Stads- en; Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Januari 1898. In het afgeloopen jaar werd te dezer stede aangifte gedaan van 955 geboorten, 504 overledenen, werden 193 huwelijken gesloten en 2 echtscheidingen ingeschreven Van 49 ongelukken werd aangifte ge daan, waarvan 1 met doodelijken afloop. De eerste feestavond van wege de afdee- ling Schiedam van den Ned, R. K. Volksbond ter viering van het zesde jaarfeest te geven, is op Donderdag 6 Januari bepaald de volgende feestavonden zullen op Zondag 9 en op Zondag 16 Januari gegeven worden. Door den heer H. Nyman Hz. te Rot terdam werd aan de firma Ingeise Co. alhier opgedragen de levering der stoom ketel en machine van 16 paardenkracht, benoodigd voor zijne stoomhoutzagerij en kistenmakerij. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand December 1897 566.921 reizigers met een opbrengst van f 47.503.81^ tegen 564.342 reizigers met f47.162.23 in December 1896. De opbrengst der vorige maanden bedraagt f 564.428.51 totaal f611.932.33. De buitengewone ont vangst bedraagt over December f 59.183.79| over de vorige maanden f251.884.31, totaal f311.068.10^. Het generaal-totaal over 1897 bedraagt f923.000.43i tegen f880.585.10 over 1896. Er werden in 1897 vervoerd 7.785.378 reizigers tegen in 1896 7.435.638. Met ingang van 1 Jan. 1898 zijn aan het Centraalstation D. P. te Rotterdam vanwege de directie der H. IJ. S. M. 5 controleurs aangesteld die uitsluitend belast zijn met de contróle der vertrekkende reizigerstreinen, hoofdzakelijk wat betreft de contróle der biljetten van langeren geldigheidsduur. Een en ander is als een voorbereidenden maatregel te beschouwen in afwachting van de invoering van het perronkaarten-systeem. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks 3 uur brak te Rotterdam een hevige brand uit ten huize van mevrouw Toeveer, op den hoek der Kruiskade en d« Batavierstraat. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het geheele bovenhuis uit brandde, zonder dat iets kon gered worden. Gelukkig kon de bewoonster nog tijdig aan de vlammen ontkomen. De heer J. Vurtheim Sr. te Rotterdam vierde gisteren zijn 90sten geboortedag. De heer Vurtheim heeft zich op het gebied van de steendrukkerij een grooten naam verwor ven. Verschillende waarde-papieren, zooals de schuldbewijzen van onze staatsleeningen, enkele postzegels (o.a. die van 1867) zijn naar ontwerpen van zijn hand vervaardigd. Niettegenstaande zijn hooge leeftijd is de heer V. nog steeds in die richting werkzaam. Vooral in den strijd tegen de namaak en de vervalsching van geldswaardig papier heeft hij groote verdiensten. (R. JY.) Zondag-middag had schipper G. Honstede het ongeluk van zijn tjalkschip in de Rotter damsche Schie te Overschie te water te vallen. Het mocht den dekknecht, W. Otterveen, van de stoomboot der »Reederij de Schie", door middel van een vaarboom gelukken, hem op het droge te brengen. Op een hofje in de Oosterstraat te Delft heeft men in den nacht van Oud- op Nieuw jaar schandelijk huisgehouden. Een 20-tal personen zijn de woning binnengedrongen bij een vrouw en hebben het huisraad kort en klein geslagen. De daders zijn meeren- deels bekend. Uit Delft wordt aan de Tel. gemeld Toen Vrijdag de heer J. G. van Marken en echtgenoote van eene langdurige buiten- landsche reis hier ter stede terugkeerden, had zich, op uitnoodiging van den voorzitter en secretarissen van de Kernafdeeüngen, het personeel der onder de leiding van den heer Van Marken staande fabrieken aan den hoofdingang van de Gistfabriek en op het plein voor het woonhuis »Rust Roest" vereenigd om den oudsten directeur met echtgenoote te begroeten. De fabrieksvaan- dels waren in de vestibule te midden van groen en bloemen opgesteld. De reizigers, met een hoerabegroet waren door deze onverwachte verwelkoming blijkbaar zeer verrast eri na dit korte oogenblik van vriendschappelijke uiting, tusschen personeel en directeur werd de arbeid weder hervat. In de vergaderingen van de sub comrnissiën voor de feestviering op 31 Augustus a. s. te Vlaardingen zijn benoemd: voor de in zameling van gelden tot voorzitter de heer A. W. Schippers en tot secretaris de heer J. Van Hee voor den optocht tot voorzitter de heer K. S. Van der Brugge en tot secre taris de heer Y. Schuitmakervoor de muziek tot voorzitter P. Van Dusseldorp en tot secretaris de heer P. H. Van Abshoven voor de versiering tot voorzitter de heer Adr. IJzermans en tot secretaris de heer L. Van Gelderen en voor het eventueele kinderfeest tot voorzitter de heer S. Van Kampen en tot secretaris de heer W. C. van