Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg. Donderdag 27 Januari 1898. No. 6005. bureau "glofersfraaf 50. PB IJS TAN DIT BLAD: "Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco Der post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PB IJS DEB ADVEBTENTIËN: Vav 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OYERZ1CHT. 26 Januari '98. Hevige opgewondenheid heerschte gisteren 'n en om het parlementsgebouw te Brussel ^en was benieuwd wat de socialist Demblon, die in de vorige vergadering buitengesloten *as en acht keer niet mocht komen, zou doen. Alle leden van de socialistische partij ^aren 's ochtends om elf uur in een vertrek van net parlementsgebouw bijeen geweest. Men wist niet wat er verhandeld was, blaar later bemerkte men het, want tegen Haltt twee kwam Demblon, de Koningstraat door, omringd door alle socialistische afge vaardigden. Op dit oogenblik was het plein aan den kant van de Leuvensche straat twart van menschen, en een groote menigte stond op de voetpunten van de Wetstraat. He socialisten kwamen het Kamergebouw binnen met Demblon, doodsbleek, in het Eaidden. Nauwelijks deed Demblon een paar passen baar binnen, ot de luitenant van het parket linietroepen gaf hem te kennen, dat hij heen moest gaan. Dadelijk protesteerde zijn collega's heftig, en vooral Furnemont, die in naam des lands verzet aanteekende tegen het schenden van het recht van de afge vaardigden van het volk, waarop hij een beroep deed. Zijne woorden werden gevolgd door toejuichiugen en gejouw. Men hoorde geroep van: »Leve de republiek! Leve het Leger Er ontstond een vechtpartij. Er werd geslagen. De luitenant gaf bevel de bajonet op het geweer te zetten, om de menigte terug te drijven. Verscheiden socialistische afgevaardigden kwamen in 't gedrang en protesteerden luid schreeuwend. Het was onmogelijk iets te verstaan in het rumoer De procureur des konings, vergezeld van leden van het parket, kwam aan en gat bevel om de vestibule geheel te ontruimen. Dit bevel werd niet zonder moeite ten Uitvoer gelegd. Verscheiden aigevaardigden gingen voort met tot de menigte aanspraken te houden, maar ten slotte gingen ze de groote trap af. Na het vertrek van den socialistischen afgevaardigde Demblon uit het gebouw van de Kamer heeft zich een optocht gevormd, die ter eere van Demblon zingend, door Brussel getrokken is, en die hem later naar het station gebracht heeft, waar hij in den trein naar Luik stapte. Iets bijzonders is niet voorgevallen. De Kamervergadering, die daarop volgde, Is zeer rumoerig geweest. Toen de minister van arbeid sprak over het parlementaire onderzoek naar het jongste ongeluk in de kolenmijn te Wasmes, begonnen de socia listen een hevig lawaai te maken. De minister zeide, dat het onderzoek volledig en onpar tijdig zal zijn. De socialist Defuisseaux bracht nu de Voorvallen bij den aanvang van de vergadering ter sprake. De soldaten, zeide hij, hebben geweld gebruikt tegen afgevaardigden. Wie, vroeg Defuisseaux, heeft daartoe last gege ven aan de troepen Laat men daarnaar een enquête instellenEen onbeschrijfelijk tumult ontstaat. Verscheiden socialistische afgevaardigden worden herhaaldelijk tot de orde geroepen. Defuisseaux valt heftig den voorzitter aan onder vernieuwd rumoer komt Woeste den voorzitter verdedigen. De sociolist Furnemont dringt aan op antwoord Wie heeft de troepen lastgegeven, de bajonet op het geweer te steken De quaestor De Jonghe zegt dat de quaestuur maatregelen genomen heeft om te beletten dat het gebouw van de wetgevende macht overrompeld werd hij waarschuwt de soci alisten dat hij altijd zijn plicht zal doen tegenover hen. De rechterzijde jnicht hem levendig toe, de linkerzijde protesteert. De socialist Van der Velde komt terug op de gebeurtenissen bij het begin van de verga dering. Hij zegt, dat de soldaten de socia listische afgevaardigden nog weggedrongen hebben, nadat Demblon reeds vertrokken 3. Hij beschuldigt den