Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Woensdag 15 December 1897, No. 5971. "gSutreou ~g$oter&tvacd 50. algemeen overzicht. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per oost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Politie. den avond van 3 December jl. zijn ermoedelijk door 2 opgeschoten jongens, ®atl verscheidene huizen de koperen doppen ah de gevelkommen der waterleiding ont remd i De Commissaris van politie zegt f5. e'°oning toe aan hem, die inlichtingen f®e't die tot ontdekking der daders van dat tei1 leiden. 14 December '97 Het plebisciet onder de machine-werkers 111 Engeland verwerpt tot dusver met over tuigende meerderheid de voorstellen der Patroons. De kwestie met China is thans in Duitsch- ahd het hoofdfeit van den dag. Heden a°«U keizer Wilhelm te Kiel aan. Dezen atond geeft hij een diner aan prins Heinrich, admiraals en aan de officieren der ver- tkkende schepen der mariniers. Morgen, Woensdag, heeft de aftocht plaats, waarbij Keizer en zijn gevolg prins Heinrich a^h boord van het commandantschap zullen P'tgeleide doen. De heer Brandt, vroeger geruimen tijd kitsch gezant te Peking, is door den Keizer 0|Hboden, nadat de Chineesche gezant 6®rst eer: vertrouwelijk bezoek gebracht had Brandt, die te Wiesbaden woont. Te Berlijn loopt het gerucht, dat de onderhandelingen met China tot heden toe Bhnstig staan voor Duitschland. Prins Hein- tlch's zending naar China moet minder van Pblitairen dan van diplomatieken aard zijn, tnt voor militaire botsingen is men met ^ng meer; het feit dat 's Keizers o®hige broeder persoonlijk een bezoek gaat hengen aan den keizer van China, kan toet alleen opgevat worden als een bewijs vkn uitnemende hoffelijkheid van Duitsch- lahd's kant, maar ook als een bewijs voor ernst waarmede vriendschappelijke Verzekeringen voor de toekomst gegeven borden. Men hoopt te Berlijn, dat de diplomatieke onderhandelingen te Peking door het plechtig bezoek van den broeder ^4n keizer Wilhelm voor Duitschland ver- Bemakkelykt zullen worden. De toestand in Oostenrijk is nog slechts toer weinig verbeterd. Te Praag is Zaterdag Het naspel van het straatoproer aldaar be ltonnen. Zes personen werden tot cel- en gevangenisstraffen van drie weken tot een jkar veroordeeld. Er zyn thans in het gehe el 348 personen in hechtenis. Bij de ongeregeldheden zyn niet minder dan 120 menschen gewond, waaronder 2 °tficieren, 9 soldaten en 5 politie-agenten. In de koffiehuizen is het des avonds nog toy vvoeilighet bevel om te tien uur te "'uiten, bljjft daarom nog van kracht ondanks de vertooger. der belanghebbenden. Veel opzien is te Praag gewekt door de Bevangenneming van den handelaar in mode artikelen Werich, de eigenaar van het eerste Tsjechisch Christelijke handelshuis, zooals hij het noemt. Hij wordt beschuldigd van aanhitsing tot oproer. Den 18 dezer zal een deputatie uit een paar honderd Galicische edelen bestaande, onder aanvoering van prins Adam Sapieha haar opwachting maken bij graaf Badeni, bij zijn aankomst op diens landgoed te Busk, om hun sympathie voor den gewezen eerste minister uit te spreken. De ministerieele crisis in Italië, die reeds hare oplossing nabij scheen, blijkt thans nog volstrekt niet bezworen te zijn. Een Reuter- telegram uit Rome meldt, dat markies Di Rudini den Koning heeft medegedeeld, dat zijn onderhandelingen over de vorming van een nieuw Kabinet mislukt zijn. Stond wel licht Di Rudini voor de keus van nog verdere zwenking naar links of het prijs geven van Visconti Venosta? Het is best mogelijk, maar de Kamerzitting op heden zal nu wel niet doorgaan en de Koning dient