BEMENtiB NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Laatste Berichten. Kerknieuws. Sport. Burgerlijke siaaii. Scheepvaart. nauüelsoenciiieu. - 6'Vi- 7 Dec. 6 Dee. 39! 38 20 62 7. 62 60 tiz bo b 40 18 ou I8.ÖJ 18 ou iö.bü zi./5 41.75 Wisselkoersen te Rotterdam. Beursbericht van Amsterdam, 2/» kamer weer mag verlaten, wat hem sinds 16 Nov. niet veroorloofd was. De oude visschers, z. g. peeken, die ver leden Zondag-avond bij storm en hevige onweersbuien de twee boven Scheveningen landende bommen hulp kwamen bieden, Werden in hun pogingen, welke zeer waar schijnlijk anders niet geslaagd zouden zijn ®enschlievend bijgestaan door de wacht van het artillerie-park aan het strand. De ser geant en de manschappen hielpen de ankers dragen, begaven zich tot hun middel in de 2ee (waar een hevige tocht ging; de wind Was toen nog West Zuid West( en lieten oiet af voordat door middel van een lijn de bommen gemeenschap met het strand hadden. Later brachten zij de peeken, die doornat en zeer afgetobd waren, naar de Wacht opdat ze zich konden verwarmen en Wat op verhaal komen. Het was in den nacht toen de oude visschers in het dorp terugkwamen. Zooals men weet, staan de bommen nog wel een uur voorbij het Kurhaus. De Scheveningers spreken met veel lof over deze hulpvaardigheid. Een week van spanning is te Katwijk doorleefd, als men v. eet, dat van de vis- schersvloot zich ongeveer zeventig vaartuigen 'n het noodweer van 28 en 29 November bevonden. Dinsdag 30 November waren de loggers alle reeds binnen en van dien dag a* kwamen ook de bommen voor en na °Pdagen. Zaterdag waren de bommen alle aan het strand of men had tijding, dat zij na den storm gezien waren. Een enkele bom was echter nog niet gezien en men kon zich de vreugde voor dellen, toen Zondag-morgen ook deze voor Katwijk ten anker lag. Maandag keerden de laatste schuiten terug, dus van de Kat- Wijksche vloot geen enkel vaartuig gemist en ook vallen gelukkig geen menschenlevens le betreuren. Den reeders zal dit jaar echter lang heugen, daar de schade door verlies van netten, touwen, enz. naar men beweert, door geen ton gouds te dekken is. Voor den historischen optocht, bij de inhuldigingsfeesten door de werklieden verenigingen te Amsterdam te houden. zijn de ontwerpen voor de costumes gereed. Zij zijn vervaardigd door den heer A.Reydmg. De optocht zal het tijdvak 1540 —1648 om vatten en er zullen omstreeks zeshonderd Personen in optreden. Er zullen verscheidene praalwagens in voorkomen van belangrijke hoogte. In de Amsterdamsche bladen worden door verschillende inzenders denkbeelden aan de hand gedaan, om de nagedachtenis te huldigen van wijlen den heer A. C. VVertheim. Zoo wil deze de Amstelstraat, Waar het kantoor van den overledene ge legen is, herdoopt zien in de A. C. Wert- heimstraat, terwijl gene de voorkeur geeft aan een borst of standbeeld, aan een Wertheimpark met monument of aan een hieuwe stichting van weldadigheid, ge noemd naar Wertheim's naam. Het Bbl deed gister het voorstel om, indien er veel meer geld bij zijn redactie inkomt dan noodig is voor de aanbieding van een huldeblijk aan de schippers en roeiers van Vlieland, die onlangs de noorsche schipbreukelingen op de Vliehorst redden, een reddingboot zoo mogelijk met stoomvermogen te laten bouwen en die aan te bieden aan de Noord- en Zuid-Hollandsche redding- maatschappij, op voorwaarde dat ze de A. C. Wertheim zal heeten. Vrouwenkleeding 1 Vanwege de vereeniging iNationale ten toonstelling van vrouwen-arbeid" is een prijsvraag uitgeschreven tot het verkrijgen van een gezonde, practische en tegelijk smaakvolle vrouwenkleeding. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld tot een bedrag van f 800. Ter beoordeeling van het ingezondene is Mn jury benoemd, bestaande uit de dames mevr. dr. M. Hammer—Du Saar, pres., Amsterdam mevr. E. Verrijn Stuart Gunning, secr., 's Gravenhagemevr. C. Goekoop—De Jong van Beek en Donk, 's Gravenhage mej. E. Kierlen, Amsterdam mevr. Emmebi echts, 's-Gravenhagemevr. E. Koopmans- Maire, 's-Gravenhage mej. A. F. Steijn 's-Gravenhage. Maandag-avond, toen te Amsterdam twee meisjes zich over de Westennarkt van de Keizérsgracht naar de Prinsengracht wilden oegeven en zich op dezen weg bevondpn in den hoek gevormd door de kerk en de