Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. KERSTMIS. 20ste Jaarg, Zaterdag 25 December 1897. No. 5980. bureau l&oter&tvaat 50. BERNARD DE BORCI. officieele berichten. nieuwjaarswenschen van 6 fels worden in het nummer van 1 "diiari a. s. geplaatst a 50 cent. Melk, Brood, Vleesch, Vet en Krui denierswaren ten dienste van het Stads Ziekenhuis. De arme Jesus. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PB IJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per dosi door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 O - 0.05 IHM l.'IIIIMHI'lllll'lltliiMr mi lium PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens het Hoogfeest van KERSTMIS de meuwe Schiedamsche Cou- nt Z a t e r d a g-a vond niet ver fijnen. l Commissie voor het Burgerlijk Arm- ??5üur te Schiedam is voornemens op ^oerisdag den 29sten December 1897, des atnidda<*3 2 uur in het Stads Ziekenhuis doen aannemen de levering van k f*e voorwaarden liggen ter inzage in den j\°ele, alwaar tevens model inschrijvings- "e'ten gratis en voorwaarden a 10 cent ®rktijgbaar zijn. Schiedam, 24 December 1897. De Commissie voornoemd, H. A. M. ROELANTS, Voorzitter, v. LUIK, Secretaris. Et Incarnatus est, de Eeuwige, de geheel ^estelijke, de alles beheerschende tweede ffsoon der allerheiligste Drieëenheid heeft .1 vleesch aangenomen en is den mensch 1(1 al zijne ellende, uitgenomen alleen de f de, gelijk geworden. Ja meer nog veel jd'hier, veel ellendiger dan de armste mensch fdt de Heiland zich op aarde willen ver enen, immers niet onder menschen werd ®t Kindje van Bethelem neergelegd, maar °hder de dieren. Os en ezel hebben met 2) Wel aan, mijn kind, ga dan en wees Verzekerd, dat mijne gebeden u zullen ver szeilen. Nog eenige zaken heb ik u aan f® bevelen wees vriendelijk en voorkomend ^9gens ieder, wees voorzichtig, wees spaar- !iam met het weinige geld, dat gij bezit, zorg voor uwe marmot. Ik zal alles stipt nakomenuw Minste verlangen zal zelfs voor mij eene ^et zijn. Nog waren zij aan het spreken, toer, de ">alf vermolmde deur geopend werd en een Wijsaard, wiens kleeding den geestelijken ^and verried, binnentrad de weinige witte r^ren, die nog zijnen schedel versierden, St gerimpelde voorhoofd en zijn door zorgen hun ademtocht de ledematen verwarmd van Hem, die in het uur Zijner geboorte een krib moest aanvaarden voor wieg en legerstee. Aan die armoe ging evenwel gepaard de ware, de bovenmenschelijke grootheid. De hemelsche koren brengen de herders tot de aanbidding van dat verschovene Kindje, het firmament waarschuwt door een bijzonder gestarnte de Wijzer, in het Oosten, profetie en teekenen worden rondom het hutje van Davids stad vervuld. Zoo bleef het ook later in 's Heeren leven. Als hij, weinig tijds na Zijne geboorte in den tempel te Jeruzalem, dat groote midden punt der toenmalige Godsvereering, aan den Hemelschen Vader wordt opgedragen, dan staat zijn moeder, daar voor het aanschijn des priesters, aan de Oosterpoort, met het korfje der armen in de handen. Slechts de duiven, niet het rund, kon zij ten brand- oflerande aanbrengen. Toch is ook daar de verheerlijking nabij. Simeon, de wijdberoemde leeraar, heeft reeds van den H. Geest de itisprake ontvangen, dat zijne oogen nu eindelijk lsraëls Verlosser begroeten. En onmiddelijk op de arme groep van Jozef, Maria en Jesus toebredend, neemt hij het Kind in zijne armen, verheft hij het ten aanschouwg der toestroomende schare, en zingt hij Jehova zijn dankbaar avondlied. Evenzoo kwam ook Anna, Phanuel dochter, die de profetesse heet in Lucas' Evangelie. »Ook zij, terzelfder ure naderbij komend, sloofde den Heer en sprak van Hem