een nieuwe Kabinetsformeerder te zoeken. De Italiaansche bladen geven de volgen de bijzonderheden over de ministerieele crisis. Toen de verdeeling van de portefeuilles reeds beklonken scheen te zijn, stelde Za- nardelli als voorwaarde voor het aanvaarden van zijn porlefeuille dat Bonardi, zijn rech terhand, onder-staatssecretaris van binnen- landsche zaken zou worden. Di Rudini ant woordde dooreen lijst van drie candidatenaan Zanardelli voor te leggen, maar deze bleef bij zijn eisch, waarop di Rudini het oud-kabinet overhaalde om de regeering weer te aan vaarden nadat alleen Pavoncelli de porte- teulle van openbare werken en San Marzano die van oorlog aanvaard zouden hebben, maar Guiccardini weigerde dit, want in den loop van de onderhandelingen had men over zyn portefeuille beschikt zonder ham te raadplegen. Di Rudini brak toen de besprekingen at en gaf' den Koning kennis van den stand van zaken. De aankomst van generaal Weyler in de hoofdstad van Spanje is een ware triomf tocht geweest. Zaterdag kwam generaal Weyler te Madrid aan. Hij werd aan het station opgewacht door den oud-minister generaal Azcarraga en den vry-concerva- tieven leider Romero Robledo, zoomede door een menigte van 800Ü personen die zoowel uit Carlisten en republikeinen als conservatieven bestond. Het volk droeg Weyler op de schouders onder het geroep I sLeve Spanje I Leve Weyler, weg met de Yankeesl Door in een rytuig te stappen en langs een omweg naar huis te ryden, voor kwam de gevierde generaal verdere betoo gingen. Weyler wil zich bij geen enkele party aansluiten, maar is voor krachtig op treden tegen Amerika, voor protectie en tegen het loslaten van Cuba als kolonie. Gisteren zou hy door de Regentes ontvangen worden. In een interview heeft generaal Weyler zijne voldoening te kennen gegeven over de ontvangst welke hem Zaterdag te Madrid was te beurt gevallen. De ontvangst, zoo sprak hij, was niet aan zyn persoon bereid, maar toonde duidelijk aan, dat de groote tradities van 's lands eer niet waren uitge doofd en dat deze gemakkelijk de rechten van Spanje zonden kunnen handhaven. Hij bracht in herinnering dat Canovas in Augustus van dit jaar aan de Vereenigde Stalen te verstaan gaf, dat hij nooit eenige tusschenkomst van de Unie zou dulden. Hij kan zich derhalve de tegenwoordige houding van de Unie, zoo beleedigend voor het leger, tegenover het Kabinet-Sagasta niet begrijpen. De regeering is verplicht openbaarheid te geven aan de diplomatieke nota van Cano vas aan de Vereenigde Staten, als een satis factie, waarop het leger recht heeft, en te protesteeren tegen de presidentieele Bood schap, teneinde de legerbevelhebber (Wey ler) de officieren en de natie te wreken tegenover de bedreigingen met tusschen komst. Hij is vast besloten daartoe het initia tief te nemen. Hij hoopt, dat allen die denken als Canovas zich bijeen zullen scha ren tot een partij, teneinde den ondergang van 's lands eer te verhinderen. De Impartial weet mede te deelen, dat Spanje voornemens is aan de vreemde mogendheden een nota te zenden, waarin de staat van den Cubaanschen opstand wordt medegedeeld in verband met de verhouding tot de Vereenigde Staten. Volgens den Herald hebben op Cuba Gomez en Garcia een manifest uitgevaardigd, waarin met doodstraf wordt bedreigd ieder burger of militair, die zich leent tot onder handeling met Spanje over onderwerping op de basis van autonomie. Het bericht van een aanslag op het leven van den Sultan van Turkije wordt bevestigd door een omstandig verhaal van het gebeurde in de Frankf. Zeit. Woensdag-avond op het oogenblik dat de Sultan zich van zijne