Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg Woensdag 2 Februari 1898. No. 6010. bureau ISofersfraaf 50. MAGTILDA reine. - 0.05 ^OFFICIEELE BERICHTEN. Politie. AGENT van POLITIE 3e klasse AXHEMLEEN OVERZICHT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per oost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. personen kunnen worden aange beld tot alhier. Sollicitanten, van 23 tot 35 jaar oud, borden verzocht zich met een eigenhandig ge schreven verzoekschrift aan te melden bij (*eri Commissaris van politie. Schiedam, 1 Februari 1898. 1 Februari '98. De arbeid in de Engelsche machinefa brieken is gisteren hervat. Maar hiermede Is slechts uiterlijk de vrede hersteld, want he wrok is er nog, daar de werklieden zich verongelijkt achten en slechts uit nood zich onderwerpen. Vooral de weigering des pa- troons om, volgens het voorstel des ministers van Koophandel, het geschil aan een scheids gericht te onderwerpen, wordt nog steeds betreurd, en de zware verliezen door de staking geleden, laten groote verbittering na. Doch ook de patroons hebben geleden ei> verklaren, dat zij niet anders konden. De toestand van Gladstone, die zich te Cannes bevindt, schijnt niet bijzonder ge ruststellend te zijn. Zaterdag heeft hij den ganschen dag het bed moeten houden. De Daily News beelt mede, dat een sterke troepenmacht der Derwischen Omdurman heeft verlaten, teneinde een aanval te wagen °P de Egyptische troepen in de woestijn van Bayuda. De leden van de commissie uit de Fran- sche Kamer, die over de aanvrage tot ver volging van Bernis en Géraudt-Richard ad vies heeft uit te brengen, zijn allen tegen het toestaan van het verzoek. Volgens het Petit Journal zal de raad van onderzoek, waarvoor kolonel Picquard "toet verschijnen, Woensdag bijeenkomen. De kolonel wordt beschuldigd van onbe scheidenheid bedreven in den dienst en van het mededeelen van geheime stukken aan mr. Leblois. De Russische gezant baron Mohrenheim heeft den president der Fransche republiek zijne brieven van terugroeping overhandigd. Het gesprek duurde een uur. De Duitsche Rijksdag heeft in zijne ver gadering van gisteren den post op de be grooting goedgekeurd betreffende de ver hooging van het tractement van den rijks kanselier met 46000 tot 100.000 mark. De sociaal-democraten, de vrijzinnigen en de Zuidduitsche volkspartij stemden tegen. Het Berliner lageblatt logenstrafte gis teren de door die courant zelf eerst ver melde geruchten uit Koningsbergen over een tweegevecht tusschen den opper-presi- dent graat Wilhelm von Bismarck en diens opperpresidialen raad dr. Maubach. Daaren tegen brengt nu de Lokalanzeiger de vol gende pikante bijzonderheden, die als ze waar zijn, het duel dubbel belachelijk maken. Graaf Bismarck gaf een partij waarop Maubach eveneens was genoodigd. Toen de laatste, voor hij de feestzaal binnenging, nog eens zijn werkkamer opendeed, vond hij den boel daar aan kant geruimd en in een garderobe veranderd. Maubach liet zich ontstemd over deze schikking waarin hij niet gekend was, eenige onaangename woor den over de vrouw van graaf Bismarck ontvallen, waarop de beleedigde echtgenoot hem tot een tweegevecht uitdaagde. Mau bach kreeg een kwetsuur en werd dadelijk verplaatst naar het ministerie te Berlijn. In den vorm van een correspondentie uit Petersburg maakt de Germania melding van een gerucht volgens hetwelk keizer Frans Jozef er aandenkt, na dit jaar zijn gouden regeerings-jubileum gevierd te heb ben, den vermoedelijken troonopvolger Frans Ferdinand tot een soort van mede-regent te benoemen, zoodat deze met de zaken van Staat van ondergeschikt belang zou belast HET CONSULT. 