roolang naar opbeuring uit den langdurigen moeilijken toestand smacht. Brenge het jaar 1898 door hernieuwden ffoei van het aloud bedrijf, door de wel vaart van vele andere bedrijven, nieuwen voorspoed in onze stad Worde de nieuwe aarkring voor de stad onzer inwoning in iet algemeen en voor al hare ingezetenen in t bijzonder, een jaar, zooals wij 't allen zoo gaarne uit de volheid des harten wenschen een heilvol, een gezegend nieuw jaar Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 31 December 1897. Heden-ochtend is het stoffelijk overschot van den oud-strijder Andries Berkelaar, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, met militaire eer op de Algemeene Begraafplaats alhier ter aarde besteld. Twee tamboers der dd. Schutterij gingen den eigenaardigen lijkstoet vooraf, waarna de leden van de afdeeling Schiedam der Vereeniging jHet Vaderland Getrouw" met hun vaandel volgden de vaderlandscbe driekleur dekte de kist die in den nieuwen lijkwagen was geplaatst. Een talrijke menigte volgde den militairen lijkstoet en bewoog zich op de begraafplaats, waar door den heer P. Akkerman, voorzit ter van de Vereeniging »Het Vaderland Getrouw", eenige woorden tot afscheid van den ontslapen wapenbroeder werden ge sproken. heid, vooral toen zij Dinsdag-morgen nog niet thuis waren. Naar alle kanten werden boden uitgezon den, met het gevolg dat zij eindelijk gevonden werden. De heer C. Kerdel alhier getuigt in een ingezonden schrijven in die Schied. Crt. dat hij met verbazing in die courant het bericht heeft gelezen, dat den 28sten Januari het debat over Staatspensioneering tusschen den heer Helsdingen en hem zou worden voort gezet, omdat hij in het geheel geen afspraak met genoemden heer heeft gemaaktinte gendeel schreef hij den heer Van der Goes in antwoord op een desbetreffende vraag, iat mocht de vergadering worden voortge- :et, hij niet wenschte te debatteeren met ien heer Helsdingen. Ook van de gelegenheid hem door den 'eer Van der Goes bereidwillig aangeboden, •m het eerst aan het woord te komen, om ijne grieven tegen het gesprokene uitvoerig oe te lichten, zal hij geen gebruik maken" aar het tot geen resultaat zou leiden. De heer Kerdel verwacht, dat genoemde 'eeren een betere editie van het bericht in e Schied. Crt. inzenden, of geen vergade- ing houden. De Redactie der Schied. Crt. merkt op, at haar bericht slechts spreekt van het oortzetten der vergadering en volstrekt nbesproken laat een eventueele voortzetting 1 an het debat. Aan de Hoflaan te Oud-Kralingen, ge meente Rotterdam, is gisteren het nieuwe politie-bureau in gebruik genomen dat door den heeren J. Spuijt en A. van Staveren voor de som van f 32000 gebouwd is. Het is een fraai gebouw van twee ver diepingen hoog en bevat bureaux voor de inspecteurs en hoofd-agenten, wachtkamer voor de agenten benevens een woonhuis voor den chef der politie te Kralingen, de inspecteur A. A. 's Grauewen, en woningen voor twee hoofd-agenten. Aan de achterzijde van het gebouw be vindt zich een bewaarplaats voor brancards en lijken. Gedurende het jaar 1897 zijn te Vlaar- dingen langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 23 stoomschepen, tezamen inhoudende 29,854 kub. meter en 13 zeil schepen, tezamen inhoudende 7466 kub. meter, de visschersvloot niet medegerekend. Bovendien kwamen binnen 16 loggers, die in Engeland een lading haring hadden gekocht. In 1896 waren er 25 stoomschepen (31,602 kub. meter) en 45 zeilschepen (19,328 kub. meter) binnengekomen, Aan de firma Ingelse en Go. alhier werden /ederom verschillende werkzaamheden op- edragen o. a. De levering der benoodigde machineriën nz. alsmede de compleete installatie eener ioomboterfabriek te Mill. (N.