Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "gfroterstvaat 50. 21ste Jaarg. Dinsdag 4 Januari 1898. No. 5986. BERNARD DE BORCI. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco oer post door geheel Nederland - 2. Afzonderiiike Nummers 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OYEUZ1CHT. 3 Januari '98. De Nieuwjaarsreceptiën der verschillende ^aatshoofden en regeeringspersonen wekken altijd levendige belangstelling in ruimen kring. Ai maken de tegenwoordige staats hoofden van die otficieele plechtigheid niet *°o'n ruim gebruik als een Napoleon III, hie in een nieuwjaarsreceptie bijna een °orlog aankondigde, toch laten zij bij die gelegenheid nog wel eens iets uit, dat door het belangstellend publiek met beide ooren ^vordt opgevangen. Ter Nieuwjaarsreceptie op het Elysee te h'arijs zeide ditmaal president Faure in aatwoord op de toespraak van den nuntius, hie te kennen gaf, dat de gevoelens der Vertegenwoordigers van de hoofden der Staten een al vrede waren, het ideaal der Volkeren Frankrijk zal in de taak die zij z'ch heeft aangewezen, niet verzwakken. De uitkomsten in het afgeloopen jaar ver kregen, zijn niet van dien aard, dat zij ^rankrijks pogingen en verwachtingen zou- hen ontmoedigen. Dank zij den geest van wijsheid en den geest van eenheid tusschen de mogendheden, kwam het hooger belang aan het behoud van den algemeenen vrede Verbonden, ongeschonden uit de zware be proeving te voorschijn. Ter Nieuwjaars-receptie zeide de Hon- gaarsche minister-president Banfly, dat de regeering alle beloften van haar program had vervuld. Zij meent het recht te bezitten de aanvallen die van persoonlijke geschillen het gevolg zijn, af te slaan, Zij betreurt, dat het Vergelijk met Oostenrijk niet tot stand gekomen is, maar dit is gebeurd, zonder dat de regeering daarin eenig aandeel heeft gehad. De ervaring verplicht Hon garije de economische banden met Oosten rijk niet los te latenniettemin heeft deze rieiging haar grenzen. Hij is er van over tuigd, dat de handelwijze der regeering in Feuilleton. 8) Wie in de wereld zou om mij denken Zeide de pastoor goedhartig glimlachende. Zie! voegde hij er bij, men weet zeker, dat mijne zaken niet ruim staan, want de hrief is gefrankeerd. Hij begon dien in te zien, doch had nauwelijks eenige regelen gelezen of hy riep verheugd uitBernard 1 Hemelmijn heer,... wat is er van hem geworden vroeg de weduwe angstig. Moeder, uw Bernard is gelukkig Prak de geestelijke, eenen blik ten hemel 'aande. God zij danko, mijn heer, vertel, 'ertel ons alles. Mag ik mijne ooren ge- °oven zou het kind, van wien het scheiden overeenstemming is met 's Lands belangen. Hij laakt krachtig de voorvallen in de Kamer en spreekt de overtuiging uit, dat hij met den steun van den souverein en van de liberale partij er in zal slagen een oplossing te vinden welke aan de moeilijkheden een eind zal maken. De Wiener Zeitung maakt den (aange- kondigden) eigenhandigen brief openbaar van keizer Frans Jozef aan den minister president baron Gautsch, waarin gezegd wordt, dat de Quote voor de gemeenschap pelijke zaken van de beide rijkshelften geenerlei verandering in 1898 zal ondergaan. Het, blad behelst verder de keizerlijke be krachtiging op de door de delegatiën ge nomen besluiten en een keizerlijk rescript, gecontrasigneerd door alle ministers, waarbij voorloopig al de bepalingen worden besten digd, welke tot vandaag van kracht waren, van het handels- en toltractaat tusschen Oostenrijk en de kroon van Hongarije het zelfde geschiedt ten aanzien van de verre kening van de douanerechten en de