■mNHH sprak, dat hij daarmede gewag maakte van een stuk hetwelk lag op de schrijftafel van Picquart, toen Leblois er kennis van nam. Labori verzet zich tegen de zonderlinge wijze waarop de instructies zijn gevoerd. De commandant protesteert met de woor den Al onze instructies zijn gedaan met nauwgezetheid en eerlijkheid. Vervolgens wordt generaal Pellieux ge hoord, die verklaart zich niet achter het beroepsgeheim te zullen verschuilen, doch degansche waarheid te zullen zeggen. Pij ver haalt dan hoe Mathieu Dreyfus hem geen enkel bewijs heett geleverd voor zijn be schuldigingen regen Esterhazy, de heer Scheurer-Kerstner evenmin. En hij werpt met klem kolonel Picquart voor de voeten, dat deze een dossier, spionnage betreffende, aan een vreemdeling heeft medegedeeld. De documenten en het facsimile over de zaak-Esterhazy zijn van trauduleuzen aard. Hij vertelt, dat Piquart verplicht was te erkennen, dat hij het vertrek van Esterhazy in het geheim had laten onderzoeken. Hij keurt al deze manoeuvres sterk af en be roemt er zich op,te hebben bijgedragen tot het buiten vervolging stellen van Esterhazy. Na eene korte woordenwisseling tusschen De la Butat en Du Paty de Clam over een uitdrukking door laatstgenoemden gezegd was Pauffin Saint Maurel aan het woord. Hij erkende aan Rochefort verteld te hebben wat de generale staf zeide hij legt zich neer bij de straf welke hem is opgelegd en voegt er bij dat bij den generalen stat de innige overtuiging heerscht omtrent de schuld van Dreyfus. De president weigert den heer Dupuy, oud-minister, vragen te stellen welke de verdediging hem doet. De heer Labori ziet daarop van het hooren van dezen getuige af. Vervolgens werd overgegaan tot het verhoor van den oud-minister van justitie Thévenet. Deze zeide overtuigd te zijn van de goede trouw van Zola. Hij voor zich gelooft, dat de gesluierde dame werkelijk bestaat. Verscheidene leden van het parle ment, zeide hij, verwonderen er zich met mij over, dat men niet in het belang van de nationale verdediging, een onderzoek heeft ingesteld, en dat men geen helderder licht heeft ontstoken. Men had te weten moeten komen ot die gesluierde dame zoo gemakkelijk beschikken kon over geheime stukken als het stuk, hetwelk, naar men gezegd heett, de onschuld van Esterhazy heeft uitgewezen. Het is een geluk dat Esterhazy kon worden vrijgesproken, want nu kan men ten minste constateeren, dat er niet twee verraders zijn in het Fransche leger. Maar men had door een onderzoek moeten te weten komen, of dat stuk ont roofd was aan het ministerie van oorlog en wie het aan de gesluierde dame heeft ge geven. Ik begrijp, zei de spreker, dat Zola's gemoed getroffen is door zulke gapingen in de instructie, en hij is niet de eenige. Het verwondert mij, dat men zich verschuilt, achter het ambtsgeheim om niet te zeggen of er een geheim stuk aan den krijgsraad was overgelegd. Was dit feit geconstateerd, dan zou er geen enkel staatsgeheim open baar zijn gemaaktspr. zou zich hebben gebukt voor de woorden van den minister van oorlog en generaal Mercier, als dezen hadden verklaard dat er al of niet een geheim stuk was overgelegd beiveging geroep van ja Bij het hervatten der zitting doet Labori lezing van zijn conclusiën omtrent de zaak- Salles. De heer Clemenceau legt eveneens con clusiën neer, waarin wordt geconstateerd, dat de verdediger van Perreux bevestigt, dat een getuige, als de balie tegenwoordig, uit den mond van een der rechters, die Dreyfus hebben gevonnisd, heeft gehoord, dat de stukken, welke niet medegedeeld zijn aan den beschuldigde