en de afzetting van koning Mwanga' ten gevolge hadden, met een vrij ernstig oog aan. Uit Cacutta wordt. n.l. gemeld, dat 400 man van het 4de rigiment Bombay-infanterie bevel heeft ontvangen, om zich gereed te houden tot het verttek naar Mombassa, daar het 27e regiment Bombay-infanterie moet oprukken naar Uganda. Deze strijdmacht zal vermoedelijk moeten dienen ter versterkiag van de 400 Punjabi- Mohamedanen, die binenkort naar Mom bassa zullen scheep gaan. Volgens den correspondent van de Daily Chronicle te Rome bevestigt de Italiaansche regeering, dat de Sultan den Duitschen keizer verzocht heeft als scheidsrechter op te treden in de kwestie van den gouverneur van Creta. Volgens telegrammen uit Kaapstad heeft de Transvaalsche staatsartillerie order ge kregen om marschvaardig te zijn. Kotje is te Kaapstad gekomen, maar keert naar Pretoria terug. Daarna gaat hij in April naar Engeland. Te Johannesburg is een vergadering geweest van leden der balie, die het met Kotzé eens zijn. Zij namen moties aan, waarin het ontslag en de wet no. 1 van 1897 afgekeurd wordt. Officieel wordt bekend gemaakt, dat na de vertoogen van den Britschen gezant te Peking, China er in heeft toegestemd tot het doen openen van de binnenlandsche waterwegen voor de Engelschen en voor andere natiën en dat deze opening in Juni zal geschieden. Verder is beslist verzekerd, dat geen enkel deel der Yangtse-vallei zal worden verpand of afgestaan aan eenige mogend heid en toegegeven, dat de inspecteur van de maritieme invoerrechten zal zijn een Britsch onderdaan, omdat de Britsche han del dien van eenig ander land overtreft. Bovendien wordt de belofte afgelegd, dat binnen den tijd van twee jaar een haven in Hunan zal worden geopend. Betreffende het ongeluk met de Maine blijken alle telegrammen uit Havana en elders vandaan waardeloos. Wellicht zou president Mc Kinley er gisteren over spreken in de rede, die 'hij te Philadelphia zou houden. Het Spaansche oorlogschip Viseaya ligt met de vlag halfstok voor Stateneiland (New-York). Het trekt weinig de aandacht. De kommandant wijst alle uitnoodigingen af, maar hij heeft een bezoek gebracht aan burgemeester Van Wijck. die hem zeer koel ontving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Februari 4898. Kroningsfeesten. In het Verkooplokaal aan de Lange Haven werd gisteren-avond de vergadering gehou den van de bewoners van den Singel van de R. K. kerk tot den Rotterdamsehen dijk. De voorzitter, de heer P. van Groningen, deelde in zijn inleidend woord mede, dat de heer JE. Eizevierdom Dom wegens zijn leeftijd voor het voorzitterschap had bedankt, en ook zoowel ds. Van den Broek als pastoor Langewen, daartoe uitgenoodigd, bedankten voor het zitting nemen in het comité, echter niet zonder hun warme symphathie aan het streven van het comité te schenken. Op voorstel «an een der aanwezigen werd het voorloopig comité permanent verklaard, waarmede dit genoegen nam. De vergadering stemde in met het voor stel van den voorzitterte benoemen tot secretaris den heer W. A. van Dolder en tot penningmeester den heer jhr. mr. Hu- malda van Eysinga, waarop beide heeren ver klaarden die functie aan te nemen. Besloten werd nog het comité aan te vullen met een vijftal bewoners uit straten, nu nog niet in het comité vertegenwoordigd. Hierna deelde de voorzitter een en ander mede van de plannen die hij en het bestuur haddendeze bestaan in een blijvende ver siering en een tijdelijke, vooral ook voor die gedeelten, die niet onmiddellijk van de blijvende versiering profiteeren. Over deze plannen, ook in verband met de te verwachten finantieele resultaten ont spon zich eenig debat. Ten slotte