Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaars. Zaterdag 15 Januari 1898. No. 5995. bureau ^ofersfraaf 50. oen Onderwijzeres in nuttige liandweilen. OFFICIEELS BERICHTEN. BOUWMATERIALEN als Keien, Trot toirbanden, Straatklinkers, Ilard- grauw, Houtwaren en IJzeren voor werpen ten behoeve der gemeente werken. ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. NIEUWE SCHIEDAM COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 1.50 - 2.— - 0.05 lllli'i'lllli I HM I PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Aan de le en 2e OPENBARE KOSTE- LOOZE SCHOLEN te Schiedam, wordt gevraagd Jaarwedde f300. Sollicitatie-stukken vóór 19 dezer a.s. in te zenden aan den Burgemeester. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 20 Januari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden de levering van Het bestek is a f0.25 verkrijgbaar ter gemeente-secretarie en ligt, met de teeke- ning der ijzerwerken, aan de stads-timmer- Wert op werkdagen ter inzage. 14 Januari '98 De afloop van de zaakEsterhazy voor den krijgsraad gaf gisteren aanleiding tot een belangwekkend debat in de Fransche Kamer, die natuurlijk onder den indruk was van de gevallen beslissing. De minister-president Méline zeide de ontroering te begrijpen, die door de aanval len op het leger wordt teweeggebracht. De vegeering zal den dader voor den rechter brengen. De Kamer zal vertrouwen stellen in de wijsheid en de energie van de regee- ring. De bekende katholieke kampioen, graaf De Mun, meende, dat de regeering en de Kamer aan het leger een betuiging van vertrouwen verschuldigd zijn. Men kan on mogelijk dien stroom van beleedigingen laten voortgaan. De minister van oorlog, Billot, antwoord de, dat dit nu al de vierde maal was sedert ®en jaar, dat hij geroepen wordt om het gezag van het gewijsde te verdedigen. Het leger minacht de aanvallen, maar het is smartelijk, het zóó te zien aanvallen ten aanschouwen van den vreemdeling. Hetle ger werktals men het noodig heeft, zal bet zijn plicht doen. De socialist Jaures gispte het stelsel van de behandeling met gesloten deuren. Aan bet eind van zijn rede zeide hij. »Gij zijt bezig, de Republiek over te leveren aan de gene raals''. Toen Billot antwoordde, viel de uiter- ste linkerzijde hem herhaaldelijk in de rede. De minister constateerde dat Jaures de aanvallen van Zola herhaalde. Cavaignac z®ide dat de progressisten niet het leger billen aanvallenhij is overtuigd dat Killot met een enkel woord de Dreytus- Campagne kan doen eindigenhij vraagt Iïlededeeling van het geheime stuk dat van baslissenden invloed was op Dreyfus' veroor deeling. öe minister Méline zeide, dat het onmo gelijk was, in de Kamer een proces te hernieuwen, dat door den krijgsraad afgedaan is. De discussie wordt gesloten. Méline zeide, dat de regeering, met het oog op de aanvallen van Jaures, slechts een motie van vertrouwen kan aanvaarden. De Kamer nam met 312 tegen 122 stemmen in haar geheel een motie van vertrouwen van Mari- guerie aan (waarbij ook een motie van De Mun), waarmede de regeering zich vereenigd had. De Autorité bevat een brief van Emile Zola aan Felix Faure. De brief besluit aldus »Ik beschuldig luitenant-kolonel du Paty de Clam, dat hij onbewust de duivelscbe bewerker is geweest van ongerijmde en misdadige machinatiën. »lk beschuldig generaal Mercier, dat hij zich door zwakheid van geest tot mede plichtige heeft laten maken in een der grootste onrechtvaardigheden van deze eeuw. »Ik beschuldig generaal Billot dat hij de stellige bewijzen van Dreyfus' onschuld in handen gehad heeft en ze gesmoord heeft dat hij zich schuldig gemaakt heeft aan de misdaad van de schending der menschelijk- heid en schending der gerechtigheid met een politiek doel en ten einde