betrek kingen van beide Staten met de Oosten- rij ksch Hongaarsche bank. Een officieuse nota Zaterdag te Madrid verschenen, meldt dat de Spaansche mi nisterraad de door maarschalk Blanco voor gestelde candidaturen voor het Cubaansche Kabinet heeft goedgekeurd. Dit bestaat uit Calvez, premier Gorin, justitie en binnen- landsche zaken Montoro, financiën Zayusi onderwijs Rodrigues, nijverheid Dolz, open bare werken, Den minister van buitenlandsche zaken is opgedragen de nieuwe Cubaansche regeering te begroeten. Maarschalk Blanco heeft machtiging ge vraagd den invoer van bewerkte tabak, behalve gesneden tabak, vanaf 15 Januari toe te laten. Een koninklijk decreet beveelt den opper sten raad aan van oorlog te zitten als ge rechtshof in de zaak der bekendmaking van Weylers protest in de dagbladen. De Spaansche minister van koloniën mij zoo zwaar viel, liefderijke verzorgers gevonden hebben... Heer des Hemels, zegen henjuichte de gelukkige moeder. Daar, daar, lees zelve, vrouw, zeide de geestelijke, in zijne vreugde vergetende, dat de weduwe noch lezen noch schrijven kon. Zeg ons alles I... zeg ons alles 1... riepen de vrouw en cte oude Anna als uit éénen mond. De pastoor ging weder zitten en las nu luide Eindelyk dan ben ik in de gelegenheid gesteld, mijne dankbaarheid voor de ten uwent genotene gastvrijheid te kunnen betoonen. Ter zake het kind, dat gij mij hebt aanbevolen, heb ik aan huis ge nomen Mynheer!... is het mogelijk!... viel de arme vrouw den lezer in de rede. Het staat er letterlijkluister verder »hij schynt mij toe een geestige knaap te zijn..." Ja, dat is hijdikwijls heeft mijn man zaliger gezegd, dat er een vlug ver hoopt 100 millioen pesetas te verkrijgen uit den verkoop van Cubaansche hypothecaire pandbrieven. De minister van financiën denkt 100 millioen te verkrijgen door de uitgifte van schatkist beietten, welke gewaarborgd zijn door de ontvangsten uit de douane rechten. Daar de oorlogskosten wederzijds 40 millioen bedragen, zal men dan over ge noegzame fondsen beschikken om de zitting van het Parlement te kunnen afwachten. Al de Amerikaansche oorlogscorrespon denten, die laatstelijk naar Cuba zijn ge komen, hebben het eiland verlaten. Men beschouwt dit als een teeken, dat de Cubaansche kwestie haar belangrijkheid voor de Amerikanen gaat verliezenzoo althans wordt dit te Madrid beschouwd. De moord op Ruiz moet den opstandelingen op veel symphathie in Amerika zijn te staan gekomen. De Portugeesche Cortes zijn gisteren door koning Carlos in persoon geopend. De Koning beloofde, dat het butget een batig saldo zon aanwijzen. De regeering wendt pogingen aan om de buitenlandsch schuld te converteeren zonder vermeerdering van lasten. Er heerscht veel ellende in Italië, daar de winter er buitengewoon streng is. Het ministerie is voornemens zoo spoedig mogelijk openbare werken te doen uitvoeren om arbeid te verschaffen. Het aantal vergrijpen tegen den eigendom neemt'onrustbarend toe. De Derwisschen roeren zich weder aan Egypte's zuidergrens. Zij zijn voornemens naar het noorden te trekken. Er zullen Engelsche troepen naar de grenzen worden gezonden. Volgens berichten uit Seoel, de hoofdstad van Korea, hebben de vroegere directeur der douanerechten, de Engelschman Mc. Leovy Brown en de laatstbenoemde titu laris voor dien post, de Rus Alexief, een vergelijk gesloten, volgens hetwelk beiden stand in den jongen stakde mis leerde hij immers in ééne week... ik bid u, ga voort, mijnheer, ga voort. »Ik zal de zorg zijner opvoeding op mij nemen...." Hemel 1 wat een goede heer. »En mocht hij aan mijne