Openbare Verkoopin Woningen te huuR. GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Yisscherij-Berichten. Scheepvaart. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. 37.30 3: Beursbericht van Amsterdi; AD YE It TEN TIEN. Kortlandstraat Yoorts TE HUUR of TE KOO Een HEERENHUIS, PAKHUIS FABRIEKSPAND mat Zolders, Noo vest, voor vele zaken geschikt. De geneesheer scheen zijn klacht in dier voege te hebben gedaan, dat het jammer was, dat genoemde president-regent was benoemd. Hierover was de bedoelde regent blijkbaar ontstemd, althans Dinsdag-avond liet hij den geneesheer even roepen. Toen de geneesheer aankwam, liep de regentin den corridor heen en weer en toen de geneesheer hem met een wijzend gebaar uitnoodigde, om zijn kamer in het gesticht binnen te gaan, trad hij met zijn stok in de hand binnen. Onmiddelijk daarop moet de regent gezegd hebben »Je hebt de brutaliteit gehad mij bij de regenten op de alleronbeschofste wijze te beleedigen", waarop de geneesheer, naar de bel gaande, moet hebben geantwoordWe zullen dit gesprek niet onder vier oogen, maar onder zes oogen voortzetten.". »Neen", zou toen de regent gezegd hebben, den heer Romeny belettende te schellen, »niet onder zes, maar onder vier oogen zullen we de zaak afhandelen." Hierop volgde tusschen de beide heeren een hevige schermutseling, waarbij de ge neesheer twee vrij ernstige wonden aan 't oog opliep. De regent beweert, dat hij, toen hij den heer Romeny belette te schel len, door deze van zich afgestooten werd, waarop hij de slagen heeft toegebracht. De geneesheer daarentegen beweert, dat hij de aangevallene is. Wel moet hij, toen hij werd aangevallen, den stok van den regent doorgebroken en met het eind van een gedeelte teruggeslagen hebben. Hoe dit zij, het was een ernstige gevecht, dat Dinsdag-avond in de geneesheerkamer is geleverd, zóó zelfs, dat de geneesheer nmoordl" nep. Nog in de gang werd werd het voortge zet, waarna een paar bedienden, die toe schoten, ten slotte een einde aan de scher mutseling maakten. De zaak is door den geneesheer in handen der justitie gesteld. Te Etten (N.-B.j viel een kind in een pot met kokend water. Vreeselijk gebrand werd de kleine opgenomen en na enkele uren is het overleden. Dinsdag het feest der HH. Onnoozele Kinderen, was de jeugd te Breda baas en roerde overal de trom. Door de geheele stad zag men de kinderen in het pak van vader of moeder gestoken, tot groot vermaak der grooten. Menig koddig tafereeltje was te aanschouwen, en ook in menig huishouden waren de rollen van ouders en kinderen omgekeerd. Nabij het station Goor had eergister avond een droevig ongeval plaats. Een rijtuig met drie personen werd bij het passeeren van den overweg bij wachtpost 22 aangereden door den trein van 7.50 n.m, (spoortijd) van Gooi naar Zutphen, tengevolge waarvan een der in het rijtuig zittende personen,zekere W. W., van Diepenheim, onmiddellijk werd gedood en diens Oroeder eenige kwetsuren bekwam. Ook het paard werd gedood terwijl de wagen werd verbrijzeld. Te Deventer verloor de spekslager S. een sigarenkoker met een bedrag van f600 erin geborgen. Een en ander werd gevonden door een armoedigen werklooze genaamd W. J. Sterling, oud 37 jaren, die er bij de politie aangifte van deed. Kort daarna kwam de verliezer weer in 't bezit van den sigaren koker en de f600 aan bankpapier. Hij beloonde