en diens verdediger tijdens de behandeling in de kamer van den krijgsraad zijn vervaardigd. Het Hof verwerpt deze conclussie, als zijnde niet op goede gronden gebaseerd. De zitting wordt om 5 uur 45 gesloten. Bij het heengaan van Zola hoort men enkele personen »A bas Zola roepen." Zola keert zonder eenig incident in zijn woning terug. De verhouding tusschen Spanje en Ame. rika is in de laatste dagen weder vrij ge spannen. De Cubaansche junta te New-York maakte een brief van den Spaanschen gezant te Washington aan den redacteur Canalejas van de Iieraldo openbaar. De particuliere brief, zonder dagteekening maar vermoedelijk in December geschreven, is Canalejas te Havana ontstolen en aan de Cubaansche junta te New-York toegestuurd. Daarin komt een persoonlijke aanval tegen Mac. Kinley voorDupuy de Lome noemt dezen een lagen politicus, die alles doet om het gepeupel van de Unie te believen. Tevens waarschuwt de gezant Canalejas tegen het pers-canaile te Havana, meerendeels En- gelschen. De Amerikaansche regeering heeft eer gisteren over den brief van den Spaanschen gezant gesproken. Deze loochent r.iet dat de brief van hem is, maar vermoedelijk zijn de daarin gebezigde uitdrukkingen in het Spaansch niet zoo krachtig als in de vertaling. De Amerikaansche jingo-pers ver langt luide dat de Spaansche gezant zonder omwegen zal worden weggezonden, gelijk indertijd gebeurd is met den Engelschen gezant Sackville, maar waarschijnlijk heeft de Amerikaansche regeering de Spaansche verzocht, Dupuy de Lome onverwijld terug te roepen. De bladen te New-York bevatten tele grammen uit Washington, meldende dat De Lome Dinsdag eens en Woensdag twee maal telegrafisch te Madrid ontslag heeft aangevraagd. In den laten avond had hij nog geen antwoord ontvangen. Een later bericht meldt echter, dat De Lome terug geroepen is. Volgens bericht uit Peking aan de Times heeft de Japansche gezant aan de Chinee- sche regeering medegedeeld, dat het Japan speet, maar het onmogelijk uitstel van betaling der Chineesche oorlogsschatting kan toestaan wegens de verbintenissen elders aangegaan. De Fransche zaakgelastigde te Berlijn eischt schadevergoeding voor het gezin van een Franschman dien Chineesche roovers in Tonklin hebben opgelicht maar nader hand weer losgelaten. Als de Chineesche regeering niet binnen acht dagen gunstig antwoordt, zal Frankrijk zich genoopt zien gewapenderhand in Zuid-China op te treden. 8tads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Februari 1898. Balken gat. Het voorstel van Burg. en Weth. dezer gemeente om het niet verkochte gedeelte van het balker.gat, hetwelk de firma H. J. Plant Co. alhier van de gemeente in huur had, aan die firma tot wederopzegging, op nieuw onderhands in huur at te staan, berust op de volgende overweging Bestond aanvankelijk bij B. en W. het denkbeeld dat de firma H. J. Plant Co. nog in den loop van 1897 met de werken op haar terrein gereed zou komen, nu de overdracht van grond, waartoe door den Raad den 9n Maart des vorigen jaars werd besloten, eerst op het eind der vorige maand heeft plaats gehad, wenscht genoemde firma nog eenigen tijd de beschikking te hebben over het niet verkochte gedeelte van het haar vroeger verhuurde balkengat. Wijl er geen bezwaar bestaat aan den wensch der firma te voldoen, stellen B. en W. voor, het ^bedoelde gedeelte van het balkengat, waarvan de huur is geëindigd 31 Dec. jl., opnieuw aan de firma in huur te geven voor ten langste een jaar en tegen denzelfden prijs, in vorige jaren voor het geheele balkengat bedongen. Notulen. Het voorstel