op 1C- V Stads- en Gewestelijk Nieuws. 4 tb° ders geven ook hun goed- of afkeuring te kennen. Er ontstaat een helsch rumoer. De voorzitter laat de zaal ontruimen. Gonse geeft daarna uitleg van de betee- kenis van zijn brieven aan Picquart. »Deze had mij mondeling als schrijver van het borderel aangewezen Majoor Esterhazy. Ik zeide hem dat hij, als hij een verrader op 't spoor was, licht moest ontsteken en de officieren opsporen die bet achter dochtwek- kende stuk had kunnen leveren. In dien zin moest hij de waarheid opsporen. Ik zeide hem dat hij voorzichtig moest zijn, want hij wilde Esterhazy in hechtenis laten nemen. Ik heb geen verlof gegeven tot het openbaar maken van die brieven. Na de heropening van de zitting gaat Gonse weer op zijn plaats zitten. De advo caat-generaal neemt den getuige onder handen, en zegt, dat blijkbaar zijn woorden verder gegaan dan bij bedoelde. De deken neemt de verontschuldiging van Gonse aan. Labori geeft zijn levendige voldoening te kennen. Om vièr uur verlaten de generaals Boisdeffre en Gonse het paleis. De menigte stormt op hun rijtuig los onder het geroep Leve het leger! terwijl men aan de andere zijde der Seine, op de Quie des Grands Augustins en in de rue Messone hoort roepen Conspuez Zola. Een ontelbare menigte verdrong zich op de Place Dauphine, meer dan tien duizend menschen. De politie krijgt versterking. De orde is niet ernstig getoond. Generaal Mercier, door Labori onder vraagd, verklaart dat hij niets afweet van het rapport van majoor Ravary, en evenmin van het stuk dat Esterhazy's onschuld zou aantoonen. Op een andere vraag van 'Labori, of den krijgsraad in 1894 een geheim stuk is medegedeeld buiten den beklaagde en den verdediger om, antwoordt Mercier, dat die vraag betrekking heeft op de zaak-Dreyfus, en dat de beslissing van het hof hen niet veroorlooft, daarop te antwoorden. Hij kent ook geen vertrouwe lijke stukken. Wat aangaat het uitlekken van bijzonderheden omtrent de inhechtenis neming van Dreyfus dat was geschied zonder dat het ministerie van oorlog het wist. Op aandringen van Clemenceau oppert Mercier de gissing dat de indiscreties van de familie afkomstig konden zijn. Labori komt terug op het meedeelen van het geheime stuk. Men heeft beweerd, dat Mercier zelf had erkend, dat er aan den krijgsraad een geheim stuk was medege deeld. s Pardon," roept Mercier »dat is niet waar!" loejuichingen Labori dringt aanheeft er ooit een geheim stuk bestaan, of heeft Mercier nooit verklaard, dat er een bestaan heeft Mercier zegt: »Op de eerste vraag antwoord ik niet en op de tweede antwoord ik neen. En als Labori aanhoudt, roept Mercier»Daar het mij vraagt op mijn soldatenwoord zeg ik u, dat hij een verrader was en recht vaardig en wettig is veroordeeld. (Toejui chingen). Labori vraagt opnieuw sis er een geheim stuk, ja of neen 1 Mercier zegt»Daar hoef ik niet op te antwoorden. Geroep van goed en afkeuring). De zitting wordt geschorst en om kwart over vieren hervat. Ook de oud-minister Trarieux werd gehoord. Trarieux zegt sSedert 1897 maakten verschillende geruchten mij ongerust. Men sprake van geheime stukken en daarom heb ik onderzoek naar de waarheid willen doen. Het schrift van het bordean bracht mij in twijfel en ik vernam tevens, dat Scheurer- Kestner eveneens inlichtingen zocht." Vervolgens spreekt de heer Trarieux over het optreden van den heer Picquart, Hij zegt daarna, dat Scheurer-Kerstner hem heeft medegedeeld, de bewijzen te hebben van de onschuld van Dreyfus en hij deelde hem de brieven van generaal Gonse mede. Alle omstandigheden leidden er toe, om te denken aan een gerechtelijke dwaling. Hij zei, dat er een lichtstraal voor