den vinder met f 50. Naar men verneemt, heeft de koning van België aan schipper Cornelis Lz. Duiker, die in den loop van den herfst de bemanning van een Belgischen stroomtrawler redde en te Nieuwediep bracht, een eereblijk toege bracht, dat hem door tusschenkomst van onzen minister van buitenlandsche zaken zal worden toegezonden. Volgens opgave van het bureau Veritas zijn in de maand November vergaan 118 zeilschepen, waarvan 2 Hollandsche, en 26 stoomschepen. Het lengen der dagen De dagen worden thans allengs langer, maar dat geschiedt niet op gelijke wijze in den ochtend en in avond. Al van 15 December gaat de zon weder allengs wat later onder, maar zij blijft steeds later opgaan en het verlies is in den ochtend grooter dan de winst in den avond. Dat duurt tot 25 December. Eerst op 29 December gaat de zonsopgang niet verder zij blijft dan op denzelfden tijd tot 5 Januari, maar van 27 December at wint elke dag een minuut omdat de ondergang iets later komt. Eerst met 6 Januari begint het lengen aan beide zijden, eerst langzaam en dan al sneller. Elk jaar vertrekken 17.000 Franschen voor de vischvangst naar Newfoundland, IJsland, enz. De Fransche Sociélé des Oeuvres de mer wil nu schepen uitrusten, voorzien van geneesmiddelen, met een dokter en een priester, om de zieken, gewonden of ster venden onder de visscherss te kunnen bijstaan. Reeds zijn twee schepen gebouwd Te New York zijn dezer dagen uit ver schillende plaatsen in Europa vijf kinderen van vijt tot tien jaar aangekomen met adressen op den rug en naar bloedverwanten in genoemde stad en elders bestemd. H. M. de Koningin-Regentes zal morgen, ter gelegenheid van het nieuwjaar, te lls/4 uur ontvangen de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, de leden van den Raad van voogdij en den gouverneur der residentie, en te 1 uur het dienstdoende civiele en militaire Huis van de Koningin. Tot het Haagsche verdrag van 14 November 1896 is ook Denemarken toege treden. De heeren J. M. de Sonnaville, wet houder der gemeente Alkmaar, en mr. J. A. F. Coebergh, te Leiden, zijn wegen de goede dientsten aan het huis der hertogen van Aosta en Savoye bewezen, door den Koning van Italië benoemd tot ridder in de orde van de Kroon van Italië. Te Rome is Benjamin Warda, de hoofd man van eenen schismatieken stam in Koerdistan (den achterhoek van Aziatisch Turkije, tusschen Armenië en Perzië) aan gekomen. Hij is vergezeld van zijn neef George en komt den Paus verzoeken zijn geheelen stam, dien der Gelons, welke 3000 zielen telt en de oude ketterij vanNestorius aanhangt te bekeeren. Beide starooversten hebben een bezoek gebracht aan den procureur-generaal van het Chaldeeuwsch patriarchaat van Babyion, pater abt Samuel Jamin, die hunnen stam indertijd bezocht heeft en er de kiemen zaaide, welke nu zoo schoone vruchten dragen. De abt heeft hen vergezeld naar de bureelen der Propaganda, hun aanzoek, om missionarissen naar den Gelon-stam te zenden en er kerken en scholen te stichten, gesteund, en zich borg gesteld voor de oprechtheid hunner bedoelingen. De propaganda heeft reeds maatregelen genomen, om aan het verzoek te voldoen, en weldra zal de Paus die bekrachtigen De overgang der Geloniërs tot het Katho licisme zal waarschijnlijk de bekeering van vele andere Nestorianen in Koerdistan ten gevolge hebben. Het Katholicisme wint, dank de sociale