Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. De hoofden der opstandelingen op Creta hebben weer hun stem doen hooren. Zij verlangen, dat prins George van Griekenland wordt benoemd tot ïvorst van Creta", en dat de autonomie wordt gewaarborgd, opdat alom een einde wordt gemaakt aan het lijden der bevolking. Wanneer de mogendheden het over de benoeming van prins George niet eens mochten worden, dan verzoeken de opstan delingen beleefd de benoeming van kolonel Chermside tot gouverneur-generaal en dat deze voorzien worde van de noodige vol macht om onmiddelijk de Algemeene Vergadering bijeen te roepen, ten einde over te kunnen gaan tot het benoemen der plaatselijke autoriteiten. Verder wordt in ditzelfde bericht uit Engelsche bron afkomstig - beweerd, dat de opstandelingen den steun van koningin Victoria voor de verdrukte Cretenzers zullen inroepen. Schiedam, 13 Januari 1898. Heden-ochtend omstreeks 9 ure is het aakschip Christina, schipper A. J. Krootjes, geladen met hout voor de firma A. Berkelaar Zn, dat herhaaldelijk veel last ondervindt bij het gaan door de Ooievaarsbrug, weder in die brug vastgeraakthet kostte veel moeite het logge gevaarte door de brug te krijgen; eerst ten half elf ure mocht men daarin slagen. Men herinnert zich dat tijdens de kermis in de beide concurrent-caroussels van de heeren Vincken en Teewe een bloemen corso werd gehouden, waarbij speenvarken- tjes werden verloot. Deze beide varkentjes werden toen van de winners gekocht door den landbouwer Van der Velden, die ze thans heeft verkocht. Z'J zijn gewogen op de stadswaag waar bleek dat het varken afkomstig van Vincken een gewicht had van 85 kilo, terwijl bet andere een gewicht van 75 kilo bereikte. (S. C.) Toen de koffiehuishouder H. Van T., te Rotterdam eergisteren-nacht na sluiting van zijne zaak op de Korte Hoogstraat, naar zijn woning op de Oost-Zeedijk ging, merkte hij dat hij achtervolgd werd door een paar mannen, die blijkbaar niets goeds in den zin hadden. Op de Hoogstraat, nabij de Oostpoort, werd hij door een van hen ver raderlijk van achteren aangevallen en werd hem een snede toegebracht, die, over de linkerzijde van het gelaat loopend, van het oor tot den mondhoek, door de kleeding heen in den schouder eindigde. De ernstig verwonde man werd naar dr. Mees op de Nieuwehaven, gebracht, waar hij verbonden is. Als de vermoedelijke aanrader is aan gehouden zekere V., een reiziger, op het Weenaplein wonende, die op het politie bureau in de Lange Torenssraat in bewaring is gesteld, doch alle schuld ontkent. Op Oudejaarsavond verliet de 24-jarige vrouw van H. v. W., stoker op de gasfabriek te Haarlem, de echtelijke woning en nam met een anderen Haarlemmer de wijk naar Rotterdam, waar zij zich vestigden aan den Oppert. Daar leefden zij sedert ongestoord, tot eergisteren v. W., uit Haarlem overgekomen, het verblijf van zijne ontrouwe vrouw ont dekte. Eergisteren-avond ging hij naar hare woning. Hij vond er zijn vrouw, trok zijn mes en stak het haar in den rug. De zwaar verwonde vrouw liep haar woning uit en de straat op, maar op het Groote Kerkplein begaven haar de krachten en zakte zij ineen. Politieagenten brachten haar naar het bureau in de Lange Torenstraat, waar spoedig de doctoren Neurdenburg en Mees hulp verleenden. De steek bleek ter hoogte van de vijfde rib te zijn toegebracht, en een lengte van 6 bij een diepte van 3 centimeter te hebben. De doctoren achtten de wond levensgevaarlijk. Na een kort verhoor te hebben ondergaan, werd de vrouw naar het Ziekenhuis vervoerd. Haar man, dadelijk na het plegen van de daad gepakt en naar hetzelfde bureau gebracht, werd na verhoor door den commissaris van politie, den heer D. M. Ebbeler, in arrest gesteld. (Tel.) De 88-jarige weduwe Salij te IJsselmonde had Maandag het ongeluk, dat hare kleederen met het vuur van een stoof in aanraking kwamen en in bland vlogen. Op het hulpgeroep van het oudje snelden de buren toe en bluschten met een emmer water de vlammen hoewel zij deerlijk aan beenen en onderlijf gekwetst is, is de toestand van de ongelukkige niet levensgevaarlijk Men meldt aan het R. N. uit Delft De gemeentelijke handelscursus, eene nieuwe inrichting van onderwijs binnen deze gemeente, zal vermoedelijk 1 Februari ge opend worden. Einde dezer week wordt de inschrijving van leerlingen gesloten. De cursus zal zijn een 4-jarige. De eischen van toelagen tot de eerste klasse bepalen zich tot hetgeen in het 6e leerjaar der gewone lagere school wordt onderwezen. Voor de eerste twee klassen bedraagt het schoolgoed f20, voor de twee hoogste f 30. Men schrijft uit Delft aan de Tel. Door een bericht in de vorige