Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 1Ê magtilda reine. 21ste Jaarg. Zaterdag 22 Januari 1898. No. 6001. jSureau ISofersfvaaf 50. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PK IJS VAN DIT BLAD: 'voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco Der post door geheei Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 21 Januari '98. De groote staking in het machinebouw vak in Groot-Brittanie blijkt meer en meer haar einde te naderen. Het verbond van Hachinefabrikanten heeft eergisteren-och- tend te Londen een besloten vergadering gehouden. Eerst 's avonds zond het bestuur ®en bericht aan de pers. Daaruit blijkt, dat he leden van het verbond bereid zijn, Maandag hun fabrieken weer te openen voor alle werkstakende of ontslagen leden Van vakvereenigingen, als zij heden overal gelijktijdig kennis geven, dat zij alle be palingen, door de patroons op de laatste corterentie te Westminster vastgesteld, aan nemen. De Zweedsche Rijksdag is Dinsdag ge opend met een troonrede, waarin wordt dankgezegd voor het liefdebetoon der natie hij gelegenheid van het jongste jubilee der Konings en het huwelijk van prins Karl met prinses Ingeborg. Voorts roemt de Troon rede de vele internationale congressen in de laatsten tijd te Stockholm gehouden, en kondigt een wetsontwerp aan tot verzekering van de werklieden bij invaliditeit of den ouden dag. De Begrooting raamt de totale uitgaven °P 124 millioen kronen. De Regeering Vraagt voor de apanage van den Kroonprins zooveel meer als het Noorsche Storting minder heeft toegestaan. Bovendien worden 350.000 kronen gevraagd voor de vesting werken van Gothenburg, 3.5 millioen voor andere vestingwerken en 6.5 millioen voor het bouwen van nieuwe oorlogsschepen. Omtrent de bezetting van Kiaotsjou geeft de Koln. Zeit. een herinnering, waaruit hlijkt, dat de Pruisen reeds in 1870 om gingen met het plan om deze Chineesche stad te bezetten. In I860 werd de bakende geograaf en ontdekkingsreiziger Von Richthofen met den rang van legatie-secretaris als geoloog toe- HET CONSULT. 3) In de betrekking van onderwijzeres, Waarin zij zich door de omstandigheden ge- Plaatst ziet, eene betrekking, die het mede brengt, dat men met rijk en arm in aanraking komt, en waarin men zoo licht bet evenwicht verliest, heeft zij altijd ge- °ond, en geeft zij nog dagelijks bewijzen van verstand en tact. Zijt gij dan verliefd, heer graat vroeg Bavoso. -- Doctor, antwoordde Maugrant op ehalkschen toon, nu zijn we gelijk. Vergun lJi u op mijne beurt te doen opmerken, at gij mij daar eene eenigzins onheusche raag doetik wil er echter terstond op gevoegd aan het Pruisisch gezantschap naar Japan, China en Siam en van 1868 tot 1872 wijdde hij zich te Shangai voornamelijk aan het bestudeeren van China later was hij, van 1875 tot 1883, hoogleeraar te Bonn. Volgens Richthofen nu ging Bismarck reeds in 1870 om met het plan om de baai van Kiaotsjou te bezetten'; de geleerden zagen in de baai groote voordeelen en gevaar voor verzanding bestond er bijna niet. De plan ner. geraakten door den oorlog van 1870 op den achtergrond, doch opgegeven werden ze niet. Eerst thans zijn zij tot uitvoering gekomen. Het bericht, dat in de Fransche Kamer alle interpellaties behalve die van Cavaignac waren ingetrokken, blijk iet wat voorbarig te zijn geweest, hoewel men er toch stellig op rekent, dat Cavaigna's interpellatie be treffende Dreyfus' schuldbekenning Zater dag aan de orde komt. Er zijn nl. slechts vier interpellaties vóór de zijne aan de orde komt. De eerste over de belasting op de ongebouwde eigendommen is van hem zelf en zou hij geneigd zijn in te trekken. Dan volgt er een