10) wiff d°ctor drukte belangstellend de hand, ven-&ouvernante hem toereikte, en "iet schoorvoetende het vertrek. Uitffpi Davoso tot aan de stoep had kamer SPoel^e ZÜ z'ch terug naar hare laatQtCh°°n het onderhoud met Bavoso de het Woorden van Max niet geheel uit hadde eU?6n van meisje had gewischt, hunne" kZ1J ®cht.er een 8root gedeelte van hwam be,teekenis verloren. Deze woorden Onwili6?.1 ar weder na eenige oogenblikken een* ung voor den geest, en schenen zienirrk^arschuwing eene leiding der Voor nigheid te bevatten. worden en de Keizer zich nog slechts de beslissing in vraagstukken van het aller hoogste belang zou voorbehouden. De troon opvolger moet geheel hersteld zijn daaren tegen is de Keizer door den geest van de centralisatie in in al zijn landen zeer ont moedigd en vermoeid. Toch schijnt het nog maar in de lucht te hangen en hangt de uitvoering af van 's Keizers latere stemming. Volgens den correspondent van de Frank furter Zeitung te Budapest worden de be richten ovet een oproerige beweging onder de Rumenen in Hongarije, die uit Bucharest aangestookt, zouden worden, bevestigd. De politie moet in Kronstadt in de laatste dagen 50.000 exemplaren van een opruiende procla matie in beslag genomen hebben. Het ministerie van eeredienst in Zwitser land bereidt een wet voor tot herstel der bij den Kulturkampt opgeheven katholieke parochies in het Jura-gebied. Hoewel dit wetsvoorstel in vele opzichten nog niet voldoet aan de rechtmatige eischen der Katholieken, brengt het toch ten minste eenige verbeteringen in den toestand. In de vergadering der Kamer van afge vaardigden in Italië verklaarde gisteren de minister van financiën bij de beraadslaging over de graanwetten, dat hij het tijdstip geschikt achtte om de rechten op graan te verminderen, maar niet om ze geheel af te schaffen. In antwoord op de vraag van een afge vaardigde werd van de regeeringstafel for meel bevestigd, dat geen enkel agent of vertegenwoordiger van de Italiaansche re geering direct of indirect tot Dreyfus in betrekking had gestaan. Het Abessinische gezantschap is ontvangen door den Sultan van Turkije, die aan de gezanten de Imitas-orde meegaf voor Mene- lik, en nog eenige kostbare geschenken daarenboven. Leontjef gaat nu naar Parijs om daar prins Henri van Orleans te ontmoeten, maar Onbaatzuchtigheid is even zoo besmettelijk als baatzucht. Mejuffrouw Reine wilde in dit opzicht voor den graaf niet onderdoen. Haar besluit was spoedig genomen. Zij plaatste zich voor haren lessenaar en begon te schrijven. De pen gleed over het papier zoo vlug als de zwaluw de lucht doorklieft. Het bleek hier, dat het hart de woorden ingaf, en dat de hand maar zeer traag de ontboezemin gen der ziel op het papier kon overbrengen Toen de gouvernante den laatsten regel schreef, draaide de poort van het koetshuis op hare hengsels, en het rammelen van een binnenkomend rijtuig werd onder haar gewelf gehoord. Eenige minuten daarna traden mevrouw benevens de jonge juffrouw Dupenne in de kamer der gouvernante. De dames hadden zich den tijd niet gegund, zich van hare hoeden te ontdoen, zoo min als van hare omslagdoeken. De familie scheen bijzonder opgeruimd te zijn. Beste vriendin, zeide Ida op den vroolijksten toon, wij vertrekken morgen naar Vichy. Ja, mijne waarde juffrouw Reine de overige leden van het gezantschap keeren rechtstreeks naar Abyssinië terug. De Engelschen, die niet bijzonder geluk kig zijn in hun expedities tegen de Afridi's, hebben Zaterdag wederom een gevoelig ver lies geleden, zoo als reeds