Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Magtilda reine. 21ste Jaarg. Zaterdag 29 Januari 1898. No. 6007. bureau ^ofersfraaf 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco Der Dost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADYEBTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer 5-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Ter Gemeente-secretarie ran Schiedam iafd. Bevolking, Burgerl. Stand, Militie, Schutterij enz.) wordt gevraagd een l^te KLERK. Jaarwedde f400. Grondige theoretische en praktische kennis ^an den Burgerlijken stand wordt vereischt Jjet bezit van een diploma, afgegeven door 6 Vereeniging voor gemeentebelangen, strekt tot aanbeveling. Sollicitatiestukken in te zenden vóór *0 Februari a. s. Tot persoonlijke aanmelding bestaat uit sluitend gelegenheid op Woensdag 9 Febru- a. s. tusschen 's nam. 2 en 4 uur. ALGEMEEN O VERZICHT. 28 Januari '98. De berichten over den uitslag van de stemming der machinemakers in Engeland °ver de voorstellen der patroons luiden te genstrijdig. Dit schijnt er alvast uit te blij ken, dat als er een meerderheid voor aan neming van die voorstellen komt, die meer derheid gering is. Gisteren trad keizer Wilhelm in zijn 40e Jaar. De koning van Wurtemburg en prinses Dauüne, de erfprins en de erfprinses van SaksenMeiningen en meer andere vorste- hjke personen zijn eergisteren reeds te Derlijn aangekomen. De Fransche gezant te Berlijn, markies de Noailles, heeft gisteren ter gelegenheid Van 's Keizers verjaardag het grootkruis van den Rooden Adelaar gekregen. De Keizer heeft een tabel geteekend van de strijdmacht ter zee van Japan, Rusland en Duitschland in Oost-Azië. Uit die tabel hlijkt, dat Japan er veertien schepen heeft, hetende 70681 ton, Rusland elf schepen hetende, 54240 ton en Duitschland acht schepen metende 38326 ton. De tabel is aan de admiraliteiten uitgedeeld. Den 25sten Maart zal het zestig jaar ge leden zijn, dat prins Bismarck in den mili- Fenilleton. HET CONSULT. 7) De brave gouvernante sloeg eenen geheel genovergestelden weg in. ue stille, kiesche genegenheid van den t®rstandigen zuiver poëtischen jongeling t haar. In den grond was zij er erken- lJk voor, ja zij was er trotsch op. Maar lino- meer ZIJ den broeder harer kweeke- v* hoogachtte, hoe meer zij de waarde des k'esch karakter op prijs stelde, ^iit meer zou ZÜ het zich tot een ver- sch hebben gemaakt hem niet te waar- haaUt"en -n 'n te hchten, des te meer Uit -e ziï z'ch om een uitsluitend gevoel kon Zl*'n ^art te vel>hannen, waarin zij noch noch mocht deelen. Om afstand te tairen dienst trad. De Keizer en het leger willen van dit jubileum een groot feest maken. Uit Hannover komt bericht, dat de weduwe van den onvergetelijken dr. Windhorst, ge boren Julie Engelen, eergisteren in den ouderdom van bijna 93 jaren is overleden. Zij was 12 Sept. 1805 te Odinbeige bij Glandorf, in het district Osnabrück geboren en op 29 Mei 1838 met den toenmaligen advocaat Windhorst in het huwelijk getre den, op wiens onvermoeiden ijver en immer opgewekte veerkracht in den grooten poli ken strijd zij, naar eigen getuigenis, bij voortduring door haar offervaardigheid en bemoediging zulk een weldadigen invloed heeft uitgeoefend. Telken jare als op 17 Januari Windhorst's verjaardag door het Centrum werd gevierd en in het bijzonder bij zijn 80n verjaardag in 1891 (twee maan den voor zijn dood) werd dan ook door het Centrum aan haar een dankbare geluk- wensch gericht. Naar men te Berlijn vertelt, heeft keizer Nicolaas van Rusland bij een kameraad schappelijk feest van de officieren van het Preobruzjenski-regiment gezegd Ik had al lang aan uwe uitnoodiging gevolg