voorzitter, een vechtersbaas te zijn. Het rumoer wordt zoo zoo erg dat de voorzitter de vergadering schorst. Na heropening van de vergadering tracht Beernaert de maatregelen, Vrijdag tegen Demblon genomen, te rechtvaardigen. Van der Velde valt de quaestoren heftig aan, en beschuldigt de rechterzijde, de socialisten te willen muilbanden. Hij houdt vol dat men precies weten moet, wie het bevel gegeven heeft om de socialisten af te rossen. Nadat de rumoerige tooneelen in de Kamer nog eenigen tijd geduurd hadden, zeide de voorzitter, van Furnémont een motie ontvangen te hebben, inhoudende dat de Kamer streng afkeurt de maatregelen, genomen door haar bureau, hetwelk den eerbied, aan de leden der Kamer verschuldigd, niet in acht heeft laten nemer.. Deze motie werd met 86 tegen 29 stemmen verworpen negen leden bleven buiten stemming. Terwijl in Frankrijk de opgewondenheid in zake-Dreyfus in de laatste dagen ietwat bedaard schijnt te zijn, duurt ze in Algiers nog onverpoost voort. Bij de begrafenis van Cayrol (het slachtoffer van de opstootjes) was een ontzaglijke menigte op de been. De overheidspersonen waren ook tegen woordig. Toen de stoet de begraafplaats verliet, werden eenige joden gekwetst, éen doodelijk. Er wordt melding gemaakt van verscheiden op zich zelf staande aanvallen op Joden. De rust is voor het oogenblik hersteld. Naar de Daily News uit Odessa verneemt, fnuikt het Dreyfus-schandaal het prestige van de Fransche regeering in de oogen van zeer veel beschaafde Russen dermate, dat men dikwijls afkeuring hoort uiten over het bondgenootschap van Ruslang met zoo'n regeering. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Parijs geseind, dat de Fransche regeering, ernstig ongerust over de spanning, welke er tusschen Engeland en Rusland bestaat, haar gezant te Londen heeft opgedragen, zooveel mogelijk bemiddelend te Londen op te treden en ernstige verwikkelingen tus schen Engeland en Rusland te voorkomen. Een draadbericht uit Lagos meldt, dat een Engelsche troepenmacht Ohoeta in Boes- sang heeft bezet. Kolonel Mc. Calluni, gou verneur van Lagos, is naar het binnenland getrokken. Uit Nangasaki word gemeld, dat het Engelsche oorlogschip Centurion vandaar vertrokken is gevolgd door een Russische kanoneerboot. De Japansche vloot bevindt zich te Yokosaka, 15 mijlen ten Zuiden van Yoko hama. Over eenige dagen zal zij een demon stratie houden voor Wei-Hai-Wei. De regeering van de Vereenigde Staten heeft besloten de Maine, een tweede klas oorlogsschip van 6682 ton naar Havana te zenden. Vruchteloos heeft de minister van marine gerust pogen te stellen door een perscommuniqué. De bedoeling, zoo leest men in dat stuk, is enkel de oude traditie te hervatten om de Cubaansche havens vriendschappelijk door oorlogsschepen van de Unie te laten bezoeken, wanneer de omstandigheden het veroorloven. De veel gunstiger staat van zaken op Cuba veroorlooft het thans. Men hechtte echter geen waarde aan dit communiqué en geloofde veeleer de be richten, volgens welke de regeering de Maine zendt zonder een uitnoodiging van de Spaansche regeering af te wachten en alleen omdat er vóór Havana Duitsche oorlogsschepen liggen, hetgeen naar men dacht de Amerikaansche regeering ergerlijk zou vinden. Ook maakten sommigen opmerk zaam op het uitrusten van andere Ameri kaansche oorlogsschepen, ofschoon te Key- West teeds de grootste Amerikaansche vloot bijeen is die ooit bij elkaar geweest is. Volgens een draadbericht uit Havana is de Maine reeds aldaar aangekomen, en heeft saluutschoten gelost met de forten en andere oorlogsschepen. Uit Washington wordt aan de World, te New-York, geseind, dat de regeering van haar consul op Cuba, den heer Leo, drie cijfertelegrammen heeft ontvangen van zoo veel gewicht dat de staatssecretaris ze onmiddelijk bracht naar den rechter Mac Kenna, waar de heer Mc Kinley dineerde. Volgens een draadbericht uit Rio de Janeiro heeft Marcellina Rispo, de moordenaar