gisteren is mede gedeeld. Uit Calcutta verneemt de Times dat de troepenbeweging in het Noordwesten, welke Zaterdag benoorden Mamani aan de in een hinderlaag gelokte Engelschen zulke zware verliezen berokkende, nauwkeurig beraamd was, met het doel om den terugtocht der Afridi's af te snijden van de hoogvlakte Kajuri waar zij hun vee weidden, naar de Bazaarvallei. De Engelschen .schijnen de Afridi's te hebben willen omsingelen, ondanks hunne onderhandelingen, welke thans wel afgebroken zullen zijn. De Engelschen zullen terstond weerwraak nemen, waarmede Pal mer belast wordt. Lockhart zou gisteren te Calcutta aankomen. Uit Rangoon verneemt de Times dat handelaars te Moelmein aangekomen vertel len dat een Fransche kanoneerboot er in geslaagd is, de snelstroomingen van den Opper-Mekong te passeeren, welke Garnier en andeie reizigers onoverkomelijk verklaar den. De kanoneerboot is thans vermoedelijk te Mong-sin, vanwaar de rivier weer bevaar baar is tot ver in het binnenland van Jun- nan. Men ziet hierin oen nieuw bewijs van de noodzakelijkheid om den Birma-spoorweg naar Jun-nan te verlengen. De Chineesche kwestie houdt nog voort durend de Engelsche staatslieden bezig. En nog altijd blijven zij volhouden, zooals nog Zaterdag de heer Chamberlain wederom deed, dat het hun alleen te doen is om vrije concurrentie te verkrijgen. Aan dit verlangen der Engelschen zou misschien reeds voldaan zijn wanneer niet Rusland een spaak in het wiel stak. Dit rijk verzet zich met kracht tegen de door Engeland geformuleerde eischen en wilb.v. voegde mevrouw Dupenne er bij, wij ver trekken morgen klokslag drie uren. Wees dus zoo goed, uwe toebereidselen tot de reis te maken, want gij gaat mede. Dat geloof ik ook, riep juffer Ida uit, zou ik zonder mijne beste vriendin1 kunnen zijn! Maar wees op het uur gereed. Het rijtuig zal kwart voor drie ure aangespan nen zijn. Mejuffrouw Reine begreep in het geheel niet, waar al die vriendelijkheid en beleefd heid van daan kwam. De vleierijen harer kweekelinge vooral gaven haar stof tot nadenken. Er moest toch wel iets bijzonders op til zijn, daar juffer Ida haar tweemaal den naam van beste vriendin gegeven had. - Zou de heer Dupenne ziek zijn? vroeg zij. Geenszins, antwoordde mevrouw Du penne, mijn man, mijne dochter en ik ge nieten de volmaakste gezondheid. Eene veel aangenamer reden veroorzaakt dit spoedig vertrek naar Vichy, ofschoon het mij per soonlijk hindert en geheel te onpas komt. Maar een moeder klaagt niet, als het om het welzijn van haar kind te doen is. Wij gaan iemand te gemoet, lispelde Ida opgetogen. Zeker iemand zou wel een schoonzoon kunnen worden, voegde mevrouw Dupenne er zachtjes bij. Juffer Ida deed haar best om te blozen, maar daarin niet kunnende slagen, wierp zij zich om den hals der gouvernante. Wij rekenen in deze gewichtige zaak vooral op u, mijne uitmuntende juffrouw Reine. Eindelijk zou deze dan toch te weten komen, waarom zij heden beste vriendin, uitmuntende juffrouw geheeten, en waarom zij door hare kweekelinge met eenen kus vereerd werd. Men had de gouvernante noodig, men verwachtte van haar gewis een belangrijken dienst, dit kon zij nu licht bevroeden daarom vroeg zij dan ook Waarin kan ik u van dienst zijn, mevrouw Uwe genegenheid en vriendschap jegens ons is ons bekend, antwoordde de dame, en uw invloed op den geest van den graat De Maugrant is het niet minder. Met een weinig behendigheid zal het u gemakkelijk zijr., hem over te halen tot eenen stap, waardoor wij onzen vurigsten wensch zou den vervuld zien. I Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1