willen geven, maar ik voel mij bezwaard door de gebeurtenissen in het Verre Oosten, in zonderheid de moeilijkheden met Japan. Nu is, Goddank, alles terecht gekomen: er is geen botsing te vreezen. In de Fransche Kamer is eergisteren bij de behandeling van de oorlogsbegrooting het voorstel van Berry aan de orde gekomen, dat hij nu al jaren lang indient, om een militaire medalje in te stellen voor de oud strijders van 1870 —71. Als men het deed zou men er een lint van krip aan moeten hechten, meende generaal Billot. Maar het voorstel werd, dit jaar voor 't eerst, aange nomen. De meerderheid was gering 234 tegen 229 stemmen Een aan den minis ter vijandige motie van Le Hérissé, die generaal Billot verweten had, by de promotie doen van het zoete bewustzijn te worden aangebeden, om den wierook, die haar zoo oprecht en naïf werd aangeboden, daartoe werd meer vereischt dan loyaliteit, daartoe behoorde eene meer dan gewone zielskracht. Vele deugdzame vrouwen zouden daartoe niet in staat zijn geweest. Maar mejuffrouw Reine was eene ware christin, en zij zou het als eene groote afzetterij hebben be schouwd eene hulde te ontvangen, aan welke zij op geenerlei wijze kon beant woorden, hoe zeer zulks veelvuldig plaats hebbe. Met het vaste voornemen om eene vol standige bekentenis uit te lokken, welke zij in het belang der gemoedsrust van Max noodzakelijk achtte, en overtuigd, dat een krachtig en spoedig toegediend geneesmiddel den jongeling alleen kon redden, wilde zij vooral de gelegenheid, die zich daartoe aan bood, niet laten ontglippen. De student bleet zwijgen. Zij herhaalde hare vraag onder eenen meer rechtstreek- schen vorm. Mijnheer Max, zeide zij, voor wie zijn die verzen bestemd Bij zulk eenen onverwachten aanval stond de jongeling eenige oogenblikken verstomd. de aanzienlijken te bevoorrechten, werd verworpen, nadat de gewone orde van den dag door het Centrum voorgesteld met vrij kleine meerderheid 288 tegen 222 stemmen, was aangenomen. De Berlijnsche Lokal-Anzeiger heeft be richt ontvangen van zijn particulieren corres pondent, die zich aan boord bevindt van de Darmstadt, dat te Kiaotschau een Duitsch matroos door het gepeupel vermoord is. De zaak-Dreyfus houdt in Frankrijk nog steeds de aandacht gespannen. Zola tracht van zijn proces een groot reclamestuk te maken. Hij heeft de rechtbank aangemaand tot het dagvaarden van een buitengewoon groote reeks getuigen, ambtenaars, generaals, schriftkundigen, journalisten, zelfs vreemde gezanten, oud ministers enz. In de hoofdstad der kolonie Algiers is het woelig onder de Joden, die gewapend de stad willen intrekkende overheid deed daarom door scherpschutters de straten en stegen van de Jodenwijk afzetten. Bij de begrafenis van den jood Chebat, de bij de teraardebestelling van den werk man Cayrol doodelijk gekwetst werd, is de orde niet verstoord. Geen van de over heden woonden de begrafenis bij. Ook de Spanjaarden moeten opgewonden zijn. Een jong meisje is bij ongeluk gewond door een inboorling, die met een revolver op een officier schoot. De Kamer heeft de behandeling van een interpellatie over de ongeregeldheden in Algiers tot 19 Februari uitgesteld. Een belangrijke overwinning is door den Spaanschen generaal Castellono op Cuba behaald. De generaal heeft met 2200 man infanterie, 400 man ruiterij en twee veld kanonnen een aanval gedaan op Esperanza, de meest westelijke stad der opstandelingen, waar de regeering der Cubaansch Republiek was gevestigd. Der: 4en Januari (zonderling, dat men het nu eerst verneemt) versloeg de generaal een bende van duizend opstan delingen die hij zes mijlen ver achtervolgde. Hij verbleekte en bloosde beurtelings, ter