Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Kamerverkiezing te Rotterdam. zaal te verlaten, weigerde de heer Demblon. De president verklaarde nu de vergadering gesloten. De toestand in het verre Oosten trekt ook in Engeland bijzonder de aandacht en blijkbaar blijft men zich daar op alle ge beurlijkheden voorbereiden. Lord Wolseley heeft Donderdagavond ver klaard dat, wanneer morgen een oorlog mocht uitbreken, Engeland gereed zal zijn. Twee geheel uitgeruste legercorpsen zouden zich aan de havens van inscheping bevinden nog voor de marine in staat zou zijn zich de noodige schepen te verschaffen tot het verzenden dier troepen. De heer Chamberlain verklaarde in de Conservatieve Club te Liverpool, dat hij, hoewel de horizon zeer bewolkt was, in het geheel geen vrees gevoelde. De regeering kan steeds rekenen op de vaderlandsliefde van alle burgers J van het Vereenigd Koninkrijk." De Dreyfus-beweging duurt in Frankrijk nog steeds onverpoosd voort. De Commissie van Protest tegen het syndicaat Dreyfus heeft gisterenavond besloten Zondag eene volksbetooging op touw te zetten ondanks het verbod der regeering. Vandaag zijn bij de betoogingen 140 personen in hechte nis genomen en verscheiden worden gevan gen gehouden. Ook te Angers hebben anti-Joodsche be toogingen plaats gehad. Verscheidene ruiten zijn stuk gegooid en een winkel is leegge plunderd. Twee en twintig arrestaties heb ben plaats gehad. De soldaten hebben eenige punten der stad bezet. Te Nantes zijn eergisteren-middag de Place Royale en de Place Graslin door dra gonders en gendarmen afgezet, en 's avonds werd het verkeer in eenige hoofdstraten verboden. De schouwburg was op last van de overheid gesloten. De winkels van de Joden worden bewaakt, ook de woning van den ondervoorzitter der rechtbank, die naar men vindt, zich een te streng rechter betoond heeft. De Echo de Paris heeft nieuwe mede- deelingen omtrent de vbewijzen" welke men voor Dreyfus' schuld bezit. De kapitein reisde herhaaldelijk binnen Frankrijk en naar het buitenland. Te Monaco en Nice stond hij in betrekking tot een bekende vrouwelijke spion. Een agent van het ministerie bracht het stellig bewijs aan dat de Regeering van een naburig land de kopie van documenten bezat, in bewaring in het 4de bureau van den generalen staf en be trekking hebbende op de mobilisatie van de 14de en 15de legerkorpsen. Bovendien had een Duitsche agent Karl, van Muhl- hausen, belangrijke stukken betreffende de concentratie van troepen aan de oostgrens van een Franschen stat-offirier gekocht voor 300.000 mark. En die Karl was dikwijls met Dreyfus samengeweest, die bovendien in betrekking stond tot »een militairen attaché in het buitenland," Enz. enz. De Siècle is begonnen de brieven van Dreyfus aan zijn vrouw geschreven af te drukken. Als reden waarom de Regeering aan haar slechts afschriften geeft, en niet het origineel, wordt thans opgegeven, dat men er geheimzinnige teekenen en blijkbaar opzettelijk gemaakte grove fouten in zag, die deden veronderstellen, dat men met geheimschrift te doen had. De dader van den jongsten anarchis- tischen aanslag, Franjois George Etiévant, is te Parijs gehoren in 1865. Hij leerde het vak van letterzetter en was reeds op 20-jarigen leeftijd een overtuigd anarchist van de daad. Op verlangen van zijn vader vervulde hij zijn dienplicht in plaats van naar het buitenland te ontwijken, gelijk hij had willen doen. In de burgermaatschappij teruggekeerd, vroeg hij een plaats als. inspecteur bij den veiligheidsdienst. Men zal begrijpen, dat zijn verzoek werd ge weigerd. In woede ontstoken over dit échec, sloot hij zich nog nauwer bij de anarchisten van de daad aan en weldra vond hij gelegen heid zich te onderscheiden. Nadat hij reeds in 1891 was veroordeeld wegens het dragen van verboden wapenen, werd hij in 1892 met 5 jaar gevangenisstraf gevonnist wegens medeplichtigheid in den dynamietdiefstal van Soissy-sous-Etoiles door Ravachol. In Juni van het vorigjjaar werd hij uit de gevangenis ontslagen. Het Chineesche Tsoeng-li-Iamen zit leelijk in de klem. John Buil staat klaar met 16 millioen pond sterling en vraagt daarvoor, behalve 4 percent en een spoorweg-concessie, niets anders dan een paar vrijhavens, zonder eenige verbrokkeling des Rijks, alles zeer aannemelijk dus, maar nu dreigt Rusland volgens de Times ten minste met represaille-maatregelen en opzegging der vriendschap als Talie-wan voor de wereld handel wordt opengezetWat te doen Liefst natuurlijk de Engelsche ponder, aan nemen, maar Rusland is zulk een gevaarlijke buurman, dat het toch altijd beter is hem tot vriend dan tot vijand te hebben, al is zijn