Rechtszaken. Laatste Berichten. K erknieuws. Het kasteel Heeswijk. Burgerlijke Stand. Visscherij-Berichten. Scheepvaart. Handelsberichten. 59 90 59.80 17.50 17.60 19.50 18.50 22 Jan. 34Vs Wisselkoersen te Rotterdam. Beursbericht van Amsterdam. 87V, 85s/4 2OV4 257 he 37, Overal bijna in Frankrijk heerscht influenza, vooral in het departement der Noorder- kusten. Te Piéls liggen er 300 ziek, te Plénée-Jugon zijn in ééne week 18 menschen er aan gestorven en te Dinan in enkele dagen 6 in één huis. De influenza. Blijkens het Bulletin de la statistique municipale van de stad Parijs heerscht daar weder zeer ernstig de influenza. In de laatste week van December 1897 stierven tien personen aan «aandoening der ademhalingswerktuigen, een gevolg van de influenza. In de eerste week van Januari steeg dit cijfer tot 24: en het is sedert niet afgenomen. Ook te Londen heerscht, volgens het British medical journal de influ enza. In de vier weken van 15 December 1897—15 Jauari 15, 29 en 43. Van deze 43 personen waren er 5 beneden 5 jaar, 15 van 2060 jaren en 24 van meer dan 60 jaren. Hieruit blijkt, zegt het blad, dat de influenza vooral noodlottig is voor ouden van dagen. Te meer opmerkelijk, omdat dr> Vereenigde Staten zich op godsdienstig gebied geheel onzijdig houden, is de wijze, waarop den 27 December het Kerstfeest op het oorlogs schip Verniont te Brooklyn is gevierd. Pater William Reany, de katholieke aalmoezenier, droeg boven op de scheepsbrug eene plechtige H. Mis op, waartoe de zeelieden in groot tenue en met geschouderd geweer onder bevel van luitenant Ingete waren aangerukt. Het want was met vlaggen versierd, de staf muziek voerde liederen uit, en onder de Consecratie werd de roffel geslagen en het geweer gepre senteerd. Na afloop defileerden de mariniers in rotten vier en met schouder geweer. In den namiddag werden de manschappen op het gewone Kerstmaalgebraden kal koen, onthaald. De postbode van Saint Bonnet (Fr. dep Opper-Alpen) is onlangs, onderweg naar Saint-Etienne en Devoluy, aangevallen door arenden. Hij wilde, vermoeid door het zwoegen in den sneeuwstorm, een oogenblik uitrusten, toen op eens twee groote adelaars aankwa men vliegen en hem aanvielen. De bode wist hen echter door zijn stok met ijzeren punt op een eerbiedigen afstand te houden. Maar nu kwamen er nóg twee arenden bij. De man werd door een hevigen vleugelslag op den grond geworpen, en het duurde wel een kwartier vóór het hem ge lukte de uitgehongerde roofvolgels te ver jagen. Hij bekwam verscheiden schrammen in het gevecht. Een geval van dezen aard behoort zeker wel tot de groote zeldzaamheden. Een mooie erfenis. De stad Celle, in Hannover, erf meer dan een millioen Mark van den te Keulen onlangs overleden hotelhouder Krone, eigenaar van het »Hof van Holland." Reeds voor 30 jaren had Krone zijn vermogen, toen nog slechts eenige duizenden Marken groot, vermaakt aan zijn geboorteplaats Celle. Later had hij bij verschillende testamentaire beschikkingen wel veel van zijn vermogen vermaakt aan liefdadigheidsinstellingen en private personen, maar al deze beschikkingen werden door de rechtbank te Keulen ongeldig verklaard, als zijnde niet door een notaris opgemaakt. Alleen zijn eerste was dit wel. In het Kirchwald bij Partenkirchen in Beieren woedt sinds Vrijdag-avond een ge weldige brand, waardoor reeds een enorme uitgestrektheid bosch is vernield. Door het krachtig optreden van het woudpersoneel en de brandweer uit de omliggende dorpe n behoeft thans voor uitbreiding van het vuur niet meer te worden gevreesd. Ongeveer 500 personen zijn met het blusschingswerk bezig. Op het oogenblik, dat de vespers in de katholieke kerk te Korfu eindigde, greep een jongemnsch de priesters aan. Een priester werd gedood, een ander levensge vaarlijk, gewond. Te Rome verzekert men, dat de Duitsche keizer, op de terugreis van zijne bedevaart naar het H. Land, een bezoek zal afleggen bij den Paus en vervolgens te Turijn de tentoonstelling van kerkelijke kunst en der missiën gaan bezichtigen. In laatstgenoemde stad zou, in de maand Juni, zijne officiëele ontvangst vanwege koning Humbert plaats hebben. EeneLiefdezuster. Te Cincinnati is in het klooster der Barmhartige Zusters overleden zuster Antonia, die ten tijde van den Amerikaanschen burgeroorlog als «de engel van