GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Beursbericht yan Amsterdam. Laatste Berichten. °nden waarop hij kan nagaan, waar hij t'ch om logies zal kunnen vervoegen. Nog kan hieraan worden toegevoegd, dat in do' een eerlang te houden vergadering van en Nederlandschen Hotelhoudersbond deze Zaak vermoedelijk ter sprake zal worden ^bracht. Toen de heer R., door wien in den laatsten ljd in het perceel Choorstraat 9 te Utrecht i®et een kinematograaf voorstellingen wer en gegeven, gisteren ochtend in het lokaal Wami bemerkte hij met schrik dat een aanwezige kas openstond en dat de kine matograaf, welke daarin geborgen werd, ^as verdwenan. Bij nader onderzoek is verder gebleken, dat de dieven vermoedelijk een valschen sleutel hebben gebruikt om loegang tot het perceel te verkrijgen, waarna Zlj de kast waarin de kinematograaf stond, hebben opengebroken en het toestel met l°ebehooren hebben medegenomen. Het Vertnoeden bestaat dat de diefstal is gepleegd ^00r 2 bedienden van den heer R., daar deze P'otseling zijn verdwenen en, naar men zegt, öaar het buitenland zijn vertrokken. De baarde van het ontvreemde toestel met toebehooren wordt op pl. m. f 1800 geschat. Verleden week brak in de fabriek van be hh. Swaan Co. te Utrecht eene werk staking uit, dewijl drie sigarenmakers be geerden dat te slechte tabak ter bewerking werd gegeven, waardoor zij onvoldoend loon z°uden kunnen verdienen. Toen deze daarop °ntslagen werden, verlieten met hen nog 9 man de fabriek, zoodat thans slechts 26 Van de 48 werklieden nog aan 't werk zijn. Het hoofdbestuur van den sigarenmakers- etl tabak«bewerkersbond heeft alreeds hulp Z°egezegd, terwijl de bij den bestuurders- bond aangesloten besturen van vakvereeni- Sicgen. Donderdag avond 6 Jan. bijeen zullen komen in de Nijverheid om te bespreken Tfelke maatregelen in deze zaak genomen tollen worden. {U. D.) Dr. Schaepman is gelukkig zoover hersteld, dat hij zijne werkzaamheden heeft hervat. Het houden van lezingen enz. is hem alsnog door zijn geneesheer verboden. Uit Hengelo wordt gemeld Door de heeren Gebr. Stork Co. alhier Tverd in het voorjaar van '97 besloten aan bunne werklieden bij wijze van proef 3 vacantiedagen toe te staan met behoud van loon. Deze maatregel schijnt meer duurzaam te zullen worden, omdat de proef teer in den smaak gevallen is. Althans de ^Kern" heeft besloten f2000 van de door de firma aan de Vén ter bevordering der belangen van de aan de machinefabriek Terbonden werklieden toegestaan f14,000 winstaandeel, te reserveeren voor de ook in 1898 aan het personeel te vergunnen 3 Tacantiedagen met behoud van loon. Zij die daarvan geen gebruik wenschen te maken, verkrijgen aanspraak op een halve Week extra loon. Van do resteerende f 12,000 winstaandeel Worden f10,000 gestort in de 2e aldeeling, kapitaalvorming voor den ouden dag, om te worden geboekt op hoofd B, bijdrage der firma (hoofd A heeft betrekking op de bijdrage der leden), terwijl de resteerende *2000 afdeeling 4, buitengewone ondersteu ning aan invaliden, weduwen en weezen, ten goede komen. Wederom zijn door de rijkspolitie te Maastricht ter zake muntmisdrijf twee Personen aangehouden. Deze hebben, volgens bun eigen bekentenis, valsche guldens met de beeltenis van Koningin Wilhelmina, dooi den broeder van een hunner vervaardigd, in omloop gebracht. Het aantal alhier in de laatste weken wegens