Dagblad voor Schiedam en Omstreken 21ste Jaarg. Zondag 16 Januari 1898. No. 5996. 1$ureau *3$oter&tvaat 50. TWEEDE BLAD. algemeen overzicht. Vervolg Binnenland. (Nws.) Nederlandsche Bakkers in 1900 te Parijs. NIEUWE SCHIEDAMSGH OURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco Der Dost door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 15 Januari '98. De werkstaking der Engelsche werktuig makers schijnt ten eide te loopen. Er loopen ernstige heruchten, dat de patroons en metaalbewerkers tot een schikking zijn gekomen, waarbij laatstgenoemden hun eisch van 48 uren per week zouden hebben laten vallen. De leiders der werklieden te Londen ontkennen dit evenwel. De Marinepolitische Correspondenz maakt een Kabinets-order van den Duitschen Keizer openbaar, gericht aen het opper commando van de zeemacht, waarin hij zijn bijzonderen dank betuigt aan de daarbij betrokken bevelhebbers en manschappen voor het bezetten van Kiaotsjou en het dreigement tegen Haiti. De Begrootings-commissie uit den Rijksdag heeit zich met groote meerderheid vereenigd met de voorgestelde verhooging van het tractement van den Rijkskanselier van 54.000 tot 100.000 mark. De vrienden van Dreyfus geven den strijd niet op. De Aurore het blad van den oud-afge vaardigde Clemenceau, bevatte zooals men weet een sensatie wekkend schrijven van Emile Zola, gericht aan den president der republiek. Zola zal wegens dit artikel vervolgd worden, en de Aurore zal met hem als medeplichtige voor de Assises verschijnen. Zij betuigt hare groote ingenomenheid dat nu de ge- heele zaak publiek zal behandeld worden. Hiertegen wijzen reeds bladen op de moge lijkheid om wegens de goede zeden of in het belang der openbare orde de zitting geheel of gedeeltelijk te sluiten, terwijl de Eeho de Paris meent te weten, dat de justitie bezig is, Zola te brengen ook onder art. 373 van den Code Pénal. Dit artikel 373 C. P. luidt als volgt »Hij die bij geschrifte een lasterlijke aan gifte tegen een of meer personen aan de ambtenaren van het openbaar ministerie of van de administratieve of gerechtelijke politie zal hebben gedaan, zal gestraf worden met een gevangenis van een maand tot een jaar en met een boete van frs. 1000 tot trs. 300. Volgens een beslissing van het Hot van Cassatie kan deze aangifte ook bestaan in »een petitie aan een openbare autoriteit. De Siècle verzekert stellig, dat het ge heime stuk enkel is het briefje van Schwarz- koppen aan Panizzardi, dagteekend van '94, met de postscriptum ïCette Canaille de D.Op het oogenblik van het proces was geen minister, met uitzondering van Mercier en met voorbehoud omtrent Dupuy, die zich nooit uitgelaten heeft, met dat briefje bekend. Later werd het, maar zonder erbij te zeggen dat het door beschuldigde er. verdediger niet was gekend, getoond aan Casimir' Perier, die het bewijs niet overtui gend vond. Met Zola, Anatole Frans, Duclaux van het instituut Pasteur, en Ajalbert voorop, ver scheen gistoren in de Aurore de eerste lijst van protesteerenden tegen de wijze, waarop het proces van '94 is gevoerd en de ge heimzinnigheid waarroede Esterhazy is om ringd zij bevat 103 namen van letterkun digen, advocaten, bouwkundigen, mannen van academische opleiding, maar weinig bekende personen nog. Gisteren-ochtend omstreeks 10 ure zijn 400 Parijsche studenten naar het bureau van 1'Aurore getrokken, om voor de vensters eenige exemplaren van het blad te ver branden. Een poosje later kwam de politie de betoogers uiteen jagen. In den namiddag hebben 500 nstndenten in de farmacie" een