beweging, buitengewoon veld in Noord-Italië. Thans begint deze heilzame werking zich over het Zuiden uit te breiden- Terwijl men vroeger in talrijke streken in cafés en hotels uiterst zelden een katholiek blad kon machtig worden, liggen thans overal twee tot drie katholieke bladen op de leestafel. Dit geldt ook voor Rome, Daar kon men nog voor een paar jaren, behalve op het expeditie-bureau en bij oen paar katholieke boekhandelaren, nergens een katholiek blad koopen. Nog minder durfden de kranten- venters het wagen op straal katholieke bladen te venten, terwijl thans de Voce delta Verita, de Osservatora Romano, enz. overal te verkrijgen zijn en naast de meest radicale bladen publiek gevent worden Het beste bewijs voor den bloei der katholieke pers is wel, dat het te Milaan verschijnend arheiders- blad 11 Lavoratore Italiano (de Italiaansche arbeider) thans als dagblad verschijnthet is het eersto dagblad, dat speciaal de belan- behartigt der katholieke werklieden. De instructie in de zaak tegen T. D., thans gedetineerd te Rotterdam, verdacht van diefstal in de Onze-Lieve-Vrouwekerk aan de Wijnhaven en het klooster van de kerk van den Allerh. Verlosser aan den Goudschen Rijweg aldaar, is geslotende zaak is verwezen naar de openbare terecht zitting. Een ernstig gevaar. Dat zich de harinvisscherij in Duitschland zeer uitbreidt en gunstige resultaten heeft, blijkt wel uit het overzicht der vangsten van de Duitsche haringvisscherij maaschap- pijen wat dezer dagen verscheen, en aantoont de aanbrengsten over de jaren 1895 tot 1897. Dit jaar werd aangevoerd 67,762 ton in 1896 78,768 ton en in 1895 61.000 ton. Thans bestaan in Duitschland reeds een zestal grootere of kleinere maatschappijen, die de visscherij uitoefenen en wei twee in Emden één met 29 en 'één met 16 schepen, een in Gluckstadt met 14 sche pen een in Bremen met 14 schepen een in Altona met 4 en een in Elsfleth met 4 schepen, terwijl erin Geestemunde weder een opgericht wordt met 12 schepen, welke zich allen in de eerste plaats op uitbreiding der vloot toeleggen en zooals men weet krachtig door de Duische regeering worden gesteund. Het is niet te vergeefs dat men uit Nederland de bekwaamste visschers naar Duitschland lokt, de beste schepen tracht te krijgen om op die wijze eene eigene visscherij tot stand te brengen, die spoedig de Hollandsche overvleugelen zal. Zelfs wanneer de uitbreiding der Duitsche visscherij, maar gelijken tred houdt met die der laatste jaren, dan dreigt zoowel voor Nederland als Schotland daarin het grootste gevaar. Schiedam, 31 December. Gedurende de maand December arriveerden alhier 6 stoomschepen en 1 zeilschip, tegen verleden jaar 5 stoomschepen. Ged. het jaar 1897 zijn te Schied. binnen- gek. 50 stoomsch. met. 77.452 M3. Netto, en 29 zeilsch. met. 11.685 M3. Netto, teg. 57 stoomsch. met. 94.508 M3. Netto en 24 zeilsch. met. 8.973 Ms. Netto in 'tjaar 1896. Gedurende het jaar 1897 zijn alhier uit zee aangekomen 50 stoomschepen met een inhoud van 77.452 M3 netto, en 29 zeil schepen met een inhoud van 11.685 Ms netto, uit de navolgende havens Braila 5 Libau 4 Christiania 1 Middlesbrough 2 Drammen 1 Mobile 1 Domsjö 1 Newcastle 2 Galatz 1 Pernau 17 Gefle 3 Re val 2 Grimsby 2 Riga 6 Gnarp 1 Salis 1 Gothenburg 2 Stockholm 1 Helgoland 14 Sundsvall 1 Kramtors 1 Sunderland 8 Lowestoft 1 Windau 2 Van deze voerden de Nederl. vlag 