Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. genia, zoo schrijft dit blad, »maar slechts voor korten tijd. Manifestaties van escaders van andere mogendheden zijn niet gevolgd en konden ook niet volgen omdat zij toch doelloos zouden geweest zijn. Er liggen nog steeds Russische schepen in Port Athur; benevens twee Chineesche pantserschepen. De toestand in het Verre Oosten is boven dien sedert December onveranderd gebleven. Wanneer Engelsche schepen om te demon- streeren in TVjemoelpo zijn verschenen, dan kan zulks alleen ten doel hebben de rechten van den Engelschman Brown te beschermen, die een overeenkomst heeft gesloten met de regeering van Korea, maar in geen geval om zich te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van Korea. Sedert den herfst van het vorig jaar heeft de koning van Korea den titel van keizer aangenomen, om dat de benaming »koning" in de taal van Korea »vazal" beteekent, en vazal was de koning nog niet lang geleden van China. De titel nkeizer" geeft evenwel de alge- heele onafhankelijkheid van den vorst te kennen. In deze waardigheid werd de koning van Korea eerst erkend door Rusland, dan door de andere mogendheden. Deze onaf hankelijkheid vernietigt natuurlijk elk recht van Engeland, om zich met binnenlandsche aangelegenheden te bemoeien." Schiedam, 17 Januari 1898. De laatste feestavond van wege de afdee- ling Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond Zondag 11. in de zaal der Officieren- Vereeniging gegeven, mag niet minder dan de vorige wel geslaagd heeten. Ook nu was de ruime zaal weder door de Bonds leden met hunne dames die dezen avond hun feestbeuit hadden, geheel bezet. Hetzelfde program, dat den vorigen avond de ieestregeling aangaf, werd ook nu weder blijkbaar tot algeheele voldoening der feest- genooten uitgevoerd. De president, de heer C. J. Willeman, bracht aan het eind der feestelijke verga deringen een woord van hartelijken dank aan de onderafdeelingen die zich zoo beijverd hebben deze feestavonden te doen slagen het harmonie-orkest ïSt. Ambrosius" en zijnen volijverigen directeur, den lieer J. F. M. Smits, der zangvereeniging »St. Cecilia" en haren ijvervollen leider, den heerA. M. den Draak, een woord van innigen dank ook aan de dillettantenclub en de Schermver- eeniging »St. Michaël", die hoewel van jeug diger leeftijd, toch in zoo groote mate er toe hebben bijgedragen, deze feestavonden voor allen recht genotvol te maken met een heilwensch voor den groei en den bloei dezer vereenigingen werd dit dankwoord besloten. Een woord van hulde en dank bracht spr. ook aan de commissarissen van orde, die zeker geen lichte taak hadden, en de leden, die over 't algemeen door het bewaren der goede O orde tot het welslagen dezer feestavonden evenzeer hebben medegewerkt. Bleven de orde, de broederlijke liefde, vrede en eens gezindheid onder de Bondsleden bewaard, dan zouden zij zeker hunnen Bond rijpe vruchten zien dragen tot heil van Kerk, Staat en Maatschappij. Spr besloot met den harte- wenschleve de Ned. R. K. Volksbond Geestdriftvolle instemming vond die wensch onder de feestgenooten, terwijl zij in de meest opgewekte stemming scheidden. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 106 schepen, waarvan 3 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 104, voor Schie dam 2. In hetzelfde tijdperk van 1897 kwamen binnen 101 schepen, waarvan 1 zeilschip. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 101. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 20, metende 21.027 netto regis ter ton, meer dan tot op gelijken datum in 1897. Omtrent de verkiezing voor de Tweede Kamer te Rotterdam, wordt aan de Tijd, het volgende geschreven: In het kamp der oud liberalen is alles in de weer om aanstaanden Dinsdag den oud liberalen candidaat, den heer dr. R. P. Mees, gekozen te doen krijgen. Zooals men weet, heeft de verkiezing plaats in het vierde district. Dit district is alles behalve een overwegend liberaal district te heeten. De anti-revolutionnairen zijn er zeer sterk, doch zonder de hulp der katho lieken kunnen zij hun candidaat de over winning niet bezorgen, De christelijk histo- rischen zijn in dit district niet talrijk, al treden zij ook op met een eigen candidaat en hadden zij gewild dat de anti-revolution nairen en de katholieken die hadden over genomen. Talrijker echter zijn in dit district de geavanceerd liberalen deze hebben echter geen candidaat gesteld en zullen ook de candidatuur-Mees niet officieel steunen. Waarom niet Vooreerst is voor hen de conservatief-liberale heer dr. Mees een on aannemelijke candidaat en tweedens om de geschiedenis dezer verkiezing. Zooals men weet, trad de heer Hintzen als Kamerlid af, nadat men hem