Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg, Zondag 16 Januari 1898, iNo. 5996, ~g&xxxeaxx ^oter^tvaat 50. EERSTE BLAD. BERNARD DE BORCI. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Feuilleton. Parijsche Kroniek. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regelsf0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten De Burgemeester van Schiedam, Gezien de artt. 11, 12 en 13 der kieswet, Noodigt de mannelijke ingezetenen, die den 15ien Mei a. s. den leeftijd van 25 jaar heböen bereikt, uil om lo. wanneer zij in een andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in een der Rijks directe belastingen zijn aan geslagen (wat de grondbelasting betreft in een andere gemeente ot in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten mmste fl.daarvan door overlegging van de gekwiteerde aanslagbiltetten vóór 15 Febru ari a. s. ter gemeente-secretarie te doen blijken 2o. wanneer zij als mede-eigenaar of wegens eene onverdeelde nalatenschap aan deel van minstens tl.hebben in aanslagen in de grondbelasting, zonder dat hun naam bij den aanslag is vermeld, daarvan overeen komstig het model, dat ter secretarie ver krijgbaar is, en onder overlegging der gevorderde bewijsstukken mede vóór 15 Februari a. s. ter gemeente-secretarie aangifte te doen 3o. wanneer zij aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden krachtens huur van een huis of gedeelte van een huis, krachtens eigendom, vruchtgebruik ol huur van een vaartuig, wegens inkomsten uit dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam wegens pensioen, wegens inschrijving van ten minste f 100. in de grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50.— in de rijkspostspaar bank, ot omdat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid door of krach tens de wet gesteld voor de benoembaar heid tot eenig ambt, de vervulling van een betrekking of de uitoefening van een be drijf ot beroep, daarvan, mede overeen komstig een der ter gemeente-secretarie verkrijgbare modellen, voor zooveel noodig vóór 15 Februari a. s. aldaar aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst dezer 16) Emelie, laten wij ons spoeden, zeide Bernard hevig aangedaanGod geve dat ik haar nog in leven vinde Weldra vertoonde zich de nederige hut Aan het oog van den Savoyaard. Hij liep biet meer, neen, hij vloog; buiten adem kwam hij bij de half vermolmde deur en klopte aan. Een geestelijke deed open. Wat begeert gij, mijnheer? vroeg hij vriendelijk. Mijne stervende moeder te zien, ant woordde Bernard. ~7 gU kaar zoon? sprak de pastoor Verbaasd. Be officier knikte toestemmend. gemeente voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op de kiezers lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijkspostspaarbank •io. aflegging van examen, Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen Van de bepalingen der kieswet, die op het bovenstaande betrekking hebben, luidt Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door ae mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leefiijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer des Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den lBten Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de lermogensbelasting, in de belasting op bedrijf*- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de perso- neele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1893 Slaats'<lad no. 721 of b. Indien zij niet oveteenkomstig het bepaalde snb a zijn aangesiagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den .Sisten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar bet buis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; (ƒ1.75) of, krachleus eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter Mijnheer, heb dan de goedheid even te wachten, opdat ik de zieke op uwe komst voorbereide. Bernard gehoorzaamde. Nauwelijks in staat zich staande te houden, leunde hij op den arm zijner beminde Emelie, en gat den vrijen loop aan zijne tranen. Na eenige minuten verscheen de geestelijke weder en noodigde beiden uit, om binnen te komen. De stervende lag op eene armoedige legerstedede oogen onafgebroken op het het kruisbeeld gevestigd houdende, dat tusschen twee brandende waskaarsen op eene oude tafel stond, luisterde zij naar de gebeden, die de omstanders voor haar hemelwaarts zonden. - Mijn zoon... mijn... Bernard... stamelde de stervende en strekte de armen uit. Moeder... snikte de Savoyaard, haar omhelzende. Moeder... herhaalde Emelie. Bernard... mijn kind... de hemel schonk... mij u dan weder... alvorens te... sterven o kom... kom aan mijri hart... En met hare bevende handen streelden zij het aangezicht van haren Bernard. -- In welken toestand zie ik u wa- 2°. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon; onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienst betrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel450. of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereisebte bedrag, bet inkomen en het pensioen worden samen geteld 3°. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste ƒ50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4". dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder ben, die den leef'ijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belas tingen geldt voor baren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader bet vruchtgenot heeft voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener ouverdeelde nalatenschap geiden ook den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in bet kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door de aanslag in de grondbelasting, in art. 1 ver meld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting, geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij bet gevolg is van eeue met waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den wcrkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2°., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij geuoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op bet bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voor laatste k lom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking, (vrije woning of inwoning f 87.50 vrije kost en inwoning f 300.) Indien bet inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding ge durende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde der riep de officier haar nogmaals kussende. Ik ben... gelukkig... Bernard ik... bevind mij weder... bij mijn kind... en... gij weet... hoe ik... u... bemin... Moeder, zie daar Emelie, mijne bruid. Mijne dochter! Emelie nam de hand der stervende en drukte die aan hare lippen. Wij vragen uwen zegen zeide zij. Vol... gaarne... geef ik... dien, mijne kinderen Bernard en Emelie knielden neder. De stervende hield hare handen boven hunne hoofden en sprak met nauw hoor bare stem: de Heer... zegene^i... mijne... kiride...ren... Hij... zegene uwe echtver- bind...tenis... Amen zeide de pastoor. Bernard, vervolgde de stervende, wees... voor... Emelie... zulk een goed... echtgenoot... als gij... voor mij... een... goed... zoon... waart... Emelie... maak... Bernard... geluk kig... hij verdient... het... Vaart...wel... kin ..de...ren Een nauw hoorbare zucht, die de bleeke lippen ontgleed, verkondigde, dat de ziel haar aardsch omhulsel verlaten had. Moeder moeder snikten Bernard Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatsccuranti met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is alge weken. Artikel 3. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien het kiesrecht ontzegd is bij eene onher roepelijk geworden rechterlijke uitspraak zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn, zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onderstand van eeoe instel ling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Artikel 6. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen, als die welke in artt. 1—-5 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ge steld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der provincie moet zijn. Artikel 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen, als die, welke in de artt. 1—5 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingeze enen der gemeente moet zijn, en dat zij, die niet vallen onder art. 1 over het volle laatstverloopen dienstjaar in de gemeente moeten zijn aangeslagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermei i in de tweede kolom der sub art. 1 1°., bedoelde tabel en hun aanslag in die belasting op den lsten Maart ten volle moeten hebben voldaan. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. De eenige reden dat wij hier nog niet van die opgeschroefde zaakDreyfus ver lost zijn, moet in de onverklaarbare lank moedigheid der regeering gezocht worden, omdat zij, aan al die misdadige aanvallen niet van af het begin op krachtige wijze paal en perk stelde. De verklaring van den minister van oorlog in de Kamer en den Senaat afgelegd, kwam veel te laat en kon het eens loopende vuur niet meer tegen houden. In welk land der wereld zoude zulk een aanval op zijn rust door een be en Emelie, en kusten het aangezicht der gestorvene moeder. Mijnheer, wees getroost in den heiligen Godsdienst, die ons een zalig wederzien belooft, sprak de geestelijke. Het leven is slechts een doortocht naar het ware vaderlandlaten wij hopen eenmaal zoo goed als mijne dierbare moeder te mogen sterven, antwoordde de officier, ter wijl hij diep geroerd de handen van den pastoor in de zijnen drukte. XI. De dagen van rouw waren voorbijgegaan eene blijde toekomst wachtte de geliefden. In bruidsgewaad getooid en voor sieraad slechts een eenvoudigen bloemenkrans om het hootd gevlochten, verbeidde Emelie de komst van den beminde welgevallig zweefde haar blik door het vertrek, waar alles aan Bernard herrinnerde. Hij toch, die den toe stand der familie Nanteuil zoo veel mogelijk verbeterd had, was ook de edelmoedige schenker van het kleine maar fraaie kwartier, hetwelk thans door haar bewoond werd. Innig verheugd zagen Charles en zijne ouders naar de bruid en verblijden zich in haar geluk. Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1