Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. .be het door Engeland voorgestelde leeningsplan ten slotte toch nog kans van slagen zal hebben. B ijkens de telegrammen uit de Vereenigde Staten trekken aldaar sterk de aandacht het door den New-York Herald gepubli ceerde interview met L-Hoeng-Tsjang als mede de in de City omloopende geruchten, volgens hetwelk de Engelsche regeering geneigd zou, eene Chineesche leening van 16 millioen pond sterling met een rente voet van 3 pet. te garandeeren. In de Unie begint de publieke opinie zich te keeren ten gunste van het denkbeeld, dat daar ten aanzien van China een lijn moet worden getrokken met Engeland. Sherman verklaarde aan een reporter van den Herald niet te verwachten, dat China uit elkander zal worden gerukt, noch dat deswege Europeesche verwikkelingen zullen ontstaan. De Russische regeering althans betuigde aan de Amerikaansche, dat de Russische oorlogsschepen slechts tijdelijk Port-Arthur hebben bezet. Intusschen heelt de Voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche zaken verklaard, dat de jongste gebeurtenissen in China gelijk staan met eene schandelijke verkrachting van het volkenrecht. De Vereenigde Staten zeide hij, zullen elke Europeesche mogendheid, welke de rechten der Unie in de Chineesche tractaathaven aanrand, ter verantwoording roepen. De Sun van New-York verzet zich krach tig tegen een samengaan van de Unie met Engeland ten opzichte van China, en tegen een gewapend optreden van de Unie in China, ofschoon het blad de belangen der Unie 'dadelijk kenbaar maakt, dat zij de aanranding van China en een bedreiging van Amerika's belangen niet kan doogen. De Amerikaansche gezant te Constantinopel zal nu, naar het heet, naar Peking worden gezonden. De Chineesche regeering heeft Kiaotsjou aan Duitschland afgestaan voor een tijd van 50 jaren. Duitschland had 90 jaren ge vraagd. Volgens bericht uit Sjanghai tracht Rus land Port-Arthur met het schiereiland te verwerven onder dezelfde voorwaarden als Duitschland Kiatsjou heeft verkregen. Het bericht dat Frankrijk Hainan bezet heeft, blijkt bezijden de waarheid te zijn het wordt althans door nadere tijdingen niet bevestigd. Daarentegen wordt wel aan de limes uit Peking geseind, dat aldaar de overtuiging veld wint, dat Frankrijk eerlang Hainan bezetten zal. De onderhandeling voot eene leening onder Russische garantie duren voort. Japan heet bereid, zijn troepen en politie uit Korea terug te trekken, als Rusland zich ook terugtrekt. Korea zou dan onaf hankelijk verklaard worden onder waarborg van Engeland, Rusland en Japan. Engeland eu Japan zouden hierin samengaan. De kwestie of de zitting van den krijgs raad, die a. s. Maandag over Esterhazy zal ooraeelen, met gesloten deuren zal zijn, brengt thans de geheele Fransche pers in beweging. Hartstochtelijke pleitredenen voor en tegen vullen verschillende bladen. Een blad als de Soir zegt, dat een uitspraak van zeven hoofdofficieren voldoende is om iedereen te doen buigen zonder meer te vragen en voegt er bij, dat met de meaning van hen, wien deze wijze van procedeeren niet voldoet, eenvoudig geen rekening gehouden behoeft te worden. Ester hazy en zijn vrienden wenden volkomen onverschilligheid voor, zijn advocaat Teze- nas, verzekert dat hij al het mogelijke zal doen, opdat het geding in het openbaar zal behandeld worden. De Petit Parisiën is sterk tegen geheimhouding. Evenzoo Auro- re, XlXe Siècle, S ècle (Yves Guyot), Malin, enz. De Echo de Paris, het officieuze orgaan der regeering, deelt mede, dat geheimhouding noodzakelijk is, daar men de namen van de ager.ten van den geheimen informatiedienst, die het geheim van Dreyfus ontdekt en aangegeven hebben, niet kan blootstellen aan openbaarheid zonder dien geheimen dienst in gevaar te brengen. In een langen brief aan den minister vat: oorlog vraagt Trarieux, senator en oud minister