-Br.) Verder ook de compleete inrichting van en stoomkorenmolen te Assen. De eerste sluis- en brugwachter aan de e Buitensluis, M. van den Bos, hoopt oorgen, 1 Januari, den dag te herdenken, vaarop hij vóór 25 jaren die betrekking leeft aanvaard. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. A. 'an der Drift, thans te Velp wonende, is' bij' iet Staatsexamen alsLeeraarin het Boekhou- len M. O. geslaagd. Door Gedeputeerde Staten is aan Dijk graaf en Hoogheemraden van Schieland ver- junning verleend tot het stichten van een itoomgemaal ter bemaling van de Rotte, op iet terrein aan bet Oostplein te Rotterdam. De twee jongelui, die te Capelle aan den Jsel vermist werden, zijn gelukkig behouden erug gevonden. Zij waren per schaats naar Stolwijk ge gaan en bleven te Ouderkerk aan den IJsel oij familie overnachten. Hunne ouders, die hen 's avonds thuis verwachtten, waren in doodelyke ongerust- j BINNENLAND. EERSTE KAMER Zitting van Donderdag 30 December. Een uitvoerig debat ontspon zich over de regelen van het internationaal privaatrecht naar aanleiding van verschillende bezwaren van den heer v. ZinnicqBergmann tegen de hoofdbepalingen van de overeenkomst. Ondanks het hiermede bepaalde diploma tieke succès, achtte de heer Bergmann ons in slechter conditie geraakt ten aanzien der beteekening van stukken in het buitenland en van de regeling der rogatoire commissie. Groot bezwaar had hij tegen de afschaffin° der cautie voor de vreemdelingen, op wie daartoe de proceskosten zijn te verhalen en tegen het vervullen der conceptioneeie bepalingen omtrent den lijfdwang ten opzichte van vreemdelingen, waardoor een wapen tegenover vreemde flesschentrekkers uit handen is gegeven. Daarentegen juichte hij de vergemakkelijking van het armenrecht toe. De heer VlielanderHein verdedigde de verdragsbepalingen als een brug voor andere hervormingen op het gebied van internationaal recht, met name het huwe- lijksrecht, en meende dat flesschentrekkers ook buitenlandsche, wegens handelsschuld aan lijfdwang kunnen worden onderworpen al acht hij versterking van den lijfdwang in het algemeen tot bestrijding van die be drieglijke handelingen gewenscht. De afschaf fing van de borgstelling juichte hij toe als middel tot vergemakkelijking om recht te verkrijgen, maar hij drong er bij deregee ring met klem op aan, dat door volgende internationale regelingen de bevoegdheid om de vreemdelingen in kort geding te dagvaar den, moet opgeheven worden. Nadat ook de heer Sassen inlichtingen had gevraagd, heeft de Minister van Buiten landsche Zaken het nut uiteengezet voor de Nederlanders van de bepalingen van het tractaat, onder mededeeling dat Rumenië en Rusland morgen door onderteekening tot de overeenkomst zullen toetreden. En de Minister van Justitie zeide niet voornemens te zijn, verandering te brengen in de tegenwoordige wijze van dagvaarden. De opheffing van den lijfsdwang werkt niet tegen de flesschentrekkers, maar is ten gunste der fatsoenlijke handelaren. Nader verduidelijkte de heer Van Z i n n i c q *f e r,^,rn a n' c'at hlJ het uitspreken van den lijfsdwang zonder vonnis wilde behouden als een heft tegenover de flesschentrekkers. Het ontwerp werd aangenomen. Onder de verder aangenomen wetsont werpen, behoorden de credietwet voor de marine, op welker afdoening de regeering aandrong ter voorkoming van stoornis in den Loodsdienst, alsmede dat tot verlenging van den den militiediensttjjd. Voorts" de suppletoire Indische Begrooting voor 1896 voornamelijk overschreden door den oorlogs toestand op Atjeh. De hoofdstukken ïHuis der Koningin", Nationale Schuld en Middelenwet voor 1898 werden aangenomen. De Kamer is gescheiden tot Woensdag avond 5 Januari, I De voorstellingsaudiëntie van officieren I en civiele heeren gisteren ten Hove was druk bezocht, Tot de officieren behoorden die van alle wapens, eenige van het O.