Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "gfrotenétvacd 50. 21ste Jaarg. Woensdag 12 Januari J898. No. 5992. BERNARD DE BORCI. Feuilleton. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per oost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 11 Januari '98. D0 behandeling van de zaak-Dreytus- ^srhazy voor de militaire rechtbank is la"s het hoofdfeit van den dag. Gisteren de Eerste Krijgsraad te Parijs bijeen recht te doen op de beschuldiging, door 'aihieu Dreyfus ingebracht tegen majoor 'st0rhazy. Men kent den inhoud er van. 'e aanklager beweert, dat de beschuldigde 6 Schrijver is van het borderel, waarop in ^4 zijn broeder is veroordeeld. Alleen Ë2e aanklacht moet aan het oordeel van krijgsraad worden onderworpen. Stelt lj den heer Dreyfus in het gelijk dan moet, '°'gens de wet, het proces tegen den banne- nS op het Duivelseiland worden herzien. De zitting van den krijgsraad werd ge- 'Pend om negen uur, onder voorzitterschap 'atl generaal de Luxer. Nadat Esterhazy i'as binnengebracht, liet de president het 'Svel van verwijzing naar de terechtzitting den krijgsraad voorlezen. Tegen Ester- 'azy, zoo luidde het daarin, heeft het inge lte'de onderzoek niet genoeg aan het licht 'ebracht, maar met het oog op de opwinding Hariri de openbare meening verkeerde een contradictoir debaJ noodzakelijk Seoordeeld. daarna ging de krijgsraad over tot de Roeping van de namen der getuigen, onder wie Mathieu Dreyfus, Scheurer Kerstner 6r> majoor du Paty de Clam. Na een uur in raadkamer besraadslaagd te hebben, be S"ste de krijgsraad met 5 tegen 2 stemmen, iat de zaak met open deuren zou worden ^handeld tot het oogenblik, waarop de kenbaarheid gevaarlijk zou schijnen te borden voor 's lands verdediging. Lezing werd daarna gedaan van het rap- P°rt van majoor Ravary. De tekst der akte Va" inbeschuldigstelhng van Esterhazy bevat ^et advies van dien rapporteur en de con- 14) Velen, zeer velen toch hebben den j°cht naar het Noorden met hun leven be- aa,cL en mocht Bernard nog de kogels antsnapt zijn, dan kan het brandende Moskou, ?6t ijskoude luchtgestel, of wel de Berezina [Ïetïl tot slachtoffer gemaakt hebben neen, kan, ik durf niet meer hopen hem ooit ^sder te zien. Mevrouw Nanteuil wierp een smartvollen k op hare dochter en zag toen opwaarts, wilde zii den Hemel om sterkte Srt>oeken. Eensklaps deed zich op de straat een lp, gejuich hooren. Charles spoedde zich naar het raam en 16P Verbaasd uit Welk geraas! welk gewoel! burgers 1 militairen drukken elkander de hand clusiën van den regeeringscommissaris, strekkende tot een niet-ontvankelijk ver klaring. Niettemin is, daar de instructie niet voldoende licht verspreid heeft, om met volle kennis van zaken de onschuld van den beklaagde uit te spreken, deze voor den krijgsraad gedaagd onder de verdenking van het onderhouden van betrekkingen en machinatiën met een buitenlandsche mogend heid. Het rapport van Ravary bevat de ge schiedenis der zaak en houdt ernstige be zwaren in betreffende kolonel Picquart, die in deze zaak groote fouten heeft begaan. Zijn onderzoek had niet plaats met de dis cretie welke noodzakelijk was. Het rapport concludeert, dat er niets overblijft van deze zoo behendig op touw gezette aangelegen heid. De krijgsraad verhoorde bij de behan deling dezer zaak eerst den beklaagde, daarna de getuigen met name Scheurer- Kerstner en Mathieu Dreyfus. Deze laatste werd tweemaal in het voortgaan met zijn getuigenis belemmerd door vijandige uit roepen. Dit heeft den krijgsraad zeker aan leiding gegeven te besluiten, dat het ver-' volg van het proces met gesloten deuren zal worden behandeld. In tegenstelling met de