vriendschap nog zoo baatzuchtig. De Times verneemt uit Peking, van eergisteren, dat haar correspondent eergis teren een interview gehad heeft met het Tsoeng-li-jamen. De Russische zaakgelas tigde heeft gedreigd met maatregelen van weerwraak en het ophouden van Ruslands vriendschap en bescherming, indien Ta-liën- wan tot verdragshaven verklaard werd. Be Chineesche regeering ziet wel-is-waar de voordeelen van Engelands voorwaarden wel in, daar zij de beste hoop geven op het ongeschonden behoud van het grondgebied des rijks, maar zij is nog in tweestrijd. Naar uit Shangai aan de Times wordt gemeld, is Duitschland voornemens van Kiao-tsjou een vrijhaven te maken, dergelijk als van Hongkong. De Duitsche zendeling Homeyer die door de Chineezen overvallen is, heeft zijn zen- dingspost, Numjoeng, nog kunnen bereiken. Hij bevindt zich thans buiten gevaar. De Chineesche autoriteiten hebben maatregelen genomen voor de veiligheid van den post ook hebben zij beloofd voldoening te zullen geven voor Homeyers mishandeling. In een draadbericht uit jYokohama van 21 dezer wordt gemeld Een Japansch smal deel van negen oorlogsschepen vertrekt nog deze week naar de Chineesche wateren. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij de vorming van een oppersten raad voor mili taire zaken bevolen wordt, bestaande uit Komatsoe, Jamagata, Ojama en Sargoen. Kawakami is benoemd tot chef van den generalen staf. Schiedam, 22 Januari 1898. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. In de gisteren gehouden vergadering der Kamer, eigenlijk eene voortzetting van die der vorige week, werd tot commissaris van de Beurs herbenoemd de heer H. R. M.A. van Gent, zoodat ook dit jaar het college van commissarissen van de Beurs, tevens commissie voor den graanhandel, bestaat uit de heeren H. R. M. A. van Gent, J. H, Houtman en D. F. W. Prins. De Voorzitter noodigt daarop de heeren H. R. M. A. van Gent, D. F. W. Prins en J. H. Houtman uit om met den Secretaris uit te maken de commissie vooi het Ver slag der Kamer over 1897. Deze opdracht wordt door genoemde heeren aanvaard. Vervolgens werd de rekening der Kamer over 1897 vastgesteld in ontvangsten 1651,24, in uitgaven 539,53, tot een batig saldo alzoo van f 111,71. De heer Lagerweij deelde ten slotte mede, dat hij tot zijn leedwezen niet geweten had, dat de kwestie omtrent de openbaarheid al of niet van de beraadslagingen der Kamer in de vorige zitting zou worden behandeld. Wanneer dit punt op het convocatie-biljet ware vermeld geworden, dan zou hij den Voorzitter gevraagd hebben de vergadering tot een lateren dag uit te stellen, daar hij dien dag verhinderd was tegen woordig te zijn. Spreker zegt, dat hij de openbaarheid der vergadering gaarne zou hebben bepleit en dan althans had voorkomen, datjhet besluit tot afwijzende beschikking met algemeene stemmen werd genomen. Evenwel stelt hij zich voor op deze zaak terug te komen, wanneer de herziening van het reglement van orde ter tafel zal komen. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bij den Raad ingediend eene ontwerp-veiordening bevattende bepalingen voor den dienst der gemeente-reiniging. Nu de gemeentereiniging met 1 Januari jl. in eigen beheer genomen is, zijn ver schillende onderwerpen dien tak van dienst betreffende, welke vroeger in het bestek van aanbesteding voorkwamen, thans niet gere geld. In overeenstemming met het gevoelen der commissie voor den reinigingsdienst, komt het B. en W. thans wenschehjk voor, hetgeen omtrent die onderwerpen noodza kelijk moet worden bepaald, in eene veror dening samen te vatten. Ingevolge de door den Raad bij zijn be sluit van 28 Dec. 11. tot hun college gerichte uitnoodiging stellen B. en W. voor, art. 26 der verordening op de heffing eener plaat selijke directe belasting naar het inkomen, laatst gewijzigd bij raadsbesluit van 6 April 1897, opnieuw zóo te wijzigen, dat daarin als nu gelezen wordt »Deze verordening wordt herzien voor 31 December 1898". Het preadvies van B. en W. op het adres van H. van der Drift c. s. om demping en bestrating van de sloot, grenzende langs hunne perceelen aan de Groenelaan, luidt als volgt In overleg met de Commissie voor de gemeentewerken stellen B. en W. voor, den adressanten te berichten, dat de gemeente bereid is, overeenkomstig hun verzoek, de sloot langs hunne panden te dempen en geleidelijk over te gaan tot bestrating van de Groenelaan, doch dat vergunningen tot aansluiting aan het gemeenteriool alleen gegeven kunnen worden onder de gebrui kelijke voorwaarden. In de ontwerp-besluiten van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1898 wordt o. a. voorgesteld. Ter voldoening aan het bepaalde in art, 2 der Verordening op de heffing eener plaat selijke directe belasting naar het inkomen, het heffingspercentage dier belasting voor 1898 te bepalen op 3'/jo percent. Deze percentage zal noodig zijn om de geraamde belastingopbrengst van f53100.