muntmisdrijf gear resteerde personen bedraagt thans vijf. Zaak-lloogerhuis. Volgens het Fr. Volksblad duurt het hernieuwd onderzoek in de zaak der gebr. Hoogerhuis nog altijd voort. Donderdag vóor Kerstmis zijn tien getuigen verhoord, Woensdag 29 Decmber vier en 31 December bevonden zich weer vier opgeroepenen in 't gerechtsgebouw. Prof. D. Simons, die in het Paleis van Justitie de kwestie der gebroeders Hooger huis bespreekt, verklaart dat ook in zijn oog het getuigenis van het drietal, waarop de veroordeeling der Hoogerhuizen is gegrond niet stellig betrouwbaar is, en de lezing van vonnis en arrest bij hem den indruk geves tigd heeft, dat hier op objectief zwak be wijsmateriaal is gevonnist. Z. i. bestond en bestaat er reden te twijfelen aan de geloof waardigheid van de hoofdgetuigen in dit proces, maar daarom behoeft hun goede trouw nog niet teworden verworpen. Vandaar dat hij vreest dat de ingeslagen weg nl. een aanklacht van meineed tegen de hoofd getuige het doel niet zal kunnen doen bereiken. Voor het geval dat alles wat nu Troelstra in de Kamer over dit ontwerp heeft gezegd, mocht worden bevestigd, staat z. i. slechts één weg open«vervolging van hen, die door het publiek gerucht als de daders worden aangewezen." Doch te dien opzichte wenscht hij zich nog een opmerking te veroorloven. »Mr. Troelstra," zegt prof. Simons, «ge looft in de onschuld van de veroordeelden, en daarom heeft zijn optreden mijn volle sympathiek, ook dan wanneer zou blijken dat zijn opvatting onjuist is. Maar in zijn ijver voor den een mag hij niet onbillijk zijn tegenover den ander. Hij heeft in het openbaar drie personen met naam en toe naam als de daders aangewezen. Welnu daarin gaat mr. Troelstra z. i. te ver. Zijn onderzoek moge hem tot vermoedens ten laste dier personen geleid hebben, dat onderzoek kan niet zoodanig zijn geweest dat daarop een zoo straffe uitspraak zou mogen berusten. De mannen, die hij openlijk aanklaagt, heeft hij, bedrieg ik mij niet, niet eenmaal zelf verhoord. Een onschuldig veroordeelde mag niet worden gered door een anderen misschien eveneens onschuldige voor schuldig te doen doorgaan." De afdeeling Tilburg van den Alg. Ned. Timmerliedenbond, van den Ned. Wevers- en Spinnersbond, van den Ned. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel en van den Soc. Bond hadden Zondagavond in de groote zaal des heeren Dusée te Amsterdam eene groote vergadering belegd ten einde de zaak Hoogerhuis te bespreken. De bijna vier honderd aanwezigen luisterden met aan dacht naar de voordracht des heeren Valk. Eene motie, waarin de invrijheidstelling der gebroeders werd geëischt, werd met algemeene stemmen aangenomen. Door eene nog onbekende oorzaak is Zaterdag-avond te Wijk Maastricht een houten huis, bewoond door zekeren Dubois, met een daaraan grenzenden stal en eene bergplaats van galanterieën tot den grond afgebrand. Een paardje van een petroleum- venter kwam in de vlammen om, terwijl een ander paard, toebehoorende aan een kermisreiziger, ernstige brandwonden be kwam. Van den inboedel was niets verzekerd. Een koe die er een spaarpot op nahield is door den vleeschhouwer Ph. de Bruin te IJselmonde geslacht. In de maag van het dier vond hij 12 twee-en-een-halve-cents- stukken, 23 centen en een zilveren ring, benevens 54 veiligheidsspelden en eenige gewone spelden. Een twist op Nieuwjaarsavond tusschen