GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Posterijen en Telegrafie. Kerknieuws. Rechtszaken. Burgerlijke £tand. Scheepvaart. Handelsberichten. Land- en Tuinbouw. Beursbericht van Amsterdam' 3% Het is eigenaardig, even na te gaan hoe, volgens De Geld,., het menu van den dag dien- tegevolge voor deze grijsaard geweest is. Al de verpleegden zagen 's morgens bij 't ontbijt opgediend extra broodjes met vleesch, om 10 uur wijn met speculaas, te 12 uur diner, kalssoep, kalfsvleesch met appelmoes, citroenpudding met sous, dessert, fruit, om drie uur koffie met fijne broodjes, en te 6 uur chocolade met broodjes en beschuit. Voor het kapitaal voor den aanleg van den Krimpenerwaard-spoorweg is thans toe zegging gedaan, zoodat de totstandkoming der spoorwegverbinding van Schoonhoven met Gouda verzekerd is. In de Badhuisstraat te Scheveningen kreeg een 15 jarige aldaar wonende knaap een pistoolschot dwars door de hand. Het pistool was door jongens gekocht om het Nieuwjaar met saluutschoten te begroeten. Dr. A. de Niet Mz. verleende heelkundige hulp. In 'tdorp Katlijk (Friesland) wordt nog altijd een zeer oude gewoonte in eere ge houden, n.l. het St. Thomas luiden, dat ook nu weer is aangevangen en tot de Kerstdagen duurt. Jongelingen en ouden van dagen luiden de beide klokken, die naast de kerk hangen, soms nacht en dag door. Er zijn van overheidswege wel eens pogingen aan gewend, om dat luiden te beletten, doch dan volgde verzet van de Katlijkers. In geen geval willen ze van dit oude gebruik afstand doen. Sommige personen hebben zich daarir, zoo geoefend, dat zij, in ieder hand een touw, de beide klokken op de maat tegelijk kunnen luiden. Het St. Thomas luiden blijft vooi; de Katlijkers in den werkelijken en figuurlijken zin aantrekkelijk. In October overleed te Nijmegen Jacobus Roest, die wegens betoonden moed en zelf opoffering de eeie-rnedalje had verworven daar hij met levensgevaar 15 drenkelingen redde. Zijne weduwe heeft thans van Hare Majesteit de Koningin-Regentes een geschenk van f40 ontvangen. Poolsche mijnwerkers in het achterhuis in, waar zij allerijl levensmiddelen stalen en de brandweer in 't blusschen hinder den. Negen winkels en vier woonhuizen zijn in asch gelegd. Dinsdag vond men onder de puinhoopen de verkoolde lijken van drie beambten. Ook zijn tal van Polen bij het plunderen omgekomen. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld Heden-avond te 7 uren zullen H.H. M.M. de Koninginnen, evenals vorige jaren, het Kerstfeest inwijden met het houden van een Kerstboom in de groote balzaal van het paleis. De Koninginnen en prinses Elisabeth zullen daarbij tegenwoordig zijn. Tot dezen Kerstavond zijn uitgenoodigd verschillende dames en heeren der hofhouding en een 12-tal kinderen van aanzienlijke ingezetenen der residentie. Door Burg. en Weth. van Delft is heden benoemd tot ambtenaar le klasse met den titel van commies-redacteur mr. N.G. van Taack Trakranen, te 's-Gravenhage. De Zuiderzee, vóór de haven van Edam, is in den afgeloopen nacht, bij stil weder, vastgevroren zoover het oog reikt is alles ijs. Gisteren ontvingen de marechaussees te te Zevenaar de mededeeling, dat zich zes wagens met tsigeuners te Emerik bevonden, gereed om alhier over de grenzen te trekken. Onmiddelijk gingen eenige gewapende man schappen naar de grenzen om dat aan de ongewenschten te beletten. Een gevolg van den zoo lang zacht gebleven winter en den lagen waterstand op de rivieren is, dat in Gelderland de arbeiders op de steenfabrieken en ook de boerenarbeiders nog overal volop werk hebben, de eersten in de onmiddellijke nabijheid der fabrieken de laatsten op de weilanden met graaf- en grondarbeid. De barbier S., te Gorinchem, had een klant onder het mes, die gewoon was per abonnement voor 3 maanden f2.50 te betalen. De 3 maanden zijn juist om en dus wordt een rijksdaalder neergelegd, die S. met de woorden »dank je wel" in ont vangst nam. Inmiddels had een Duitscher op den scheerstoel plaats genomen, die na geschoren te zijn een gulden neerlegt en zonder geld terug te vragen met zenuw- achtigen haast zich verwijdert. De heer S. roept hem terug maar krijgt ten Antwoord jlch zahle nicht mehr". De Duitscher loopt hard weg. Tableau Een buitenkansje dat niet iederen barbier ten deel valt. Sinds eenigen tijd is vooral onder de vrouwen der hooge en bemiddelde standen eene beweging naar het Katholicisme merk baar, en ieder weet, welken invloed de vrouw heeft op het huisgezin. Er zijn dan ook reeds eenige gezinnen Katholiek geworden ten gevolge der bekeering van de moeder of eene der dochters. Het Centraal Bureau der Ned. Bell-Tele- foonmaatschappij te dezer stede is voor taan op Zon- en feestdagen, behalve de overige uren, ook open van 12.30 tot 1.30 nam. (Spoortijd), zoodat in dien tijd aan sluiting kan worden verkregen voor inter communale gesprekken. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft Z. H. de Paus gisteren het H. College van kardinalen ontvangen, dat als gewoonlijk zijne gelukwenschen kwam aanbieden. ?ens een Reuter-telegram uit Rome heeft Z. H. het volgende gezegd Het vergeten van de voorbeelden, door den Verlosser gegeven, is de oorzaak van de troebelen en de gebreken waaronder het het tegenwoordige geslacht gebukt gaat. De natiën moeten de Wet van Christus her stellen en aan den roep der Kerk gehoor geven. Z. H. betreurt den strijd tusschen den Staat en het Vaticaan. Onpartijdige geesten wensehen den vrede, want de poli tieke eenheid is niet voldoende voor den voorspoed des lands, en zij eischen de on afhankelijkheid van het Pausdom en het herstel van zijne rechten. Er ligt, vervolgde de Paus, voor eene natie niets onwaardigs in, den weg in te slaan langs welken zij de begane onrechtmatigheden weder kan goedmaken. De Paus geniet eene voortreffelijke ge zondheid. Bij Pauselijk decreet is de stichteres en algemeene overste der zusters van den Goeden Herder, Maria Euphrasia Pelle- tier, wegens de heldhaftigheid harer deug den eerbiedwaardig verklaard, zoodat zij van nu af aan in de kloosters die congre gatie mag worden vereerd en aangeroepen. De eerw. moeder Pelletier heeft tijdens haar leven 110 kloosters in alle deelen der wereld gesticht. Hier te lande bestaan te Leiderdorp en te Velp kloosters dier con gregatie. breve is de kathedraal van welker herstel de Ko- aanzienlijk De ambtenaren der posterijen, wien de titel is verleend van commies-titulair der posterijen, zijn zij die het zoogen. groot directeurs-examen hebben afgelegd en daar door volgens hunne accienniteit aanspraak hebben gekregen mede te dingen naar alle betrekkingen die ook voor de commiezen der posterijen openstaan. Aangezien het groot directeurs-examen is afgeschaft, blijft deze categorie van ambtenaren beperkt tot de thans benoemden. Maandag-avond is de winkelwijk in de mijnplaats Duryea in Pennsylvannië afge brand. Alle gebouwen behoorden aan de mijn-maatschappij. De brand brak uit in een van de winkels, waar de werklieden tegen ongehoorde prijzen hunne benoodigd- heden moeten koopen, om niet ontslagen te worden. Terwijl het voorste gedeelte van den winkel brandde, brak een aantal Bij Pauselijke Lugo in Spanje, ningin-Regentes voor Christina een bedrag heeft geschonken, verheven tot den rang van basilica minor, wijl Lugo indertijd metropool was van vijf suffrakerken en zelfs een tijdlang primaatzetel. Te Lugo werden verscheidene conciliën gehouden het be roemdste is dat is dat van 569, waarvan de acten nog voorhanden zijn. Uit het klooster te Ësch, bij Boxtel, zijn acht zusters-novicen vertrokken naar Afrika, om in Algiers het noviciaat voort te zetten, en zich voor te bereiden voor het groote missiewerk in het zwarte werelddeel. Onder deze zuster-missionarissen bevindt zich eene jongedochter uit Maashees, Maria Cup, die grootmoedig haar familie en haar vaderland heelt verlaten, om zich op te offeren voor het heil en welzijn der arme zwarten in Afrika. De zuster-missionarissen, ook genaamd de Witte Zusters, staan onder de bescherming van O. L. Vr. van Afrika. Onder de jongste bekeeringen tot net Katholicisme in Engeland trekken de aan dacht die van lady Auckland en van prof. Thorn, van het Wellington-college. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond gisteren terecht P. C. H., 15 jaar oud, groenteboerknecht en S. de R., 20 jaar, timmermansknecht, beiden te Rotterdam. