Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg. Donderdag 6 Januari 1898. No. 5988. bureau ^ofersfraaf 50. li BERNARD DE EORCI. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco oer post door geheel Nederland - 2.*— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag van HH. DRIE KONINGEN zal de IVieuice Schiedam- *che Courant Donderdag-avond niet verschijnen. ALGEMEEN OYEKZ1CHT. 5 Januari '98. De toestand in het verre oosten is nog steeds het veelbesproken hoofdfeit van den dag. Duitschland schijnt vast besloten zich 'h China geducht te doen gelden en wellicht 2al, als alle diplomatieke vertoogen niet daten, prins Heinrich bij zijn aankomst in het Hemelsche rijk nog gelegenheid vinden om met zijn mijzeren vuist" de hem door zijn keizerlijken broeder toegewenschte ^lauweren" te vergaren 1 Uit Peking wordt nu weer gemeld, dat de ministers van het Tsoeng-li-jamen het Chineesch ministerie van buitenlandsche zaken den heelen Donderdag-avond hebben beraadslaagd over het ontslag van den brigade-generaal Wan te Tsa-tsjou, die de Duitsche missionarissen aldaar had bedreigd. Hij is niet naar Peking ontboden om ge hoord te worden. Naar men verneemt, Zal de zaak voorloopig geschikt worden. In andere opzichten is de toestand echter dezelfde gebleven. De Chineezen vreezen, dat de mogelijkheid van een breuk met Duitschland niet geheel uitgesloten is. Men vermoedt al, dat de Duitsche gezant de zaak op de lange baan schuift om de komst van ptins Heinrich at te wachten. In bovenbedoeld draadoericht werd ook gemeld, dat er nog geen bericht was ont vangen de onderhandelingen over de leening gesloten, zijn. Daarentegen meldt de Lon- densche Evening News, dat de onderhan delingen betreffende eene Chineesche leening onder waarborg van de Britsche regeering nagenoeg zijn afgeloopen. De oude Li-Hoeng Tsjang, dezer dagen door een correspondent van den New-York Herald geïnterviewd, klaagde bitter over 10) Hij heeft mij verzocht, u dit kenbaar te makenik kwijt mij thans van dien plicht, en voeg er bijdat hij door het verwerven van hare hand het waardige loon voor zijne diensten zal ontvangen dat zij, mijne beminde zuster, een waardig echtge noot, gij eenen braven schoonzoon en ik eenen gewenschten broeder in hem zal vinden. De moeder zag hare dochter aan met oenen doordringenden blik, alsof zij uit Emelie's oogen wilde vernemen, of Charles ook naar den wensch haars harten gespro- ben had. Deze wierp zich in de armen barer moeder, voor wie het ook nu niet langer verborgen bleet, dat zij den aange- Duitschland wederrechtelijke schending te Kiao-Tsjou, daar de Chineesche regeering immers onmiddellijk voldoening had aange boden in den ruimsten zin afzetting, be straffing, schadevergoeding, kortom alles wat Duitschland verlangde I De Chineesche troepen zijn bij het landen der Duitschers aanstonds teruggetrokken, om vijandelijke botsingen te vermijden en niettegen staande de openbare meening wraak eischt, heeft de Regeering er geen leger heenge zonden. (Als zij er maar een hadEn zegt Li wat was er nu eigenlijk ge beurd Er waren een paar Duitsche mis sionarissen vermoord, die zich uit eigen beweging in die door bandieten onveilig gemaakte streken waren komen vestigen en dus hun wedervaren aan zich-zelven te wijten hadden, aangezien geen enkele regeering, zelfs vanohet meest beschaafde land, er ten allen tijde voor kan instaan, dat er nergens op haar gebied een misdaad gepleegd wordt. En nu maakt Duitschland daar op onedele wijze gebruik van, door zich van haven en achterland meester te maken, onder