onjuiste berichten daaromtrent verspreid, heeft het opperste gerechtshof van oorlog te Madrid het bestaan van een strafbaar feit in de handelingen van generaal Weyler erkend en een ge rechtelijk onderzoek bevolen, ten einde hem voor den krijgsraad te doen verschijnen. Het is onjuist, dat maarschalk Blanco voorstellen gedaan heeft aan de hoofden der opstandelingen. Het opperhoofd rekent er op, de noodige troepen en geld te zullen ontvangen, teneinde gestreng te kunnen optreden tegen de buitenlandsche avonturiers die den oorlog gaande houden. De versterkingen die van uit Spanje naar de een omarmt den anderentellen zijn opgetogen van blijdschap 1 Nauwelijks had hij dit gezegd of Emelie en haar vader stonden naast hem. Leve de keizer! klonk het van alle kanten Leve het legerwas de algemeene kreet. Hemelzouden zij uit Rusland weder- keeren! sprak de heer Nar.teuil in zich zeiven. Het meisje vormde een zelfde denkbeeld, maar de hoop, die haar weder plotseling bezielde, belette haar te uiten, hetgeen zij gevoelde. Ik moet het weten, sprak Charles, en snelde de deur uit. Zou het mogelijk zijn mompelde de kranke nauwelijks hoorbaar. Welke tegenstrijdige gedachten bezielden het hart van Emiliestond zij op het punt de grootste vreugde te genieten, of bevond zij zich aan eenen afgrond van droefheid Zou zij den dierbare wederzien, of zou haar de laatste hoop ontrukt worden Roerloos leunde zij met het hoofd tegen het venster en staarde angstvallig op het gewoel, dat buiten heerschte. Tien minuten, welke zoo vele jaren sche nen, verliepen in dien toestand eindelijk vernam men het gedruisch van voetstappen op de trap. Cuba zullen gezonden worden, bestaan uit 6000 man infanterie en 700 cavaleristenen geniesoldaten. Zij zullen uit Spanje ver trekken op 20 en 26 Januari en 10 Februari. De opgewondenheid onder de Tsjechen in Bohemen, die een dreigend gevaar werd voor de geheele Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, schijnt in de laatstverloopen dagen veel bedaard te zijn. De staat van beleg is te Praag opgeheven. De Boheemsche Landdag is gisteren ge opend. De Tsjechisch gezinde grondeige naars stelden voor, een commissie te benoe men, om voorstellen in te dienen betreffende het gebruik van de twee landstalen in Bohemen. De Duitsch-liberalen stelden voor, de beide taalverordeningen in te trekken. De correspondent te Constantinopel der Daily News beweert, dat de gezanten overeenstemming onder de mogendheden verwachten omtrent de benoeming van een gouverneur van Creta. Prins George van Griekenland was nooit formeel voorgesteld, doch zijn naam werd in het debat gebracht doorRusland en zijn candidatuur zou misschien door alle mogendheden zijn aangenomen, behalve door Duitschland. De laatste mogendheid kwam zoo heftig tegen deze candidatuur op, dat zij niet werd voorgesteld. Rusland verlangt, dat de gouverneur de onderdaan zal zijn van een kleinen staat, en tot de orthodoxe kerk moet behooren. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de naam van Petrovitch weer op den voorgrond zal treden. Verder is ook de naam genoemd van prins Franz Jozef van Battenberg, die getrouwd is met een dochter van den vorst van Montenegro. Hij is protestant, maar, in familiebetrekking staande met de Rus sische keizersfamilie, zou zijn candidatuur bij Rusland toch nog wel ondersteun mg kunnen vinden. Volgens draadbericht uit Zanzibar in dato 10 dezer zijn daar brieven ontvangen van majoor Macdonald, gedateerd uit Lubwas in Usoga, 14 December, waarin melding wordt gemaakt van een gevecht waarin luitenant Macdonald en de zendeling Pilkington ge dood zijn. Van uit Machakos zijn verster kingen