Bij de verdere behandeling van Zola's proces gaat men over tot het oproepen der getuigen. De president leest de brieven voor van de getuigen, die zich laten verontschuldigen, en verder een brief van den minister van justitie, meldende dat de minister van oorlog van den ministerraad geen machtiging heeft ontvangen om te komen getuigen. Cesimir-Perier verklaart in een brief, dat bij slechts getuigenis kan afleggen over ge beurtenissen na zijn presidentschap. De commandandant Du Paty de Clam weigert te komen getuigen. Mr. Labori stelt zijn voorbehoud ten aan zien van al deze absenties. Wat de afwe zigheid van Du Paty de Clam betreft, be looft hij zoo dadelijk zijne conclusies te zullen mededeelen, want het geldt hier een getuige van het hoogste belang. Anders zal hij vragen de zaak naar een nieuwe zitting te renvoieeren. De advocaat-generaal beroept zich op het gerechtshof. Zola's advocaat verzet zich niet tegen de behandeling met gesloten deuren, want twaalf gezworenen zullen tegenwoordig zijn. Labori zegt dat het bewijs hetwelk hij leveren wil, zóó doorslaand is, dat men het niet wil laten leveren. Het gerechtshof zal na de oproeping van alle getuigen een beslissing nemen ten aanzien van de mede gedeelde conslusies. Mevrouw De Boulancy verzoekt in een brief niet te behoeven verschijnen. Labori verlangt dat men dan hare verklaringen zal mededeelen, welke zij ten overstaan van den rechter van instructie Bertulus heeft gedaan. De advocaat-generaal verzet er zich tegen. Labori dringt er langdurig op aan haar als getuige te hooren, want zij heeft zeer ernstige brieven en wordt geintimideerd. Clémenceau verlangt, dat rhen zich vergewisse of zij soms ziek is. Andere getuigen melden, dat zij niet zullen verschijnen, met generaal Mercier. Labori protesteert, war.t hij acht Mercier een van de belangrijkste getuigen. Zola vraagt of al deze getuigen van den minister van oorlog last hebben ontvangen om niet te komen. Het openbaar ministerie vei klaart het niet te weten. Generaal Boisdeffre doet een beroep op het ambtsgeheim. Labori leest zijn talrijke conclusies voor, strekkende om de getuigen te dwingen morgen te komen. Het hof zal morgen een besluit nemen over deze con clusies. De zitting wordt verdaagd. Na de rechtzitting zijn Zola, Labori, Clémenceau en de uitgever Fasquelle in een rijtuig gestapt, begroet met enkele kreten Leve Zola 1 Leve het leger Weg met Zola I Weg met den Italiaan 1 Naar de pont Saint-Michiel werd het rijtuig gevolgd door 200 manifestanten die schreeuw den Te water met hem I Andere manifestanten floten het rijtuig aan aan, toen het in de rue de Bruxelles aankwam. De Fransche Kamer houdt zich in den laatsten tijd met belangrijke onderwerpen bezig. Kwam Zaterdag de Europe esche po litiek ter sprake, Maandag was het Fransch- Russisch bondgenootschap aan de beurt. Delafosse critiseerde dat bondgenootschap, dat tot dusver alleen voordeelig was ge weest voor Rusland. Hij vroeg zich af, of Duitschland eigenlijk niet het bondgenoot schap had geïnspireerd. Delafosse protes teerde tegen een beleid, strekkende om Frankrijk voor spek en tboonen te laten meedoen. Goblet verweet de Fransche diplomatie zaken in Europa te doen, welke haar eigen belangen schaden. De minister van Buitenlandsche zaken, Hanotaux, antwoordde dat de regeling van de kwestie over het betwiste grondgebied met Brazilië aanstaande is. In Abyssinië staan onze zaken uitstekend. Met betrek king tot de Grieksche kwestie heeft de Europeesche diplomatie den Sultan haar wil opgedrongen. Frankrijk nam het initia tief dat met succes bekroond is. Het Euro- peesch concert overweegt thans de candi- datuur van prins George. Frankrijk is haar gunstig gezind. Frankrijk spreekt mee in het Europeesch concert en heeft er zich van bediend, Wat het Fransch-Russisch bondsgenootschap betreft, dit vormt een punt waarover elke openbaarheid onmogelijk is. Het is een historisch feit, dat het bondgenootschap niet het werk is van één partij. Alle Kabinetten hebben de verwe- zelijking ervan nagejaagd. Hanotaux somt de gelukkige- resultaten op die men in China gekregen heeft. Een menigte kwesties zijn naar ons genoegen bijgelegd. Frankrijk verlangt, dat China blijft bestaan en wil dat men haar rechten niet aanrandt. Er zijn maatregelen genomen om deze te doen eerbiedigen. Frankrijk zal een geschikte combinatie zoeken, teneinde de eensgezind heid tusschen de Mogendheden te handhaven. Millerand vroeg of er een nieuwe con ventie was gekomen tusschen Frankrijk en Rusland sedert Augustus en wat hare strek king is. De minister-president Méline verklaarde, dat sedert twee jaren de buitenlandsche aangelegenheden berusten in handen van een ijverig en flink minister. Méline loochende een Duitsche politiek te