justitie, een dieper gaande instructie tegen Esterhazy, en dus uitstel van de be handeling voor den krijgsraad. Uitvoerig de wijze waarop de instructie gevoerd wordt nagaande, schijnt, zegt hij, wanneer mende inlichtingen mag gelooven van de bevoor rechte pers, uit officieuse bron puttend, alles gedaan te zijn om de verdediging van den beschuldigde te vergemakkelijken en de rol verdacht te maken van hen, die beschuldigen. Wat de werkzaamheid van overste Picquart betreft, zou deze (Trarieux kleedt zijn betoog in vragenden vorm, maar voegt er bij: ik geloof zeker te zijn) met goedkeuring van den chef en minister het onderzoek naar de zaak Dreyfus begonnen zijn, daartoe geleid in 1896 door de kwestie van spion- neering,waarin Esterhazy verdacht werd. Eerst bij de interpellatie van Castelin in de in den Kamer zOu dat onderzoek onderbroken zijn door het zenden van Picquart naar de oosterlijke grens en later naar Tunis. De Kamer van afgevaardigden te Boeda pest heeft het wetsontwerp betreffende de voorloopige regeling aangenomen, nadat er een voorstel van den voorzitter van den ministerraad aan was toegevoegd, krachtens hetwelk de Kamer verklaart akte te nemen van de beschikkingen sedert den ln Januari door de regeering genomen. De te Pretoria verschijnende Volksstem meent te weten dat de Engelsche minister Chamberlain aan de regeering van Transvaal een telegram zond, waarin opnieuw de sou- vereiniteit van Engeland wordt bevestigd. Het blad voegt er bij, dat op het oogenblik Transvaal zich kan veroorloven met kalmte een telegram uit Londen te ontvangen, dat onrechtvaardige en overdreven eischen be vat. De tijd is voorbij dat de Engelsche ministers hun kleingeestige denk; eelden aan Zuid-Afrika kunnen opleggen. Het telegram van Chamberlain zal de meerderheid van Kruger slechts doen toenemen. De Mozambique-Maatschappij laat tegen spreken, dat zij de stad en de haven van Beira aan een Engelsche maatschappij heeft overgedaan. De zaak is, dat door de enorme toevoeren van den laatsten tijd, de goede ren te Beira niet behoorlijk gelost kunnen worden en de maatschappij voornemens is nieuwe havenwerken aan te leggen. Het geld daarvoor zou reeds gezonden zijn. Schiedam, 8 Januari 1898. Uit een ons toegezonden schrijven van de hoofden van het Heilsleger te dezer stede, hetwelk wij niet plaatsen, omdat het reeds in een ander blad is opgenomen, blijkt, dat dé schaalcollecte met toestemming van B. en W. gehouden, heeft opgebracht de som van f 98.59. Daarvoor is aan circa 130 behoeftige kinderen in deze gemeente op den 2den Kerst dag een middagmaal verstrekt, bestaande uit aardappelen, snijboonen en worst. Ge wapend met een brood gingen alle kinderen voldaan huiswaarts. Ook werden aan de meest behoeftige van deze kinderen kleedingstuk- ken uitgedeeld. Het diploma voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift Stolze-Wery werd verstrekt aan den heer jhr. Tj. Hu- malda van Eysinga, commies-redacteur ter gemeente secretarie alhier. Blijkens de registers van den Burgelijken Stand bedroeg de bevolking van Rotterdam op 31 Dec. II. 298.432 zielen. In den loop der maand Februari zal, als de' gewone aanwas stand houdt, de stad 300.000 zielen tellen. De eerste Raadszitting in het nieuwe jaar werd eergisteren te Rotterdam op de gebrui kelijke wijze door den voorzitter geopend met eene rede waarin gewezen werd op de ontwikkeling der Maasstad, de uitbreiding van het scheepvaartverkeer (uit zee arri veerden 6174 schepen, zijnde 356 of 6^ pet. meer, met eene meerdere tonneninhoud van '10| pet. dan in het vorig jaar, terwijl wat de binnenscheepvaart betreft 106.424 of 2565 meer te Rotterdam arriveerden, de belang rijke besluiten verleden jaar genomen, de baten die ruimer in de stadskas zijn gevloeid en op den gezondheidstoestand welke in het afgeloopen jaar ook gunstig voor Rotterdam kan worden genoemd. Het sterftecijfer