tot sallen, die lsraëls verlossing verwachtten." En alweder de aloude Godsspraken, de pro fetieën van Malachias en Aggaeus waren in vervulling gegaan, dat de Heilige tot Zijnen tempel komen zoude, nadat de stem Zijns voorloopers weerklonken had, en dat de heerlijkheid van den tempel, ie na Baby- lons gevangenschap werd gebouwd, grooter zoude zijn dan de tempel van Salomon. Heel de kindschheid des Heeren blijft het zóó. De vlucht voor het zwaard van een woedenden Herodes, die angstige tocht, afgemat gelaat gaven hem een verheven en eerbiedwaardig voorkomen hij was een van die wezens, die slechts tot heil der menschheid op aarde schijnen te zijn. Op het zien van den pastoor ontsnapte den knaap een verrassende kreet, terwijl de vrouw dadelijk opstond, den eerwaardige» grijsaard van harte eer. goeden morgen wenschte en hem eenen ruw bewerkten stoel aanbood. Reeds zoo vroeg hier? zeide zij, nadat de geestelijke zich had nedergezet. Ik ga de mis in de kapel op den Kruisberg lezen, doch wetende, dat Bernard heden vertrekt, kom ik hem nog eerst vaarwel zeggen. Eerwaarde vaderhoe goed zijt gij... Een brave gemeentenaar mag men immers niet zonder afscheid van zich laten gaanhij was een trouwe kerkganger, ik zal hem aan het altaar missen. De knaap glimlachte vergenoegd. En daarom, mijn kind, vervolgde de pastoor, heb ik ook iets voor u gedaan hier is een brief, dien ik aan een mijner kennissen te Parijs geschreven heb het is een koopman, dien ik, toen hij voor eenige jaren deze streken bezocht, de gastvrijheid zonder karavaan, langs Gaza naar Egypte- land, wat ellende, wat ontbering. Maar toch, op wiens bevel gebeurt weer dat gaan naar Egypte en dat teruggaan Een engel des hemels beveelt in den slaap aan Sint Joseph; het hof dus van Gods uitverkorenen is der Heilige Familie steeds nabij. Later wordt Jesus zelf vermist, en met doodsangst in het harte, zoekt Zijne moeder Hem drie dagen lang. Maar waar wordt Hij weder- gevonden In de befaamde vergadering van lsraëls hooggeleerde leeraars en rabbijnen, alwaar alle die grijsaards verwonderd staan over de vragen en de wijsheid van dit Kind. En zoo de kindschheid was, zoo werd r.u ook het openbaar leven. De heilige Evange- lieën hebben hebben over dat openbare leven niet weinige bladzijden geboekt, waarin wij den Heiland der wereld zien ontberen en lijden. De vossen sprak Hij hebben hunne holen en de vogelen hunne nesten, maar de Zoon des menschen heeft geen steen om Zijn hoofd te doen rusten. Bij een der prediktochten, zoo lezen wij, kwam :de Heer met de Apostelen langs korenvelden met opgeschoten halmen. En ziet, de honger der vermoeide leerlingen was zoo groot, dat zij de aren afplukten om met de hand eenige korrels te ontbolsteren en te eter.. Ver moeidheid deed Jesus neerzitten op Jacobs put. Vervolging van wege Herodes dreigde Hem zoo sterk, dat de menschen Hem voor onveiligheid kwamen waarschuwen; haat van Pharizeeën en Sadduceeën wederstreefde al zijn pogen en prediken; verdriet over allerlei ondankbaarheid was zijn dagelijksch deel. Maar daartegenover staat het gejubel der menigte bij zoovele eclatante mirakelen lsraëls wetgeleerde zelfs. Nicodemus, komt des nachts onderricht vragen bij den erken den MessiasThabors hoogten zien den Heer van gedaante verwisselen en Hem pralen in de glanzen der Godheid, ja de week van zijn bittere pasie, zij moest geopend worden met den feestelijken intocht in Jerusalem, onder het schallen van het aanboodhij smaakte er gebruik van, en wij deelden het weinige, dat ik bezatsedert dien tijd heeft hij mij verscheidene malen geschreven en gaf telkens de verzekering dat hij zich gelukkig zou