van het raadslid den heer D. F. W. Prins, om art. 8 van het tegen woordige reglement van orde voor den Raad, weder te vervangen door art. 8 van het vorige reglement van orde, betreft het lezen van de notulen in de raadsvergadering. Voorsteller meent, dat daarmede een kostbaren tijd verloren gaat, die door de raadsleden nuttiger kon worden besteed. Hij stelt daarom voor, weder de vroegere bepaling in het orde-reglement in te voeren, volgens hetwelk de notulen in een register ingeschreven, gedurende 96 uren vóór de volgende vergadering ter visie worden gelegd. Gelegenheid tot het bespreken van de notulen wordt dan gegeven in den aanvang der vergadering. De notulen worden na vaststelling dadelijk in het register door den Voorzitter en den Secretaris geteekend en mogelijke veranderingen bijvoegingen of weglatingen naast de notulen aangeduid, door hen geparafeerd. »Scliiedam." In de vergadering door de kiesvereeniging «Schiedam" 11. Woensdagjgehouden werden, volgens het verslag der Sch. Ct. tot bestuursleden gekozen de heeren A. van Buijsen en A. Wensvoort. Bij de gebruikelijke rondvraag drukken eenige leden den wensch uit, dat het bestuur pogingen in het werk zal stellen om te maken, dat de loonkiezers zooveel mogelijk op de kiezerslijsten zullen komen,J Het bestuur acht het beter, de krachten der vereeniging te sparen voor volgende, meer belangrijke jaren. Na eenige discussie wordt aan het be stuur overgelaten na te gaan of er nog iets in deze te doen is. Nog werd gevraagd, of de lezingen, uit gaande van de kiesvereeniging en eenige andere vereenigingen, niet rechtstreeks dienstbaar zijn te maken aan de propaganda voor de kiesvereeniging «Schiedam". Ook hierover zal het bestuur zijn ge dachten laten gaan. Naar wij nader vernemen, is het niet vijf maar vier jaren geleden, dat de werkzaam heden aan den windkorenmolen »L)e Was hington", die nu weder hervat zijn, aldaar een einde namen. Ook te Pernis heeft zich een commissie gevormd om bij de inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina eenige festiviteiten te doen plaats hebben. Naar de VI. Ct. verneemt, is besloten de reederijen onder directie der firma Hoo- gerwerff en Co., te Vlaardingen, te liqui deeren door publieken of onderhandschen verkoop der schepen. Gedurende de afwezigheid der moeder kwam het 3 jarig zoontje van Smit op de Gedempte Biersloot te Vlaardingen in aan raking met de brandende kachel, waardoor zijn kleertjes in brand vlogen. Gelukkig dat de voordeur openstond, waardoor het kind naar buiten kon loopen, waar het werd opgemerkt door den tim merman Van Dorben, die zijn jas om het kind wierp, waardoor de vlammen doofden. De knaap heeft in het aangezicht eenige brandwonden bekomen. (R. IV.) BINNENLAND. De minister van Financiën heeft in ant woord op een verzoekschrift van den Schippers- en Visschersbond te Texel ter kennisse gebracht, dat aan garnalenkokers voortaan vrijdom van zoutaccijns verleend kan worden voor partijen boven 50 KG. Tot heden was het minimum 100 KG. Het voornemen bestaat, om in elke der in dit jaar nog te houden gouvernements koffieveilingen niet meer dan 20.000 pikols op te nemen, zoodat in den loop van dit jaar, met inbegrip van de in Januari geveilde hoeveelheid, slechts 190.000 pikols gouver- nementskolfie aan de markt worden ge bracht zijnde 135000 pikols minder dan bij de begrooting van Nederl. Indië voor 1898 werd geraamd. Het U. D. schrijft In ons blad van Maandag jl. vermeldden wij onder het motto van «zeer juist" dat door een inzender in de Tel. de zeer ju'5' opmerking gemaakt