gymnastiekschool, hoorden zij achter zich he behoedzame voetstappen van een man, die haar achternaliep. Het eene meisje keerde daarom om en zag den man een blinkend voorwerp ter lengte van omstreeks drie decimeters voor den dag halen, waarop zij hevig geschrok ken tot haar vriendin riep »God, A. daar is ie." Die vreemde man uitte daarop een luiden vloek en liep op haar toe, waarop de meisjes vluchtten, door hem een eind achtervolgd. Deze vlucht had plaats in de richting van de nieuwe brug bij de Raadhuisstraat, waarna de meisjes weer naar de Prinsengracht liepen, waar zij, omziende, ontdekten, dat hun ver volger verdwenen was. Aangifte bij de politie volgde. Naar uit Noord-Holland wordt gemeld, is uit de enquête, op verzoek van Ged. Staten ingesteld, gebleken, dat de fundee- rmgen veler openbare gebouwen boven waterpeil zijn gekomen, ua verlaging van den boezem in polders. De fundeeringen waren in sommige gevallen reeds aangetast. Te Dordrecht hebben de leden der eere- wacht, welke in Augustus j.l. de Koninginnen bij Haar bezoek aan die stad heeft begeleid, het fraai geborduurde vaandel, waaronder zij optrok, aangeboden aan de Vereeniging Oud-Dordrecht aldaar, om in haar museum bewaar 1 te worden. De commandant der eerewacht, de heer N. Roodenburg, bood tevens aan die vereeni ging een exemplaar aan van een volledig costuum, door de eerewacht gedragen. Bij de boerderij, bewoond door den heer D. L. 't Hooft te Haarlemmermeer, zijn mei goed gevolg boringen verricht ter verkrijging van brongas. Om zekerheid te hebben, dat steeds een voldoende hoeveelheid beschik baar zal zijn, wordt thans nog een tweede put geboord, waarna de toevoer vrij waar schijnlijk groot genoeg zal zijn voor allerlei huiselijk gebruik. Te Maastricht heeft een vader zijn zoon van 14 jaar tot straf, omdat hij een krui wagen had stuk gereden, in een kist opge sloten. De buren, die den jongen hoorden kermen, waarschuwden de politie, welke hem uit zijne gevangenis kwam verlossen. Hij had van 's morgens 10 tot's avonds 10^ uur in de kist doorgebracht. Tegen den vader is proces-verbaal opgemaakt. Zondag-avond werd te Donsbruggen de heer H. J. Heym, hoofd-conducteur van den laatsten trein uit Cleve, gemist. Bij onder zoek door den loopwachter werd het lijk van den ongelukkige nabij den Thiergarten gevonden. Beide beenen waren afgereden en het achterhoofd vertoonde een bloedende wond. Vermoedelijk is de man tengevolge van de sneeuw van de loopplank gegleden Als eene bijzondeiheid deelt de Rheinisch Westph. Zeitung mede, dat Maandag voor de eerste maal in het Ruhrkolenbekken de wagens het getal 15.000 bereikt hebben Er werden 15.129 dubb. wagens groot 10 tons met kolen en cokes beladen en verzon den. Dat waren dus 151.290 tons. De vraag naar kolen en gietcokes blijft zeer groot; ook voor 1898 voorzien zich de groote afnemers tegen verhoogde pry zen De Uuitsche spoorwegen vragen om zeer verhoogde hoeveelheden wegens vermeerderd verkeer. Ook de groote stoombootmaat schappijen te Hamburg, Bremen, Antwerpen en Rotterdam hebben reeds afgesloten. In het begin van November werd te Stockton, ia Engeland, een werkman, Ste phenson met name, tot drie maanden dwang arbeid veroordaeld, omdat hij bij een slager ingebroken had. Het publiek ging echter aan de schuld van den man met zyn goed verleden twijfelen, temeer, daar de inbraken in de plaats aanhielden. Een verzoekschrift om revisie werd met 8000 handteekeningen aan den minister van binnenlandschen zaken ingezonden. Sedert werd een man gevangen genomen, die, met andere inbraken, ook die bij den slager bekende. Stephenson was dus onschuldig. De rechterlijke overheid/heeft zich nu met den minister in verbinding gesteld om de invrijheidstelling van Ste phenson te verkrijgen. In een afgrond gestort. Een Zwitser, Jacob Ott, 19 jaar oud. is bij een beklimming van den berg Salève verongelukt. Met een zijner kameraden, Ernest Bleiker, uit Genève vertrokken, hadden zij den bergtop bezocht en begonnen de afdaling. Maar het was te haltzes donker. Ott ging voorop, en kwam weldra aan den rand van een algrond. Eensklaps gleed hij uit, trachtte zich vast te houten aan een tak, maar deze brak en hij verdween in de diepte. Van schrik bleef zijn kameraad staan, klampte zich vast aan de struiken