optocht georganiseerd, en al roepend »Weg met ZolaDood aan de Joden" trokken zij tot aan de Rue des Ecoles, waar zij door de agenten tegen gehouden werden. De woning van Scheurer-Kerstner wordt door de politie bewaakt. Volgens de Jour heeft generaal Billot i gisteren-ochtend op het Elysee een langdurig onderhoud gehad met president Faure. Graaf Munster, de Duitsche gezant, die onlangs tot grootkruis van het Legioen van Eer benoemd werd, is gisteren-namiddag door Faure ontvangen. Volgens officieele berichten uit Havana hebben de opstanden aldaar weinig te beteekenen gehad. Maar de regeering te Madrid weigert bijzonderheden bekend te maken, hoewel zij erkent onaangename berichten ontvangen te hebben. Uit Bombay komt het bericht van vrij ernstige ongeregeldheden te Bouavi in Gu jarat. Vijf Sepoys zijn gedood een belasting gaarder is ernstig gekwetst. Driehonderd soldaten zijn uit Almadabad gezonden. Omtrent de inhechtenisneming van kolonel Picquart de volgende bijzonderheden De kolonel werd om half zeven in zijn woning gevangen genomen. Voor het huis in de Rue de Villarcean, dat door den kolo nel bewoond wordt, hield een rijtuig van den trein stil. Een soldaat zat op den bok. Uit het rijtuig steeg een officier der gendar merie. Deze verzocht den concierge hem de woning aan te wijzen van Picquart, aan wieri hij een gewichtige mededeeling te doen had. Daarna steeg bij de trap op, nadat hij den concierge verzocht had den huisbewaarder te roepen. Toen de huisbewaarder kwam, sprak Picquart»Gij ziet, wat er met mij gebeurt, maar ik ben zeer kalm. Gij hebt gelezen wat de bladen van mij zeggen, maar wees er van overtuigd, dat ik een eerlijk man ben." De heer Picquart wilde vervolgens den huisbewaarder naar een zijvertrek voeren, doch de officier van politie verzette zich daartegen met de woorden »Ik mag u niet alleen laten." Om zeven uur besteeg de kolonel het rijtuig, gevolgd door den olficier en onmiddellijk werd nu naar den Mont Valérien gereden, waar de kolonel gevangen zal blijven tot er is beslist, of hij voor den rechter van onderzoek zal moeten verschijnen. De Daily Telegraph beweert, op gezag van haar correspondent ie Weenen, dat de Russische regeering definitief prins George van Griekenland heeft voorgesteld als candi- daat voor het gouverneurschap van Creta en dat Engeland deze candidatuur zal onder steunen. De militaire opstootjes in de hoofdstad van Cuba blijken reeds een einde te hebben genomen. Uit Havana komt het bericht, dat er kalmte in de stad heerscht. De prefect moet zijn ontslag hebben ingediend. De heer Lee gaf de verzekering, dat de Vereenigde Staten niets zullen doen tegen de belangen en de reehten van Spanje. De opstandelingen hebben den militairen commandant van Santiago de Vega in een hinderlaag gelokt en hem vermoord. De Temps bevat een correspondentie uit Holland, waarin een schrikwekkend tafereel wordt opgehangen van den stank der grachten en vaarten in Den Haag en door heel Delftland, Schieland en Westland. Zeer aanmoedigend voor de Franschen, die met de Kroningsfeesten ons willen bezoeken, en nu met typhus en cholera worden bang gemaakt. D.) Een jongedochter uit Rijswijk,die eergis- teren-avond met de stoomtram Den Haag Delft te 7 uur 15 aan het Huygensplein te 's Gravenhage aankwam, werd, even nadat zij de tram had verlaten door een haar onbekenden man onverhoeds van achteren aangevallen. De aanrander bracht het meisje met een scherp voorwerp een steek in de zijde toe, waarbij echter alleen de kleederen werden beschadigd. De man verwijderde