Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. voornemens is er in toe te stemmen, dat de termijn voor de redactie van het graan recht van 7.50 tot 5 lire, van 30 April tot 31 Mei verlengd worde. Door binnen- en buitenlandsche socialisten is in den laatsten tijd druk gewerkt onder de boerenbevolking van Hongarije. Daar door moet een gevaarlijke beweging onder deze bevolking zijn ontstaan. Te Varda kwam het zelfs tot een formeel oproer; de boeren bevrijden de gevangen genomen agitators. De houding door Rusland in de laatste dagen tegen den Sultan aangenomen, kan ernstige verwikkelingen ten gevolge hebben, indien de Sultan op zijn stuk blijft staan. Met te blijven vasthouden aan de candida- tuur van prins George van Griekenland voor het gouvernementschap van Creta speelt Rusland zulk een gevaarlijk spel, dat men moet betwijfelen of het wel ernstig gemeend is men vermoedt veeleer, dat de Cretenzers-kwestie kunstmatig wordt op geblazen, om de aandacht van de Oost- Aziatische at te trekken een diplomatieke list, die dikwijls uitstekend in gebruik is gebleken. In dat vermoeden wordt men versterkt door een telegram uit Constantinopel waarin openlijk de twijfel wordt uitge sproken, dat Rusland verwikkelingen in Turkije te voorschijn wil roepen. Doch daarin wordt tevens beweerd, dat Engeland dezelfde politiek toepast als het Tsarenrijk. Engeland ondersteunt ook de candidatuur van prins George, niet omdat het in dezen prins den besten candidaat ziet, doch omdat het 'tin zijn belang vindt, dat de oogen niet al te strak op China gevestigd zul len zijn. Ofschoon men uit dit telegram de gevolg trekking kan maken, dat de candidatuur van prins George niet ernstig gemeend is, wordt daarentegen van andere zijde beweerd, dat Rusland reeds te ver gegaan is en die candidatuur niet kan terugtrekken. Hebben dezen jaatsten gelijk, dan treedt misschien naast de Oost-Aziatische kwestie ook weer de Oost-Europeesche op den voorgrond, omdat Duitschland tot op dit oogenblik be slist zich tegen den Griekschen prins heeft verklaard. In de diplomatie is men aan zonderlinge wendingen gewoon geworden. En het is dus zeer goed mogelijk, dat Duitschland zijn politiek nog op het laatste oogenblik wijzigt, vooral ook omdat het orgaan van Bismarck, de Hamburger Nach- richten, er op aandringt, uit tegenzin tegen de door Rusland voorgestelde candidatuur geen oneenigheid tusschen Duitschland en Rusland in het leven te roepen. Blijft het echter bij de tegenwoordige politiek vol harden, dan wordt een verbreken van het Europeesch concert niet onmogelijk geacht. De correspondent van de Frankfurter Zeitung te Constantinopel verzekert, dat Rusland, Frankrijk en Engeland overeenge komen zijn, prins George, van Griekenland, tot gouverneur van Creta aan te stellen, in weerwil van het verzet van Duitschland en Oostenrijk, en al mocht de toestemming van den Sultan nog uitblijven. Prins George zou zich bereid verklaard hebben, den post onder de bescherming van die drie mogend- den aan te nemen. Men wil dat de activiteit die Edhem-Pasja in den laatsteu tijd in Thessalië ten tooD spreidt, daarmede in verband staat. Volgens een bericht uit Petersburg denkt men daar echter dat de Porte zal eindigen met toe te stemmen in prins George's be noeming. Het feit dat een christelijke prins ambtenaar van de Porte wordt, zou een nieuwen glans werpen op den Sultan, in de oogen der geloovigen. De eenige voorwaarde van de Porte zou dan zijn, dat eenige Turk- sche troepen op Creta blijven. De christelijke afgevaardigden uit alle provinciën van Creta, gisteren op Akrotiri bijeengekomen, hebben met algemeene stemmen besloten, Sfakianaki te machtigen, ailes te doen om de candidatuur van prins George te steunen. Rifat-bey, de nieuwe Tuiksche gezant te Athene, is eergisteren door den Koning ontvangen ter overhandiging zijner geloofs brieven, terwijl de Grieksche gezant Mavro- cordato te Constantinopel den Sultan zijne geloofsbrieven heeft overhandigd. De nor male betrekkingen tusschen Griekenland en Turkije zijn daarmede hersteld, juist een jaar na het uitbreken der onlusten te Chania, die de indirecte aanleiding waren tot den oorlog. Griekenland ondervindt met grooten druk al de naweeën van den oorlog, maar, zegt de correspondent der Times, toch mag niet aan de toekumst getwijfeld worden, te meer omdat de financieele organisatie, gedeelte lijk onder buitenlandsch toezicht, het natio nale crediet zal verbeteren en Griekenland daardoor misschien in staat zak zijn om de plaats, die het toekomt in de ontwikkeling van het Oosten, weer in te nemen. Het aantal personen, dat in Thessalië in de laatste zes maanden is overleden aan ziekte of gebrek wordt, volgens een bericht uit Athene, op 20000 geschat. In goed ingelichte kringen te Londen wordt verzekerd, dat het voornemen, om China een Engelsche leening aan te bieden, is opgegeven. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat wel-is-waar het bericht om trent het sluiten eener leening van 100 rri|- lioen roebels uit Rusland en Duitschland nog voorbarig is, doch dat men redenen heeft om aan te nemen, dat de kwestie binnenkort zal geregeld worden indien zij nog niet geregeld is De regeering te Washington en de Ja- pansche gezant aldaar hebben een overeen komst gesloten, waarbij bepaald wordt, dat de Japanners op Hawai bij annexatie van de eilandengroep door de Vereenigde Staten gelijk gesteld zullen worden met die op het vasteland der Unie. Men zegt, dat deze schikking de oppositie van Japan tegen het annexatieplan wegneemt. Schiedam, 5 Februari 1898. De levering van de uniformen van de brug- en sluiswachters alhier in de jaren 1898— 1900 is aan den heer A. J. Bronkhorst, mr. kleermaker alhier, gegund. Heden ochtend 10s/* is in de Overschiesche straat alhier het wiel van een vrachtwagen gebroken. Hoewel dit ongeval geen persoonlijke ongelukken ten gevolge had, veroorzaakte het toch heel wat last en moeite, daar de goederen in een een anderen wagen moesten worden overgeladen. De schade bepaalde zich tot het gebroken wiel, dat spoedig door een ander vervangen werd. De heer B. Rienstra, onderwijzer aan de Christelijke school alhier, is benoemd tot hoofd eener school te Koot wij kerbroek. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor de betrekking van commies-verificateur bij den actie ven dienst der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen, slaagde o. a. de heer H. Pieters, commies 4e klasse alhier. De Rotlerdamsche gemeenteraad besloot gisteren een bedrag van f 10.000 toe te staan voor het maken van een reliëfkaart voor de havenwerken, welke op de Parijsche ten toonstelling zal worden ingezonden. Verder werd f160.000 toegestaan voor het maken van den mond der Maashaven, welke 9 millioen zal moeten kosten, en ein delijk werd ook goedgekeurd een uitgaat van f490.000 voor het maken van een nieuwe kaaimuur, aan de Rijnhaven, om daarop een loods tot opslag van goederen te bouwen. In eene eergisteren-avond in het Verkoop lokaal te Rotterdam gehouden vergadering, waarin een aantal vereenigingen waren ver tegenwoordigd, weid het organiseeren van een optocht bij gelegenheid van de troons bestijging der Koningin besproken. Medege deeld werd, dat uit een onderhoud met den burgemeester gebleken was, dat eene commissie zal benoemd worden, eD dat het plan is den optocht op 31 Augustus te doen plaats hebben. De verschillende ver eenigingen, die aan den optocht willen deelnemen, zullen zich met de te benoemen commissie in contact kunnen stellen,. Gisteren-nacht is den Nieuwen "Waterweg binnengevallen en te Vlaardingen voor anker gekomen de Scheveningsche bom Klasina, gemerkt SCH 228, schipper T. Bruin, van welken logger in de Noordzee ter hoogte van Texel door stormweder overvallen, het grootzeil aan flarden gescheurd en het gang spil zwaard beschadigd werd. De vangst werd gisteren ochtend op den afslag aan de vischmarkt verkocht. Door de heeren Du Rij van Beest Holle te 's-Gravenhage en J. C. Van Wingerden te Vlaardingen is aan den minister van Waterstaat vergunning gevraagd tot het maken van een aanlegsteiger in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg boven de zoo genaamde Krimpsloot. Gisteren-namiddag is te Hoek van Hol land een werkman, in dienst van de Ber- gings maatschappij, door een ongelukkig toeval te water geraakt en eenige oogen- blikken daarna levenloos opgehaald. Men schrijft aan het R. N. uit Delft Het bericht als zou het Delftsch Studen tencorps ook een optocht houden binnen Brussel na de maskerade te Delft, wordt met beslistheid tegengesproken. Van een dergelijk plan is op het oogenblik geen sprake. Donderdag waren aan het diner ten Hove genoodigd de hoofden van buitenlandsche missiën met hunne dames en zaakgelastigden met hunne dames, benevens de minister van buitenlandsche zaken en mevrouw De Beaufort. H. M. de Koningin zat tusschen H. M de Koningin-Regentes en H. D. H. prinses Eli sabeth van Waldeck. Naast H. M. de Koningin- Regentes zat de Russische gezantnaast prinses Elizabeth de opper ceremoniemeester en tegenover HH. MM. de Belgische gezant in het midden van de tafel. Gedurende het d.ner deed de Kon. militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers zich hooren. De heer H. F. F, Bley, bij kon. besluit van 23 October 1897 benoemd tot consul te Batoum, voor den