was 17 p/rn. en de bevolking steeg tot 298.432 zielen. Ten slotte werd gewezen op de belangrijke werkzaamheden, welke ook in dit jaar van den Raad, thans versterkt, zullen gevorderd worden. Met een heilwensch aan allen werd de rede besloten. Het oudste lid in jaren, de wethouder De Monchy, beantwoorde deze rede met hulde te brengen aan de activiteit en energie van den burgemeester, hun wederkeerig geluk en voorspoed toewenschende. De heer C. Buyn, apotheker in het Stedelijk Gasthuis te Delft, herdacht den 7den dezer den dag, waarop hij vóór 50 jaar het examen voor apotheker aflegde. Den len October 1877 als provisor aan de gemeente-apotheek benoemd, werd de heer Buyn den lsten Juli 1888 door het vertrek vau den heer Elzevier Balfourt aan gesteld als hoofd-apotheker,inwelkebetrek- king hij nog met jeugdige kracht, werkzaam is. Den dames Chimaas van Oudendorp en T. Schilleman is opgedragen onderricht in de nuttige handwerken te geven aan de meisjes der melkfabriek »Hollandia" te Vlaardingen. (S. C.) TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer ontving een wetsont werp, houdende Nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend. Na eene herinnering dat de branderijen der 1ste soort gewone graanbranderijen volgens de wet worden verdeeld in 4 klassen, wordt een omschrijving gegeven van het controle-middel van atstokuig onder vermel ding dat c:e ambtenaren van het recht van af'stokmg in den regel een spaarzaam ge bruik maken, maar dat, wordt liet toegepast, dit dan altijd onverwacht geschiedt. De ambtelijke afstoking wordt gebruikt als een krachtig middel om den brander te weerhouden van te lage aangifte der te ver vaardigen hoeveelheid gedistilleerd, ten einde de gelegenheid te verkrijgen om een gedeelte van het product zonder betaling van den accijns uit te slaan. Verder wordt uiteengezet, dat de zooge naamde lanJbouw-branderijen sedert lang hare bijzondere beteekenis voorden landbouw hebben verloren en slechts bij enkele nog vee gehouden wordt. Er staat geen reden meer om voor de branderijen der 3de en der 4de klasse andere regels te doen gelden dan voor die der lste klasse. En fabrikanten, die tegenover de schatkist eeilijk wenschen te handelen, kunden het slechts toejuichen, dat de be staande exeptioneele regeling wordt af geschaft. Die regeling verplicht de administratie der accijnzen tot zeer bijzondere waakzaam heid. Daar de controle op het meel en de bevoegdheid tot ambtelijke afstoking ontbreken, moeten andere contióle-middelen worden aangegrepen. Gewezen wordt op de niet geringe moeilijkheden, waarvoorde administratie hier geplaatst wordt. Tegen de in korte trekken aangewezen praktijken staat het bestuur der belastingen vrijwel machteloos, tenzij de branderijen onder onafgebroken bewaking werden ge steld, hetgeen eene zeer belangrijke uitgaaf voor personeel zou vorderen en Voor de branders zeer onaangenaam zou zijn. En met verschillende opgaven wordt ge tracht aan te toonen, dat bewaking der beslagbakken slechts in zooverre doel treft, dat het maken van overmaten door on wettige bijstorting van meel er door belet wordt. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat de wet van 1862 de branderijen der 3de en der 4de klasse niet aan een lichteren accijns onderwerpt, derhalve aan deze ifl' richtingen geen directe of indirecte geld6' e lijke vooordeelen toekent. Evenals voOr: andere branderijen is de volle accijns vet' br schuldigd vooral het gedistilleerd dat e< aa wordt voortgebracht. Geldelijke baten kunne11 uit de bestaande vrijgevige bepalingen slecht® voor die fabrikanten voortvloeien, die zie'1 111 aan overtreding schuldig maken. En nu kan niet ontkend worden, dat het 1( lokaas, in die bepalingen verscholen, voor verschillende branders der 3de en der 4d6 klasse te sterk is gebleken. I Doch, hoe zwaar het geldelijk nadeel voof de schatkist moge wegen, nog