achten, mij van dienst te kunnen wezenik maak daarvan thans gebruik, door hem te verzoeken, u in het opsporen van een goeden dienst be hulpzaam te willen zijn. Mijnheer, nimmer kan ik vergelden hetgeen gij voor mijnen zoon doet, zeide de moeder, die den brief aannam en die ver volgens aan Bernard overhandigde. En nu noodig ik u uit, mede naar de kapel te gaan; gij zult er de Misofferande bijwonen en voor eene gelukkige reis bidden, sprak de geestelijke opstaande. Eedsklaps barstte nu het kind in tranen uithet oogenblik was dan aangebroken, waarop hij de woning moest verlaten, die alles bevatte, wat hem dierbaar was elke begoocheling die hij zich vroeger van de groote stad (1) gevormd had, verdween, elke herinnering die het verblijf opleverde, kwam hem voor den geesthoe genoegelijk waren die avonden, in welke zijn vader, van (IJ Parijs. Hosanna en onder het wuiven der palmen. Eindelijk besloot op diezelfde wijze, de Kruisdood 's Heeren leven. Zoo arm was Jesus daar op het schandhout, dat zijn klee deren zelfs aan den beul vervielen en dat Hij bespot werd, toen Hij in Zijn hevige wondkoorsten een weinig laafnis vroeg. Maar toch, wat prijkte er boven 's Heeren hoofd 'tls de bekendmaking in de drie gangbare wereldtalen, in het Latijn, in het Grieksch en in het Hebreeuwsch, dat Degene, die hier onder de boosdoeners door het gerecht werd omgebracht, is: Jesus van Nazareth, de Koning der Joden. Hoe het den Oversten der Joden hinderen mocht, de Romeinsche landvoogd, Pontius Pilatus, bleef er met wonderlijke hardnekkigheid, bepaald opstaan, dat zóó en niet anders de zoogenaamde causa, of de doodsreden van dezen Kruiseling zoude wórden publiek gemaakt. Wat ik ge schreven heb, zoo zeide hij, dat heb ik geschreven, met andere woorden het mag dus door niemand veranderd worden. En nauwelijks dan ook was de kruisiging vol bracht, of wondervolle hemelteekenen be gonnen zich te vertoonen. Van het zesde tot het negende uur (van twaalf uur tot drie uur) begon de zon reeds schuil te gaan, en kwam er ontsteltenis door heel de schep ping. Ja, toen Jesus het hoofd had gebogen en gestorven was, toen schudde de aard op hare grondvesten, de steenrotsen scheurden vaneen, de graven gingen open en in den tempel scheurde het voorhange! van het Heilige der Heilige. Van Bethelem dus tot Calvarie's einde is dat het mysterie in Cnristus' leven arm voor de aarde, maar groot bij God. Toen Hij uitriep Vader in mijne handen, beveel Ik Mijnen geest, toen was Hij, hoegenaamd niet veranderd van het Kindje van Bethelem. Die geschiedenis van Christus, herhaalt zich in de geschiedenis, en in het optreden van Zijne Bruid, de Heilige Kerk, Zij werd geboren in de catacomben zij werd de arme, de versmaadde gescholden. Jaren lang was het vermoeiend dagwerk wedergekeerd, hem op zijne kniën plaatste en de zegening der kinderen of eene andere geschiedenis vertelde; hoe blijde vervlogen die dagen, op welke hij aan moeders zijde reeds den veldarbeid met haar deelde. Schreiend vatte hij de kooi, waarin de marmot gretig zat te eten, sloeg een langen blik naar de legerstede, waarop voor ruim drie maanden zijn vader gestorven was bezag elk stuk van het armoedig huisraad, als wilde hij het vaarwel zeggen, verliet de hut, keerde nogmaals weder, en ging toen aan de hand zijner moeder voort, die een kleinen bundel linnengoed, zijne eenige bezitting, droeg. Na het eindigen der H. Mis vervoegde de pastoor zich weder bij de bedroefden en trachtte hen te troosten. Hoe gepast waren de zalvende woorden des vromen herders, hoe veel hoop brachten zij weder in de treurende harten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1