hem opging, toen hij vernam, dat op het origi- neeel van een stuk de letter D. was ver vangen door den naam Dreyfus. Trarieux zei verder, dat hij zich over deze feiten onderhouden heeft met den heer Leblois en den minister van justitie, die beloofde, dat hij er over zou spreken met den minister-president en den minister van oorlog. Deze laatste antwoordde, dat hij niet geloofde aan de juistheid der ver moedens. De heer Trarieux voegt hier nog aan toe, dat in den krijgsraad, die Esterhazy beoor deelde, de commissaris der regeering niet sprak als beschuldiger, maar als verdediger van Esterhazy. De zitting werd om 5 uur 45 gesloten. Na afloop der zitting werd Zola bij het verlaten van het paleis van justitie ontvangen met de kreten: »Weg met Zola!" Zijn rijtuig sloeg de richting in naar de Notre Dame, gevolgd door den directeur der ge meentelijke politie. Op de Place St. Michel gaf deze bevel om alle manifestanten tegen te houden. Een nader telegram meldt Zola zonder eenig incident thuis gekomen. Er heerscht groote beweging. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De hoofstraten van Parijs zien er schilderachtig uitalle vensters zijn zwart van volk. Commandant Esterhazy en andere offi cieren wot den bij het verlaten van het paleis begroet met de kreten»Leve het leger Weg met de Joden Een belangrijke incident uit de terecht zitting op eergisteren was het verhoor van den heer Casimir Perier. De oud-president der Republiek weigerde den eedals getuige af te leggen, omdat hij wegens ambtsgeheim niet spreken kon. Mr. Labori verlangde wèl getuigenis, doch de rechtbank beslist, dat het ambtsgeheim doorslaande was, en de heer Casimir Perier ging heen onder de toejuichingen van het publiek. De presidentsverkiezing in Transvaal is afgeloopen. De heer Kruger is herkozen als president der Zuid-Afrikaansche republiek. De stemmencijfers zijn als volgtKruger 12764, Schalk Burger 3716, Joubert 1943, Burger had een kleine meerderheid in Lij denburg en Potchefstroom. Volgens een draadbericht uit Pretoria wordt de aandacht van kapitalisten getrok getrokken door het vinden van alluviale diamantlagen in Christiana (district Bloem hof) waar men gemiddeld voor duizend pond 's weeks vindt. In een draadbericht uit San Francisco wordt melding gemaakt van een gruwelijke misdaad die echter in de Amerikaansche republieken geen ongehoord feit is. De Post deelt een telegram uit San Jose in Guetemula mede, waaruit blijkt,, dat president Barrios vermoord is. De minister-president van Guetamala te Washington heeft een telegram ontvangen waarin de moord op president Barros be vestigd wordt. Vice-president Cabrera neemt het presidentschap waar. Er heerscht rumoer. Schiedam, 10 Februari 1898. Wijkverpleging. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is praeadvies uitgebracht op het adres van het bestuur der Vereening tegen de Bedelarij alhier, om eene toelage uit de gemeentekas tot geheele of gedeeltelijke bestrijding van de kosten verbonden aan een alhier in te voeren wijkverpleging (verpleging van on- en minvermogende zieken in hunne wonin gen.) Het praeadvies luidt als volgt Waar bij deskundigen, en dus bij hen die tot oordeelen bevoegd te achten zijn, omtrent het nut van het alhier invoeren van wijk verpleging nog zoo weinig eenstemmigheid bestaat (blijkens het overgelegd rapport der stadsgeneeskundigen Red.) zal van ons college niet gevergd worden, dat het daar omtrent een oordeel uitspreke. Geheel afgescheiden dan ook van die vraag veroorloven wjj ons echter de vrijheid op te merken, dat naar ons oordeel de gemeente het aangewezen lichaam niet is, zulk eene verpleging alhier in het leven te