binnenland" Stads- en Gewestelijk Nieuws. tf 4 J De Russische pers spreekt zeer vijandig tegen Engeland, maar welwillend over Duitschland. Engeland, zegt b. v. de Nowoje Wreemja of «Nieuwe Tijd", kan in zijn isolement op niemands steun of sympathie rekenen. En de Nowosti voegen erbij dat Rusland in het Verre Oosten zich veel ge makkelijker zelf met Japan kan verstaan dan met Engeland. Nu ja, de Japansche Jomiuri-Schimbun zegt reeds, dat Japan niet in China's verbrokkeling zou kunnen toestemmen, maar wel in een «Verkleind China" met Nanking tot hoofdstad en onder prctectoraat van Europa Volgens de Times heeft Rusland, na de vervanging der Duitsche leger-instrueteurs door Russische te hebben verkregen, ook van China geëischt, dat de Engelsche ingenieurs aan de spoorwegen door Russische zullen vervangen wordenmaar, zegt het föft/blad, de Chineesche regeering aarzelt nog om ook dat toe te staan. Een ministerieele crisis in Japan is niets ongewoons meer sedert dat rijk de wester- sche beschaving ook ten opzichte van het regeeringsbeleid heeft overgenomen. De Japansche minister-president en de minister van marine hebben hun ontslag gevraagd. Waarschijnlijk zal graaf Ito de leiding van het ministerie op zich nemen. Schiedam, 28 December 1897. De Raad dezer gemeente heeft in zijne voortgezette vergadering op heden art. 1 van het nieuwe belasting-ontwerp én daar mede dat ontwerp-zelf verworpen. Op voorstel van den Burgemeester is, met intrekking van de oude verordening op de gewone plaatselijke directe belasting, besloten, de Inkomstenbelasting, in af wachting van nadere belastingvoorstellen, voor het volgend belastingjaar te besten digen. In eene vergadering van aardappelen- en groentenhandelaren, Vrijdag-avond in het Verkooplokaal alhier gehouden, is met algemeene stemmen besloten, vanaf 3 Januari 1898 de aardappelen groenten enz. niet meer te meten, doch te wegen, zoowel in de winkels als bij den verkoop langs de huizen. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gisteren bij acclamatie besloten tegemoet te komen aan een bedenking van Gedepu teerde Staten tegen de in Augustus opnieuw vastgestelde verordening der belasting naar het inkomen en daaruit te doen vervallen de datum van in werking treding 1 Jan. 1898. De vereeniging «Rotterdamsche Gezond heidskoloniën" heeft van H. M. de Koningin- Regentes namens H. M. de Koningin eene gift ontvangen ter voltooiing van het Ko loniehuis te Oost-Voorne. Aan de benoodigde som voor dit huis ontbreekt nog circa f 3000, die het bestuur hoopt, dat door belangstellenden zal worden bijeengebracht. Dezer dagen kwam een man bij den pastoor der St.-Antoniuskerk, aan het Boschje te Rotterdam, een fraaie altaariooper te koop aanbieden. De pastoor, de zaak niet vertrou wende, liet de politie ontbieden, die den man met zich nam. Hier bleek, dat de man gezonden was door eene uitdraagster aan de Hoveniersstraat, die den looper eenige weken geleden van een 18-jarigen jongen gekocht had. Bij onderzoek bleek, dat de looper uit de kerk van Allerh. Hart van Jezus aan de Van Oldenbarneveldstraat ont vreemd was. De vermoedelijke dader is reeds aangehouden en op het politie-bureau Witte de Withstraat in bewaring gesteld. Gedurende de beide Kerstdagen vergaderde te Rotterdam het jaarlijksch Congres van den Socialistenbond. De bespreking van het gevoerde beleid in Recht voor Allen gaf aanleiding in over weging te geven zich tot minder persoonlijk heden te bepalen. Domela Nieuwenhuis wenschte van wantrouwen, indien men di gedragslijn verkeerd acht, echte vergadering daartoe niet over. Besloten werd dat de Centrale Raad te Amsterdam zal gevestigd zijn in 1898. Aangenomen werd een voorstel om een groote landelijke meeting te houden tegen het militairisme en de bloedwet in het jaar 1898, eveneens een voorstel om tijdens de kroningsfeesten tegen het koningschap te propageeren. Na ampele discussie werd op den tweeden dag de volgende motie aangenomen met 23 tegen 17 stemmen (52 afdeelingen waren toen vertegenwoordigd). «Het congres van den «Soe. Bond" ge houden op 25 en 26 Dec. 1897 te Rotterdam, handhaaft de anti-parlementaire taktiek op vorige congressen omschreven, handhaaft het besluit dat noch de Bond in zijn geheel noch zijn afdeelingen in het bijzonder deel nemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, Prov. Staten of gemeenteraad. Het congres verwacht, dat ook de leden van den »Soc. Bond" individueel zich in het algemeen