inzichten be antwoorden, dan behoeft men zich niet over zijne lotsbestemming te bekommeren." Hebt gij het gehoord, Anna Bernard is voor zijn leven geborgen 1 Hij is gered hij is gelukkigriep de weduwe, terwijl zij de handen der oude dienstmaagd in de hare drukte. De pastoor vervolgdeMorgen zal ik u omslachtiger schryven en tevens een gelde lijk bedrag voor de moeder vau mijn aan genomen kind doen toekomen. Bernard laat haar hartelijk groeten en hoort, dat hij zoo gelukkig zal zyn, ook een lettertje van u te ontvangen. Het is posttijd, dus verzend ik deze in haast geschrevene regelen en betuig, dat ik mij gelukkig reken, UEer- waarde eenige dienst te kunnen bewijzen. Nanteuil." Zie daar, moeder, den brief, die u heden de gelukkigste der stervelingen heeft naast elkaar werkzaam zullen zijn. De Britsche oorlogsschepen, die thans voor Tsjemoelpo liggen, zijn daar aangekomen om aan Browns positie den moreelen steun van Groot-Britannië te geven. Aan het Japansche gezantschap te Parijs zijn aan den correspondent der Frankf. Zeit. de volgende mededeelingen gedaan De politieke crisis in Japan is hoofdzakelijk te voorschijn geroepen door kwestiën, welke op de binnenlandsche politiek betrekking hebben. De buitenlandsche speelt hierbij slechts een ondergeschikte rol. In den boezem van het ministerie was verschil van meening ontstaan. Het hoofd van het Kabi net was van meening, dat de vermeerdering van uitgaven, welke een gevolg is van de ontwikkeling van Japan, moest gedekt worden door een verhooging der belastingen, vooral van de grondbelasting en de uit rijst ge stookt wordende dranken. De bekende leider der oppositie, graaf Okuma, die in het Kabinet de portefeuille van buitenlandsche zaken en van landbouw beheerde, verklaarde zich tegen een ver hooging der belasting en bood ten slotte zijn ontslag aan. Graaf Okuma nam daarop weer zijn plaats aan het hoofd der oppo sitie in en toen het Parlement weer bijeen kwam, was de stemming van dien aard, dat een motie van wantrouwen tegen het Kabinet te verwachten scheen. Daarop ging het Kabinet de Kamer ontbinden. De nieuwe verkiezingen zouden dan vermoedelijk in April plaats vinden. Spoedig zag echter het Kabinet zich zelf' genoodzaakt om af te treden. Markies Ito schijnt door zijn uit stekende eigenschappen de man der toe komsthij is het geweest, die de Japansche Grondwet heeft helpen vormenhij was het ook, die zich het eerst van het con- stitutioneele middel der Kamerontbinding heeft bediend. Wanneer Ito het nieuwe Kabinet vormt, zal waarschijnlijk ook Okuma weer een portefeuille aannemen. gemaakt, sprak de pastoor, haar het papier overhandigende. Heb dank, mijnheero, gij zijt de oorzaak van zoo veel vreugde. Dank mij niet, maar loof de Voorzie nigheid, wier zwak werktuig ik was. Catha- rina nam den brief, drukte dien aan hare lippen, en verliet de pastorie, om den overigen dorpbewoners dit heugelijk nieuws bekend te maken. VI. De jaren der jeugd van den Savoyaard waren vervlogenhij, die steeds de speel makker van Charles en Emelie, kinderen van den heer Nanteuil, geweest was, stond hen nu als getrouw vriend ter zijde toegerust met al die bekwaamheden, welke eenen jongeling door het onderwijs kunnen verstrekt worden, beantwoordde Bernard ten volle aan de verwachting van zijnen weldoener, en was op twintigjarigen leeftijd volkomen in staat, het beheer over diens uitgebreide handelszaken te voeren. Wordt vervolgd,) NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT Parijs16 jfanuarij 18.. d Eerwaarde Heer en \riend l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1