den gecom- promitteerden generalen stat te redden. »Ik beschuldig generaal de Boisdreffe en generaal Gonse, dat zij zich tot medeplich tigen aan die misdaad gemaakt hebben, de een uit clericalen hartstocht, de ander wegens een korpsgeest, die van de bureau's van oorlog een heilige, onaantastbare burcht maakt. «Ik beschuldig generaal de Pellieuy en majoor Ravary, een snood onderzoek van monsterachtig partijdigen aard te hebben geleid. In de couloirs van den Senaat, die gisteren weder Loubet tot voorzitter koos, zeide men, dat Esterhazy ambtshalve op pensioen was gesteld. Een telegram uit Boma aan het bestuur van den Congostaat te Brussel verzonden, meldt dat volgens een briet uit Oevira, aan bet Tanganjikmeer gedagteekend 18 Novem ber 1897 een troep opstandelingen een detachement van den Congostaat ten noorden van het meer hadden aangevallen en ver slagen de aanvoerder van het detachement zou gesneuveld zijn. Baron Dhanis, die zijn hoofdkwartier te Lokandee in Manjema heeft opgeslagen, heeft zelf de leiding van de krijgsverrichtingen tegen de opstandelingen aanvaard. Bij de verkiezing voor het Engelscbe Lagerhuis te York is admiraal lord Charles Beresford, conservatief, gekozen met 5569 stemmen, terwijl de liberaal Sir Christopher Furness er 5548 behaalde. De regeerings- partij wordt een zetel. Tengevolge van de feiten aan den dag gekomen in de instructie en terechtzitting van de zaak Esterhazy, is den overste Picquart vestingarrest opgelegd, totdat een beslissing zal zijn genomen ten aanzien van zijn ver schoning voor een raad van onderzoek Picquart is gisteren-ochtend in het fort Mont Valérien in bewaring gesteld. Tijdens de zitting van den ministerraad te Madrid op gisteren, welke gepresideerd werd door de Koningin-Regentes, werd een depêche ontvangen van generaal Blanco, mededeelende dat in Havana een volksoproer is uitgebroken. De te Madrid ontvangen telegrammen bevestigen de berichten omtrent ongeregeld heden welke te Havana te voorschijn zijn geroepen door officieren die het redactie bureau van het blad Reconcentrade plun derden. Verscheidene officieren zijn gear resteerd. Vrijwilligers hebben geholpen om de orde te herstellen; alle cafés en schouw burgen zijn gesloten. De Cubaansche minis terraad vergadert permanent. De Gaceta van Havana maakt een be sluit openbaar tegen de pers, vooral ten gevolge van de aanvallen tegen het leger en de overheid. Volgens de Indep Beige luidde boven bedoeld telegram uit New-York aldus: Een honderdtal officieren hebben eergiste- ren-ochtend op de bureau's van een paar bladen, la Discussion en El Concentrado, alles kort en klein geslagen, uit woede over de aanvallen van die bladen op het leger. Het volk juichte de officieren toe. Later heeft een bende burgers de bureau's van de Diario geplunderd. De stad ziet er uit alsof ze l elegerd wordthet Amerikaansch con sulaat wordt door troepen bewaakt. De Spaansche Staatscourant bevat een besluit van den minister van oorlog, waarbij de inscheping van 6000 man naar Cuba wordt gelast. Van Chineesche zijde wordt, volgens te Berlijn ontvangen berichten, nu gemeld, dat de inspecteur-generaal der Chineesche douane, Sir Robert Hart, thans belast is met onderhandelingen over een nieuwe Chineesche leening, voor welker rentebetaling de inkomsten uit het zoutmonopolie als waarborg zouden dienen, die op 10 millioen taels 'sjaars geschat worden. Voorts geeft men uit de dezelfde bror. te kennen, dat Engeland misschien het beheer van de Koreaansche douane geheel aan Rusland overlaten zal, indien Rusland goedvindt dat de tegenwoordige Engelsche inspecteur der douane van Korea, Brown, tot opvolger van Sir Robert Hart in China benoemd wordt. In de Duitsche pers wordt het uit Enge land komende gerucht over een