het slagveld" in geheel Amerika bekend stond en vereerd werd. De ongeloofe- lijke heldenmoed, waarmede zij zich toen maals als ziekenverpleegster in het grootst gewoel en onder de zwaarste kogelregens waagde, om de gewonden te verbinden en te troosten, en de zelfopofferende naasten liefde, waarmede zij zich in de ambulances aan hare taak wijdde, bezorgden haar onder de soldaten dien eerenaam, welke zich later onder het gansche volk verspreidde. De arrondissements-rechtbank te Rotter dam veroordeelde eergisteren T. D., die de diefstallen in de kerk van den Allerh. Verlosser aan den Goudsche Rijweg en in de O. L. Vrouwekerk aan de Wijnhaven gepleegd heeft, tot drie jaren gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. Door de justitie te Haarlem is gisteren een instructie geopend ter zake van den brand, die Zaterdag te Zuid Schalkwijk plaats had op de boerderij van G. van Brunge Door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem is aan den weleerw. heer J. C. H. Klompé, kapelaan der kathedrale kerk te Haarlem, de zorg opgedragen voor de toebereidselen, die nog gemaakt moeten worden eer de toekomstige parochie van St. Bavo aldaar kan worden opgericht en de nieuwe kathe draal kan worden in gebruik genomen. Na Paschen wordt Zijneerw. als kapelaan naar de nieuwe kathedraal overgeplaatst. De Eerw. Overste van het Francisca. nessenklooster te Dongen heelt onder tal rijke blijken van belangstelling het feest harer 25-jarige professie gevierd. Bij deze gelegenheid schonk haar broeder een gift van f30.000 voor den bouw eener nieuwe kapel. Afjeh. De correspondent der IV. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van heden De colonne van overste Krull verjoeg de partijgangers van Toekoe Oemar uitDjantoi en vervolgde Oemar te Pantja. Wij hadden daarbij vier gewonden. Amboina. Hare Majesteiten hebben een bedrag van duizend gulden doen toekomen aan den resident van Amboina ten bate van de slacht offers der aardbeving op Amboina. In het strafgeding naar aanleiding van den brand in de Staalstraat te Amsterdam gevoerd, is herhaaldelijk gesproken over de veertig gouden tientjes, door Sytske Bijker opgespaard en door haar aan den getuige Hedde toevertrouwd om op de spaarbank te zetten. Na het vrijsprekend vonnis hadden de tientjes aan den man, bij wienze gevonden zijn, teruggegeven moeten worden, maar voor dit kon gebeuren is er door Robers, den man, met wien Bijker gehuwd is, doch dien zij verlaten heeft, beslag op gelegd, Dit zal nu vermoedelijk weer aanleiding geven tot een civiel geding. bepaling, van het testament van jhr. Alberic van den Bogaerde, waarbij onvervreemdbaar worden verklaard de voorwerpen, behoorende tot de verzamelingen van kostbaarheden, welke aanwezig zijn op de kasteeleri Hees- wijk en de Nernelaer, voor niet-geschre- ven moet worden gehouden. Noordbr Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed eergisteren uitspraak in de zaak van den kiezer G. F. uit Bergen-op-Zoom, die be klaagd was van dubbel te hebben gestemd en van die aanklacht door de rechtbank te Breda werd vrijgesproken. Het Hof ver nietigde het gewezen vonnis en veroordeelde den bekl. tot drie dagen gevangenisstraf. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Rijen den zeereerw. heerH. Gillis, thans secretaris van het bisdom. Uit Spanje komen berichten van over stroomingen. De Segura is bij Murcia buiten 'hare oevers getreden, en heeft veel schade teweeggebracht. In den omtrek van Barce lona staan alle landerijen onder water. Te Tortosa is een deel van het kasteel San Juan ingestort; er zijn dooden en gekwet- ten. De spoorweg tusschen Gerona en de Fransche grens is beschadigd. De volledige lijst der eerw. heeren gees telijken uit het bisdom Haarlem, die op Woensdag 16 lebruari hun koperen pries terfeest vieren is: W. Albers, kapelaan te Amsterdam (de Pool); J. Brügenmann, kapelaan te Leiden (H. Petrus)J. Goense kapelaan te Amsterdam (Vondelstraat) A. J. M. Halkenscheid, kapelaan te Haarlem H. Moes, kapelaan te Den Helder; C. Oli- fiers, kapelaan te Rijswijk P. Schravemade, kapelaan te HoornA. Timans, kapelaan te Delft; A. Vergeer, professor seminarie HageveldA. Vorst, kapelaan te Amsterdam (Haarlemmer Houttuinen); J. Waterreus, kapelaan te Amsterdam (de Duif) F. Wierdels, rector te Haarlem. De