binnenland. De Kamer-verkiezing te Rotterdam. dam f 17.44 p. M.K. Petrus te Lobitt f 17.65; W. C. Buigers Co. te Weurt f 16.90 W. de Haas te Dodewaart f 15.99 F. ter Wir.d te Doorneburg f16.65 p. M. Perceel IV. F. ter Wind te Doorneburg f 15.99; H. Wolff Co. te Amsterdam f17.44; K. Petrus te Lobit f17.35; F. ter Wind te Doorneburg f16.65 p. M- Perceel V. W. C. Bnrgers Co. te Weurt f 14.90, W. de Haas te Dodewaart f14.50, F. ter Wind te Doorneburg f 17.75. Perceel VI. F. W. van der Eist Co. alhier f 1597.—Ambachtsheer Van der Meulen te Amstdam f 1805.04; J. K. van der Noort te Udenhout f 1477.26 P. J. van Hoeken te Leiden f1637.70; Eindstroom Zn. te Zwolle f 1704.72Gebrs. Madlener Co. te Leidschendam f 88.M8. Perceel VII. Eindstroom Zn. te Zwolle 11095.Gebrs Madlener Co. te Leid schendam a f 85.— per M8; J. C. van der Voort te Udenhout f725.44; Ambachtsheer Van der Meulen te Amsterdam 11231.92 W. van der Noort te Udenhout f677.51 en J. Bastiaanse te Ginneken f737.50. Perceel VIII. C. Blijlevens te Made 1714.26; J. C. van der Noort te Udenhout f654. L. F. Mol te Breda f600.Ambachtsheer van der Meulen te Amsterdam f 966.27 F. W. van der Eist Co alhier f709. Gebr. Madlener Co te Leidschendam f52.— per M8. Perceel IX. Eindstroom Zn, te Zwolle f884.52; F. W. van der Eist Co alhier f827.B. Loos Zn. te Blokzijl a f 31. per M8P. J. van Hoeken te Leiden f 524. Ambachtsheer van der Meulen te Am sterdam f917.28; K. van der Torren Jz. te Waddinxveen f 832. Perceel X. Eindstroom Zn. te Zwolle f 845.135Ambachtsheer Van der Meu len te Amsterdam f 686.69K. van der Tooren Jz. te Waddinxveen f 583.— F. W. van der Eist Co. alhier f582.— Perceel XI. F. W. van der Eist Co. alhier f498.50; K. van der Tooren Jz. te Waddinxveen f506.— Ambachtsheer Van der Meulen te Amsterdam f597.— Eindstroom Zn. te Zwolle f 546.—B. Loos Zn. te Blokzijl f432. Perceel XII. Joh. de Bakker te Oosterhout 10 meerpalen a f 79.50 per stuk Post Co. alhier voor f1073.92 en de Machinefabriek «Reineveld" te Delft f 1273. - De gunning zal later worden medegedeeld. geldig 3223 stemmen. Volstrekte meerder heid 1612 stemmen. heer G. H. Hintzen (lib.) had 1511, r' R- van Staveren (antir. en R. K.) Hbo, dr. J. Th. de Visser (chr.-hist.) 448 en de heer W. P. G. Helsdingen isoc.- j dernocrj 98 stemmen. Er werd dus toen beter gestemd dan thans. Vergelijken wij den uitslag der stemming van heden met dien van 15 Juni, dan blijkt, dat de verhouding van het stemmental van den heer Mees, die alleen door «Vooruit gang candidaat gesteld was, vrij wel ge lijk was aan dat van den heer Hintzen, wiens candidatuur, door «Vooruitgang" ge steld en door «Rotterdam" gesteund werd. Het stemmental van jhr. mr. Van Asch van Wyck was in verhouding wat minder gun stig thans dan toen dat van dr. Van Stave ren de heer Van Herwaarden had een veel geringer percentage dan dr. De Visser, ter- I wijl de heer Helsdingen zijn stemmen-ver houding in zeer belangrijke mate zag stijgen. Opmerkenswaardig is vooral het gering stemmencijfer, dat de heer Van Herwaarden heeft bekomen de veronderstelling ligt dus voor de hand dat velen christelijk-historischen, het wanhopige van den strijd inziende, thuis zijn gebleven. Daarentegen doet het betrekkelijk hoog stemmencijfer van den heer Van Helsdingen, veronderstellen, dat vele vooruitstrevende liberalen, den heer Mees niet willende, op den socialistischen candidaat hebben gestemd. De heer Arn. Gilissen te Rotterdam ont. ving gisteren-middag de aangename tijding dat het Z. H. den Paus heeft behaagd, hem te benoemen tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Onze vroegere stadgenoote, deeerw Zuster Margaretha (in de wereld mejufvrouw Joh. Mar. Gudde), sedertj 1865 priorin van het Zustersgesticht te Doorneburg bij Arnhem, hoopt aanst. Zondag 23 dezer den dag te herdenken, waarop zij voor vijftig jaren hare plechtige beloften in de Congregatie van de H. Catharina van Senen der Orde van den H. Dominicus heeft atgelegd. De eerw. Zuster Elisabeth, priorin van het St. Jozefsgesticht aan de Tuinlaan alhier, hoopt den 7 Juli a. s. het gouden feest harer religieuse professie te vieren. Ook de eerw. Zuster Theresia, in het Zustersgesticht te Tiel, vroeger priorin in het Weeshuis alhier, hoopt dit jaar, den lln Sep tember, haar gouden professiefeest te vieren. De uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer te Rotterdam wordt, natuurlijk het meest in de te Rotterdam uitkomende bladen druk besproken De Maasbode zegt er o. a. het volgende van De N. R. Ct. zit nu in zak en asch. Ze heeft den liberalen kiezers gebeden en o-e- smeekt Mees te kiezen bij eerste stemming en nu is Mees bij aerste stemming bezweken.' Het smeekgebed van de IV. R. Ct. betee- kende natuurlijk; liberalen als gij Mees bij eerste stemming niet in de Kamer brengt komt hij er in de tweede hoogstwaarschijn lijk niet. Niet zonder verwachting zien wij nu de dingen tegemoet die komen zullen. En nu is vooral voor de N. R. Ct., die er maar niet over zwijgen kan, herhalen wij de woorden die haar het bloed naar het hoofd jagen: «Het zou minstens vermakelijk zijn, als wij dr. Mees voor den tweeden keer voor goed konden doen vallen De N. R. Ct. beoordeelt den uitslag dezer verkiezing als volgt De uitslag van deze stemming, ofschoon niet onverwacht, stelt onze hoop te leur, dat de heer Mees bij eerste stemming zou worden gekozen De uitslag der stemming in Rotterdam IV bij de algemeene verkiezingen van 15 Juni jl. was de volgende Uitgebracht 3260, van onwaarde 37, Te Rotterdam trad Dinsdag-avond voor de leden der R. K. Leesvereeniging en hun dames op de weleerw. pater W. P. de Jong S. J., thans kapelaan te Groningen, vroeger te Rotterdam. In een onderhoudende causerie schetse de eerw. spreker de Fransche omwenteling der vorige eeuw in haar oorsprong en haar gevolgen. Treffend schilderde hij het goede maar zwakke karakter van Lodewijk XVI de deugdzame en edele inborst van dé ongelukkige Maria Antoinette en het bewon derenswaardig, heldhaftig karakter van dé vrome madame Elisabeth. Naast dezen deed de eerw. optreden alle mannen, beroemd, befaamd en berucht door hun bestrijden of deelnemen aan de revolutie, welke voor Frankrijk en Euiopa noodlottig' is geworden. Meer bijzonder stond hij stil bij Philip van Orleans, meer hekeud als Philippe Egalité, wiens streven en karakter hij toetste aan de geschiedenis en wiens optreden hem een zoo treurige vermaardheid heeft bezorgd. De eerw. spreker schetste de Fran sche revolutie van het begin tot op het allerrampzalige oogenblik, dat Lodewijk XVI door zwakheid toegaf om zich door een bende furiën van Versailles naar Paiijs te laten brengen. Herhaaldelijk toonde hij aan hoe de al te goedige Lodewijk verzuimd heeft het zwaard der gerechtigheid, dat ook in zijn handen berustte, te gebruiken, om te doen zien dat als Lodewijk XVI dat zwaard hadde gebruikt, de revolutie zou zijn onder- I drukt geworden. De president, de heer Gilissen, den eerw. spreker bedankende, noodigde hem uit, zijn schets der revolutie te komen vervolgen en voleindigen. Vervolgens nam de heer J. W. Thompson het woord, om aan den heer Gilissen mede te deelen, dat Z. H. de Paus, op verzoek van Z. D. H. den bisschop van Haarlem, die zijn verdiensten voor de goede zaak den H. Vader had kenbaar gemaakt, hem heeft benoemd