van den minister van oorlog, in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Januari 1898. Mevrouw Albregt—Engelman. Mevrouw AlbregtEngelman heeft in verschillende plaatsen, en niet 't minst in Schiedam, met eere haar 50-jarig Jubileum als Tooneelspeelster mogen vieren. Het wil wat zeggen, vijftig lange jaren, een halve eeuw! En dan nog zóó, met zoo veel trischheid en moed, met zooveel zeg genskracht en distinctie, op meer dan 64- jarigen leeftijd op te treden, zie, dat is een hulde waardig, als dezer dagen heel Neder land heeft gemeend te moeten schenken aan deze kunstenaresse. En, gelukkig, Schiedam heeft niet willen achterblijven, De heer H. A. M. Roelants, die na het eerste stukje, Oue Sientje, een ^dramatische voordracht" van Justus van Maurik, deze gevierde tooneelspeelster hulde bracht, die hare kunst vergeleek met de bloemen, geur en kleur en genot verspreidend, even als de heerlijke bloemenmand, welke hij haar, uit naam der leden van de Schied. Officieren-Vereeniging, aanbooddie tevens, met een gelukkig gekozen beeld spraak, harer kunst een langer leven voor spelde dan deze, wel genotvolle, maar spoe dig verwelkende bloemen, de heer Roe lants sprak ongetwijfeld naar het hart van allen, toen hij Mevrouw AlbregtEngelman geluk wenschte op haar gouden feest, en voor ons, liefhebbers der schoone kunsten, den wensch uitsprak, zulke tooneelspeelsters te mogen behouden. 't Was dan ook een haast onbedaarlijke hul de, die bij elk optreden aan Mevrouw Albregt werd gebrachthet kon ook niet anders. En vóóral, toen na het tweede bedrijf van het tooneelspellalent en Geboorte, eene com missie uit Schiedam's tooneel-liefhebbers het tooneel betrad, en Mevrouw Albregt tegemoetkwam. Het was den heer Horn wei toevertrouwd, de woordvoerder te zijn. Op de hem eigen, hartelijke wijze wees de heer Horn erop, dat Schiedam bij deze hulde aan de gouden-jubilaresse niet kon achter blijven met een hoogst-gelukkige ver verwijzing naar het voorafgaande Oue Sientje' wier zwager aan zSchiedam" z'n onge luk had te wijten, mocht hij Mevrouw Albregt-Engelman er op wijzen, hoe voor haar integendeel Schiedam nopen" stond en met gevoelige waardeering kon de heer Horn den overleden kunstenaar herdenken, dien hij niet aarzelde te noemen den groot sten Hollandschen Tooneelspeler onzer eeuw, Albregt, haren betreurden echtgenoot. Uit naam van Schiedam's ingezetenen bood de commissie aan mevrouw Albregt een keu rige bloemenmand aan, waarbij een cadeau was gevoegd, welker keuze aan de kunste naresse discreet werd overgelaten. Het was te zien, dat deze herinnering aan haren overleden, geliefden echtgenoot, me vrouw Albregt-Engelman ontroerde. Met een kort woord en handdruk beantwoordde de jubilaresse de commissie en het overtalrijk publiek, uit welker rijen wêer daverend handgeklap opging. Zóo was deze avond een hulde, een eer betuiging, een dankzegging. En omdat het dat was, mag en kan de critiek zwijgen over de stukken. Tenminste, ze mag er over-heer.-loopen, zonder veel verwijt. Slechts enkele woorden. Als Oue Sientje was mevrouw Albregt uitmuntend. Typeering en dialect waren éénig en wat er van dit, eenigszins draderige stukje gemaakt kon worden, heeft zij er ten volle van gemaakt 1 Over Talent en Geboorte,.. De hemel beware ons voor meer van zulke xdraken" (Dit is maar een kleine verzuchting entre parenthèses). Er, het kan dan ook slechts de schuld genoemd worden van den vervaar diger (xschrijver" durf ik niet zeggen), dat er van een dergelijk vruchtbaar, idéé niet ■wat beters is terecht gekomendat er op geen overtuigender, edeler manier het on zinnige is aangetoond van het zich-laten- voorstaan op geboorte en stand. Enfin, hierover op dezen eere-avond geen uitwei ding. Vermeld mag worden, dat de heer Ruys als Markies de Rouillé uitmuntend voldeed, wat wel bleek uit het herhaald applaus j dat de heer Biaauw als viveur ett NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1