gemeen schappelijk Duitsch-Engelsch optreden ten gunste van China op financieel gebied zeer welwillend opgenomen, als een teeken dat de tegen Duitschland gerichte beweging in Engeland aan 't verminderen schijnt te zijn, maar de Duitsche regeering (zoo wordt er bijgevoegd) zou geen deel kunnen nemen aan een, door den staat te garandeeren, Chineesche leeningdaarvoor zou in den Rijksdag geen meerderheid te vinden zijn. Ook zou het samenwerken van machtige Duitsche en Engelsche bankiers, met een ■welwillende houding der regeering, volkomen voldoende zjjn om de leening tot stand te brengen. De meest praktische oplossing echter zou wel die zijn weike door Duitsch land voorgesteld is, nl. internationale regeling van China's financiëele aangelegenheden, waartegenover de Chineesche regeering zich zou moeten verbinden tot hervormingen, die dan (om het land meer en meer open te stellen voor handel en verkeer) met mede werking van Europeesche ambtenaren ten uitvoer gelegd zouden moeten worden. Voor zulk een internationale regeling zou waar schijnlijk ook Rusland te vinden zijn. Aan de Times wordt uit Kobe geseind, dat het plan om Itoe en Oloema een Japansch coalitie-kabinet te doen samenstellen mis lukt zijn. Ito heeft nu met groote moeite een onafhankelijk ministerie gevormd, met Niso, als minister van buitenlandsche zaken. Men schrijft het maar een kort leven toe. De Japansche oorlogspartij is bedrijviger dan ooit. In de arsenalen wordt druk ge werkt. Graaf Inoeje dringt aan op vermin dering der krijgsuitgaven. Schiedam, 14 Januari 1898 Socialisme en Particulier Initiatief. In eene openbare vergadering vanwege de kiesvereer.iging «Schiedam" en het Alge meen Ned. Werkliedenverbond gisteren avond in «Musis Sacrum" gehouden, trad als spreker op de heer mr. A. Kerdijk, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De Voorzitter, de heer M. C. M. de Groot, den heer Kerdijk aan de vergadering voorstellend, deelde mede, dat hij het woord zou svoeren over sociahsme en particulier initiatief, een onderwerp van zooveel belang bij de tegenwoordige maatschappelijke toestanden. Ter ontwikkeling van dit onderwerp den katheder bestijgend, stelde spr. in 't licht, dat socialisme niet is wat Proudhoriin 1848 voor den rechter getuigde: elk streven tot verbetering der maatschappij. Niets minder dan socialisme is ook zuik een socialisme, dat den Staat als orgaan der volksgemeen schap ontkent en alle gezag uit den booze acht. In kerkelijkheid staan de anarchisten, die aan alle staatsgezag een einde willen maken, en de socialisten, die het gansche raderwerk van den Staat tot leniging der sociale nooden willen doen strekken, als tegenstanders tegenover elkaar. Het socialisme is de tegenstelling van het individualisme. In het menschelijk leven zijn twee groote stroomingen op te merkenhet socialisme en ihet individualisme het individualisme, de stroom der vrijheid, het socialisme de stroom van het gezag. Deze twee stroomin gen behooren echter niet elkaar te vernie tigen, maar naast elkaar te bestaan en elkaar aan te vullen geen van beiden heeft uitsluitend recht van bestaanhet indivi dualisme kan evenmin als het socialisme alleen leven de vrijheid kan niet zonder het gezag bestaan; maar in de verhouding van beide beginselen moet een voortdurende wisseling zijn, die zich regelt naar tijd, plaats en omstandigheden, want door de beide stroomingen, die resp. het gezag en de vrijheid vertegenwoordigen, worden nog niet alle levensuitingen omvat. Er is namelijk nog een derde school, dat is de vrijwillige samenwerking door ver- eeniging of assosiatie, zijnde een zijtak van het individualisme; spr. zette de groote kracht vau deze vereenighig uiteen, welke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1