— te kunnen verkrijgen. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer A. J. M. Zoetmulder, consulair agent van Duitschland, te Schiedam, in gelijke hoedanigheid erkend en toegelaten te Vlaar- dingen. Stct Naar wij vernemer,, is de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie alhier door de mild dadigheid van eenige parochianen in het bezit gekomen van een wit zijden troonhemel, die bij de processie, morgen (Zondag)avond tot sluiting van het tridium te houden, voor het eerst zal gebruikt worden. Gedurende het jaar 1887 stonden voor het kantongerecht alhier terecht 1663 per sonen, waarvan 290 wegens overtr. van verschill. artt. van het wetb. van strafr. 332 j openbare dronkenschap. 65 overtr. van de jachtwet. 75 j ijkwet. 304 j> andere wetten en Kon. besl. 170 j prov.verord.en wa terschapskeuren. 427 van politie-veror- deningen. In eene vergadering van wege den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, Woensdag* avond 8 ure in de zaal der Officieren- Vereeniging te houden, toegankelijk voor alle R. K. patroons en werklieden, zal de heer W. C. J. Pastoors, centraal-president van den Bond, als spreker optreden over het onderwerp »minimum-loon", enz. De Vereeniging tot bevordering van de belangen der Nederlandsch Hervormde Kerk zal den Sisten Januari a.s. den 250 jarigen gedenkdag van den Munsterschen vrede vieren door een feestvergadering in het Ver- eenigings-lokaal. De heerL. Vogelesang, hoofd der Konir.gin- Emmaschool te Amsterdam, zal daar spreken over»De wieg, het kruis en de kroon van onzen worstelstrijd." Het Fanfare-corps, onder leiding van den heer Abr. Jordaans, zal eenige vaderland- sche liederen ten gehoore brengen. (S. C.) Omtrent de arrestatie van den Amster* damschen kantoorbediende H. J. D., die op het punt stond naar Amerika te vluchten, toen hij gearresteerd werd, schrijft men aan de Tel. uit Rotterdam Met trein 14 arriveerde des morgens te 9.25 aan het Beursstation een ongeveer 17-jarig net gekleed jongmensch. Aan het station bevond zich een verte genwoordiger van het hotel Coomans uit de Hoofdsteeg. Het jongmensch richtte zich tot dezen en noemde zich F. Jansen uit Roozendaal. Zijne bagage bestond uit een geel-rietkoffer en begaf hij zich per rijtuig naar het hotel en maakte daar ruime ver teringen. Na geïnformeerd te hebben, wanneer er een stoomschip der Holland-Amerika-lijn naar New-York vertrok, werd hem geant woord, dat zulks nog denzelfden middag te 12 uur geschiedde, waarop hij kort daarna per rijtuig naar de Wilhelminakade vertrok, alwaar de Obdam tot vertrek gereed lag. Bij de loopplank voor de passagiers ston den eenige inspecteurs der Rotterdamsche politie en een Amsterdamsche collega die in liet bezit waren van het signalement van den vluchteling. Hij werd daarop onmiddellijk gearresteerd en op het Centraal-bureau van politie ge fouilleerd, waar het gestolen bedrag, zijnde 4000 gld. minus circa 120 gld., op hem werd bevonden. Nog denzelfden middag werd het jong mensch onder strenge bewaking naar Am sterdam overgebracht. In een gisteren-avond gehouden vergadering van district IV der kiesvereeniging Rotter dam", welke zich bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer van het stellen van een candidaat onthouden heeft, is be sloten thans bij de herstemming de candi- datuur van den heer R. P. Mees R.A.zn. te steunen. In een vergadering van anti-revolutionai ren, gisteren-avond te Rotterdam gehouden, besprak de heer jhr, mr. T. A. J. Van Asch van Wijck uitvoerig het program van actie dier partij en concludeerde met 't oog op de stemmencijters dier partij bij de verkie zingen in Juni 1.1., dat zij recht heeft op een afgevaardigde aldaar. Hij voor zich meende daarop aanspraak te mogen maken wegens zijn groote symphatie voor de haven stad Rotterdam, wier ontwikkeling hij me' belangstelling gadeslaat. Spr, deelde mede. dat hij in 1894 telegrafisch uit Surinam® solliciteerde naar het burgemeesterschap van Rotterdam. Aangenaam zou het hem zijn wanneer hij voor een Kamerzetel ge' kozen werd. De heer A. Plate zal Maandag-avond t® Charlois eene redevoering houden ter aan beveling van de candidatuur van dr. R. P* Mees R.Azn. bij de herstemming voor ee" lid van de Tweede Kamer der Staten' Generaal in district IV te Rotterdam. De herstemming heeft Dinsdag a.s. plaat®-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2