roepen of geldelijk te steunen. Aan het particulier initiatief moet, naar onze meening, deze zaak geheel worden overgelaten. De gemeente toch voorziet in de verple ging van on- en minvermogende zieken door het Stads-Ziekenhuis voor hen open te stellen. Laat die inrichting in sommige opzichten nog te wenschen over, omdat zij niet in alle deelen beantwoordt aan de hooge eischen, die de tegenwoordige tijd aan zieken huizen stelt, op de gemeente rust de ver plichting te trachten, zoodra de gelegenheid zich daarne aanbiedt, al de verbeteringen in dat gesticht aan te brengen, welke bil lijkerwijze geeischt mogen worden. Ziekenverpleging in een gesticht maakt een onderdeel uit van de officieele armen zorg en behoort als zoodanig tot de taak en de bemoeiing van de burgerlijke overheid. Wijkverpleging m. a. w. verpleging buiten een gesticht is naar ons oordeel onder de otficieele armenzorg niet te rangschikken en behoort aan de zorg van particulieren te worden overgelaten. Zoowel op grond van bovenstaande be schouwingen als van die vervat in het rapport der genoemde deskundigen, hebben wij de eer U voor te stellen op adressants verzoek afwijzend te beschikken. Zuidergors. Burg. en Weth. stellen voor, op het ver zoek der pachters van gemeenten-perceelen in het Zuidergors om gedeeltelijke kwijt schelding der pacht over 1897 ais tegemoet koming van de door hen geleden schade door den hoogen stormvloed in Juni 11., gunstig te beschikken. Op een stormvloed in de maand Juni zooals in het afgeloopen jaar plaats had is, als iets geheel ongewoons en dus vol komen onverwacht, bij het bepalen der pachtsom niet gerekend. De geheele pachtsom der hier bedoelde landerijen bedraagt per jaar f 2376.16. Wordt de helft der geleden schade, op f1372 begroot, door gedeeltelijke kwijt schelding der pachtsom vergoed, dan is in het geheel door de gemeente te betalen een som van f686 of ongeveer 0.29 der totale pachtsom. Voor eene schadeloosstelling tot dit be drag meenen B. en W., dat in dit geval alle termen bestaan, waarom zij daartoe adviseeren. Daar evenwel bedoelde pachters allen in ge breke zijn gebleven om hunne verplichtingen tot het greppelen en reinigen der slooten te voldoen, stellen B, en W. voor, dat de eventueele kwijtschelding van pacht den pachters niet zal worden uitgekeerd, doch ingehouden zal worden tot zij aan hunne verplichtingen hebben voldaan. De boeten en kosten die mochten voortvloeien uit het voor hunne rekening uitvoeren van bedoelde werken, kunnen dan, zoo noodig, van de som der schadevergoeding worden afgehouden. B uurtcommissiën De commissie uit de bewoners van Lange Achterweg, Nieuwstraat c. a. voor de ver siering der buurt met de aanstaande inhul digingsfeesten heeft eergisteren-avond in eene vergadering de bewoners in »Musis Sacrum" rekening afgelegd van het totnutoe gevolgde beheer. Een en ander geschiedde vooral met het oog op de meening in een der bladen uitgesproken, dat de uitgaven voor versiering voor een dag niet gewettigd waren. De vergadering keurde bet gevoerde beheer goed en machtigde de commissie op den ingeslagen weg voort te gaan. De versiering zal, volgens de plannen, be staan uit een passende entree aan de Niéuw- straat, mastboomen met slingergroen aan weerskanten der straten, een en ander godsvrucht van Schiedams Katholieken rustplaats voor de eerbiedwaardige ove>" blijtselen hunner vereerde Stadsheilige ge sticht, nadert allengs hare voltooiing. Met genoegen vernemen wij, dat dank baarheid voor door Gods goedheid genote0 voorrecht, dezer dagen edele weldoeners he plan deed opvatten, hare voltooiing d°°r een rijk geschenk te bevorderen. Eerlang zullen weder twee