Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg Zondag 23 Januari 1898. ^mreau ^ofersfraaf 50. TWEEDE BLAD. No. 6002. Yervolg Binnenland. Noodlottige brand te Amsterdam. De moord te Leur. GEMENGD NIEUWS. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco üer post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 1.50 O. - 0.05 PRIJS DER ADVERTKNTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Naar wij vernemen, wordt eerstdaags het Wetsontwerp tot regeling der ouderlijke macht en der voogdij weder bij de Tweede Kamer ingediend. Een dergelijk ontwerp Van het vorige ministerie is, met alle andere aanhangig gebleven wetsvoorstellen, inge trokken. Het nieuwe gewijzigde, ontwerp zal, als wij wel zijn ingelicht, ook de ge- Vallen waarin het onderzoek naar het vader schap wordt toegelaten, aanmerkelijk uit breiden en in verband daarmede voor de Wettelijke voogdij van natuurlijke kinderen nieuwe regelen stellen. (Hbl.) Op 27 prijsvragen, uitgeschreven door de versieringscommissie uit de comité s voor inhuldigingsfeesten te 's-Gravenhage, voor feestdecoratiën langs de straten en aan de huizen, zijn 60 antwoorden ingekomen met 250 inteekeningen. Den 7den December 1897 keerde de heer A. Punt, te Naaldwijk, uit Rotterdam, vanwaar hij 's avonds vertrok, huiswaarts, maar bereikte zijne woning niet. Sedert werd naar hem gezocht, maar alle pogingen om den vermisten op te sporen waren vruchteloos. Gisteren, dus na ruim zes weken, werd zijn lijk gevonden, drijvende in de vaart bij bij Poeldijk. Waarschijnlijk is de heer Punt, aldaar overstappende van den eenen in den anderen wagen van de stoomtram, aan de verkeerde zijde uitgestapt en zoo te water geraakt. De Krooninsignien van het Huis Tan Oranje. In het nummer van 28 November 1840 der Amst. Crt. vindt men van deze insigniën de volgende beschrijving De kroon door de heeren M. Bonebakker Zn. te Amsterdam, zoo sierlijk als kun stig gewerkt, is op de volgende wijze saam- gesteld. Een rood fluweelen toque dient om de kroon rondom het hoofd te doen passendeze toque is omvat door den gouden band, welke met edelgesteenten van onderscheidene fonkelende kleuren als saphiren, smaragden en andere omzet is de rand van den bandeau is geschulpt en geeft zestien punten, van welke acl.t door een fraaien parel bekroond worden, terwijl de acht andere zich door gedreven gouden bladen vereenigen met acht gebogen gouden bandelieren, die de eigenlijke kroon uitmaken en, zich boven aan dezelfde vereenigende, aldaar gevat en bekroond worden door een gouden wereldbol, met een gouden kruis op denzelven. Deze acht bandelieren van onderen breed, doch allengs smaller toe lopende, zijn bezet ieder met negen paarden die deze zelfde evenredigheid volgen, waar de bandelier breed is, groot zijn en waar die smaller wordt, allengs kleiner worden. De bandelieren zeiven zijn van mat goud on de randen van dezelve van glad en ge- polijst goud. De schepter, vervaardigd door den hof leverancier Meijer te 's-Gravenhage, munt door nette en smaakvolle bewerking uit. Dezelve is van zilver, zwaar in het goud verguld, met palmettes a i'antique. De schepter is een Ned. el lang behalve den zich daarop bevindenden appel. Het kapi teel daarvan, waarop de rijksappel met het kruis geplaatst is, is naar de Korintsche orde vervaardigd. De rijksappel, mede door den hofleveran cier Meijer vervaardigd, is insgelijks van zilver, zwaar in het goud verguld. Dezelve is Jnaar den antieken smaak ingericht, en met schitterend gekleurde steenen, die een fraai aanzien opleveren, omgeven. De Grondwet is ingebonden door den hofboekbinder Carbenter te 's-Gravenhage. Dezelve is in