zeereerw. heer Th. Bader, pastoor te Oud-Zevenaar, is gisteren-nacht door een beroerte getroffen en met de laatste HH. Sacramenten der stervenden voorzien. Door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is uitspraak gedaan in de procedure over den verkoop der collecties, die zich bevinden op de kasteelen Heeswijk en de Nemelaer. Het Hof overwoog daarbij, dat het zich niet kan vereenigen met de zienswijze van de rechtbank, dat het testament van wijlen jhr. Alberic van den Bogaerde niet den verkoop van deze verzamelingen zoude ver bieden. Het zag toch in de verschillende bepalingen van het testament, in haar on derling verband beschouwd, een verbod aan den bewindvoerder md. E. van Zinniq Berg man om de collecties te verkoopen gedurende een tijdvak, waarvan de duur waarschijnlijk 68 jaren zal bedragen. Met de rechtbank was het Hof evenwel van oordeel, dat dergelijk verbod voor niet geschreven moet worden gehouden, omdat art. 931 Burg. Wetb. verbiedt de onver vreemdbaarheid van goederen zoowel voor altijd als voor een bepaalden tijd. Eene uitzondering op deze bepaling is volgens het Hof niet gemaakt bij art. 1066 Burg. Wetb. Met de rechtbank was het Hof ook van oordeel dat door douairière Van den Bogaerde van Terbrugge, geboren prinses de Looz Corswarem, aan de nietigheid van de bepaling van het testament omtrent de tijdelijke onvervreemdbaarheid der verzamelingen niet het recht kan worden ontleend om tegen den testamentairen bewindvoerder te vragen een bevel tot verkoop van de voorwerpen, behoorende tot de voormelde collecties. Het Hof was toch niet de zienswijze van genoemde douairière toegedaan, dat de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek opzichtens de voogdij analogice op het tes tamentaire bewindvoerderschap toepasselijk zouden zijn. Het Hof was verder van gevoelen, dat de bewindvoerder der nalatenschap van jhr. Alberic van den Bogaerde niet handelt in strijd met zijne verplichting om die nalatenschap als een goed huisvader te beheeren, als hij den wil van den erflater eerbiedigt en mitsdien de collecties niet verkoopt gedurende voorbedoeld tijdvak, zooals door dezen in het algemeen belang is bepaald. Het Hof was te meer dat gevoe len toegedaan, omdat het te voorzien is, dat de waarde der collecties met het jaar zal toenemen. Op deze gronden bevestigde het Hof het vonnis van de rechtbank, voor zooverre meergenoemde douairière Van den Bogaerde daarbij met ontvankelijk was verklaard in hare vordering tot het bevelen van den verkoop der verzamelingen, welke zich be vinden op de kasteelen Heeswijk en de Nemelaer. Voor het overige werd dat vonnis vernietigd en verklaard voor recht, dat de Geboren: 19 Jan.. Pieter Nicolaas, zoon van J. F. Scheffer en J. van der Most, Singel. 20. Jannetje, dochter van H. Hamerslag en A. Kraaijenbrink, Helena- straat. Johanna Dilia, dochter van J. van Pelt en A. C. Schiller, Groenelaan. 21. Neletta Catharine, dochter van W. de Bie en G. C. Nauman, Buitenhavenweg. Apolonia Antonetta, dochter van L. G. Haring A. van der Zalm, Kortlandstraat. SCHIEDAM. 21 Januari. Vertrokken Ter tralwvisscherij de bom S. C. H. 16 Dirk, schipper M. van der Zwam. Kopenhagen, 19 Januari. Gepasseerd S. s. Etna, kapt. W. Ouwenand, van Reval naar Rotterdam en Schiedam. BEURS TE SCHIEDAM, 22 Jan. 1898. Maïs Mixed, f 92 ct. v. z. Spiritus: l-l*/4121/*. Spoeling f 1.70 Moutwijn: Makelaars Not. f7V4. Brandersbond - 6t/g7. Stemming Willig. Berlijn, i (Slotk.) Parijs. Hamb. in loco 21 Jail' 22 Jan- 39.90 39.40 59 75 59.75 17.50 17.50 1950 18.50 Spiritus j Meel 12 Merk. 1. md 12 Feb. Rogge, loop. md. Feb. j Spirit, p. Jan. Feb. s Maart/April 21 Jan. New-York. Maïs 34?/8 Amsterdam. 21 Jan. Rogge op lev. vastper Maart fl32, 131, 130; per Mei f 128, 129 per Juh f 125per Oct. f120, 119. 22 Jan. Rogge cp lev. vast; per Maart f132; per Mei f129; per Juli f126; per Oct. 119, 120. F Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 21 Jan. 97 M. 22 Jan. 93 M. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05| Disc. 3 pCt. Parijs -47.82£ 2 Antwerp. -47.70 3 Per Telefoon. 21/s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp. 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 22 Jan. 136'/4 897g 58V8 13 110 121/s 86 61V, 1278 36«/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6