van Chavoix over een benoeming bij de posterijen, een van Renou over kerkelijke plechtigheden bij de be grafenis van soldaten en een van Cuneo d'Or- nano over een onderwerp van locaal belang. Het is de vraag of Cavaignac als hij zijn eerste interpellatie intrekt, dadelijk het woord zou kunnen krijgen voor zijn tv. eede. Is dit niet het geval, dan zou voor de gouvernementeele partij de gelegenheid opeustaan om door het debat over de drie andere interpellatie te rekken, Cavaignac te verhinderen Zaterdag aan het woord te komen, maar nu de ministerieele pers zelf de behandeling van Cavaignac's interpellatie betreffende Dreyfus tegen Zaterdag in het verschiet stelt, is zulke moedwillige vertraging niet waarschijnlijk. Zola zal den 7n Februari aanst. voor het gerechtshof te Parijs verschijnen. In den gisteren-ochtend verzamelden antwoorden. Ik ben op het meisje niet verliefd in den zin, welken de jeugd aan dit woord hechtik gevoel voor haar eene verknochtheid, eene genegenheid, die on veranderlijk is daarom is het dan ook mijn voornemen, om van haar niet slechts mijne erfgename, maar ook mijne gade te maken. Een glimlach speelde om de gerimpelde lippen van Bavoso. Ik ben al zeer vermetel, niet waar, doctor, vervolgde de graat. Óp mijnen leeftijd nog te willen trouwen Eene jonge vrouw te willen nemen, die ten minste dertig jaren jonger is, dan ik ben. De menschen zullen mij bespotten en uitlachen. Maar hunne spotternij verontrust mij in geenen deele, als ik slechts met mijn geweten in vrede leefen juist daarom heb ik uwe hulp en medewerking ingeroepen. Als mijn einde nabij is, zoo als ik geloof, dan zou ik elk huwelijksvoorstel in mijn oog niet alleen vermetel en roekeloos, maar zelfs strafwaardig zijn. Het leven van dit vol maakte schepsel is door zoovele beproevin gen gekenmerkt, dat ik het mij eeuwig bitter verwijten zou, het getal daarvan te vermeerderen. Kabinetsraad deed minister Barthou weten, dat de manifestatie, die voor Zondag aanst. op touw gezet wordt, verboden zal worden. Op straat schijnt de Dreyfus-agitatie wat bedaard te zijn. In het Quartier Latin hadden gisteren-avond geen betoogingen plaats. Het aantal arrestaties van gisteren middag bedroeg honderd en vijftien. Te Marseille, Algiers en op andere plaatsen is het gisteren rumoerig toegegaan. Te Algiers waren het weer «studenten in de farmacie" die Zola in effigie wilde ver branden. Maar zij werden door agenten uiteengejaagd. De studenten van Catania, Cagliari en Turijn benevens de werklieden-vereeniging te Messina hebben Zola telegrammen van gelukwensching gezonden. Te Rome hebben de Studenten Woensdag ter eere van Zola een betooging gehouden. Volgens een telegram uit Rome aan de Frankfurter Zeitung is er spraak van hét aftreden van graaf Visconti Venosta als minister van buitenlandsche zaken. Visconti had eenige weken geleden zijn schoon vader en nu zijn zoon, een jongen van vijf tien jaar, verloren. Aan de diplomaten, die hen hun deelneming kwamen betuigen, ver klaarde hij, dat hij tot het ambteloos bur gerschap terug wil keeren. Als dat ge beurt, voegt de correspondent er bij, is een crisis onvermijdelijk. Ter gelegenheid van het bezoek dat keizer Wilhelm aan Palestina zal brengen, zal de Sultan waarschijnlijk 10.000 a 15000 man van het eerste legerkorps daar heen verplaatsen. Deze troepen zullen te Beiroet ontscheept wordenen vandaar naar Jeruzalem marcheeren. De garnizoenen te Beiroet en Damaskus worden in goeden staat gebracht, om Z. M. een goeden indruk te geven gewoonlijk zien de provinciale troepen er ietwat verwaarloosd uit, zegt het bericht. Verder zou de Sultan voornemens zijn, zijn keizerlijken gast bij