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 2 3 October jl. te Rotterdam in de Zandstraat in vereeniging en gelijktijdig moedwillig den Engelschman Frederic Lewis hebben mishandeld, tengevolge waarvan hij is gestorven. Uit het geneeskundig rapport vau dr. P. H. Simon Thomas en dr. W. van Krimpen bleek bij de door hun gehouden lijkschouwing dat de wond het gevolg is geweest van een steek met een scherp snijdend voorwerp, die een hevig uitwendig bloedverlies heeft veroorzaakt. Tien getuigen werden in deze zaak ge hoord, meest bewoners der Zandstraat. De geneesheeren persisteerden bij hun uitgebracht rapport. Op de vraag van den verdediger mr. J. C. Astro aan den geneesheer of bij eventueele spoediger hulp er meer kans had bestaan op het behoud van het leven van het slacht offer, werd geantwoord, dat die mogelijk heid zeer klein is te noemen. Dr. van Krimpen was van oordeel, dat door de weinig oordeelkundige behandeling van het slachtoffer onmiddellijk na het ongeval de dood is verhaast. Bekl. bekende op een betreffende vraag van den president, mr. Bouvin, den nood- lottigen steek te hebben toegebracht. Het mes, ter terechtzitting aanwezig, bleek een soort broodmes te zijn van bij zondere grootte. Na het verhooren van nog eenige ge tuigen eischte het O. M. ten slotte tegen den eersten beklaagde een gevangenisstraf van drie jaar en tegen den tweeden eene van twee jaar. Ondertrouwd: 23 Dec. B. Vrolijk oud 25 jaar, en J. M. Hulscher, oud 27 jaar' Geboren: 23 Dec. Tobias, zoon va" J. L. Ritman en J. van den Sloot, Grofbaa"' Overleden: 22 Dec. Maria Adria"" Oosthoorn, oud 64 jaar, Lange Singelstraat' 23. Sophia Cornelia Voorhuizen, oud jaar en 1 maand, Boterstraat. Adrian" Krommenhoek, oud 65 jaar en 5 maande"' wed. van M. J. Koning., Kreupelstraat. Te Schiedam liggen in de Buitenhave" te overwinteren de volgende schepen driemastschoener Zeemeeuw, schoener kotters Qnintus. Waterlelie. Noordster. Cosmopoliet. Maiia. GY 907 Jacob Kremer. GY 900 Bleu Ribbon. SDM 12 De Schie. 11 De Rijn. 15 De Maas. SCH 250 L. R. Koolemans BeijneD' 167 Jan v. d. Toorn. 224 Dirk van Duijnen. 223 Geertruida. 3 3 Jacobus. £07 De Hoop. 345 Adrians. 182 Arie Cornelia. 164 Cornelis en Margaretha. 146 Martiua Johannes. 71 Johannes. 64 Cornelis. In de Nieuwe Haven liggen de bommen SCH 13 Drie Gezusters. 14 "Vriendschap en Oefening. ,,19 De Vier Gebroeders. 158 Jacob. 11 11 V 11 loggers 11 n »i >i bommen ii i» 'i Malta, 22 December. Gepasseerd s-s' Fulford, van Braila naar Schiedam en Rot terdam. Lowestoft, 23 December. Vertrokken1 SCH 16 Dirk, kapt. M. v. d. Zwam, naaf Schiedam. Methil, 24 December. Aangekomen s.s. Norma, kapt J. Bethman. van Schiedam- BEURS TE SCHIEDAM, 24 Dec.. 1897 Spoeling: f 1.80. Moutwijn: Makelaars Not. f7. Brandersbond 9 - E>5/s Stemming Onveranderd. 23 Dec. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. 24 DeC' 22.371 21.20 Rogge - Spiritus in loco 37.10 37.1® 9 I Meel 12 Merk. 1. md. 60 60 s 12 Jan. 61.10 Rogge, loop. md. 18.25 9 Jan. 18.25 (Spirit, p. Dec.'Jan. 22.75 1 9 Feb./Maart 21.25 23 Dec. 24 Dec. New-York. Maïs 34% 34% Amsterdam. 23 Dec. Rogge cp lev. prijsh.per Maart 1131, 132; per Mei f128. 24 Dec. Rogge op lev. onveranderd per Maart 131, 132; per Mei 128. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 23 Dec. 200 M. 24 Dec. 1.85 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.07J Disc. 3 pCt. Parijs 9 -47.87;( 9 2 9 Antwerp. -47.72J 9 3 9 Be pleidooien in het proces der gemeente Alkmaar tegen D. Poll en de Maatschappij tot Zekerheidsstelling voor ambtenaren en beambten over de teruggave van het in de gemeentekas in 1895 ontdekte tekort, welke voor de rechtbank aldaar den 23 dezer zouden worden gehouden, zijn thans bepaald op den 3en Februari a.s. Tweehonderd agrariërs uit verschillende plaatsen in de Rijnprovincie hebben nu weer in een bijeenkomst te Kempen eene motie aangenomen, evenals die, welke dezer dagen door landbouwers te Krefeld en Bochum werd goedgekeurd, den wensch uitspre kende, dat de Hollandsche grenzen openge steld zouden worden voor den vee-invoer op dezelfde voorwaarden als de Deensche. Per Telefoon. 2% pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij 9 WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp 9 Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp. 9 2e 9 Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 24 Dec. 88 84Va 19V* 1041/n 36% 136% 88 57% 13% 11%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6