royaal kwarto formaat, prachtig en kostbaar in rood fluweel en verguld op op sneê gebonden. Aan beide zijden staat 's Rijkswapen, verguld. Van onderen is dit prachtige exemplaar der Grondwet met gouda kwasten versierd. Het Rijks-zwaard is een antiek zwaard, de greep is bekleed met rood fluweel en met gesteenten versierd. De Standaard van het Rijk hangt aan een vergulde speer. De grond van het vaandel is van witte gewaterde zijde, waar aan franjes en kwasten van goud en blauw het aan het kunstpenseel van den heer Van Hove te danken. Het Nederlandsche wapen levert een uitmuntend effect op. De leeuwen zijn majestueus en met kracht voergedragen. De grondwet en de standaard behooren niet tot de insigniën, maar waren bij de inhuldiging van Willem II, die op 28 Nov. 1840 plaats had, op de zoogenaamde cre- denztafel voor den troon in de Nieuwe Kerk nedergelegd, zoo ook op 12 Mei 1849, toen Willem III werd ingehuldigd. Omstreeks half negen gisteren-avond werd te Amsterdam de hulp der brandweer in geroepen voor een uitslaanden brand in de Eglantierstraat. Het vuur was ontstaan op de achterkamer der eerste verdieping bij zekeren Morel, die tegen de tafel was ge vallen, zoodat de brandende petroleumlamp omviel. In korten tijd werden de drie boven verdiepingen van het perceel door de vlam men aangetast. Vijf gezinnen zijn door de ramp getroffen slechts één der bewoners had zijn have verzekerd. Op de achterkamer der derde verdieping bevonden zich vijf jonge kinderen van het echtpaar Winkelmeier alleen. De brand- wachts redden er vier en brachten dezen behouden beneden, niet wetende dat het vijfde kind, Hendrik genaamd, een knaapje van vier jaren, uit angst voor het vuur onder de tafel was gekropen. Men vond het wicht later onder die tafel. Het werd omlaag gebracht in de achterkamer van het bene denhuis, waar met de gewone middelen werd getracht het ventje, dat geen teeken van leven meer gaf, bij te brengen. Te vergeefs toen het kind per rijtuig naar het Binnengasthuis werd gebracht, was er alle reden om te vreezen dat het knaapje niet meer tot de levenden behoorde, en in het gasthuis kon ook slechts de dood ge constateerd worden. Even te voren, omstreeks 9 uur, brak opnieuw op de derde verdieping een vlam uit die echter spoedig beteugeld werd. Te Koog a/d Zaan is Woensdag-nacht ingebroken in het kantoor van den heer S. F. Smit. oliehandelaar aldaar. Men vond des morgens de deuren opengebroken, zonder dat die evenwel beschadigd waren. Na onderzoek werd alleen vermist een bakje met geld, ter waarde van ongeveer f 40. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de dief of dieven op de vlucht zijn gejaagd door het blaffen der honden want andere zaken van waarde hebben zij onaangeroerd gelaten. De brand te Stiens. Uit Stiens wordt aan de Leeuw. Ct. ge schreven Bij denjongstenbrandinde boerenhuizinge van Haitsma onder Britsum werd hier al gemeen aan een laaghartige daad van kwaad willigheid gedacht. Enkele omstandigheden gaven tot die meening aanleiding, niet het mir.st de persoon ten wiens nadeele dé brand heeft plaats gehad. Een andere uitlegging van de oorzaak van het onheil vindt in de laatste dagen meer geloof, op grond, dat de huizinge niet op alle vier hoeken tegelijk in brand stond, zooals eerst werd beweerd. De personen, die bij het Hitbreken van den brand het eerst tegenwoordig waren, wijzen op een bepaald gedeelte van het pand, waar het vuur het hevigst woedde. Verder wordt gezegd, dat de rookleiding van een der vier gezinnen bestond uit stee nen buizen, waarvan met geconstateerd kon worden, dat zij in den laatsten tijd gerei nigd waren. Deze rookleiding had directe