gat de vergadering onder applaus te kennen, dat zij gaarne dat wat het bestuur zich voorstelde, zag uitgevoerd, het aan het comité overlatend definitieve plannen te vormen. Nog werd gediscussieerd over de vraag op welke wijze men het best de bijdragen der verschillende buurtbewoners zou verzamelen. De oplossing ook van deze vraag werd aan het bestuur opgedragen. Met een driewerf hoera voor onze Koningin ging de vergadering hierop uiteen. Bakkersvergadering. De afdeeling Schiedam van den Ned. Brood-Koek- en Banketbakkersbond hield gisteren-avond ten huize van de Erven A. van Velzen eene vergadering, waar bij de opkomst zeer gering was, zoodat de aanvang der vergadering belangrijk werd vertraagd. Nadat door den Voorzitter, den heer B. van Zwienen, de aanwezigen een hartelijk woord van welkom was toegesproken, waarbij hij den wensch uitte, dat de kracht van het vereenigingsleven zoowel door patroon als gezel meer en meer mocht be grepen worden, gaf hij het woord aan den heer A. F. Marlet, uit Delft. Het onderwerp dat spreker heden-avond zou behandelen, was een uitvloeisel van dat reeds in een vorige vergadering behandeld. Hij achtte voor den bakker practische wetenschappelijke kennis hoog noodig, vooral van datgene wat het nauwst met de bakkerij in verband staatkennis der grondstoffen alsmede scheikunde. Zoowel het eerste als het tweede werd door spreker grondig uiteengezet en duidelijk gemaakt. Wat het laatste betreft, bepaalde hij zich tot koolzuur en zijne bestanddeelen, koolstof, zuurstof en waterstofgas. Eenige kennis van bacteriologie achtte spr. even eens van groot gewicht. Scheikunde speelt bij de bakkerij een groote rol, daar eenige kennis hiervan den bakker in staat stelt moeilijkheden ten op- zichté van het keuren van meel, de gisting van het deeg enz. te voorkomen de micros coop moet voor den bakker een onmisbaar instrument zijn. Een en ander werd op onderhoudende wijze uiteengezet en de »vervalschingen'( niet vergetenjuist die vervalschingen zijn een groote vijand van den bakker, een vijand welke echter door practische wetenschappe lijke kennis kan bestreden worden. Spr. stond eenigen tijd stil bij gist, oplos- barestoffen, gist, gistcellen, het goed kneden, kleefstof, den warmtegraad enz. Een laboratorium achte hij een belangrijke instelling en hij zou gaarne zien, dat vanwege den Staat, de provincie of de gemeente eene dergelijke instelling werd in 't leven geroepen ten bate van het bakkersbedrijf. In het tweede deel zijner lezing beant woordde de heer Marlet de vraag, hoe de bakkers tot de kennis hiervoor bedoeld konden geraken. Daartoe was het meest afdoende middel het oprichten van een vakschool, waarin onderwijs moet gegeven worden door iemand die niet alleen weten schappelijk, maar ook practisch ontwikkeld is Spr. geloofde, dat de oprichting van zulk een vakschool eerst in de verre toekomst zou tot stand komen, maar achtte het noodig toch reeds in die richting te werken, al was het maar voorloopig ter verkrijging van een overgangsschool tot de gewone vakscholen. Kwam een vakschool als door spreker be doeld tot stand, dan zou zeer zeker bewezen worden, dat de ouderwetsche ovens boven de nieuwe ovens de voorkeur verdienen, omdat die oude ovens spaarpotten van warmte zijn, waardoor het stoken minder kostbaar wordt. De voorzitter dankte den vaardigen spreker voor zijne leerrijke lezing, waarna de ver gadering werd gesloten. Naar wij vernemen, heeft het onlangs hier gevormd voorloopige comité tot vorming ven eene commissie voor Staatspensioneering een circulaire gezonden aan de verschillende hier gevestigde vereenigingen en vakor ganisaties ten einde die