zwaarde' weegt het moreele nadeel, dat aan d«. la bevolking van Maastricht, het centrum vah. oi de branderijen der 3e klasse, en omgeving 6( wordt toegebracht. De prijs van een litef gedistilleerd is daar pl. m. 30 cents Jagef 111 dan elders. Door dien geringen prijs worden vooral de werklieden tot het overmatig tl gebruik van alcohol verleid. Hierbij komt A nog het volgende kwaad. Voor het vervoer van gedistilleerd boven één liter wordt een document vereischt, dat echter alleen kan ai verkregen worden tegen bewijs, dat de accijns betaald is. Daar voor de overmaten zoodanig bewijs niet is te leveren, geschiedt het vervoer daarvan bij hoeveelheden van ten hoogste één liter, waarvoor meestal i kinderen worden gebezigd. En zoo ziet men j di te Maastricht geregeld troepen kinderen, j r< kleine hoeveelheden gedistilleerd dragende, te door de stad trekken. j Aan dezen toestand is volgens den minister van financiën alleen een einde te maken, 1 door de voor de branderijen der lste klasse e bestaande contróle op het meel en bevoegd- k heid tot ambtelijke afstoking van beslag met de gevolgen daarvan, ook van toepassing te maken voor de branderijen der 3de en der 4e klasse. 1 Daar men echter te doen heeft met een k toestand, geboren door minder doelmatige wettelijke bepalingen, die zich door verloop van jaren tot den bestaanden omvang heeft ontwikkeld en waarnaar waarschijnlijk ver- d schillende branders, in strijd met hun wensch, doch ter wille van de concurrentie, hunne j zaken hebben moeten regelen, zou 't, meent de minister, niet billijk zijn de voorgestelde nieuwe maatregelen van contróle plotseling in te voeren. Er dient aan belanghebbenden 1 eenige tijd gelaten te worden om zich op V de invoering voor te bereiden. Daarom wordt er in het wetsontwerp voorgesteld de nieuwe bepalingen eerst met 1 Juli 1899 in werking te doen komen. Mochten de branders der 3e en der 4de 1 klasse onder de nieuwe bepalingen gebuild meel blijven gebruiken, dan dient de bevoegdheid te bestaan om het wettelijk minimum van den trek in dier voege te verhoogen, dat het met het werkelijk rendement meer in overeenstemming komt. Daarom wordt voorgesteld de bevoegdheid tot wijziging van den minimum-trek, verleend voor het geval van gebruik van andere dan i de daar genoemde meelsoorten, uit te l strekken tot het geval dat gebuild meel j wordt gebruikt. Door distillateurs is het verzoek gedaan I dat de verdeeling der korting ook worde toegelaten, wanneer het gedistilleerd, dat tot 85 pet. of hooger is gebracht, niet tot j die steikte wordt afgeleverd, maar vóór de i aflevering tot beneden 65 pet. wordt ver sneden, en de minister heeft geen bezwaar j tegen de inwilliging van dien wensch, mits I zekerheid besta dat voor hetzelfde gedisti- leerd in het geheel niet meer dan 4 ten honderd korting wordt genoten. Nog wordt voorgesteld de spelingen, die bij de wet zijn bepaald voor het geval dat meer gedistilleerd wordt verkregen dan door de branders is aangegeven, spelingen voor de branders die met zwaar beslag werken, wat ruimer te stellen. Het gedistilleerd, dat bij afstoking in branderijen met licht beslag meer wordt bevonden dan is aangegeven, en de gemid- delde overmaat over alle stooksels in de aangifte begrepen, worden op des branders rekening in debet gebracht. De afdeelingen van de Eerste Kamer zijn eergister-voormiddag bijeengekomen tot on derzoek van de nog restende hoofdstukken der Staatsbegrooting. De Kamer hoopt deze week met het sectie-onderzoek gereed te komen en zal vermoedelijk den 24sten Januari bijeenkomen voor de openbare behandeling der Staats begrooting, enz. De Minister van Financiën heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om in de accijnswet op het gedistilleerd te bepa len, dat de voor de brandenijen der lste klasse bestaande contróle op het meel en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2