week be treffende een prijsvraag, uitgeschreven door de feestcommissie in het Delftsch studenten korps, zijn velen op de gedachten gekomen, dat het een ieder vrij stond mede te dingen. Deze meening is echter onjuist, daar de mededinging alleen is opengesteld voor leden en oud-leden van het D. S. C. Mocht te geringe deelneming het noodig maken ook riiet-leden mede te doen dingen (wat wel niet zal noodig zijn) dan wordt dit nader bekend gemaakt. In verband met het voornemen der com missie voor de feestviering te Delft, bij gelegenheid van de inhuldiging der Koningin, om den kroningsdag 6 September als feest dag aan te wijzen, zal door B. en W. aan den Delftschen Raad worden voorgesteld om de kermis te vervroegen. Kronings- en kermispret tegelijk, dat zou ook te veel zijn voor de burgers der Prin- senstad Door den directeur der artillerie-inrich tingen te Delft moeten aan de korp sen van het leger worden verstrekt gutta-percha platen van 1 cM. dikte, welke moeten worden gebezigd tot het leggen van zolen onder de voeten der paarden, ten einde het ballen van sneeuw in de hoeven te voorkomen. Bij kon. besluit is lo. aan jhr. J. W. May, lid der commissie, belast met het afnemen der consulaire exa mens, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend uit laatstgenoemde betrekking, onaer dankbetuiging voor zijne als lid dier commissie bewezen langdurige diensten 2o. benoemd tot lid van voormelde commis sie, de heer H. S. J. Maar, consul-generaal te Londen. Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan L. Leijendekkei', brugwachter te 's-Gra- venhage, wegens de met gevaar voor eigen leven volbrachte redding van een meisje uit de gracht aan den Noordwal aldaar. H. J. Bouwmeester, gemeente-straatmaker te Amsterdam, wegens de levensgevaarlijke redding van een knaap uit het water aan de Boomsloot aldaar G. M. Acronius, student te Amsterdam, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van een knaap uit de Singelgracht bij het Weteringplantsoen aldaar D. van Egten brandmeester, en J. H. I. van der Bom, hoofdbrandwacht, beiden te Amsterdam, wegens de met levensgevaar J verrichtte redding van twee menschen uit het brandende perceel le Jan. van der Heidenstraat no 29 P. J. Serno, werkman te Amsterdam, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een jongen uit het water aan de Stadhouderskade aldaar; en van twee knapen uit het water aan de Marnixkade, aldaar. H. Ph. Breek, timmerman te Amsterdam, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van een knaapje uit het water aan den Jacob van Lennepkade aldaar. De nieuwe minister van marine. Het heeft aan H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, behaagd bij besluit van 12 dezer no. 24, met ingang van 15 dezer lo. te benoemen tot minister van marine den gepensioneerden vice-admiraal, oud commandant der zeemacht in Nederlandsch Oost-Indië, jhr. J. A. Röell, adjudant in buiten gewonen dienst van H. M. de Koningin 2o. den minister van oorlog, generaal- majoor K. Eland, eervol te ontheffen van het hem tijdelijk opgedragen beheer van het Departement van marine, met dankbe tuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. (Stct.) Van den nieuwbenoemden minister, die heden ter beëediging bij H. M. de Koningin- Regentes zal worden toegelaten, wordt de volgende levensschets gegeven De nieuwbenoemden minister heeft den leeftijd van 60 jaren bereikt. In 1851 werd hij ter opleiding voor den zeedienst geplaatst bij de Academie te Breda en in 1856 werd hij van adelborst le kl. gevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. In verschillende rangen was hij o. a. commandant van den monitor Reiligerlee, van het stoomschip Kijkduin, de Aruba, de Marnix, de \an Speijk. Voor de bereidvolle wijze waarop door hem de zending met de Aruba naar de Westkust van Afrika is volbracht, ver wierf hij de goedkeuring van 's Konings Regeering. Sedert 1890 schout-bij-nacht, werd hij in 1892 bevorderd tot vice-admiraal. Midderwijl was hij in 1891 opgetreden als commandant der zeemacht en chef van het departement van Marine in Nederl-Indië ter vervanging van de vice-admiraal, thans Staatsraad, Ten Bosch. Hij vervulde die hooge betrekking tot 1894, in welk jaar hij met 1 Nov. op zijn verzoek werd gepensioneerd. De nieuwe minister was van 1876 tot 1879 adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik en ging in 1879 als adjudant in gewonen dienst van Z. M. den Koning over. Sedert 1 Mei 1891 is hij adjudant in buitengewonan dienst van H. M. de Koningin. In 1891 vervulde hij de opdracht van H. M. de Koningin-Regentes om den Duitschen Keizer in de nabijheid der