26 Engelsche vlag 16 Deensche i> 2 Noordsche 6 Duitsche 24 Zweedsche 5 Hieronder zijn niet begrepen 3 zeetjalken, 34 Scheveningsche bommen, en de haring- loggers die respectievelijk 35 reizen deden. Van diverse ladingen waren er 29 met graan, 21 hout, 10 steenkolen, 2 straat- steenen, 14 stukgoederen, 2 haring en 1 ballast. In het jaar 1896 zijn te Schiedam uit zee binnengekomen 57 stoomschepen metende 94.508 M3 netto en 24 zeilschepen metende 8.973 Ms netto. Riga, 23 December. Vertrokken Japan, kapt. F. Fritzberg, naar Schiedam. Sunderland, 30 December. Aangekomen; s.s. Langley, kapt. J. Shaerer, van Schiedam. Ondertrouwd: 30 Dec. T. Pille, oud 49 jaar, en L. Oostveeri, oud 37 jaar. F. C. Doornhagen, oud 25 jaar, en D. C. S. Tempelaars, oud 23 jaar. F. Erkelens, oud 26 jaar, en C. H. Liihring, oud 25 jaar. P. H. van der Linde, oud 20 jaar, en A. van Hoek, ond 20 jaar. Geboren: 29 Dec. Alida Maria Liduina dochter van J. T. Hickendorff en M. A. Kerklaan, Hoogstraat. Bernardus Nicolaas, zoon van H. van der Stoep en P. C. Zaal, Steenstraat. 30. Cornelia, dochter van H. van Leeuwen en D. Maltha, Adrianastraat. Overledejn: 29 Dec. Hermanus Ver stegen, oud 4 maanden, Laan. Hendrikus Arnoldus Nels, oud 10 maanden Lauron- straat. 30 Dec. Wilhelmina van der Touw, oud 1 jaar 3 maanden, Dam. BEURS TE SCHIEDAM, 31 Dec.. 1897 Spoeling f 1.70 Moutwijn: Makelaars Not. f7. Brandersbond - 55/s3/a- Stemming Onveranderd. Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. Rogge Spiritus in loco j Meel 12 Merk. 1. md. 12 Jan. I Rogge, loop. md. s Jan. Spirit 30 Dee. 29 60.75 61.- 18.40 18.10 22.874 22.25 30 Dec. 35% 6 6 1 1 22 2 p. Dec.'Jan. Feb./Maart 29 Dec. New-York. Maïs 353/8 Amsterdam. 30 Dec. Rogge cp lev. vast; per M 1132 per Mei f 128, 129. 31 Dec. Rogge op lev. prijsh. per V 132; per Mei 129. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 30 Dec. 1.24 M. 31 Dec. 1.20 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.08 Disc. 3 p( Parijs -47.874 2 Antwerp. -47.75 3 Per Telefoon. 2Vs pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handeirnij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e s s Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loien Turksehe Prolongatie 31 D 8i 81 2( 104 24 37 137 88 58 13 109 11 85 61 36 25 3 De Notaris W. J. A. ROLDANUS :e Schiedam, is voornemens in het geb vMusis Sacrum" aldaar, op Vrijdaj Januari1898, des voormiddags te Hui te veilen en op Zaterdag 8 Janu 1898, des avonds te 8 uren, te v koopen: Zestien HUIZEN met Open Grond ERVEN, staande en gelegen te S c f dam, alszes aan de Maasstraat, nrs. 34, 36. 38, 40 en 42, vier aan de Dwarsstr nrs. 47, 45, 43 en 41 en zes aan de Gasstr nrs. 43, 41, 39, 37, 35 on 33, kada Sectie L, nrs. 801 tot en met 816, g 7 aren 31 centiaren. Verhuurd per week voor 24.05, make- ƒ1250.60 in het jaar. Grondbelasting anno 1897, 75.75. De Huizen worden afzonderlijk geveild eerst afzonderlijk en daarna in combina afgeslagen. Aanvaardirlg en betaling 31 Januari 11 Te bezichtigen W08nsdag en Dond dag vóór de veiling, des voormiddags 10 tot 12 en des namiddags van 2 to uren, op vertoon van een toegansbev verkrijgbaar ten kantore van genoem Notaris, alwaar tevens nadere inlichtin zijn te bekomen. Adres: Wed. JANSE, Kortlandstraat. Adres: H. WOUTERS, Broersvest, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6