zich daarop ijlings. Het meisje deed haar beklag bij een politie-agent en met dezen ging zij naar het commissariaat van politie aan de Groen markt, waar zij een signalement van haren aanrander opgaf en waar proces-verbaal is opgemaakt. Uit een politie-onderzoek is gebleken, dat de aanranding waarschijnlijk voortsproot uit wrok tegen den vrijer van het meisje en dat er een nauw verband schijnt te bestaan tusschen het gebeurde en vroegere mishandelingen, waaraan de vrijer heeft blootgestaan. Te 's-Gravenhage is op 75-jarigen leeftijd overleden de heer Ph. S. Enthoven, die ge durende vele jaren als technisch-directeur aan de fabriek van de firma L. J. Enthoven Co (thans vennootschap De Pletterij) op industrieel gebied zich verdienstelijk heeft gemaakt. De heer J. C, van Schermbeek, hoofd commissaris van politie te 's-Graver.hage, is benoemd tot lid van het bloemencorso- comité voor de inhuldigingsfeesten aldaar en heeft die benoeming aangenomen. De exploitatie van het Koningin Wilhel- mina-Zeebad te Loosduinen is door den heer B. de Zeeuw, hotelhouder te Schere- ningen, op zich genomen. Gister-avond te 11^ uur had een felle brand plaats in de smederij van Benten, op de St. Pieterskerkgracht te Leiden. Het gebouw werd geheel in asch gelegd. Ook het nevensstaande huis van Bine een sigaren winkel werd door de vlammen erg beschadigd. Uit goede bron vernemen wij, dat het bericht uit de Haarlemmermeer omtrent schade aan inundatiewerker, te Vijfhuizen niet juist was. Die werken verkeeren in den besten staat; maar aan de vestingwerken aldaar heeft zich eenige tijd geleden, tijdens een storm en een ongewoon hoogen waterstand in de gracht, bij een gedeelte van een borstwering eer.e verschuiving en verzakking voorgedaan, een van die bekende teleur stellingen voor een bouwmeester, waartegen niet altijd is te waken. Met genoegen vernamen wij voorts, dat van instorten van gebouwen of loodsen geen sprake is, en dat de andere getimmer ten, die onzen berichtgever uit de Haar lemmermeer dreigend geleken te zijn, slechts zeer tijdelijke hulpwerken, uitmaken, die binnenkort moeten worden weggeruimd. Het schijnt, dat onze berrichtgever zich ook vergiste, toen hij het gebeurde aan den veenachtigen grond toeschreef, want de grond is daar niet zoo veenachtig en be staat onder de bovenlaag uitsluitend uit zand. De besturen van den »Bond van brood-, koek- en banketbakkers" en van de »Ban- ketbankersvereeniging" hebben eenige maan den geleden een bespreking gehad met het bijzonder Nederlandsch comité voor groep X en XV der Wereldtentoonstelling in 1900 te Parijs te houden. Het comité noodigde hen uit eens met hun leden van gedachten te wisselen, over de vraag hoe men op de beste wijze de Nederlandsche bakkerijen in 1900 te Parijs zou vertegenwoordigen. Al dadelijk bleek, dat zoo het plan al ver wezenlijkt mocht worden, in ieder geval de broodbakkerij en de banketbankerij afzon derlijk zouden inzenden. Het eerste denkbeeld van het comité was een tweetal in werking zijnde bakkerijen op de tentoonstelling te openen. Dit verviel echter spoedig, omdat men de kosten te hoog vond. Voor een collectieve inzending in een flinke kiosk (één voor de brood- en één voor de banketbakkerij had men in het eerst we! ooren, maar toch blijkt dat plan, ook alweer om de hooge kosten, weinig succes te habben. Woensdag-avond had er nl. een ledenver gadering van de Banketbakkersvereeniging plaats, waarin het plan verworpen werd, hoewel men verzekerd was, dat de stand-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5