-I. leger en van de Kon. Nederl. Marine. Onder de voorge stelden kwamen ook voor de drie reserve-2 luitenants bij het regiment grenadiers en jagers. Mond- en Klauwzeer. Vele leden der Eerste Kamer betuigden instemming met de wijze waarop tegen woordig het mond- en klauwzeer wordt bestreden. Eenige leden voegden hieraan roe, dat het hun bij ondervinding gebleken was dat het behoud der merkteekenen voor besmet land of besmette hoeven nuttig werkte. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft mededeeling gedaan, dat hij geen termen heeft gevonden tot het benoemen van een commissie ter opsporing van de oorzaken van het mond- en klauwzeer en tot oprichting van een in inrichting van bacteriologisch onderzoek. De N. R. Ct. verneemt, dat nu ook Rusland is toegetreden tot het tractaat van 14 November 1896. Thans zijn dus alle mogendheden toegetreden. De Haagsche conferentie heeft alzoo eene groote voldoening gegeven voor het Neder- landsch initiatief. Naar de IV. R. Ct, verneemt heeft te (s Gravenhage een comité gevormd 5 een blijvende hulde tot stand te breé aan de nagedachtenis van den minister^' staat mr. J. Heemskerk Az. Indertijd werd medegedeeld, dat in Haag eenige jonge dames besloten had^ bij de inhuldiging der Koningin een H wacht aan te bieden. Later werd bcT^l dat dit voornemen toch niet zou wofi' uitgevoerd. Thans echter loopt, volgens Amster. Ct., in Den Haag weer het irerut'1" u-* fe e» Gedeputeerde Staten hebben burgemeesters en wethouders der gemeenten in de pro vincie Zuid-Holland uitgenoodigd, bij het voordragen van plaatselijken verordeningen tot heffing van hoofdelijke omslagen of andere directe belastingen naar het inkomen of de vertering, vastgesteld met inacht neming van de gewijzigde bepalingen der gemeentewet, de redenen aan te geven, die geleid hebben tot de bepaling van het bedrag dat wegens noodzakelijk levenson derhoud van het totaal van het inkomen of van de vertering is af te trekken, opdat kunne worden nagegaan in hoeverre gelet is op den plaatselijken toestand, meerdere of mindere eischen der levenswijze, de prijzen van woning en levensmiddelen enz. Zij voegen hierbij het onderzoek van deze verordedingen reeds meermalen ge bleken is, dat, behalve de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, inkomens tot een zeker maximnm worden vrijgesteld Zulke vrijstelling is alleen toegelaten, wan neer dat maximum overeenstemt met den toegestanen aftrek, doch dan is zij tevens overbodig. Ook op dit punt wordt de aan dacht gevestigd. Een welverdiende onderscheiding. Onder het opschrift»Een welverdiende onderscheiding, bevat Het Centrum het volgende entrefilet Met ingenomenheid lazen wij jn de Staatscourant en deelden wij mede dat professor dr. P. J. Blok te Leiden benoemd is tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Zooals men weet, gaf professor Blok aan onze jeugdige Koningin jaren achtereen wekelijkscn privaatonderwijs in de vaderlandscbe geschiedenis. Nu deze eervoile taak met heuglijk succès ten einde loopt, mag de Nederiandsche Leeuw wel prijken op de borst van den verdienstelijken Hoogleeraar. Gaarne huldigen wjj in prof. Blok, behalve zijn veelzijdige gave en werkkracht, vooral dat hij als geschiedschrijver van zijn stand punt kloek naar eerlijkheid en onpartijdigheid streeft, ook tegenover zijn katholieke