Dusseldorp Jz BINNENLAND. Aan den Paus worden »bij zijn zestigste Jaarmis" door Dr. Schaepman in Het Centrum de vol gende dichtregelen gewijd De Christus, de eerste en laatste en 't eeuwig [Leven, De God uit God, het ongeschapen Woord, Het Licht uit Licht, waar alle licht van gloort» Des Vaders kracht, door Wien wij zijn en [leven, Hij heeft uit zonde en dood ons opgeheven Hij is de Koning, Wien ons zijn behoort, Hij 't eeuwig recht, dat machtig, onverstoord De wereld draagt, Hem zij alle eer geT [geven!" De Kerstnacht straalde, en in die straling ging Uw Koningswoord tot Koningen en volken, O Leo, die den Christus kunt vertolken Nu knielt Gij neer in hooger Zaliging En biedt dien Christus in Uw priesterhanden Zijn' Vader als der wereld offeranden. 31 Dec. 1897. Zooals bekend is, kunnen militairen, die zich aan dronkenschap schuldig maken, ge straft worden met het verbod tot het dragen van wapenen buiten dienst. De minister van oorlog heett echter aan de corpsen bekend gemaakt, dat het niet in zijn bedoeling lag, deze straf toe te passen op militairen, die zich voor de eerste maal aan het misdrijf schuldig maken, en te voren goed hebben gediend. De Centrale Commissie voor de Parijsche tentoonstelling zal den lOden Januari te 's-Gravenhage in algerneene vergadering bijeenkomen. Na afloop daarvan vereenigt de algerneene voorzitter, baron Michiels van Verduijnen, de leden der centrale commissie en hare oud-leden, de ministers Pierson, Lely en en Cremer, aan een maaltijd. Gala-bal ten hore. Het voor eenigen tijd aangekondigde gala bal werd gisteren-avond ten hove te 's-Gra venhage gegeven. Als gewoonlijk, bracht dit hoffeest een ongewone drukte vooral in de straten in de nabijheid van het koninklijk paleis gelegen, te weeg. Het gewoon verkeer voor rijtuigen tusschen de Molenstraat en de Oranjestraat was gisteren-avond van af 7 ure gestremd. In het Noord-einde van af de Hoogstraat tot aan het Koninklijk Paleis werd vooral tusschen 8|en 9 uur aene buitengewone bedrijvigheid waargenomen, De trottoirs en stoepen waren bezet met nieuwsgierige kijkers naar een lange reekt van een- en tweespannige rij tuigen die zich uit alle richtingen naar het Paleis bewogen, nu een stapje vooruitgaande, dan weder geruimen tijd stilstaande, al naar mate de koetsen die aan het hootd van de file kwamen te staan, en genoodigden voor het gala-bal ten Hove tot onder het velum, buiten de peristyle van het paleis gespannen, hadden gebracht. De vestibule van de vorstelijke woning schonk gisteren-avond gastvrijheid aan pl.m. 4000 genoodigden uit de kringen van de diplomatie, de hofhouding, de vertegenwoor digende, staats-, gewestelijk en gemeentelijke lichamen, de magistratuur, leger en vloot, laatstgenoemden machten vertegenwoordigd door de vlag- en opperofficieren ui de resi dentie, en een groot aantal subalterne offi cieren, ook van het Indische leger. De hoofdingang was feestelijk verlicht, waartoe een groot aantal moderateurlamp en, die, hoe ook uit den tijd, nog een zacht maar intensief iicht verspreidden, het hare bij droegen. Het groot aantal binnentredenden deed duidelijk zien dat de Nieuwjaars-partij bijzonder druk bezocht werd. Trouwens in de salons, waarvan de innerlijke pracht elke uiterlijke sier overbodig maakte, zoodat hier en daar slechts een eenvoudige groep van in- en uitheemsche gewassen een hoek vulde of een corridor tooide, bewoog zich een grooter getal genoodigden dan andere jaren, allen natuurlijk in galakleeding en de dames in rijke baltoiletten waardoor in het goud en zilver van de uniformen eenige nuance werd gebracht. De Koninginnen zijn te 8£ uur in de diplomaten-kamer gekomen en begaven zich, na zich met de vreemde gezanten en hun dames te hebben onderhouden, te 9£ uur naar de Groote Zaal. In haar wit zijden kleed met goud geborduurd maakte de jonge majeste t een allerbevalligsten indruk aan de zijde van de Koningin-Regentes die een japon van mauve fluweel droeg. Prinses Elisabeth van Waldeck, de logé van HH. MM., vergezelde de Koninklijke familie en was in een geel zijden bal- kleeding. De prinses opende het bal met den adjudant van H. M., den luitenant kolonel jhr. v. d. Poll, waarna door velen aan de verdere dansen, begeleid beurtelings door de muziek der Kon. mil. kapel eu van de schutterij, werd deelgenomen. In den loop van de danspartij werden twee eere-quadrilles gevormd. Als een bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de meeste Kamerheeren in het voor die hoffunctie nieuw voorgeschreven costuum het bal bezochten. Omtrent het gebouw voor het Koninklijk Huis-archief, dat