personen van Maartensdijk en uit het na burige Scherpeoisse had ten gevolge, dat in het bierhuis Belle Vue, even buiten deze gemeente staande, niet minder dan 27 glas ruiten werden ingeworpen. De bierhuishouder had een vluchtenden jongen van Scherpenis- se verborgen voor zijne vervolgers. Naar men zegt moeten 3 personen uit St. Maar tensdijk bij dezen twist nog al tamelijk ernstige verwondingen met een mes bekomen hebben. Een heer, die op Nieuwjaarsdag aan het postkantoor te Amsterdam een aansetee- kenden brief had ontvangen, bevattende f425, hegaf zich van daar naar het tele graafkantoor en schreef daar een telegram. Toen hij het had afgegeven, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat men hem, terwijl hij stond te schrijven, brief en geld afhandig had gemaakt Te Hilversum is men in angstige spanning over het feit dat een der meest geachte ingezeten dr. T. op Oudejaarsavond zijn woning verlaten heeft om een vriend te gaan opzoeken, en sedert dien oogenblik spoorloos verdwenen is. Rustelooze pogingen om uit vinden, welk ongeval hem over komen kan zijn, bleven tot nu toe zonder resultaat. Op Nieuwjaarsdag heeft iemand, te Nieuw- Buine die zijn met scherp geladen revolver in de deurpost afschoot, een aan den over kant van het vaarwater passeerend 13-jarig meisje in de dij getroffen. Ofschoon de kogel niet is verwijderd geworden, is de toestand van de gewonde vrij goed. i- Een arm boertje uit de Achtzaligheden, had onlangs zijn varken geslacht. Graag zou hij nu een zakje zout gaan smokkelen, maar hij vertrouwt zijn spieren en beenen niet te best. Terwijl hij er over peinst hoe aan zout te komen op de meest voordeelige wijze, ziet hij toevallig twee mannen met een zak zout op het hoofd in de verte voor- bijsluipen. Daar krijgt hij een gelukkigen inval. Hij zal de lui achterna gaan zitten en roepen «sta". Zij zullen, in den waan ver- keerende dat het een ambtenaar is, stellig het hazenpad kiezen en de zakken achter laten. Zoo gedacht, zoo gedaan, en wer kelijk ons snugger boertje had niet buiten den waard gerekend. De smokkelaars vlucht ten zoo haastig mogelijk en lieten het zout in den steek. Nu was hij er wat gouw bij, om den buit naar huis te zeulen. Onzen smokkelaars was echter de handeling van het boertje spoedig ter oore gekomen,tenminste 's anderendaags legden zij zich in de nabijheid zijner woning in hinderlaag en toen die boer zich even buiten zijn woning begaf, regende het zoo onbarmhartig stokslagen op zijn lichaam, dat hij met een bloedend hoofd huilend en kermend zijn woning binnenstormde onder den uitroep: »Dè's eens, mer zoo iets za'k niemer aenvange 1" Gelukkig, dat ons boertje het zout goed verstopt had, want den volgenden dag kwa men de commiezen nog huiszoeking doen ook. Uit 's-Gravenhage wordt aan de N. RCf. gemeld De partij ten Hove eindigde gisteren-avond ten 11| ure, op welk oogenblik de Koningin nen zich met prinses Elisabeth van Waldeck terugtrokken. Koningin Wilhelmina heeft eenige qua drilles meegedanst. Geboren: 31 Dec. Christiana Jacoba, dochter van C. Golhof en C. J. Verkade, Groenelaan. 1 Jan. Jan, zoon van J. van der Boom en C. Ruth, Polderstraat. Hendrik, zoon van A. van Vliet en P. E. Daan, Broersveld. Maria, dochter van J. van der Most en M. C. Vervelden, Gra- velandschepolder. 2. Maarten Lambert, zoon van M. L. van der Sloot en M. Herlaar, Grofbaan. Johanna Maria, dochter van A. F. P. Stremme en M.C. Weber, Buiten havenweg. 