vertrekken naar de ontvangstzaal wilde begeven om aan het feestmaal ter eere van den prins van Saksen- Altenburg deel te nemen, werden door luitenant-generaal Tabir-pasja in persoon twee Tsjerkessen in hechtenis genomen onder verdenking dat zy een aanslag tegen het leven van den Sultan hadden beraamd De Tsjerkessen boden wanhopigen tegen stand. Onmiddellijk hierop werd een boot gezonden naar Scutari, waar alle leden van de familie van beide verdachten eveneens in hechtenis werden genomen. Zij zijn in het paleis opgenomen. Den geheelen dag bleven de keizerlijke troepen geconsigneerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 December 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 21 December 1897, nam2 uren. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Twee ontwerp-besluiten tot het doen van af en overschrijvingen op de gemeente- begrooting voor 1897. 4. Twee ontwerp-besluiten tot verhooging van en toevoeging aan de gemeentebegrooting voor 1897. 5. Bezwaarschriften van J. A. de Heer e. a. tegen hunnen aanslag in de pl. dir belasting naar het inkomen, dienst 1897/8, met de daarop door de Commissie voor de pl. belastingen uitgebrachte rapporten. 6. Verzoek van A. Knappert Lz. om restitatie van betaalde pl. directe belasting door zijne zuster M. Knappert, die de ge meente heeft verlaten. 7. Adres van J. C. van Wassenaar om eervol ontslag als onderwijzeres in nuttige handwerken aan de le en 2e openb. Kos- telooze school. 8. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het M. onderwijs, ter ver vulling der vacature wegens periodieke af treding van den heer J. Lechner C.Sz. Aanbevolen zijn de heeren I J. Lechner C.Sz.II Mr. H. M. G. Kloppenburg. 9. Benoemd van een lid der gezondheids commissie ter vervulling der vacature wegens periodieke aftreding van den heer N. F. ElsevierDom. Op de aanbeveling zijn ge plaatst de heeren: 1 N. F. ElzevierDom; 2 D. Ris. 10. Benoeming van een opzichter bij de gemeente-reiniging. Door B. en. W. wordt, in overleg met de commissie voor de gem.-reimging, voor die betrekking aanbevolen A. Visser, thans opzichter bij de pachtster van het ophalen van asch, vuilnis enz. 11. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een strookje gemeentegrond, groot 5 centiaren, gelegen a/d Broersvest, aan J, Flohil, voor 5 jaren, tegen den prijs van f5. jaar. 12. Voorstel van B. en W. tot vernieuwde regeling der bediening van de Varkenssluis en var. de Hoofd en Willemsbruggen. 13. Voorstel van B. en W. op het adres van J. A. M. Jansen, houdende bezwaren tegen zijn aanslag in de pl. dir. belast, dienst 1897, vergezeld van een schrijven van B. en W. dd. 3 dezer, ten geleide van een door hen verzocht rapport van de schatters voor de pl. dir. belasting, naar aanleiding van het omtrent dit onderwerp besproken in de openbare raadszitting van 12 November jl. 14. Eindbeslissing omtrent de Verordening regelende de bouwpolitie en de verplich tingen van eigenaars van naburige erven, 15. Behandeling van de door B. en W. ingediende ontwerp gewijzigde verordening op de heffing en invordering eener pl. dir, belasting. Inkomstenbelasting naar Grondslagen. II. Waarom wij dezen titel moeten plaatsen boven het nieuwe ontwerp van belasting waar de Raad besloten had. dat de Inkom stenbelasting zou verdwijnen en alleen de gewone plaatselijke belasting naar de nieuwe financieele verhouding van net Rijk tot de gemeente gewijzigd, zou behouden blijver. willen wjj voort 't oogenblik niet uitmaken. NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT luim"1»i r 1 ii i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1