en steunde met zijn voeten tegen de steenen. Hij vreesde elk oogenblik in de diepte te storten» Urenlang bracht hij in dien toestand door, wanhopende kreten om hu p slakende. Gelukkig werd zijn geroep gehoord door de bewoners van het gehucht Coin, die terstond lot redding uittogen. Twaalf moedige mannen, geleid door den maire van Colonges, Blanc, begaven zich naar de plaats, vanwaar de kreten kwamen. Toen zij na een langen en gevaarlijken tocht bij den ongelukkigen aankwamen, neten zij een hunner met een koord naar omlaag. Deze vond den jongen Bleiker uitgeput, deed hem een koord om de len denen en zijn kameraden haalden hem naar boven. Daarna gingen de redders naar Ott zoeken. Zij vonden zijn lijk vreeselijk verminkt aan oen voet der rotsen van Cnavardonhij was van een hoogte van 80 meter naar beneden gestort. 8 uur een schaakpartij zal gespeeld wordeu met levende figuren. Zestien jonge meisjes zullen als pages gekleed voor pionnen fun- geeren, terwijl alle overige figuren prachtig gecostumeerd zullen zijn. De leiding der partijen zal geschieden door de heeren H. D. B. Meijer, secretaris van den Ned. Schaakbond, en J. W. Te Kolsté. Op de veilingen Maandag-avond in het Westland gehouden, werden de volgende prijzen besteed: stoofappelen fl.60al2.40 stoofperen fl.a tl.75 spruitkoo! 50 a 75 ct., kroten 30 a ct., peen 30 a 37£ ct. per kir.blauwe druiven 60 a 90 ct. per kilotafelperen 2 a 9 ct., appelen 1 a 4 ct. per stuk. In de Tweede Kamer werd heden de behandeling der begrooting van justitie voortgezet. Na het antwoord van den minister van justitie trok de heer Troelstra zijn gisteren ingediende motie betrelfenile de veroordeeling der gebroeders hoogerhuis in. De heer Van der Lwaag diende een motie in, houdende afkeuring van de handelingen der autoriteiten in zake de uitzetting van Biller en Louise Kronaner. Deze motie werd verworpen met 72 tegen 3 stemmen. Z. H. de Paus zal zijn diamanten pries terfeest, dat op 31 December valt, niet met eene groote plechtigheid in de St. Pieter vieren. Te Rome zal het feest op minder vermoeiende wijze voor den hoogen grijsaard worden herdacht. Het Duitsche episcopaat zal een gemeenschappelijk herderlijk schrij ver. naar aanleiding van dit feest uitvaar digen, waarin het de geloovigen zal aansporen tot gebed, H. Communiën en offers voor den St. Pieterspenning. Desgelijks zal het Oostenrijksche episcopaat doen. De Ned. Sport deelt mede, dat Zaterdag 11 en Zondag 12 December in de Zaal van het Sportterrein Den Haag des avonds te Geboren: 6 Dec. Engelina, dochter van J. Mulder en J. M. van Viaardmgen, Lange Nieuwstraat. 7. Barihoiomeus, zoon van P. Scholte en M. J. Groeneudaal, Hoogstraat. Overleden: 6 Dec. Elisabeth de Regt, oud 25 jaar, echtgen. van J. Wessel, Heu- drinastraat. Pieter Dnel, oud 4 jaar en 6 maanden, Nieuwsticht. 7. Johanna Catharina Markus, oud 30 jaar en 9 maanden, Boterstraat. Hendrik Putters, oud 63 jaar en 9 maanden, Doeleplein. Sunderland, 8 December. Vertrokken s.s. Ottercaps, met steenkolen naar Schiedam. New-Gastle, 4 December. Aangekomen s.s. Sneaton, kapt. H. Menneil, van Schiedam. Yarmouth, 6 December. Aangekomen s.s. Gambetta, kapt. J. Brii, van Scmedain. BEURS TE SCHit.UA.Vl. 8 Dec.. 1897. Gerst: Donau, stoomende 1110 6/w. Maïs Loco, 1105 ct. Spiritus: ilu—10|. öPoiiUiiNOf2.—. Moutwijn Makelaars Not. f7. Branders oond Stemmino Onveranderd. Rogge opintus in loco Meel 12 Merk. 1. m<.. 12 Jan. Rogge, loop. ma. Jan. Spint. p. Dec. Jan t FeO., Maan 7 uec. 8 li.c. New-York. Maïs 331/. 33'/* Amsterdam. 6 Dec. Rogge cp lev. vast; per Maart f 131, 132per Mei f 128, 129. 8 Dec. Rogge op lev. ouverand.per Maart I '-11 t nar ai t »>Q 11 Berlun (Slotk.j Parijs. Hamb. ZI.ÏU uur) 131, 132; per Mei 129. Rynnoogte Keulen ('s morg. 7 Dec. 1.23 M. 8 Dec. M. Pei Telegraaf. Londen kort 112,u8 Disc. 3 pCt. Parijs -47.87i 2 Antwerp. -47.55 s 3 Per Telefoon. 2J/s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij "WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp Adjustment t Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp v 2e v Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 8 Dec. 87 85i/4 19 1047 M 24' 36 134»/, 88 57 13V. 1087/g 11% 86*/. 62V. 13 37 V, 2b

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3