van deelneming zullen ont houden, al wil het congres ook op dit punt geen beslist verbod uitspreken. Personen, die het hiermede niet eens zijn, verzoekt het congres uit den Bond te treden." Domela Nieuwenhuis en Luitjes verklaar den zich er tegen. Domela Nieuwenhuis verklaarde ook Recht voor Allen niet in dien geest te willen redigeeren, zoodat dit blad thans zonder redacteur is. epartement van justitie heeft in. Zondag-ochtend omstreeks 5 uur ontstond er brand in de woning van den bouwman en visscher C. van der Torren onder de gemeente Hillegersberg. Mèt het huis verbrandden een schuur en een hooiberg. In den gemeenteraad van Overschie heeft de heer Ruhaak een plan ter tafel gebracht om te voorzien in het bijna jaarlijks terug- keerende watergebrek. Hij zou vergaarbak ken van regenwater aan de kerk willen bouwen, indien het kerkbestuur daartoe vergunning verleenen wil of anders aan sluiting trachten te bekomen aan de Rot terdamsche drinkwaterleiding. Burgem. en Weth. zullen den raad van advies dienen. Vrijdag-middag is ten nadeele van den landbouwer K. Veenman uit een weiland aan den Rijweg te Overschie, een wit schaap, gemerkt met een lange breede gele streep over het kruis, en een donker blauwe stip op den kop, ontvreemd. Te Vlaardingen heerscht reeds sedert langen tijd een bouwmanie. De grond, welke tegen een jaariijkschen erfpacht van 15 cent den M2 door de gemeente wordt afgestaan, is hiervan de oorzaak. Tal van «kleine luiden" zijn dan ook in 't bezit van een eigen huis. Daartoe in staat gesteld door een milde gift van den heer Ripping, burgemeester van Maassluis, kon door de bestuursleden van het Burgerlijk Armbestuur aldaar, voor de Algemeene Armen een extra bedeeling worden gehouden, bestaande uit spek, brood, boonen en koffie. Ruim 250 gezinnen wer den bedeeld. HH. MM. de Koninginnen hebben aan de R. K. Ziekenverpleging te Amsterdam «als blijk van belangstelling in de stichting en ter bestrijding van de kosten der meubilee ring, van het nieuwe gasthuis aan de 2e Parkstraat, f200 doen toekomen. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 1 Januari 1898 niet plaats hebben. Het Vaderland verneemt, dat het wets ontwerp op de ouderlijke macht en de ■e van Lombok afkomstige kostbaarheden kan nog worden medegedeeld, dat zij, naar het oordeel van deskundigen, bijna zonder onderscheid een vrij hooge kunstwaarde hebben. Vervreemding daarvan ligt dan ook geenszins in het voornemen der Regeering. Zooals men weet zullen worden verkocht, die voorwerpen welke zoo als de ongemonteerde steenen, geen kunst waarde hebben. Dan zal tevens worden verkocht de Bandjermasinsche diamant, die op een aanzienlijke waarde is geschat en die sedert vele jaren in bewaring is bij de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Vereeniging te Ruhrort heeft aldaar lijsten ter inteekening neerge legd, teneinde aan Koningin Wilhelmina een huldeblijk aan te bieden bij gelegenheid van haar kroning. De Nederlandsche kolonie aan de Ruhr bestaat uit fabrikanten, kooplieden, reeders en oud-schippers. In den tuin achter het Kon. Paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage, is een kloek gebou w verrezen, waarvan men, staande op de brug tegenover de Veenkade aldaar, door de bladerlooze boomen heen, den voor gevel zien kan. 't Lijkt zoo uit de verte een op ruime schaal aangelegde villa, waar van echter de boogvormige ramen op een andere bestemming wijzen, 't Is het nieuwe Huisarchief van H. M. de Koningin, met de stichting waarvan in den nazomer van het vorige jaar begonnen isden 30n October plaatste toen Koningin Wilhelmina een ge denksteen in het in aanbouw zijnde pand. Het gebouw schijnt thans gereed te zijn men is ten minste begonnen er verschil lende archiefstukken, o. a. uit het paleis te Soestdijk, naar over te brengen. In het nieuwe archief, dat natuurlijk brandvrij en «naar de eischen des tijds" is ingericht, zullen de verspreide stukken uitstekend bijeengebracht kunnen worden. De feestelijke inwijding van het nieuwe vereenigingsgebouw Concordia" der 's- Gra venhaagsche Ambachtsvereeniging had Zon dag-avond plaats. Onder de genoodigden merkte men o. a. op de heeren Heldt en De Klerk, leden der Tweede Kamer, Hijmans van Wadenoyen, lid der Staten, en Boersma, directeur der ambachtsschool. Het is treurig, maar waar, dat de ge stichten voor krankzinnigen in ons land over het geheel meer dan bezet zijn. In Loos duinen is op dit oogenblik geen