voorwendsel van een waar borg voor de toekomst te moeten hebben. En dat op een oogenblik dat China, nog lijdende onder de gevolgen van denjongsten oorlog, al zijn krachten verzamelt, om zich te herstellen niet alleen, maar om de Euro- peesche beschaving in te voeren door wijze hervormingen, ook in het belang van den Europeeschen handelDe oude Li vergat bij dat alles zeker, dat de Chineesche vol doening voor het gepleegde misdrijf tot dusver slechts in woorden bestond en die juist nergens ter wereld minder beteekenen dan in China! Russell Young, laatstelijk gezant van de Unie te Peking, schrijft met instemming over Li's verklaringen, getuigende dat het volk van de Vereenigde Staten met China sympathiseert, en roept de Duitsche regee ring op om Li te beantwoorden. Engeland tracht thans Ruslands vestiging nomen broeder, wiens zij om zijn deugdzaam en allezins lofwaardig gedrag niet alleen hoogachtte, maar tevens een innige gene genheid toedroeg. De vader aanschouwde met aandoening dit tooneel, en was diep getroffen over zoo vele bewijzen van onderlinge liefde. Niet lettende op de nederige afkomst van zijn pleegkind, zeide hij, de zaak ernstig en rijpelijk te zullen overwegen, en daar het bepaald was, dat Bernard den volgenden dag Grenoble zoude verlaten, om zijn ge woon reisje naar Savoye te doen, zoo beloofde hij, bij zijne terugkomst, omtrent deze hoogst gewichtige aangelegenheid te zullen besluiten. VIII. Slechts weinige dagen was het Bernard vergund, onder het ouderlijke dak te ver blijven, daar een brief van zijnen vriend Charles hem berichtte, dat zijne overwijlde tehuiskomst dringend noodzakelijk was, uithoofde van zeer belangrijke handels aangelegenheden, die zich kort na zijn ver trek hadden voorgedaan. Ook deelde hij hem mede, dat het lot hem ongunstig was ge in Port Arthur te dwarsboomen door bij de Chineesche regeering aan te dringen op het verheffen van die haven tot een verdrag haven, zooals Sjanghai, zoodat zij voor de schepen van alle mogendheden zou toegan kelijk worden en niet voor de Russen alleen. Uit Sjanghai verneemt de Daily Mail, dat de Russen voorloopig Port-Arthur hebben kunnen bezetten door de Chineezen een valstrik te spannen. De Russen hadden be weerd, dat er Engelschen kwamen, en daarom aan de Chineezen voorgesteld, dat vier Russische oorlogsschepen Port-Arthur ter verdediging zouden bezetten, hetgeen de Chineezen aannamen, maar zonder te willen ingaan op het verzoek van de Russen om de later gekomen Engelschen de landing te beletten. De Russen laten Port-Arthur, zoowel als Ta-lien-wan opmeten. In zake de presidentsverkiezing in Trans vaal meldt een draadbericht uit Londen het volgende Naar uit Johannesburg aan de Times wordt gemeld, heeft Joubert op een kiezers vergadering daar beweerd, dat Schalk Burger zijn woord schond door naar het presidentschap te streven. Mocht Kruger verkozen worden, dan zou Joubert dien trouw dienen, maar als Schalk Burger verkozen werd, zou hij dadelijk zijn ontslag nemen. Het blijkt, dat Jameson in December heimelijk Johannesburg heeft bezocht, zoo genaamd voor particuliere zaken. In zake het vertrek van Engelsche troepen naar Soedan bevat de Times het volgende bericht De Egyptische kanonneerbooten gingen Zaterdag de rivier op tot boven Shendy en Metameh. Toen zij deze plaatsen passeer den, werd er hevig op hen gevuurd van beide oevers, zoodat één man aan boord van de Kaiser werd gedood. De Egyptische snelvuur-kanonnen dienden van antwoord en brachten het vuurderDerwischen tot zwijgen. Na twintig mijlen naar het Zuiden te zijn