3. Anthoni Jacoba Liduina, dochter van P. Maltha en G. Rip, Schotsche Poort. Elisabeth, dochter van M. de Regt en A. Prins, Hendrinastraat. Gilles, zoon van J. Pappers en M. Jongen, Nieuwsticht! BEURS TE SCHIEDAM, 4 Jan., 1898 Maïs Mixed, f 98 ct. v. z. Spiritus: flOVj—H- Spoeling f 1.70 Moutwijn: Makelaars Not. f7. Brandersbond - 5s/4. Stemming Vast. Berlijn. J (Slotk.) I Parijs. in loco 3 Jan 4 Jan. 37.80 37.80 Hamb. 61.40 61.60 18 25 18.25 18.75 17.624. 3 Jan. 35 61.25 61.25 18.10 18 25 18.25 17.50 De Nieuwejaarsdag was te Enschedé luidruchtiger dan in vorige jaren. Enkele ongeregeldheden hadden plaats. Op den Zuiderhagen geraakte de politie slaags met eenige belhamels, hetgeen eindigde met de arrestatie van een achttal personen. In den Krim hadden eveneens vechtpartijen plaats de politie had groote moeite met de arres tatie van een woesteling, die de Steurne onveilig maakte. Rogge Spiritus jMeel 12 Merk. 1. md 12 Feb. Rogge, loop. md. Feb. (Spirit, p. Jan. Feb. Maart/April 31 Dec. New-York. Maïs 355/8 Amsterdam. 3 Jan. Rogge cp Ie», vast; per Maart 1132per Mei f 129, 130. 4 Jan. Rogge op lev. traagper Maart 132; per Mei f129, 128. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 3 Jan. 1.16 M. 4 Jan. 1.07 M. Londen kort f 12.07 Disc. 3 pCt. Parijs - 47.85 2 Antwerp. -47j72^ 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 4 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 51 paarden, veulens, ezel, 720 vette runderen, 822 magere dito, 254 vette kalveren, 190 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 94 biggen bokken. Koeien le qual. 31 c., 2e qual. 26 c., 3e qual. 21c.; ossen le qual.30 c., 2e qual. 25c., 3e qual. 20 c., stieren le qual. 26 c. 2e qual. 16 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 42 c. 2e qual. 36 c. 3e qual. 31 c., schapen le qual. c., 2e qual. c. Alles per kilo. Melkkoeien fl6ü a 215, kalikoeien f170 a t 225 stieren f60 a 150, graskalveren f25 a f35.—, pinken f a vaarzen f 70 a 110; alles mager vee; biggen f8 a f 16, paarden f 40 a 90. Handel vooral in le qualiteit runderen vlug, overigens stationair. Aanvoer ruim. Öp de botermarkt werden aangevoerd 43/8 en 81/16 ton en 590 stukken a 4 kilo. Prijs le qual. 54 c. 2e qual. 50 c., 3e qual. 46 c., per 4 kilo 60 a 70 c Een 70 tal Zigeuners kwamen Zondag morgen bij Berg en Dal over de grens. Met een zevental wagens met paarden pas seerden zij later in volle vaart den Oranje- Singel te Nijmegen en vervolgden hunnen weg in de richting van Grave, doch werden spoedig achtervolgd door de maréchaussées te paard, die na versterkt te zijn door hunne collega's uit Grave, Goesbeek en Millingen hen iweder via Groesbeek over de grens brachten, vanwaar zij doortrokken tot Cra- nenburg. Van Cranenburg zijn ze door de Duitsche gendarmerie naar Calcar ge bracht. Naar men ons mededeelt, bestaat bij de dames Sophie en Johanna Heijmann te Am sterdam het voornemen om hier op 11 Januari een concert te geven. Per Telefoon. 2Vs pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Ha.ndelmij v Warschau—Weenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e s Shares Oostenr. loten 1860 Madridsehe loten Turksche Prolongatie v 4 Jan. 877/s 851/4 20»/, 104 88 5 75/s 13V. 110 11V* B4V» 131/4 35i/s 2'A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3