plaats meer, en ook de vrouwenpaviljoenen op Dennenoord zijn reeds bezet. Door tijdige ontdekking is van den polder Lisse, die voor een belangrijk deel met kostbare bloembollen is beplant, een groot gevaar afgewend. Er was namelijk een duiker gesprongen waardoor de polder ge makkelijk zoude zijn onder water gezet. Om dezen tijd van het jaar ware dat een ware calamiteit geweest. Door de groote drukten en d6 mist hebben eergisteren en gisteren verscheidene treinen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij de aansluiting op de treinen van de Staatsspoorwegen gemist. Het meisje, dat op 27 Nov. jl. op de Heerengracht te Amsterdam gestoken werd, Kato Ramus, bevindt zich nog in het Gast huis, doch is zoo wel, dat zij dezer dagen die inrichting zal kunnen verlaten. Tusschen IJmuiden en Egmond aan Zee is het sloepschip V L 173 van de «Dogger- Maatschappij", directeur de heer A. Hoogen- dijk Jz., te Vlaardingen, schipper S. van Deventer, gestrand. De bemanning is gisteren-nacht gered. .rtdl j In den laten avond van den e Kerstdag heeft te Barneveld een 1,8 vechtpartij plaats gehad, waarbij de knecht van de wed. v. M., alda9"' verscheiden personen vreeselijk mis'19'' werd. Toen de politie bij het doenharet' ronde in de nabijheid der vechtenden gingen de aanvallers op de vlucht, de mishandelde voor dood bleef ligge0' spoedig mogelijk werd de bewustelo°z^, eene diepe gapende wonde aan het 91 hoofd had en die tevens veel bloed bf9'j door vijf personen naar een gen"9i gedragen, die er eindelijk in mocht s' het bewustzijn terug te doen tevens het eerste verband legde. Door de politie wordt een streng ond"' naar de daders ingesteld. Door den Helmondschen gemeenter9" in zijn zitting van Donderdag het dö°f commissie van financiën ingediende onl< tot heffing van een hoofdelijken oh1' met algemeene stemmen goedgekeurd' ln het nieuwe besluit wordt als belaft beschouwd het vaste inkomen verm"1' met f400 en f50 van ieder kind be"f de 16 jaar, al of niet inwonend, dat"1' eigen behoeften kan voorzien. Bij enkele slagers te Middelburg tegenwoordig het vleesch tegen ongeh0" lage prijzen verkocht. Biefstuk geld1 cent, rundvleesch zonder been 50 cent, been 40 cent per kilo, alles prima kWh'1'.1 De boeren slachten ook wel onderling en dan wordt nog lager genoteerd been 30 cent per kilo. Voortgezette vergadering van den der gemeente Schiedam op DinS* dag 28 December 1897, 's na middags te 2 uren. Voorzitter de Burgemeester, de heet J. Versteeg. Afwezig de heer Van Buysen, met nisgeving. De notulen der laatstgehouden vergade'1' werden op verzoek van den heer Nolet* gewijzigd, dat ook blijkt, hij de openb"1 making van het rapport der schatten1 zake de bekende belasting-kwestL gevraagd. De Voorzitter, die opmerkte, dat hij zl' in de vergadering bereid had verkil de betrokken vraag bij B. en W. ter spr9' ter sprake te brengen, kon nu mededeel1', dat B. W. besloten hadden nooit ee"1 stuk op belasting-reclame betrekking he' bende te publiceeren zij achtte het dus wenschelijk de toelichting der schatte(: hunnerzijds publiek te maken, maar zu"e' er zich niet tegen verzetten dat daar9'1 van andere zijde openbaarheid wordt gegev'9' De vraag door den heer Nolet gedaan, of hij het recht had, de kopie v bedoelde toelichting, die in zijn bezit is, doen drukken of in de courant openbaa" maken, werd door den Voorzitter bev"5' tigend beantwoordhet stuk wordt br schouwd als in de raadszitting openb"' te zijn gemaakt. De volgende stukken waren nog bij d9'1 Raad ingekomen Van Ged. Staten de go«'' gekeurde gemeente-begrooting over 189s van B. en W. missive d.d. 24 dezer vattende hun preadvies op het adres v9'1 H. P. S. Engering, om afstand of huur v"9 grond aan het Westerhavenhoofdvoorst9' tot het verleenen van gratificatiën in za de Brandweerbeide stukken werden te< visie gelegd ter behandeling in eene volgen vergadering proces-verbaal van de opnar"e der boeken en kas bij den gemeen te-ontvang9' waaruit blijkt, dat er een batig saldo in k"5 is van f 190.052.676 schrijven van A. Viss9' houdende dankbetuiging voor zijne beno" ming tot opzichter van de gemeente-reiniging beide laatste stukken aangenomen voC kennisgeving, en een adres van C. Horman" om verdere vrijstelling van de betaling de( Inkomstenbelasting, dat om advies ir, hande" van B. en W. werd gesteld. Daarop werd door den Voorzitter opnieu*9 aan de orde gesteld de behandeling va"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2