was, dat op den Sept. den dag der inhuldigings-fees'0" net de dag der verkiezing van wethoud0 van gemeenteraden was. Dit is, naar ons van geachte zijde re schreven wordt, onjuist. De slot-alinea van art. 288 (overgangs^, palingen) der gemeentewet van 29 Juni Staatsblad no. 85) bepaald, dat de eers'£ helft der wethouders met den eersten D1"8 dag van September aftreedt. Daar nu volgens de bepaling van art de wethouders voor 6 jaren gekozen word"'1 en de helft om da drie jaren met den ee' sten Dinsdag van September aftreedt, 200 behoeft dus dit jaar geene benoeming wethouders op den eersten Dinsdag (6) v*" September plaats te hebben. In een eergisteren-avond gehouden v0' gadering van een 70 tal ingezetenen Rijswijk tot het bespreken der feestelijk viering van de inhuldiging van H. M. Koningin, werden uit het voorloopig com1" tot bestuursleden gekozen de heeren P'*1' Verhagen Metman, voorzitter W. H. Schuu1" man, onder-voorzitter, J. Ter Hagen, seer0' taris en M. Treub, penningmeester. acclamatie werden nog een 17-tal inge20 tenen aan die commissie toegevoegd. Den leden van het Ondersteuningsfond* van den N. R. K. V. te 's-Gravenhag0 wacht een schoone plechtigheid, de oi>" hulling hunner banier welke 16 dezer een feestvergadering zal verricht worde11 door den deken mgr Heyligers, die teve°s het vaandel wijden zal. De internuntius mgr' Tarnassi zal erbij aanwezig zijn, en d0 zeereerw. heer Hageraats zal de feestred0 houden. Den 17n heeft weder een feest' avond plaats, waarin de zeereerw. heer Erven Dorens optreedt. Beide malen we1" ken harmonie-zangers en rederijkers mede- De banier is een fraai, in het ateli0* Fermin bewerkt stuk, en médaillonpril' kende met de beeltenis van den H. Joanne5 de Deo en oordeelkundig met opschrifte11 en gouden versierselen getooid, 't Is reed5 het zesde groote vaan der afdeeling. Mr. S. van Houten zal zich binnenkok voor eenigen tijd naar Amerika begeveO' Hbld De Vereeniging tot bevordering van h0' vreemdelingenverkeer te Wageningen 2* zich tot de gemeenteraden van Rhenen e* Wageningen wenden met een adres, waan10 wordt verzocht, pogingen te willen doe"' de fraaie eikenlaan van Wageningen n»&r de Grebbe, langs den Rijksstraatweg, be' houden te doen blijven. De eigenaar, d0 heer Leccius ie Ridder, schijnt het voo<" nemen te hebben, die boomen te doen rell®11' Men meent dit te voorkomen, als het Bi)'' de boomen aankoop of de concessie verleng'' Met gunstig advies zijn in de raadsvef' gadering van Leeuwarden door B. en aangebracht twee aanbiedingen lo. van 00 Friesche Tuinvereeniging om op den daf> der inhuldiging van Koningin Wilhelm111* een lindeboom binnen die gemeente plaatsen 2o. van de vereeniging Voor P" derland en Oranje, om den te plant0" boom door ijzeren hekwerk te omgeven- P' en W. stellen voor om den boom te do0* plaatsen in het bloemperk voor het stadhu'5' Uit Groningen schrijft men, dat da9* reeds 100 a 150 ooievaars zijn gezien. De Kamer van Koophandel te Zutfen b0' sloot te steunen het adres van de Ka000* te Heerenveen, aan den Minister van Wa'0*' staat, waarin verzocht wordt te bevorder0* dat het reglement op het vervoer d0* spoorwegen zóó worde herzien, dat de d' rectiën der spoorwegen meer aansprakehj worden gesteld voor het beschadigen d0* vervoerde goederen. Dinsdag avond circa halt elf ontstond te Lochem een felle brand in een der ark0' derswoningen staande op den Wal. P0°j spoedig optreden van de brandweer *et de brand beperkt tot 3 perceelen. Pers00* lijke ongelukken zijn niet te betreur0"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2