nieuwe tableaux op bet leven van Schiedams vermaarde lijder^ betrekking hebbend, worden geplaatst. Het bekende kunstwerk van den schilde1" Dunselman, die Liduina 's val op het ijs, i°° treffend schetste, zal dus weldra door nieutf0 tableaux omgeven zijn, die andere feite11 uit het wonderbaar leven onzer bevooi" rechte heilige zullen voorstellen. De 52-jarige F. van der Touw, wien glS' teren in den stoomkorenmolen »De Afscha4 fer" alhier het bekende ongeluk trof, bevind4 zich, naar wij met genoegen vernemen, hed00 in het ziekenhuis vrij wel. Men vertrouwt, dat de man spoedig zoov0r zal hersteld zijn, dat hij over eenige dage0 het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Ten stadhuize te Rotterdam vergaderde gisteren-avond onder voorzitterschap va" den burgemeester de commissie groot circ» 100 leden tot het aanbieden van een natie naai huldeblijk aan tf. M. de Koningi0 Regentes bij de troonsbestijging van H. Koningin Wilhelmina. Blijkens mededeelt zijn de gelden aan het hoofdcomité atge' dragen. De voorzitter, de heer F. B. 's Jacobt dankte de commissieleden voor de verleend0 hulp tot het bijeenbrengen van de gelde0' Spr. stelde voor bedoelde commissie nie4 te ontbinden, doch zich te constitueeren to4 eene commissie, gekozen uit de geheel0 burgerij, ten einde de leiding te nemen M de a. s. kroningsfeesten te Rotterdam 46 houden. Als voorloopig concept-programma def feestviering werd o.m. vastgesteld he4 luiden der klokken, het houden van volk0' spelen, het doen hooren van kindercantate11' koraalmuziek in de kerken, het houden va® een historischen optocht, van 1600 tot hede0' het organiseeren van een gondeltocht op d0 Maas, illuminatie der gemeente-gebouwe0 en der schepen op de Maas en een gro®4 vuurwerk, waarvoor eene subsidie uit d0 gemeentekas aan te vragen. Eenige sub-commissies werden gekoz00 voor de onderdeelen der feestelijkhed00 waarbij enkele deskundigen gevoegd werde11' De plannen hierboven vermeld, door d0'1 burgemeester voorgesteld, werden door d0 vergadering met instemming begroet. Dinsdag-ochtend heeft de firma ge4,f' Vermeulen, sigarenfabriekanten te Rotte^ dam, haar personeel, dat met een werkst*^ king dreigde, bedankt. De fabriek is ge sloten. f Er bestond nl. sedert geruimen tijd ondfi de sigarenmakers een toonbeweging- d'e' uitgaande van het bestuur van hun Bo0 den Internationalen Tabakbewerkersbond, Sigarenmakers- f* o. m. beoogt de 10 voering van een minimum loon volgens 00 door dien Bond aangegeven loonstandaa' Eenige te Rotterdam gevestigde patrO0" hebben op hun fabrieken dat minimum 1° ingevoerd. Reclame. Er is nu een winkelier te dezer stede aldus schrijft men aan de lijd uit Rot4®1, 's avonds te verlichten, en aan het eind van den Achterweg bij de Hoogstraat versierde masten met kroonlusters en slingergroen en 's avonds verlichting a giorno. (S. Ct.) Het comité voor de versiering van de Broersvest heeft bij geringe medewerking van de zijde der bewoners zijn mandaat neergelegd. St. Liduina-kapel. De St. Liduina kapel in de O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, het monument door de dam die op een pond boter een Pu toegeeft, plus een lot op1 canapé, 6 s4°*j, len, 1 tafel, 1 vloerkleed, 1 spiegel, 1 h00® lamp, 2 schilderijen, 1 linnenkast, 1 dus een geheel huishouden. Als dat voortgaat, krijgt men binnenkort een cadeau. ,-e Men kan dus als het geluk een ha*1 helpt merhand reclame zich voor een pond boter lang' huishouden zetten. D0i lil Zijn uuiaijuuueu icttcu. doet die der andere winkelie''s 'tniet verzinken, welke slechts boter met 1 pond toe kast cadeau doen. 1 spiegel of 1 b00

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2