eerst een inkomen van f4000 als wethouder van Rotterdam had bezorgd. Dit feit heeft ook in het liberale kamp ergernis gewekt. Eindelijk treden de socialisten op met een eigen candidaat. Dezen zal overal door vele liberale werklieden de voorkeur worden geschonken boven den anti-democratischen heer Mees. De katholieken gaan eindelijk met de anti revolutionaire samen. Zij hebben een candidaat in den heer Jhr. mr. T. A. J. Van Asch Van Wijck, die bijzonder den steun der katholieken waardig is. Het is toch genoeg bekend, hoezeer de heer Van Asch Van Wijck als gouverneur van Suriname steeds de belangen der katholieken heeft behar tigd, waar die te behartigen vielen. Bo vendien is de heer Van Asch Van Wijck een oud-lid der Kamer en zeer bekwaam man. Dit zijn redenen genoeg voor de katholieken om Dinsdag trouw op te komen. Er is met het oog op de verdeeldheid in het liberale kamp, kans op overwinning. Schitterend zou het zijn als de katholieken ten tweede male den heer Mees buiten de Kamer sloten. Dit is mogelijkals men slechts zich de stemmencijf'ers der Juni- verkiezingen herinnert, zal het ieder duide lijk zijn, maar dan moeten ook allen tot den laatsten man hun plicht doen, dan mag niemand dei katholieken thuis blijven, dan moet ieder zijn kiesplicht vervuiler, en zijn stem uitbrengen op den heer Jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck. Van 11 tot 14 Mei as. zal in de groote zaal der sociteit Harmonie te Rotterdam een bazaar gehouden worden ten bate van het Sophia-Kinderziekenhuis en de Pleeg- zuster-vereeniging aldaar. Het Sophia-Kin- derziekenhuis dat welhaast 35 jaar zal hebben bestaan, behoort voorzeker tot de meest populaire philanthropische instellingen dier gemeente, terwijl het Zeehospitium te Loosduinen mede zijn goede diensten aan zieke en gebrekkige kinderen bewijst. Te betreuren is het daarom, dat een dergelijke nuttige instelling steeds met financieele moeilijkheden te kampen heeft, zoodanig zelfs dat tot middelen als het houden van een bazaar met loterij moet worden overgegaan om de financiën in even wicht te kunnen houden. Ieder die dus iets gevoelt voor het zieke kind en mitsdien waardeert de zorg aan zijne verpleging besteed, zal gaarne de ge legenheid thans geboden aangrijpen van zijne belangstelling te doen blijken door het zenden van voorwerpen van kunst en smaak. Eerepresidente der commissie is mevrouw 's Jacob—Templeman van der Hoeven, pre sidente mevr. Van HobokenDe Monchy en secretaressen de dames SchalkwijkDunlop en Pit—Milders. (Tel.) Te Overschie werden als voorloopige plannen van feestviering bij de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, in een vergadering, die door den burgemeester, den heer J. Bos, werd geleid, genoemd een kinderfeest, het houden van een of meer optochten, volkspelen en vuurweik, welke feesten waarschijnlijk over den verjaardag en de inhuldigingsdag zullen verdeeld worden. Men schryft aan de Tel. uit Rotterdam Een clubje' wielrijders uit Rotterdam, waaronder een uwer correspondenten, die Zondag-namiddag uit Den Haag naar Rot terdam terugkeerden, ontmoetten tot hunne verbazing op den straatweg even buiten de gemeente Overschie een open hofrijtuig bespannen met twee paarden, waarin ge zeten waren de beide Koninginnen en twee hofdames. Onroiddeiijk werd afgestegen en eerbiedig gegroet. Later vernam men dat de Koninginnen van Den Haag door Delft waren komen rijden in de richting van den Rotterdamschen straatweg en even vóór de bebouwde kom van Overschie ter hoogte van de Zweth waren teruggekeerd. De bevolking van Delft bedroeg op 31 Dec. 1897 31.886 personen,waaronder 15.254 mannen en 16.632 vrouwen. Gedurende het jaar 1897 is de bevolking verminderd met 85 mannen en 50 vrouwen, een cijfer dat dus schrijft onze corres pondent zeer meevalt, als men nagaat wat al jeremiades er opgingen bij de ver plaatsing der artillerie-inrichtingen. (Tel.) Tot voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft is herbenoemd de heer J. M. de Kuyser, tot ondervoorzitter den heer J. den Braanker. De Kamer heelt besloten stappen te doen om te geraken tot de inrichting van een publiek telefoonstation der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij aldaar. De Minister van Marine verwittigd be langhebbenden, dat door hem in den regel eiken Vrijdag te beginnen met Vrijdag 21 Januari a. s., des voormiddags te 11 uren aan het Departement van Marine te 's-Gra- venhage, zullen worden ontvangen degenen die hem over zaken, gezegd Departement betreffende, wenschen te spreken. Op 1 Januari 1898 was aan de Neder- landsche Bank wegens te verstrekken voor schotten in onderpand gegeven een bedrag van f 6.000.000 in schatkistbiljetten, tot een bedrag van f 6.840.000 en in omloop schat kistpromessen tot een bedrag van f22.000.000. (St.