Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg. Vrijdag 4 Februari 1898. No. 6012. ■^Bureau "jSSofersfraaf 50. MAGTJLDA reine. 0FFICIEELE BERICHTEN. Politie. AGENT van POLITIE 3e klasse ALGEMEEN OVERZICHT. Er is beweerd, dat de candidatuur van Prins George voor het gouverneurschap van Creta feitelijk is uitgegaan van de koningin van Denemarken. De Temps moet bet eerst met deze bewering voor den dag zÜn gekomen. feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maanden1.50 Franco Der Dost door geheel Nederland -2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVEBTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Vijf personen kunnen worden aange steld tot alhier. Sollicitanten, van 23 tot 35 jaar oud, Worden verzocht zich met een eigenhandig ge- Schreven verzoekschrift aan te melden bij oen Commissaris van politie. Schiedam, 1 Februari 1898. 3 Februari '98. De vraag wie gouverneur van Creta zal Worden, beheerscht thans voor een groot deel de Europeesche staatkunde. De Sultan blijlt tot heden onverzettelijk bij zijn besluit, prins Georg van Griekenland niet als gou verneur te dulden. Het gerucht gaat, dat de ontruiming van het nog door de Turken bezette gebied uitgesteld zal worden, als Prins George van Griekenland tegen den Zin van den Sultan naar Creta gaat. Van twee zijden komt echter tegenspraak. ®e te Kopenhagen verschijnende Berlingsche Tidende komt met een beslist dementi en de Romeinsche correspondent der Daily News schrijft aan zijn blad: nik kan verzekeren, dat een tegenspraak is ontvangen van het bericht, dat het plan, om prins George Candidaat te stellen, opgeworpen is door de koningin van Denemarken, of de keizerin- Weduwe van Rusland, of de prinses van VVales." Dezelfde correspondent zegt dan verder kan evenwel bevestigen, dat Rusland, ingeland, Italië en Frankrijk deze candida tuur goedkeuren. Oostenrijk heeft nog geen bepaalde opinie geuit." Omtrent Duitschland wordt niets gezegd, doch men mag als vrij zeker aannemen, HET CONSULT. 42) {Slot.) om^e wandelaars gingen zeer langzaam meer op hun gemak te kunnen praten, or h °m te beter den schoonen glans der di' e*?aande zon te kunnen bewonderen, sierde ^00m6n raet PurPer en goud ver- Zo^6 &ra,'n' aan welke God een frisschen ~on geschonken had, leunde op den arm hed aren "aan, en genoot volop de schoon- en der natuur. Haar gelaat blonk van genoegen. dat dit rijk voorloopig niet de voorgestelde candidatuur zal aanvaarden. Het heeft van den beginne af, aan zulk een sterke anti pathie tegen de Grieken getoond, dat een plotselinge ommekeer in de zienswijze der aan het bewind zijnde diplomaten niet kan worden verwacht. Misschien zal Duitschland ter wille van den vrede toegeven, wanneer de andere groote mogendheden eenmaal hebben be sloten, dat prins George gouverneur zal en moet worden. Maar al wordt de tegenstand van Duitschland gebroken, dan zal men nog te kampen hebben met het verzet van den Sultan en de Mohammedaansche bevolking. Zoo groot wordt dit verzet geacht, dat Berlijnsche bladen zelfs een algemeenen opstand verwachten. Die veronderstelling mag iets te pessimistisch zijn, doch wanneer de Atbeensche correspondent der Times goed is ingelicht, mag men zich zeker op ongeregeldheden onder de Mohamedanen voorbereiden. Want nu reeds stellen de Cretenzei Mohamemedanen pogingen in het werk om een adres op te stellen, waarin tegen de candidatuur van prins George geprotesteerd wordt. De Duitsche Keizer heeft den H. Vader doen weten, dat hij, voornemens zijnde zich naar de tentoonstelling van Turijn te bege ven, om daarna naar Palestina te vertrekken, het zich tot een geluk zal rekenen alvorens deze laatste reis te aanvaarden, bij den Paus zijne opwachting te maken. De bewoners van Port-au-Prince op Haiti zijn nog fel gebeten op den Duitschen ge zant, graaf Schwerin, wegens diens »schnei dig" optreden tegen de Regeering. Deze haat, dien men den vertegenwoordiger van het Duitsche rijk toedraagt, heeft uiting gevonden in een poging om hem levend te doen verbrandenEen ot meer brandstich ters hebben de trap en de galerij aan de achterzijde van het huis met petroleum be- strekken en aangestoken. Verder hadden zij onder de trap aan de voorzijde een mand met veeren geplaatst, gedrenkt met petro leum, zoodat aan beide zijden de uitgangen zouden zijn afgesloten. De brand werd echter spoedig ontdekt en kon nog door bedienden worden gebluscht. De daders zijn onbekend. De raad van enquête in zake overste Picquart heeft eergisteren haar onderzoek aangevangen onder voorzitterschap van gene raal Saint Germain op den Mont Valérien nabij Parijs. De getuigen zijn generaal Gonse, kolonel Henry, majoor Lauth en twee kapiteins. Men gelooide, dat het onder zoek twee dagen zou duren. Generaal Gal- lifat is als getuige a décharge gehoord, maar men verzekert, dat zijn getuigenis slechts geloopen heeft over de betrekkingen, waarin hij vroeger tot overste Picquart heeft gestaan. Ook advocaat Leblois is gehoord. De Aurore beweert, dat mevrouw De Boulancy nog brieven van Esterhazy bezit, die hem meer compromitteeren dan de reeds openbaar gemaakte. In den kantonnalen raad van Genève komt weldra een wetsvoorstel in behandeling tot het stichten van