land- genooten. O. a. verscheen eenige jaren geleden van zijn hand een geschrifje over de »Jesuïten" en al kan men als katholiek met elke bladzijde daarvan onderschrijven, de heer Blok leverde toch het bewijs, dat hij zich boven menig vooroordeel heeft weten te verheffen en den moed bezit openlijk te getuigen tegen de dwaze verzinsels welke door zoovele historici en would be historici omtrent de Sociëteit van Jesus zijn ver spreid. Daarom verheugt ons deze onderscheiding nog in 't bijzonder. Wij zeggen dus van ganscher harteOptime de patria merenti optima vota! dat het toch tot zoodanige dames-eerewa wellicht zal komen en dat wel in verbs'1' met de mogelijkheid, dat de jonge Koning" uit de hoofdstad na de inhuldiging in residentie terugkeerend, den weg van f>{ station naar het Paleis (de route leidt o.4 door het Bosch) te paard zou afleggen. De heer mr. L. P. M. H. baron Michie' van Verduijnen, Commissaris-generaal V de Wereldtentoonstelling te Parijs in 190' zal in den loop der volgende maand af een gastmaal vereenigen de Ministers, zo' mede de leden van de Centrale Comraiss tot inrichting van de afdeeling van Nede land en zijn Koloniën op die Tentoonstellini Gisteren hield de heer Michiels te Ti burg eene bespreking met wolfabrikantt aldaar over het bijeenbrengen van eé. collectieve inzending van fabricaten de: Tilburgsche nijverheid ter expositie. Er F een comité benoemd, dat zal trachten he; denkbeeld te verwezenlijken Het hek op den strandmuur te Scheve' ningen is nu geheel gereed ook de trappel1 zijn van ijzeren leuningen en de afrittei1 van balustraden voorzien. Alleen de groot' afrit voor de sociëteit sNeptunus" is nog onbeschermd gelaten omdat bij het op- eö afhalen van bommen het hekwerk hinder lijk zoude zijn. Te eere van zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, werd den heer mr. F. Was, burgemeester der gemeente Leiden, gister-avond eene luister rijke serenade gebracht door de kapel van de stedelijke schutterij. Ruim een 20-tal vereenigingen van aller lei aard, met hare vaandels, had zich aan de ovatie aangesloten. Eene onafzienbare menschenmassa dank vooral ook het uit muntend weder, bewoog zich op den Nieuwen Rijn, woonplaats des geridderden, en in de omliggende wijken. Door den gemeenteraad van Haarlem is aan de heeren Frans Anderheggen en Neu- meyer in beginsel concessie verleend voor den aanleg eener electrische tram Amster damHaarlem. In het bestek voor het 4 jarig onderhoud van verfwerken aan de stedelijke werken te Haarlem is de bepaling opgenomen, dat het ten strengste verboden is, op of bij de werken sterken drank te gebruiken. Zij, die blijken zich daaraan schuldig te makeD, worden onmiddellijk ontslagen en van de werken verwijderd, en wanneer het gebruik van sterken drank met medeweten van den aannemer zeiven geschiedt, ondergaat deze telkens een boete van f10. Op Nieuwjaarsdag zal het algemeen secretariaat van Amsterdamsche drarikbe- strijders-vereenigingen een antialcholisch volksfeest geven in het gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam. Van verschillende zijden is belangeloos mede werking toegezegd, zoowel voor de uitvoering als voor het gratis verstrekken der consumtie^ Met ingang van Januari zullen ook aan de kleinere stations der Holl. Spoorweg- Maatschappij de plaatskaartjes van vertrek kende reizigers worden nagezien, vóór zij in den trein plaats nemen, voorzoover dat nog niet gebeure. Gisteren-ochtend ten zeven ure is op den Ooster-spoorweg een goederentrein gede railleerd nabij de Pekinglaan, even voorbij het station Baarn» De eerste personentrein

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2