Kaukasus, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. Vrouwelijke telefonisten. In April zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van telefonist, waarvoor 6 plaatsen, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten van 17 tot 25 jaar, worden opengesteld. Zij die voor plaatsing in aanmerking ko men, worden aanvankelijk als leerling-tele foniste in dienst genomen tegen een ver goeding van f 15 of f30 per maand, maar gelang zij in of buiten hare woonplaats worden werkzaam gesteld. Na voldoende geoefenheid in den telefoon dienst verkregen te hebben, worden zij, naarmate van de behoefte, als telefoniste aangesteld op een jaarwedde van f400, welk bedrag, bij voortdurende geschiktheid, na drie maanden tot t 500 wordt verhoogd. Dit jaarlijksche traktement kan met vijf- jaarlijksche verhoogingen van f 100 klimmen tot t 800, met dien verstande dat verhooging boven f 500 eerst dan kan volgen, als de telefoniste inmiddels biyk zal hebben ge geven ook in de Engelsche taal bedrevenheid te bezitten. Aanmelding vóór 19 Maart- Nadere bijzonderheden vindt men in de Staats Cf. no. 25. Atjeh. Het telegram van haren corresponded te Batavia omtrent de gebeurtenissen 1(1 Atjeh, (in ons vorig nummer medegedeeld geeft de N. R. Ct. aanleiding tot de vol' gende opmerkingen In het telegram uit Batavia, dat in oPs Eerste Blad B is opgenomen, werd mede' gedeeld, dat men op de westkust van Atjeh» waarheen de tocht ging, geen tegenstand wachtte. Toekoe Oemar bevindt zich, naar de laat5' ontvangen berichten doen veronderstellen» nog achter in de XXII Moekims. Zonde' hem zullen zijn parujgenooten ter westkus' weinig durven uitvoeren en de bevolking zal zich niet tegen ons durven verzetten» als de man, voor wien zij nog meer vree5 koestert dan voor ons, afwezig is. Het komt ons voor, dat deze expedite® ten doel heeft den invloed van Toekoe Oemar in de zuidelijke staatjes van dezui' delijke nederzettingen ter westkust va® Groot-Atjeh te fnuiken en hem het terug' keeren daarheen zoo goed als onmogelijk te maken. Wellicht zal men hem volgen op het pad, dat hij benutte om van de westkust r.aar Pedir op te trekken, teneinde zijn daaraan gelegen nachtverblijven 'e vernielen en hem de retraite nog bezwaar* lijker te maken. Maar ook al wordt zulk een tocht te vermoeiend voor onze soldaten geacht in verband met het daardoor 'e verkrijgen voordeel een dagenlange marscb langs een smal voetpad over hoog gebergte is voor een troep, die alles moet medevoe' ren, een buitengewoon vermoeiend iets dan zal deze excursie toch veel nut kunnen stichten tot het tot rust brengen van de westkust, waar Oemars invloed nog alles* behalve vernietigd was. Daja is een landschapje, op de westkus' gelegen aan de Daja-rivier ten noorden van Lambesi (Lambesoi), waar Oemars volge' lingen indertijd de sloeproeiers van de BeP' koelen afmaakten, toen hij daar aan land werd gezet om als onze zendeling en ui' onzen naam met den radja van Tenom te onderhandelen tot het in vrijheid stellen van de bemanning van de Nisero. In Me' 1877 boden deze staatjes hun onderwerping aan. Een jaar later werden zij door een colonne onder overste Van Lier bezocht. De Vereeniging tot behartiging der be langen van Ned. longlijders te Davos-PlatZ heeft veel succes met het sanatorium voo' minvermogende Nederl. longlijders, dat 1 September 1897 geopend is. Er zijn nu 3? verpleegden. Plannen bestaan tot oprichting van een sanatorium met ongeveer 80 bedden, ir. de nabijheid van Davos. Op 94-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer L. M. F. Plate, oud president der factory van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Batavia. Voor den aanleg en de exploitatie van eeP stoomtram van Gouda Stolwijk-Berg A»»' bacht-Schoonhoven, is concessie aangevraagd door den heer A. Kaptiju te Gouda. Er nog altijd een concessie loopende voor eeP locaalspoor over dezelfde lijn, verleend aaO den heer Krieger. De vergiftigingszaak te Lisse. De persoon verdacht van vergiftiging Lisse, is gisteren-ochtend uit Haarlem naa' 's-Gravenhage binnengebracht en, na ee" kort oponthoud in het gebouw der arrou' dissementsrechtbank, overgebracht naar he' Huis van Bewaring. In verband hiermede verneemt men da' het verdere voor-onderzoek te 's-Gravenhag® zal plaats hebben en dat ook de zaak voo' de Haagsche rechtbank zal worden berech'» Indien de instructie leidt tot eene openhak terechtstelling. De Doofstommen-vereeniging „Door Liefd® Saamgebracht", te Amsterdam, heeft than3 wel op de Westermarkt no. 16 aldaar e®11 eigen gebouw, waar de arme doofstomnaeP' zoo dikwyls behandeld als paria's der maa'*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2