-Ct) Naar de IV. R. Ct. verneemt, is thans definitief besloten tot de oprichting van een Nationalen Bond voor R. K. Timmerlieden Het voorloopig reglement moet reeds gereed zijn. Haardsteden Nu de beschrijvingsbiljetten voor de Per- soneele belasting weer worden rondgezonden, geven wij de volgende toelichtingen op het artikel haardsteden Alle haardsteden of stookgelegenheden moeten voor de belasting worden aangegeven. Voor elk vertrek, dat verwarmd wordt, óók de keuken wordt één haardstede gerekend. Een vertrek, waarin een kachel of ander kooktoestel is geplaatst, en waarin zich een rookuitgang bevindt, wordt als verwarmd beschouwd, ook al wordt er nimmer gestookt. Een vertrek met een rookuitgang zonder kachel of kooktoestel, of een kamer met een kachel met een dichtgemetselden of bepleis terden rookuitgang wordt niet als verwarmd beschouwd en bevat dus, volgens de wet, geen haardstede. Het eenvoudig wegnemen van de kachelpijp is niet voldoende. Een kamer of alkoof, verwarmd wordende door een stookgelegenheid in een aangren zend vertrek, wordt niet als verwarmd ver trek beschouwd. Buizen of andere toestellen, door stoom water of heete lucht verwarmd, worden als haardsteden aangemerkt. Gas- en petroleumkachels, wier verbran dingsproducten buiten bet vertrek worden geleid door een pijp of andere daarvoor opzettelijk gemaakte opening, zijn haard steden. Badkachels en keukenfornuizen moeten ook als haardsteden worden aangegeven. Wordt een kachel geplaats in de afschei ding tusschen verschillende vertrekken, dan wordt e 1 k der vertrekken als verwarmd beschouwd. De wensch, kenbaar gemaakt door de Koninginnen aan de Hoven dat vreemde vorsten (behalve familieleden) noch speci ale gezantschapper. de inhuldigingsfeester, zullen bijwonen aldus schrijft men uit den Haag aan De Telegraaf, schijnt in verband te staan met de overweging, dat bij een eventueel binnen niet te lang tijds verloop te sluiten huwelijk der Koningin, bijzondere buitenlandsche vertegenwoor diging door personen van vorstelijken bloede of gezanten niet uitgesloten mag zijn en dergelijke ontvangst twee malen achtereen in een betrekkelijk korte spanne tijds niet gewenscht voorkwam. Zóó wordt gemompeld. Ongetwijfeld zal niet aanwezigheid van hooge personages uit den vreemde niet be vorderen de overkomst van speciale dagblad correspondenten, daar de pers in den regel veel doet voor de vermelding der faits et gestes van vorstelijke landgenooten, afge vaardigd of uitgenoodigd ter bijwoning van de luisterrijke feesten in het buitenland, welke haar anders niet aantrekken. Men schrijft ons uit Den Haag Onze aid. van den IV. R. K. V. heeft een, zij het klein, fortuintje gehad, als nu juist niet zooveel voorkomt. Een lid (dat onbekend wenscht te blijven) schonk aan de kas f 25, welke gift hij deed met de intentie: Zegen te verwerven voor zijn ondernemingen. Dien zegen zullen zeker alle Bondsbroeders den practischen voorstander hunner goede zaak van harte toewenschen. In een der (niet R. K.) bladen was on langs een advertentie geplaatst ter aanbe veling van de uitvoeringen, weike Zondags om de 14 dagen in het Bondsgehouw ge geven worden door Harmonie en rederijkers, gister-middag deelde nu de voorzitter mede, dat dit geschied was buiten het bestuur om aangezien bovendien bedoelde uitvoeringen geen publieke vermakelijkheden zijn, zal er voor gewaakt worden, dat dergelijke reclame niet meer gemaakt wordt. Deze week is in het R. K. Ziekenhuis de eenvoudige herdenking van het feit dat vóór 25 jaar de eerw. pater Marijnen S. J, eenige heeren bijeenriep tot. beraadslaging over zijn plannen tot oprichting van die uitmuntende inrichting. Twee dier heeren zijn nog in leven en regentde heeren A. v. Rijn en J. J. Duinstee. Het zilveren jubilé der opening van het (sinds uitgebreid) gesticht, d. i van de opneming van den eersten patiënt, valt in Augustus. Omtrent den brand in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Pieterskerkgracht te Leiden wordt nog gemeld, dat die ver moedelijk is ontstaan door het onklaar raken van een petroleumtoestel. In korten tijd stond het geheele perceel in lichtelaaie. Met de grootste mogelijke inspanning moest de brandweer trachten de aangrenzende gebouwen te sparen, 't welk echter niet kon voorkomen, dat ook de bovenste verdieping der woning, bewoond door den heer De Hondt, totaal uitbrandde. Eerst te 4 uren in den ochtend kon het vuur als bedwongen worden beschouwd. Ook de waterschade is groot. Haarlem telde 1 Januari j.l. 62.734 in woners. In de laatste 28 jaren is de bevol king meer dan verdubbeld zonder an nexatie,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2