diens bezoek aan Jeruzalem het stuk land aan te bieden, dat Heer graaf, sprak Bavoso, wat gij, daar zegt, zijn woorden van een eerlijk, rechtschapen man. Zij is wees, hernam Maugrant, dit is reeds genoegwierd zij weduwe na pas gehuwd te zijn, dit zou te veel wezen- Hij zweeg en beschouwde eenige oogen- blikken den geneesheer, die in diepe over peinzing zich met de linkerhand over het voorhoofd streek. En nu, mij waarde heer Bavoso, ging hij voort, na eenige seconden gewacht te hebben, wilt gij mij wel de dienst bewijzen, die ik van u vraag Te liever, heer graaf, dewijl ik het meisje ken.... Zou het waar zijn Ik ken haar bijzonder goed. Gij verbaast mij, doctor... Ofschoon ge mij haren naam niet genoemd hebt, weet ik toch, wie zij is. Naar de schilderij welke gij van haar hebt opgehangen, kan ik onmogelijk falen. Er is slecht ééne Magtilda Reine op de wereld. Zij is aller hulde waardig, zij verdient in de hoogste mate aller achting. Zóó hoor ik u gaarne spreken, doctor. Maar hoe komt het toch, dat ik u nooit ip aangewezen wordt als de plaats waar het Heilig Avondmaal heeft plaats gehad. De verschillende christen-gemeenten hebben tot heden toe tevergeefs getracht, dien grond te koopen. Men zegt, dat de Keizer het stuk land daarna aan de katholieke Duitsche zendelingen zal schenken. De toestand op Creta blijkt bij voortdu ring zeer veel te wenschen over te laten. Naar aanleiding van de jongste onge regeldheden te Kandia, waar de toestand verergerd is, en de gewapende bas ibazoeks zelfs midden in de stad geplunderd hebben, verzochten de admiraals den oudste hunner aan Ismael-Bsy de vervanging van den onder-gouverneur van Kandia te vragen. De Transvalers blijven het bekende spreek woord indachtig, zich ten oorlog toerusten. Aan de Times wordt uit Johannesburg geseindBij de overdracht van een der forten om Pretoria aan de regeering heeft president Kruger gezegd, dat het fort, naar hij hoopte, nimmer gebruikt zou worden, maar dat de beste waarborg voor den vrede was zich tot den oorlog toe te rusten. Aan het fort bij Johannesburg wordt gestadig voortgebouwd. Lionel Philips heeft bij de Engelsche bladen een protest ingezonden tegen het besluit van de Transvaalsche regeering om hem niet meer in de republiek toe te laten, aange zien hij zich ondanks zijn belofte, weer met de politidk van het land had bemoeid. Philips sommeerde de Transvaalsche regee ring aan te wijzen waarin hij zijn belofte geschonden heeft. De Fransche kruisers Duguesclin en Yau- ban worden waarschijnlijk naar de Levant gezonden, waarop twee oorlogsschepen van dat eskader naar de wateren van China zullen vertrekken. Het Russische pantserschip Sisoj Weliki js het Suez-kanaal gepasseerd met bestem ming naar Oost-Azië. Het Amerikaansche Huis van afgevaardig- het huis van Dupenne hebt ontmoet Vroeger, heer graaf, hadden wij om gang met elkandermaar die menschen vervelen mij zoo zeer, zij doen mijn zenuw gestel zoodanig aan, dat ik opgehouden heb hen te bezoeken.. Gij zelf, heer graaf, zoudt dit hebben gedaan, ware mejuffrouw Reine er niet te huis geweest.... Dan zou ik. er nooit een voet over den drempel hebben gezet. Bavoso stond op, voelde den pols van den graaf, bleef eenige oogenblikken vlak tegenover hem staan, zonder een woord te spreken. Zijn blik omvatte Maugrant in al diens mageren omvanghij scheen zijne houding, het vleezige gedeelte zijns Iichaams en elke plooi zijner gelaatstrekken te onder vragen, om daarin Gods geheim te ont dekken. Dit onderzoek had iets plechtigs en statig treurigs. De graaf onderstond het zonder de minste ontroering te laten blijken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1