil logenstraffen maar gij hebt uwe kinderen. Ach, hoe dikwijls heeft eene deugd zame vrouw, welke wij beiden zeer goed De minister van oorlog, Billot, antwoordde, dat het bordereel en andere stukken er in zijn opgenomen. Ik heb bevestigd zeide hij verder dat Dreyfus schuldig is en ik herhaal het voor den Senaat. Alleen een man heeft het recht uit naam van het leger te spreken, en dat is de minister van oorlog. Sta mij toe u te zeggen, dat het geweten van het leger niet rustig zou zijn, als het kon gelooven dat een veroordeelde on schuldig is. De minister-president Méline zeide, dat hij slechts weinig aan de woorden van den minister van oorlog had toe te voegen. Deze had het gezag van het gewijsde gehand haafd, en hij had gelijk. Er schijnt zoo vervolgde de minister-president een mis verstand te bestaan tusschen den heer Scheurer-Kestner en den minister van oorlog. In hun samenkomst weigerde de minister van oorlog-zelf het vonnis te herzien. Hij kon het gezag van het gewijsde niet verzwakken. Hij (Méline) zeide den heer Scheurer-Kestner: de minister-president is niet gerechtigd het dossier in ontvangst te nemen. Dat behoort bij den minister van justitie, die te beslis sen heeft of er revisie zal zijn. De militaire justitie is in de zaak-Esterhazy gemoeid. Er is geen andere zaak. Laten wij de mi litaire justitie laten handelen. De veldtocht in de pers behoort op te houden. De eer van het leger moet buiten elk debat blijven Het gaat nu om dingen, die onze grootste belangen raken, en die geheim moeten blijven. De minste onkiescheid zou ernstige gevolgen hebben. Ten slotte stelden Morellet, Franck Chauveau, Faye en Demóle een motie voor, waarin de Senaat met de verklaringen van de ministers instemt en tot de orde van den dag overgaat. Aan deze motie wordt de prioriteit gegund. Op voorstel van Morellet wordt de motie eenstemmig aan genomen. Op het thans te Parijs vergaderde Fransche gekend hebben, geheele avonden, dagen, weken en maanden doorgebracht, zonder in haar huis iemand anders te zien dan hare kinderen en mij Gudula Ach 1 vergeef het mij, ik bid om ver schooning, viel zij Rubens in de rede, terwijl zij zich op de kniën wierpik weet niet meer, wat ik zeggij moet geen gewicht aan mijne woorden hechten... Want ziet gij, ik ben geheel van mijn stuk geraakt, toen gij mijn zeidetvMen wil, dat ik een tweede huwelijk aanga." O, doe het niet, in 's hemels naam, om den wille van Elisa beth doe het niet! Zoudt gij eene stief moeder aan uwe kinderen geven Maar dan plaatst gij hen in een tranendal, gij verwoest hun toekomstig geluk. »Mijn God, mijn God, geef, dat ik woorden vinde, om mijnen goeden meester te overtuigen geef, dat hij dit noodlottig plan late varen 1" En zij weende, zij snikte en omvatte de kniën van Rubens. De kleine Catharina begon ook te weenen, toen zij de tranen van Gudula zag, en Paulus liet zijn taartje vallen, waarnaar de hond zijnen neus uitstak, zonder nochtans het aanlok kelijk versnaperingje te durven aanroeren Er is nog niets beslist, goede Gudula Katholieken-congres is ook een gewichtig vraagstuk ter sprake gekomen, nl. de vor ming eener katholieke partij in Frankrijk, teneinde de Katholieken, die verdeeld zijn in imperialisten, royalisten en rallié's, om niet van de onderverdeelingen in conser vatieven en democraten te gewagen, in éen band samen te snoeren. De ondervoorzitter van het congres stelde een motie voor, waarbij de vergadering besluit, dat de be staande katholieke groepen zich met het oog op de verkiezingen zullen aaneensluiten op deze grondslagenio. erkenning der Grondwet, 2o. herziening der Kerk vijandige wetten, 3o. samengaan met alle partijen die daartoe willen medewerken. Een tweetal royalisten verzetten zich tegen die motie, doch met overgroote meerderheid werd ze, zonder hoofdelijke stemming, aangenomen. Volgens een telegram door de Mouvement géographique te Brussel oetvangen, is de Fransche expeditie onder majoor Marchand op haar weg naar den Nijl in Barh-el- Gahzal in de pan gebracht. Wat er van over gebleven is, heeft zich naar Bomoe terug getrokken. De nieuwe minister-president in Oosten rijk Dr. P. baron Gautsch von Franken- thurm is bij al zijn onderhandelingen met Tsjechische zoowel als Duitsche partijhoofden nog geen stap gevorderd, zoodat de Rijksdag nog niet is opgeroepen en er geen kans overblijft op een regelmatige verlenging