wijl hij zich met de hand over het voorhoofd streek. Daarna spande hij al zijne kracht in en stamelde met eene sidderende stem Voor wie anders dan voor u, mejuf frouw Reine Zijt gij daar wel zeker van, jonge heer Max antwoordde niet. Maar zijn gelaat helderde zich op, en twee dikke traandrup- pelen biggelden langs zijne wangen. Nu was alle twijfel opgeheven. Kind, ongelukkig kind! sprak de gouvernante op bewogen, goedigen toon ik bedank en ik beklaag u. Beklaagt gij mij 1 Maar waarom toch Denk eens aan de hinderpalen, die ons van elkander scheiden. Ik zal ze uit den weg ruimen. Maxzie af van... Nimmer! antwoordde hij plechtig. Nimmer en altijd zijn twee woorden, welke de mensch nooit moet bezigen. Ik hen dertig jaren oud, gij telt er nauwelijks twintig. Gij zijt rijk en ik ben arm. Max gaf door een gebaar te kennen, dat dit alles bij hem niets gold. Het kost my veel moeite u te moeten Den volgenden dag werd een macht van 2500 man uiteengejaagd. De huizen van Es peranza, waaronder de Cubaansche regee- ringsgebouwen, werden verwoest. De opstan delingen verloren 57 dooden, terwijl de Spanjaarden 5 dooden en 31 gewonden telden. Nadeze nederlaag heeft vgeneraal" Masso Parra zich met twee kolonels, drie kapiteins, zes andere officieren en 116 man aan de Spanjaarden onderworpen.. De voormalige oproerlingen stemden in met de kreten Leve het Spaansche Cuba Leve de koning van Spanje De ongeregeldheden in verschillende ste den van Italië houden ondanks de verlaging der invoerrechten op granen nog steeds aan. Te Gallipoli heeft een bende van zeshon derd personen wegens de hooge broodprijzen een betooging tegen de regeering gehouden straatlantaarns werden verbrijzeld en het huis van een club in brand gestoken. De politie herstelde met de hulp van invloed rijke burgers de orde 36 betoogers werden in hechtenis genomen. Te Boltu, bij Genua, hadden eveneens ongeregeldheden plaats. Toen de troepen een bende gevangen namen, die tegen den directeur van een katoenfabriek had betoogd, beproefde de bevolking de gevangenen te bevrijden. Er ontstond een gevecht, waarbij de soldaten van hun vuurwapenen gebruik maakten. Vijf betoogers werden gewond, waaronder twee doodelijk. En de regeering ontvangt nog voortdu- durend verontrustende berichten uit de noor delijke provinciën. Op grond van deze tij dingen is het koninklijk besluit verschenen, dat den minister van oorlog machtigt de lichting van 1874 (ongeveer 50.000 man) op te roepen voor den werkelijken dienst. Het is nog niet duidelijk hoe de minister van financiën de daarmede gepaard gaande verhooging der Staatsuitgaven en de ver mindering der inkomsten door de verlaging van de invoerrechten op graan wil dekken. Deze laatste maatregel heeft in radicale bedroeven, vervolgde mejuffrouw Reine diep ontroerdhet doet mij in de ziel leed, het hart te moeten wonden, welks oprechtheid ik ken. Maar indien ik in deze dwaze ver eeniging toestemde, zouden uwe ouders... Over een jaar ben ik meerderjarig. Gij zult over een jaar wezen, wat gij heden zijt: een gehoorzaam zoon. En ten anderen zouden zij kunnen denken, dat ik mij met geweld in uwe familie zou willen dringen? Notariële sommatiën, een schan daal Dat is waar, mompelde Max half ontmoedigd, dat is waar, vergeef het mij Jonge vriend! vervolgde mejuffrouw Reine op eenen onwederstaanbaren, over- redenden toon, terwijl zy hare hand aan den student reikte, die ze aan zijne lippen brachtschep moedgebruik uwe rede, wees manIk zal voor u een liefhebbende, zorgvuldige oudere zuster zijn; ziedaar alles, wat ik voor u kan en wil wezen maar ook niets meer. (Wordt vervolgd). o_

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1