volgen. Hij toonde aan hoe de Fransch-Russische entente ge diend heeft om de overeenstemming van het Europeesch concert te handhaven. De Fransch-Russische vriendschap is een diep zetelend gevoel, dat beide landen verbindt. De Duitsche Reichsanzeiger maakt het regeeiingsbesluit openbaar betreffende den invoer van planten en vruchten uit de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Daaruit blijkt, dat de invoer van planten en planten- afval geheel is verboden, maar bezendingen vruchten en vruchtenafval alleen dan niet worden doorgelaten als de aanwezigheid der schildluis is vastgesteld. De Kölnische Zeitung heeft een eenigs- zins scherp gesteld, blijkbaar officieus stukje, waarin zij op verontwaardigden toon de bewering van de Amerikanen afwijst, dat de maatregel met protectionistische bijbe doeling is genomen en een inbreuk vormt op de handelstractaten. bieder die ook maar eenigszins op de hoogte is van Duitsche toestanden weet zegt de Kölnische dat de tegenwoordige rijkskanselier, prins Hohenlohe-Schiilingfurst in geen geval tot een maatregel zijn toestemming zal geven, die ook maar den schijn zou hebben van eene opzettelijke schennis of ontduiking der handelstractaten. Overeenkomstig het voorstel van de be- grootingscommissie heeft de Duitsche Rijks dag Vrijdag den Staatssecretaris van pos terijen de op de begrooting gevraagde trac- tementsverhooging van 24000 tot 30.000 Mark geweigerd. Voorts keurde de Rijks dag nog een resolutie van de begrootings- commissie goed, strekkende om het aan nemen en bestellen van postpaketten op Zon- en feestdagen te beperken. Volgens overeenstemmende telegrammen uit Constantinopel zal Rusland voorshands de candidatuur van prins George van Griekenland voor het gouvernementschap van Creta niet langer steunen, vermoedelijk op aandringeu van Griekenland, dat eerst Thessalië wil ontruimd zien. De Egyptische ministers hebben een cir culaire uitgevaardigd, waarin zij voorstellen te Cairo een internationale conferentie bijeen te roepenom te onderzoeken in hoever de werking en bevoegdheden der gemengde rechtbanken kunnen gewijzigd worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Februari 1898. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 15 Februari 1898, des namiddags 2 uren. Agenda 1. Vaststelling der notulen van het ver handelde in de zitting van 2ö Januari jl. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Adressen van H. L. Oosterweeghel e.a. om restitutie van pi. dir. belasting over 1897. 4. Benoeming van een Curator van het Gymnasium. Aanbevolen zijn de heeren. I. Dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld. II, Mr. A. J. Blok. 5. Benoeming van een onderwijzeres in nuttige handwerken aan de le en 2e open bare kostelooze scholen. Op de voordracht zijn geplaatst I. Mej. A. C. Mak, tijdelijk onderwijzeres in dat leervak aan genoemde scholen. II. Mej. J. Visser, alhier. III. Mej. J. F. van Wamelen, alhier. 6. Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1997, met rapport der Financiëele Commissie. 7. Praeadies van Burg. en Weth. op het adres van het bestuur der Vereeniging tegen bedelarij alhier, om eene toelage uit de ge meentekas tot geheele of gedeeltelijke be strijding van de kosten verbonden aan eene alhier in te voeren wijkverpleging (verple ging van on- en minvermogende zieken in hunne woningen). 8. Praeadvies van Burg. en Weth. op het adres van J. A. van Velzen c. s., huur ders van de gemeente-perceelen, gelegen in Zuidergors, Galgoord en de Keilen, om gedeeltelijke kwijtschelding van pacht over 1897, als tegemoetkoming in de door hen geleden schade door den hoogen stormvloed in Juni van dat jaar. 9. Voorstel van Burg. en Weth. om het niet verkochte gedeelte van het balkengat, hetwelk de firma H. J. Plant Co. alhier van de gemeente in huur had, aan die firma tot wederopzegging op nieuw onderhands in huur af te staan, tegen den prijs van 1300per jaar. 10. Voorstel van het raadslid, den heer D. F. W. Prins om art. 8 van het vigee- rende reglement van orde voor den Raad, weder te vervangen door art. 8 van het vorige reglement van orde, vastgesteld door den Raad den 17 October 1892. 