van het compromis. Er schijnt wel kans op te zijn, dat Hon garije een naspel levert van de gebeurte nissen in de Oostenrijksche Kamer. Want ook daar heeft de minister-president zich reeds vooraf gewapend op een mogelijke tegenwerking a 1' instar van Weenen. Daar de heer BanfTy zeker moet zijn van den steun der meerderheid in het Hon- gaarsche parlement, kan de minderheid het Ausgleich-ontwerp niet deren, wanneer zij constitutioneel te werk gaat. Willen de ik heb nog geen bepaald besluit genomen wees bedaard, zeide Rubens, terwijl hij zich van de oude vrouw losmaakte. En hevig ontroerd, maar niet overwonnen ging hij henen. Toen hij zich verwijderd had, keerde Gudula zich naar de twee kinderen, drukte ze aan haar hart, als hadde men ze haar willen ontrooven, en hun den hemel wij zende, zeide zij. Mijne kinderen 1 bidt God. Vraagt aan uwe moeder, dat zij uwe voorsprekeres bij Hem is, want gij hebt hare voorspraak hoog noodig. De kleine Catharina vouwde de handjes en knielde neder. Mijn God, verlaat ons niet 1 mompelde Gudula. 2. Helaas 1 noch de tranen van Gudula, noch hare gebeden en andere goede werken, konden Rubens terughouden van zijn huwe lijksontwerp. Want Helena Froment, zijne verloofde, behoorde tot de rijkste en aanzienlijkste familie van Antwerpen. Jong, schoon, en vermaard wegens haar vernuft, had Helena heeren Kossuth c. s. evenwel het voorbeeld van de heeren Wolfï c. s. volgeDS, dan zal ;oo heeft de heer Banffy zich uitgelaten hij gebruik maken van een artikel, dat ook in de Hongaarsche grondwet voorkomt en de wet in werking doen treden zonder toe stemming van het parlement. Dat zelfde zou dan te Weenen gebeuren en de heer Gautsch zal zijn onhandelbare Kamerleden, Duitsche en Tsjechische, laten waar zij zijn bij hun haardsteden, uitrus tende van de wel wat buitengewone parle mentaire werkzaamheden, die zij in den laatsten tijd verricht hebben. Een formeele ministerieele crisis is voort gevloeid uit de terugtreding van Pelloux als minister van oorlog, in Italiëalle pogingen van de collega's om den generaal te be wegen terug te komen op zijn besluit, bleven onbeloond. Pelloux droeg waarschijnlijk kennis van de agitatie in militaire kringen over zijn zwakheid tegenover Di Rudini's spaarzaamheid in zake Erythrea en over de benoeming van een burgerlijk administrateur in plaats van een militair gouverneur. Hoe 't zijPelioux hield de gelegenheid om er tusschen uit te gaan met beide handen vast, en eergisteren in den voormiddag toog de premier naar het Quirinaal om den koning het collectief ontslag van het kabinet aan te bieden, overeenkomstig het eenparig besluit der ministers, doch tegen de mee ning van vele der invloedrijkste aanhangers, die zeggen, dat Di Ridini al te doortastend is te werk gegaan. In de Kamer deed Di Rudini eergisteren mededeeling van het onverwachte en naar veler meening ongemotiveerde besluit, waarover de koning geen onmiddellijke beslissing nam. Er is nu kans op een nieuwe formatie Di Rudini met uitsluiting van Pelloux den minister van openbare werken Priuetti den minister van financiën Branca en den minister van landbouw en nijverheid. Guic- de hand geweigerd van de rijkste koop lieden, die haar tonnen gouds aanboden, en zelfs van heeren, die haar hoofd wilden versieren met de opene kroon van prinses of markiezin. Om haar te bezitten moest men den roem en den adel in zich ver eenigen, zooals Rubens, wiens werken door geheel Europa bewonderd werden, en dien de koningen van Spanje en Engeland elkander als gezant betwistten. Gewis zou zij de van allen overvloed voorziene woning haars vaders niet hebben willen verlaten, om een gewoon burgerhuis te betrekken, waar zij niet op de stoep door pages en lakkeijen ontvangen werd, en waarvan het fraaie uiterlijke niet aan de vreemdelingen, die er voorbij gingen, met bewondering de vraag zou hebben uitgeloktWelke prins woont in dit vorstelijk huis?" Zij beminde Rubens om zijnen grooten naam, om zijne ontelbare schatten en om de pracht, waar mede hij zich in het openbaar vertoonde maar ware Rubens arm en onbekend ge weest, dan zou zij geen acht op hem heb ben geslagenzij zou hem niet hebben aangezien, als hij daar droefgeestig en ge kleed met den rok van een nederig bur german verschenen was. Wordt vervolgd.) jDliimni'uiiim.iii'mn DE GOTJDEN KOZENKRA.NS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1