in den tuin achter het Paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage is verrezen, kan het volgende worden mede gedeeld Het gebouw bestaat uit een midden gedeelte en twee vleugels. In het midden gedeelte bevinden zich gelijkstraats eenige vertrekken, namelijk tot verblijf van Hare Majesteiten en voor den directeur van het Huis-archief, terwijl de geheele eerste ver dieping met boogvormige ramen aan den voorgevel wordt ingenomen door de museum lokalen, waarin voorwerpen, betrekking hebbende op de geschiedenis van het Huis van Oranje, tentoongesteld zullen worden. Het rechtervleugelgedeelte is uitsluitend tot berging van archieven bestemd, terwijl het linkervleugelgebouw, hetwelk nog in aan bouw is en uitwendig geheel zal overeen komen met het rechtervieugelgebouw, be stemd is tot bibliotheek. Uit het uiterlijk aanzien is de bestemming genoegzaam op te maken. Ofschoon het midden- en rechtervleugelgebouw nagenoeg gereed zijn, zullen nog eenige maanden verloopen voordat de archieven en voorwer pen in de gebouwen zullen worden overge bracht. Deze zaken worden tijdelijk in andere gebouwen bewaard. De Hout- en Steenbewerkersgilden, onder* afdeelingen van den Ned. R. Volksbond te 's-Gravenhage, zullen Zondag 28 Januari a.s* een groote propagande-vergadering houder.» toegankelijk voor alle R. K. vakgenooten, en waarin als spreker zal optreden de heer W. C. J. Pastoors, centraal-president vaf den Nederl. R. K. Volksbond. De duinrij langs de Scheveningsche kust wordt opnieuw geheel met helm beplant, daar de laatste jaren zooveel was afgeslagen, dat de verstuiving steeds toenam. Een Prijsvraag. De Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam schrijft opnieuw de volgende Prijsvraag uit »Het schrijven van een schets van de ontwikkeling van het Boekhouden bij de verschillende handeldrijvende volken, van de vroegste tijden tot op heden." Behalve de vermelding van de bronnen, waarvan bij de samenstelling van het ant" woord is gebruik gemaakt, worden nog de volgende voorwaarden gesteld lo. De antwoorden moeten vóór of op den lsten Juli 1899 bij het Bestuur zijn ingekomen. 2o. Zij moeten duidelijk leesbaar in de Nederlandsche taal geschreven zijn, met eene andere hand dan die des inzenders en voorzien van een motto. Dit motto moet ook voorkomen op een afzonderlijk verzegeld couvert, den naam des in zenders bevattende. 3o. Het antwoord mag niet meer ruimte innemen dan acht a tien vel gewonen druks. 4o. Leden der Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te;Amsterdam hebben geen recht van mededinging naar de bekroning. 5o. Alleen stukken, welke nog niet gepu bliceerd zijn, worden ter mededinging toegelaten. 6o. De opening van het couvert, behoorende bij het bekroonde stuk, zal plaats hebben in eene algerneene vergadering van de leden der Vereeniging. In diezelfde ver gadering zullen de overige omslagen ongeopend worden vernietigd. 7o. Het bekroonde antwoord wordt vanwege de Vereeniging uitgegeven, met ver melding van den naam des schrijvers, wien ook de netto voordeelen, eventueel aan de uitgave verbonden, toevallen. 8o. De uigelootde prijs voor het bekroonde antwoord is Twee HonderdGulden of, naar verkiezing vin den bekroonde, een gouden medaille ter waarde van Twee Honderd Gulden. De beoordeeling der ingekomen antwoor den is opgedragen aan de heeren G. F. Latort te Amsterdam en C. J. Theunisse te Rotterdam, welke bevoegd zijn een derden beoordeelaar te kiezen, zoo zij dit noodig achten. Het Handelsblad meldt omtrent het ver huren vau hotels te Amsterdam nog het volgende Nu en dan hoort men vertellen, dat enkele hotels te Amsterdam reeds geheel of gedeeltelijk verhuurd zijn aan vorstelijke personen voor de a.s. kroningsfeesten. Ons is gebleken dat die verhalen grootendeels onjuist zijn. De meeste groote hotels hebben wel van vele hooggeplaatste personen uit binnen- en buitenland reeds aanvragen om logies gekregen, en zijn in een hotel o. a. kamers gevraagd voor het Saksische hof, in een ander voor hooggeplaatste per sonen uit Berlijn, maar verhuurd is er nog niets. De meeste hotelhouders willen vóór de eerste helft van Maart liever niet binden, omdat zij eerst willen weten welke ruimte zij beschikbaar moeten houden voor de vaste klanten hunner inrichting. Een aantal hotelhouders is bovendien overeengekomen lijsten te laten drukken, waarop wordt medegedeeld waar en tegen welken prijs kamers of étalages te huur zjjn. Is er dan in een hotel geen ruimte meer, dan wordt den aanvrager een dergelijke lijst toege-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2