getrokken en twee groote en twee kleine weest voor de nationale militie, doch hoe hij des te gelukkiger was geslaagd in de poging, die hij voor hem bij zijne ouders had aangewend, en hoe ook zijne zuster niet geschroomd had, hare genegenheid voor hem aan beiden te openbaren. Niet lang daarna zien wij onzen Bernard in den schoot der achtenswaardige familie Nanteuil wederkeeren, waar hij door allen, inzonderheid door Emelie, met hartelijkheid en vriendschap ontvangen wordt. Op zekeren dag waren Charles en Bernard druk aan den kantoorarbeid meer dan ooit met bezigheden overladen, werkten zij stilzwijgend voort, toen op eenmaal hunne aandacht werd afgetrokken door het binnen komen van den ouden heer Nanteuil, die een mandje vol .brieven in de hand hield. Spoedig werden deze geopend, doch eensklaps overtoog eene doodelijke bleekheid het anders vroolijke gelaat van den koop man krampachtig vouwde hij het papier tusschen zijne vingers en mompelde eenige onverstaanbare en slecht zamenhangende woorden. Hemel I wat is er vroeg Charles zijnen vader naderende. Mijnheer 1... riep Bernard. vrachtbooten genomen te hebben, keerden de kanonneerbooten terug. Bij de laatste beraadslagingen in de Hon- gaarsche Kamer voert de Onafhankelijkheids- partij een hardnekkige oppositie. Met deze partij schijnt het evenwel niet bijzonder gunstig gesteld te zijn. In een vergadering welke Maandag door haar gehouden werd, heerschte, zegt een telegram uit Buda-Pesth, groote verslagenheid, zoodat men niet tot een vast besluit kon komen. »De partij levert een betreuringswaardig beeld op. In den loop van haar strijd tegen het wetsvoorstel betreffende het Provisorium gat zij, in de hoop dat zij de kroon tot toegeven zou kunnen bewegen, haar grond beginselen de een na de andere op, zonder iets te bereiken en haar is ten slotte de tegenwoordige toestand te wijten, welke zij niettemin acht in strijd met de grondwet. Naar gemeld wordt, denkt dientengevolge een der voornaamste leden, de heer Ugron, uit het partijverband te treden, en zich ge heel van de politiek terug te trekken. Volgens draadbericht uit Budapest nam de Kamer van afgevaardigden met groote meerderheid de algemeene strekking aan van het ontwerp omtrent het Provisorium. De liberale en de nationale volkspartij stemden voor. Het voorstelKossuth werd verworpen; het voorstel-Enyedy aangenomen. De Kamer ging daarna over tot de be handeling der artikelen. De president der Spaansche Kamer van Afgevaardigden, de heer Pidal, heeft in de club der conservatieven een redevoering gehouden, waarin hij de politiek der libe ralen, die thans aan het bewind zijn, heftig aanviel. Vooral schijnt deze politieke leider het den liberalen euvel te duiden, dat zij niet kunnen instemmen met de eigenaardige theorie, welke generaal YVeyler op Cuba in praktijk heeft gebracht, en met het in voeren der »treurige" autonomie. De conservatieven zouden zich moeten vereenigen om verbetering te brengen in Verloren 1.alles verloren jammerde de heer Nanteuil. Hoe? verloren... spreek vader... Helaas I... lees zelve, wat onze agent meldt tLyon, 18 Juli 18.. d Mijnheer, »Ik gevoel mij verplicht u eene tijding mede te deelen, welke ik wenschte te mogen verzwijgen. »De handelhuizen Baillet en Baucières zijn getailleerd de verslagenheid is algemeen, alzoo de patronen de algemeene achting en het uitgestrektste vertrouwen genoten. »Wees verzekerd, mijnheer, dat ik al het mogelijke zal aanwenden, om uwe be langen te behartigen. Uw Dienaar F. De Volges." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1