gezonden. Een Reuter-bericht van Mombassa be vestigd dat bericht en voegt er nog aan toe, dat misschien de garnizoenen van Budda gemeene zaak met de opstandelingen zullen maken. Toen het bericht werd, dat Duitschland Kiatsjou van China had gepacht zooals later bleek om de Chineesche regeering den schijn van vrijheid in handelen tegen over de Chineesche bevolking te doen be waren werd aanstonds ae kwestie omtrent den duur van die pacht opgeworpen. Negentig jaar werd er beweerd, o. a. door de Times, die later dit cijfer corrigeerde en er vijftig voor in de plaats stelde, dat werd bevestigd door een telegram uit Peking van 7 Januari, waarin werd gezegd: ïüe Chineesche regeering heeft Kiaotsjou af gestaan aan Duitschland voor den tijd van vijftig jaar. Duitschland vroeg negentig jaar." Vijftig jaar vond menige Duitscher wel wat weinig, doch tot hun geruststelling wordt nogmaals dit cijfer gecorrigeerd en veranderd in 99, althans volgens de bewe ring der Nordd. Alg. Zeit., die verneemt, dat het verdrag met het Chineesche Rijk betreffende Kiaotsjou, naar luid van in middels ontvangen berichten, den pachttijd bepaalt op 99 jaren. Over de Oostersche kwestie is overigens weinig nieuws te zeggen. Alleen weet de correspondent te Odessa van de Daily Gra phic uit vertrouwbare bron te verzekeren, dat de stoomschepen van de vrijwillige vloot, die in de eerste dagen van het voorjaar De heer Nanteuil opende de deur. Hij is er hij is erriep Charles schier buiten adem, en bijna op hetzelfde oogenblik trad een officier het vertrek bin nen, in wien de zoo diep geslagene deugd zame familie Nanteuil haren zoo innig be minden Bernard de Borci herkenden. Lezer, mijne pen is niet in staat de vreugde te beschrijven van de twee gelieven die zich weder vereenigd zagen; ik ben onbekwaam de blijdschap te schilderen van de familie, die den afwezige reeds zoolang betreurd, ja voor dood gehouden had. Vader!... zeide Bernard hem omhel- helzende moeder, dierbare moeder her haalde hij, de zieke naderende en haar met kussen overladende. - Wie had dit geluk durven hopen? sprak Emelie. Bij God is alles mogelijk. Hij, die ons voor eenigen tijd van elkander verwij derde, vereenigt ons thans weder. Ook ben ik nu volkomen overtuigd, dat ik bij u niet vergeten was. Geen oogenblik is uw aandenken uit onze gedachte geweestwant zie, Bernard, ondanks de armoede is uw portret bewaard gebleven, zeide nu mevrouw Nanteuil, op de schilderij wijzende, die aan den muur 1 hing. Ook uwe treurige toestand, mijne weldoenster, zal in blijdschap veranderen vroolijke dagen zullen voor u aanbreken, sprak de officier, een met papieren ge vulde brieventasch op de tafel leggende. Bernard!... riepen alle aanwezigen verbaasd. Het is de belooning, die mijn kolonel mij bij zijn sterven schonk. De som zal voldoende wezen om u, die uw vermogen op eene eerlijke wijze verloren hebt, in een beteren toestand te brengen dan die, waarin gij nu verkeert. Ik hoop met eer in de loopbaan voort te gaan, in welke ik mij thans bevind; het kruis en de epauletten, die mij vertrouwd zijn, zullen eene aan sporing blijven om mijn degen steeds tot eer en roem van Frankrijk te gebruiken. En nu, dierbare ouders, vernieuw ik mijn aanzoek om uwen zoon, de echtgenoot van Emelie en de broeder van Charles te worden. Eene weldaad blijft nimmer onbeloond het eenmaal door mij aangenomene kind is de hersteller onzer verlorene fortuin, moo-e hij de waardige levensgezel mijner dochter wezen, sprak de heer Nanteuil, terwijl hij de handen van Bernard en Emelie in elkander legde. God, de heilige God, zegene u mijne kinderen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1