Nederlandsche grenzen te comphmenteeren. De heer Roëll heeft in verschillende ver- eenigingen voor maritieme en krijgskundig belangen getoond veel ervaring in het debat te hebben en heeft ook vaak in de pers en geschriften zijn meeniDg over maritieme zaken uiteengezet. Het benoemde hoofd van het Departement van Marine is de broeder van den Minister van Buitenlandsche Zaken in het vorige Kabinet. HH. MM. de Koninginnen deden de ver- eeriiging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger onderstand aan militairen, - gepensionneerd vóór de wet van 1877, en hun weduwen) f400 toekomen. Koningin ontvingen, waarin hun verzocht werd aan de hoven kennis te geven, dat H. M. geen vreemde vorsten wenscht te ontvangen. De kroningsplechtigheid zal even eenvoudig zijn als die van wijlen Koning Willem III. De gewone audiëntie var. den minister van Marine ad interim zal Vrijdag niet plaats hebben. Naar het Vad. verneemt, is het wetsont werp op den leerplicht gereed en zal het eerstdaags aan den Raad van State worden toegezonden. HH. MM. de Koninginnen hebben eergis teren-avond jhet Casino-bal in het hotel »Den Ouden Doelen" te 's Gravenhage met Hare tegenwoordigheid vereerd. Het casino werd door ongeveer 200 dames en heeren bezocht. H. M. de Koningin danste de eerequa drille met den voorzitter van het Casino L. R. baron Taets van Amerongen, kamer heer van wijlen Z. M. den Koning en hof- maarschalk van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. Een der berichtgevers van het N. v. d. D. in het buitenland seinde gisteren aan dat blad lk verneem uit de beste bron, dat aile gezanten een schrijven vanwege H. M. de Dinsdag overleed te Loon op Zand de heer jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, sedert 22 Jan. 1883 lid van de Eerste Kamer vóór zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer was de heer Verheijen jarenlang lid van de Tweede Kamer. Een reeks van jaren was hij ook inspecteur van het L. O. in de eerste inspectie (Noordbrabant, Gel derland en Limburg). Op onderwijsgebied had hij een zeer gematigde meening. In onderwijskringen, zoowel bijzonder als open baar, was kij zeer gezien. Daarvan is uiting gegeven bij bet jubile, dat hij vóór eenigen tijd vierde. De heer Verheijen was commandeur der orde van den Nederl. Leeuw, officier van de Eikenkroon en officier van de Leopoldsorde. Voor de nieuwe muntbiljetten van rameh- papier is, zooals men weet, op de Staats begroting voor 1898 122.000 uitgetrokken Het is mogen gelukken uit rameh papier te maken, waarin het watermerk duidelijk zichtbaar is en dat ook voldoet aan de eischen voor geldswaardig papier ten opzichte van sterkte en duurzaamheid te stellen. Binnen eenige dagen wordt aan het Holl. Spoorstation in Den Haag een automatisch toestel voor het afgeven van perronkaartjes geplaatst. Te s-Gravenhage is in den ouderdom van bijna 52 jaren overleden jhr. mi. T. A. J. van Eysinga, zoon van wijlen jhr. Van Eysinga, die president was van de Eerste Kamer. De ontslapene was oud-burgemeester van Noordwijk. Door de sluizen te Haarlemmermeer zijn in het afgeloopen jaar ruim 3400 vaartuigen geschut, waaronder zijn 3200 betalenden Een niet onaardig voordeel trekt de polder uit dit schutgeld, daar gemiddeld per vaartuig 20 cent wordt gerekend. Nu men de hoofdvaart 50 cM. dieper gaat maken, verwacht men te Haarlemmer meer groote uitbreiding der scheepvaart. Van gebrek omgekomen Het Handelsblad geeft van het gebeurde in de Westerstraat te Amsterdam de vol gende lezing In perceel 11 woonden reeds vijf jaar twee oudjes, broer en zuster. Hij, 72 jaar, was schoenmaker van zijn ambacht; zij, 68 jaar, zorgde voor het huishouden. De buren merkten weinig van het tweetalzij leefden stil hun kamertjesleven, bijna zonder met de buitenwereld in aanraking te komen. Eiken week kwam de huisheer zijn huur penningen halenzonder fout was eiken Maandag het verschuldigde betaald. Maar de laatste weken was het anders geworden. De buren hadden reeds gemerkt dat er wat haperde. De oude man scheen te sukkelen; het weinigje werk, dat hij hier en daar opliep, leed er onder, en ook de huisheer, wien eenige malen uitstel van betaling was verzocht, vermoedde dat in het huishoudentje armoede en kommer hun intrede hadden gedaan. Toch klaagden geen der twee oudjes. Hulp hadden ze niet noo dig, steun vande buren werd met een vagen hoofdknik afgewezen. Neen, neen, ze hadden werkelijk geen hulp noodig. Maandag-ochtend ging de dochter van den huisbaas hij zelf was verhinderd te gaan naar boven, 't Was weer Maandag, en er was nog achterstallige huur te voldoen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2