gemeenschap met het rieten dak van de schuur, terwijl in de omgeving nog al eenige droge, licht brandbare stoffen aanwezig waren, welke het geheele gebouw spoedig van alle zijden in brand kon zetten. Volgens bevoegde beoordeelaars moet de brand door de rookleiding ontstaan zijn eene uitlegging, waarvan men hier alge meen houdt, dat zij de ware oorzaak van de ramp is. De werkstaking der sigarenmakers bij de firma Swaan Co., te Utrecht, is thans geëindigd. Aan de wenschen der stakers is naar U. D. meldt zooveel mogelijk tegemoet gekomen. De vermoedelijke dader van den moord te Leur blijft ook in de gevangenis alle schuld ontkennen, hoewel talrijke feiten tegen hem getuigen. Donderdag is hij onder geleide der mare chaussees nogmaals op de plek der misdaad gebracht, daar de politie sporen had ontdekt, gelijk aan die welke in de nabijheid zijner woning waren gevonden. In de gemeente Baarderadeel is voor den tweeden keer een loting voor de nationale militie gehouden, omdat de eerste maal een abuis had plaats gehad. De burgemeester der gemeente had de jongelingen die voor de eerste maal een vrij nommer trokken en bij herloting niet, de toezegging gedaan, dat zij door zijne tusschenkomst een nummer- verwisselaar zouden bekomen. Thans blijkt dat hij voor 6 lotehngen een nummerver- wissélaar zal moeten stellen, waarvoor f 2400 noodig zal zijn. Een 16-jarig jongeling, tot een geachte familie te Amsterdam behoorende, bediende op een notariskantoor aldaar, heeft zich met een portefeulle, f1300 en eenige notariële acten inhoudende, en waarmede hij zich naar een registratiekantoor moest begeven» uit de voeten gemaakt. De ouders willen gaarne den notaris de geleden schade ver goeden, doch verkeeren in groote ongerust heid omtrent het verblijf van hun zoon. Bij de politie is zijn opsporing verzocht. De bekende Hollandsche coupletzangeres mej. Emilie Culp is gisteren in het Israë- lietisch ziekenhuis te Amsterdam overleden. Zij bereikte den leeftijd van 36 jaren. Ongeveer een jaar geleden had zij het ongeluk, bij het stappen uit een trein, den voet te verzwikken. In plaats van de noodige rust te nemen, trad zij avond aan avond op, waarbij dienstvaardige collega's haar op het tooneel hielpen, maar ten slotte moest zij in het ziekenhuis worden opge nomen, waar weldra bleek dat de toestand hopeloos was. Donderdag-avond vond iemand, die toe vallig op bezoek kwam in het Parkhotel'te Scheveningen, de huisbewaarder op een eettafel bewusteloos liggen, in zijn bloed badende. Hij was van een aanzienlijke hoogte gevallen door het uitglijden van de ladder, bij het verrichten van eenige werk zaamheden. Twee doctoren en een liefde zuster, ijlings ontboden, verleenden de eerste hulp waarna de ongelukkige (Teun geheeten) per raderbaar, door de politie naar het Gemeente-Ziekenhuis in Den Haag vervoerd werd. Zijn toestand is zorgwekkend behalve bloedende wonden heeft hij een arm zwaar gekneusd, en een been gebroken. Ook in wendig is hij gekwest. Bij een hardlooperswedstrijd in Glascow waarbij de weg over een spoorwegovergang liep, is de aldaar zeer bekende hardlooper James Johnstone door den juist aankomen den spoortrein gepakt en bijna onmiddellijk gedood. Bij Windermere in Engeland is er Woens dagavond een ontploffing geweest in een kruitmagazijn. Het werkvolk was net weg. Dus is het bij stoffelijke schade gebleven. Toen gisteren-middag de mijnwekers van de kolenmijn Bonne Espêrance behoorende tot de Charbonnages Beiges te Wasmes, werden omhoog gehaald, is het kabeltouw gebroken en vijftien mannen vielen te pletter op den bodem van den put.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5