een algemeen fonds voor levensverzekering voor den ouden dag met staatssubsidie. Het wetsontwerp is een navolging van de reeds in Neufchatel bestaande volksverzeke ring. Het doel is de burgers, die wegens hun gezondheidstoestand door particuliere verzekerings maatschappijen zijn afgewezen, het toetreden tot een verzekeringsfonds toch mogelijk te maken doordat de Staat het risico op zich neemt. Zondag zijn in verschillende plaatsen van Zwitserland een zeventigtal propaganda- vergaderingen gehouden voor de wet tot naasting der spoorwegen door den Staat. De Zondag die te Rome met zooveel vrees werd toegemoet gezien, is kalm verloopen. De Regeering had zeer buitengewone maat regelen genomen, als ware er een opstand te onderdrukken. Het garnizoen was met acht bataljons versterkt. De stad was inge- d^id in acht districten, die door de mili taire macht waren bezet. Zelfs het Colos seum heibergde een afdeeling cavalerie. Bovendien was een vliegende colonne van twee duizend man gevormd. In de Kamer wilde de socialist Costa nog een poging wagen om verlof te krijgen voor de uitge Het leven is toch zoet, lispelde zij met eene onbeschrijfelijke vreugde. De graat bedankte haar met eenen teederen blik. Weet gij wel, mevrouw, zeide de slimme doctor, die aan hare zijde wandelde, dat binnen kort de naam van Dupenne be roemd zal worden 9 Is het waar, doctor 1 JaMax onderscheidt zich in Algiers. Dit verwondert mij geenszins, merkte de graaf aan. Met vijftig ruiters, zeide Bavoso, heeft hij eenige konderde Arabieren teruggeslagen. Men wil hem decoreeren. Dat is goed, riep de gravin met blijkbare vreugde uit. Hij is een braaf jongeling, sprak de graaf. Zijne benoeming stond heden morgen in den Moniteur, vervolgde Bavoso. Luite nant der cavalerie, en ridder van liet legioen van eer, op zijn een-en-twintigste jaarIk zeg, dat het mooi is. Ik hoop, dat hij spoedig kapitein zal zijn zeide de graaf. Kapitein of dood, antwoordde Bavoso. Doctor, riep de gravin uil, ik hecht geen geloof meer aan uwe voorspellingen y>De menschen, welke gij met woorden doodtzijn welvarende." Wat hebt gij mij destijds een schrik aangejaagdvoegde zij er lachende bij Mijn man en ik zijn door u gefopt geworden nochtans zijr« wij er u beiden dankbaar voor houd u daarvan verzekerd. Het is zeker, sprak Maugrant, dat ik mij als een voor de wereld verloren mensch beschouwdemeer snuggeren dan ik zou den zich hebben laten misleiden. Welk eene waardigheidwelke gebaren 1 welk een ernstig gelaat! vergezelden uwe woor den, toen gij mij nog zes maanden levens gaaft. Mijn waarde Bavoso, gij zijt niet slechts een kundig geneesheer, maar ook een groot acteur. schreven socialistische betooging. Hij ver klaarde, dat hij zich borg stelde voor de handhaving der orde. Maar de minister president voegde hem zeer ad rem toe »Ik regeer en ik zal voor de rust zorgen." Het was onnoodig. De betooging bleef achterwege en Rome zag er uit als op andere Zondagen. De chef van den staf in hel Russische militaire district Olessa, luitenant generaal Sacharoö, is benoemd tot chef van den generalen staf van Rusland. De Daily Telegraph heeft uit St. Peters burg het bericht ontvangen, dat Rusland en Duitschland het eens zijn geworden over de uitgifte eener Chineesche leening van 100 millioen dollars. De Manchester Guardian heeft van haar Londenschen correspondent, die gewoonlijk goed ingelicht is, belangrijke mededeelingen ontvangen omtrent den toestand in het verre Oosten. Daaruit blijkt, dat inderdaad de vrede daar ernstig gevaar heeft geloopen. Thans is de atmosfeer veel helderder, zegt de correspondent, daar de moeilijkheden uit den weg zijn geruimd, door een overeen komst om Port-Arthur voor de wereld open te stellen. De correspondent verzekert, dat Engeland en Japan waren overeengekomen, om, in geval China de aanbiedingen van Rusland betreffende de leening aannam en weigerde Ta-liën-wan te maken tot een verdragshaven tijdelijk of voor altijd, naargelang de om standigheden zouden vereischen, het schier eiland Liaotung te bezetten. Dit besluit werd ter kennis van China gebracht. Wel ver wachtte men daarvan geen uitwerking op de Chineesche regeering, maar men wist dat het besluit aan Rusland zou bekend gemaakt worden. En eerst daarna werden tusschen Rusland en Engeland rechtstreek- sche onderhandelingen aangeknoopt, die tot het bovengemelde resultaat hebben geleid. Was men niet tot overeenstemming ge komen, dan zou Japan het schiereiland Liaotung met zijn troepen hebben bezet, en dit rijk, verbonden met Engeland, beschikt over zulk een groote macht in het verre Nu vraag ik mij zeiven wel eens at, hoe ik zulk eene proef heb durven wagen, zeide Bavoso. Gij hebt ons gewantrouwd, doctor, sprak de gravin met een allerbevailigst glimlachje, dit was niet wel van u gedaan. Wat zal ik u daarvan zeggen, mevrouw Wij geneesheeren zijn twijfelaars, onge- loovigen wij moeten zien en voelen, alvo rens te gelooven. Ondanks al het goede, dat ik van u en van den heer Maugrant wist, twijfelde ik. Eene zoo geheel buiten gewone echtverbindtenis vereischte buiten gewone deugden, en uit vrees, dat er een treurspel van zou komen, heb ik comedie gespeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1