tot ridder van den H. Gre gorius. De weleerw. pater J, Hoogland las eerst in de latijnsche taal en daarna, vertaald, in de onze de bulle der benoeming voor. De verschillende sprekers en vooral de mededeeling der onderscheiding, welke den heer Gilissen te beurt was gevallen, werden geestdriftig toegejuicht. De politie te Rotterdam heeft een 13- jarige schippersknecht aangehouden, die verdacht wordt 100 Mark te hebben ge stolen van den schipper van een op stroom liggend Rijnschip. Nagenoeg het geheele bedrag werd nog in zijn bezit gevonden. Uit Ruhrort schrijft de Rh. 8f H. Sch. Zt. «Tengevolge van het al te ruime aanbod van ledige scheepsruimte aan de beurzen, hier zoowel als te Rotterdam, hebben de vrachtprijzen de vorige week, in weerwil van lage waterstanden, nog een verdere daling ondergaan. Men hoort in schippers- kringen algemeen den wensch uiten, dat de vaart spoedig voor den duur van eenige weken door ijs moge gestremd worden, aangezien de aan de beurzen komende transporten toch nauwelijks aan de halve Rijnvloot werk kunnen geven en men, met lage vrachtprijzen het nieuwe jaar ingaande, uit ondervinding weet, dat de beurzen, vooral in Ruhrhavens bij deze prijzen gaarne blijven volharden en een krachtige stoot noodig is om ze weder te doen rijzen. «Het sleeploon houdt zich, dank zij de eensgezindheid der sleepreeders, op een vrij hoogen stand." Door de politie te Delft zijn twee 15 ja- nge jongens aangehouden, wegens diefstal van ruim 80 kilogram ijzeren platen van het terrein der Hollandsche Spoor aldaar en welke zij bij een uitdrager hadden te gelde gemaakt. Beiden behooren tot een bende, welke er steeds op uit is, te rooven buiter. het gebied der totale verduistering 5 en daar binnen valt een gedeelte van Europa Rusland, Duitschland, Denemarken; Oost-Frankrijk en de Middellandsche zee, maar daar is het verschijnsel, bij zons opgang, onbeteekenend. Te Benares, waar vele wetenschappelijke mannen zich vereenigd hebben om de total-verduistering waar te nemen en te fotografeeren, zal zij een minuut 44 secon den duren. De Stct. no. 15 bevat een drietal koninkl. besluiten betreffende de Kamers van arbeid, ingesteld bij de wet van 2 Mei 1897(Stbl' no. 141.) Bij het eerste wordt vastgesteld het for mulier, dat te bezigen is wanneer ib eeni" bedrijf een geschil dreigt te ontstaan o°t ontstaan is en partijen of eene daarvan de tusschenkomst van een verzoeningsraad in roepen. Bij het tweede wordt een kiesreglement voor de Kamers van Arbeid vastgesteld, en het derde besluit bepaalt, dat de boven genoemde wet in werking treedt op 1 Febr. a.s. In het R. K, Ziekenhuis te 's-Gravenhag® werd heden, (20 Jan.) het heuglijk feest hei dacht, dat het plan tot oprichting vóór 25 jaar de bisschoppelijke goedkeuring ver wierf De hoogeerw. heer Heiligers, deken der stad, droeg in de kapel der inrichting een plechtige H. Mis op en wees in een korte toespraak op de beteekenis van den dag- Na de H. Mis werd op de hoofdtrap der vestibule een zwart marmeren gedenksteen onthuld ter eere der twee nog levenden van de eerste regenten, de heeren A. van Rijn en J. J. Duijr.stee, waarna de eenvou dige feestviering met een ontbijt inde ver sierde regentenkamer besloten werd. 2 Augustus bestaatjhet ziekenhuis 25 jaar, wat feestelijk zal worden gevierd. Naar het Dagbl. verneemt, is de directie van de broodbakkerij van «Eigen Hulp" te s Gravenhage, president mr. Slotemaker, die zich aanvankelijk veel moeite heeft gegeven om den nachtarbeid der bakkers afgeschaft te krijgen, door nood gedwongen, wederom tot invoering van den nachtarbeid overgegaan. H. D. H. Prinses Elisabeth van Waldeck neemt gedurende haar verblijf te 's-Graven- hage eenige dagen les in het teekenen ten Paleize van H. M. de Koningin-Regentes, zijnde het gebouw aan den hoek van de Healstraat en den Kneuterdijk, vroeger be woond door wijlen Prins Willem van Oranje. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de dienstdoende schutterijen voortaan slechts ééne soort geweren, namelijk M. 71 met welk wapen zij bij eventueele mobilisatie zullen uitrukken, in gebruik zullen worden gegeven. De heer mr. W. C. J. J. Cremer, lid der Eerste Kamer voor Gelderland, oud-afge vaardigde ter Tweede Kamer voor Almelo, president der conferentie van den H. Vin- centius van Paulo te Arnhem, en tot voor weinige weken vice-president van het ge rechtshof aldaar, vierde eergisteren zijn 8Csten verjaardag. Als gevolg van de interpellatie van den heer Troelstra in de Tweede Kamer, omtrent de loonen der militaire bakkers, wordt thans door den commandant der stelling Amsterdam een onderzoek ingesteld naar loonen der particuliere bakkersgezellen, (Ned. Bakk. Ct.) Morgen (Vrijdag) zal er een totale zons verduistering plaats hebben. Daarvan zal echter in ons land niets hoegenaamd te zien zijn. De schaduw, die de maan tusschen de aarde en de zon staande -- op onzen wereldbol werpt, valt alleen op een strook van Midden-Afrika, den Indischen Oceaan, Voor-Indië en een deel van China. Gedeeltelijk zal men van de verduistering iets kunnen waarnemen in een breede strook ZaakHoogerliuis. De heer Troelstra verzekert in de Soc. Rem., dat hij in staat is met het getuige nis van meer dan 20 personen het juridiek bewijs te leveren, dat Allard Dijkstra, Pau- lus Van Dijk en Sybout Alberdi de ïnbre- ksrs zijn van den St. Nicolaasnacht in 1895. «Hebben de personen wier verklaringen mij die overtuiging schenken, gelogen viaagt hij. Zoo ja, dan is voortaan ieder mensch, hoe eerlijk hij spreke, hoe trouw hartig hij schijne, voor mij ongeloofwaardig. «Maai zij worden thans verhoord, naar alle waarschijnlijkheid eerlang onder eede en dan is het toch niet aan te nemen, dat er personen zijn, die zonder hoop op een cent voordeel hun beste vrienden in en an dere verdere van hun af staande personen uit de gevangenis zullen willen halen voor die onverklaarbare liefhebberij desnoods een paar jaar gevangenisstraf wegens meineed over hebben." Mr. Troelstra heeft nu zijn hoop geves tigd op een vervolging van den getuige Haitsma, wiens woning dezer dagen is afgebrand, Die brand wordt algemeen aan kwaadwilligheid toegeschreven. «Wanneer zegt de heer Troelstra het de toeleg mocht zijn geweest Haitsma in den rook te doen stikken of in de vlammen te laten verbranden, dan is het voor de Hogerhuizen maar gelukkig dat die toeleg niet is golukt. Immers dan ware de geheele zaak tegen Haitsma vervallen en ons dit wapen, om de ware schuldigen te doen ontdekken, uit de hand geslagen. «Wie weet, welk nieuw licht uit-deze vlammen zal opgaan Op 1 Januari bedroeg de bevolking van Amsterdam 503.045 zielen. In de éerste week van dit jaar werden 286 levende kinderen geboren, waaronder 140 jongens. Het aantal stergevallen was 145, het aantal I gesloten huwelijken 41, het geboortecijfer 29.65 en het sterftecijfer 15.03. Naar aanleiding van een bericht, onlangs in een der dagbladen geplaatst en van een buitenlandsch correspondent afkomstig, be treffende een vertrouwelijke circulaire, verneemt de Amst. Ct. uit de beste bron, dat de minister van buitenlandsche zaken de Nederlandsche vertegenwoordigers in het buitenland heeft aangeschreven om scherp toe te zien, dat dergelijke vertrouwelijke mededeelingen in het vervolg niet onderdo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2