11. Voorzetting der behandeling van het voorstel van Burg. en Weth. tot het aan gaan eener overeenkomst met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. (De stukken sub. 7, 8, 9 en 10 zullen aan de leden in druk worden rondgedeeld). Bij gelegenheid van de feestelijkheden hier ter stede, op 19 Februari 1887, den zeventigsten verjaardag van Z. M. koning Willem III, rees in den boezem der feest commissie het denkbeeld, in onze gemeente een blijvend aandenken aan deze gebeurtenis te stichten. Het denkbeeld vond bijval en bijdragen werden gevraagd. Deze kwamen wel in, maar niet tot een bedrag, waaruit de kosten van een waardig monument konden worden bestreden. De commissie besloot toen de ingekomen gelden te be leggen, en is nu bij machte, in het kronings jaar het plan ten uitvoer te brengen. Uit velerlei modellen koos zij, dat eener rustiek-monuirentale fontein, ter hoogte van 1.5 Meter te plaatsen in de Plantage. Het dagelijksch bestuur der gemeente vereenigde zich met deze keus, waarna de vervaardi ging van dit fraaie kunstwerk is opgedragen aan de firma Braat te Delft. De opening dezer fontein zal een der nummers zijn op het programma der feeste lijkheden van dit jaar. In eene correspondentie uit Schiedam aan het Rott. Nwsbl., waarin getuigd wordt van den bedroevenden toestand van het brandersvak te dezer stede, wordt o. a. medegedeeld, dat Zaterdag-avond weer een aantal werklieden ontslag hebben gekregen in de groote stoom branderij van de firma Th. C. Melchers alhier, wijl genoemde firma, die anders met 2 ploegen werkte, dit nu met 1 ploeg doet. Volgens inlichtingen ons uit de beste bron verstrekt, is er geen sprake van het ontslag geven van een geheele ploeg. Zaterdag-avond is aan een 6-tal werklieden medegedeeld, dat zij wegens inkrimping der werkzaamheden over 14 dagen zullen worden ontslagen, tenzij er in dien tijd nog verandering komt. Van harte wenschen wij zoowel in het belang der betrokken werklieden als der firma, dat die verandering zich spoedig moge voordoen. Een verblijdend verschijnsel mag het heeten, dat de houthandel alhier belangrijk toeneemtde aanvoeren van het buitenland waren in het afgeloopen jaar7000 Ms. netto meer dan in 1896. De scheepvaart wordt daardoor ook bevorderd, wijl verscheidene zeeschepen hout aanbrengen, dat gedeeltelijk voor elders wonende importeurs bestemd is en dan verder wordt opgevlot. De open terreinen aan den Maaskant leenen zich uitstekend voor stapelplaatsen. Te Pernis is de sloep Charlois, gemerkt PR 58, schipper C. v. d. Steen, binnenge vallen met gebroken gaffels, gescheurde zeilen en met verlies van een seinlantaarn. Een en ander was het gevolg van vliegend stormweder, terwijl men bovendien door stortzeeën veel water in het volkslogies kreeg. Te Rotterdam in de Vierwindenstraat is Zaterdag-avond een 54-jarige vader door zijn 18 jarige dochter eerst geslagen en daarna op den grond geworpen. De dochter trapte daarna haar vader zoodanig op het hoofd, dat een slagader sprong, die door dr. Swaters werd afgebonden. Op diens advies werd de man daarna door een politieagent naar het ziekenhuis gebracht. Hij behoefde daar echter niet meer behan deld te worden. Nu het aan het bestuur der handelsver- eeniging jRotterdam" is gebleken, dat de lijsten die allerwegen zijn rondgezonden ter teekening voor eene vervroegde winkelslui ting, zulk een aantal vertegenwoordigen, dat men kan spreken van algemeene in stemming, zal tegen Vrijdag aanst. eene openbare vergadering worden gehouden in de achterzaal van Tivoli, waar behalve de leien ook de onderteekenaars der lijsten toegang hebben. Door het bestuur zal dan een voorstel worden gedaan, op een nader aan te geven datum in den loop dezer maand een proef te doen ingaan van veertien dagen en na dien tijd een definitief besluit te nemen inzake vervroegde winkelsluiting. Ook te Kethel zal langzamerhand een begin gemaakt worden met de regeling van de inhuldigingsfeesten. Er zal ten minste Woensdag-avond een vergadering daarvoor gehouden worden. De bevolking der gemeente Vlaardingen bedroeg op 31 December 1897 15762. Zij vermeerde in den loop van het vorig iaar met 265. Naar de Sch. Cf. verneemt, hebben de leden der Plaatselijke Schoolcommissie te Vlaardingen, met uitzondering van de>n heer Van Hee, hunne herbenoeming aangenomen. Te Delft bestaat het plan tot oprichting van een wattenfabriek. Er zou daartoe reeds een terrein aangekocht zijn nabij de fabriek der heeren Braat, aldaar. BINNENLAND. De gewone audiëntie van de ministers van Financiën en Oorlog zullen Donderdag 16 Februari a. s. niet plaat3 hebben. Ter kennisse van belanghebbenden wordt gebracht, dat door de Grieksche Regeering onder dagteekening van 23 December 189/ een besluit is genomen, strekkende tot vermeerdering van het aantal landbouw- en andere producten, die, met inachtneming van zekere voorzorgmaatregelen tegen de druifluis, daar te lande kunnen worden ingevoerd. In de Staats Courant no. 32 is opgenomen eene vertaling van de verschillende artikelen van dat besluit. Uit Marken, Bunschoten, Huizen en ande re plaatsen aan de Zuiderzee zijn adressen aan den minister van Waterstaat gezonden, door alle belanghebbenden onderteekend, waarin dringend wordt verzocht de wette lijke bepalingen op de seinlichten te wijzi*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2