zaak in hunne ledenvergaderingen onderling te bespreken. Verder roepen zij de besturen of afgevaar digden dier vereenigingen op, tot eene ver gadering op Dinsdag 22 Maart a. s., des avonds te 8 uren in »Musis Sacrum" om van gedachten te wisselen en zoo mogelijk tot het gewenschte doel te geraken. Tot het geven van nadere inlichtingen zal de heer A. S. de Levita, te Amsterdam, secre taris van het landelijk comité voor staats pensioneering, op die vergadering tegen woordig zijn. (S. C.) Heden-ochtend is alhier door de politie aangehouden een minderjarig meisje uit Maasdam, die reeds een paar nachten heime lijk op een aakschip te dezer stede had doorgebracht. Zij is van hier naar Rotter dam op transport gesteld om verder naar hare woonplaats vervoerd te worden Heden-ochtend omstreeks 8| ure is aan de Nieuwe Haven nabij den Vlaardingerdijk een der beide paarden gespannen voor den geladen spoelingkist van den veehouder C. B. van Nugtereu, door de gladheid der straat gevallen. Nadat het andere paard was uitgespannen, beproefde men langen tijd tevergeefs het gevallen paard weder op te richten. Toen dit eindelijk met veel moeite was gelukt, werden de beide paarden ,eerst naar de smederij geleid, om gescherpt te worden alvorens weder voor den wagen te worden gespannen. De Scheveningsche logger Jan van der Toorn, schipper C. Wester-duin, is heden van hier uit naar de Engelsche kust ver trokken ter uitoefening der makreelvisscherij. Dit is de eerste maal, dat een Hollandsche visscher deze visscherij onderneemt. Een Engelsch vakgenoot zal als deskundige de reis meemaken. Heden-middag omstreeks 12£ ure is de heer J. H. Z. in het Groeneweegje alhier door een fietsrijdend smidsknecht aangere den met het gevolg dat hij viel en de linker schouder vrij ernstig letsel bekwam. Na eenigszins van den schrik bekomen te zijn, begaf de heer Z. zich naar zijne woning, waar de geneesheer Rutschy het gekwetste lichaamsdeel behandelde. Onze vroegere stadgenoot de heer A. de Vogel Jr., is benoemd tot leeraar voor de pianoklasse aan de Muziekschool der Maat schappij tot bevordering van Toonkunst te Rotterdam. In het café Coomans te Rotterdam overleed heden-ochtend plotseling de heer C. J. N., uit 's-Gravenhage, vroeger ingeze tene dezer gemeente. Het bestuur der vereeniging Linker Maas oever te Rotterdam heeft een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin het ver zoekt, dat deze het daarheen .willen leiden le. dat er aan den Linker Maasoever tot stand kome een hulpziekenhuis, en mocht zulks voor 'toogenblik onmogelijk zijn, dat er dan aan den Linker Maasoever voorloopig een geschikt lokaal met de noodige hulp middelen ingericht worde, ter behandeling van gewonden2o. dat gedurende dag en nacht door goed zichtbare seinen bekend zij, waar verbandtrommels enz. verkrijg baar zijn. In eene gister-namiddag te Rotterdam gehouden vergadering van gecombineerde Rijnschippers werd eene commissie benoemd uit de schippers t. w. de heeren C. Muller van de Genie, groot 300 last, A. J. Hoorn van de Margot, groot 190 last, Joh. J. Meyer en J. Roelofs, reeders van schepen van verschillende grootte, J. van den Heuvel van de Piet Hein, groot 40 last, benevens D. Verschoor van de Bón Atteute, groot 230 last en C. Voerman van de Goede Gunst, groot 340 last als plaatsvervangende leden. Deze commissie verkreeg een mandaat om met de commissie uit de bevrachters een concept te ontwerpen van bevrachtings conditiën en deze vervolgens in eene alge- meene vergadering te brengen van b vrachters met schippers, teneinde zoodoend6 tot eene oplossing van den onhoudbar®11 toestand te komen. Uit Ruhrort meldt de Rh. en H. Sch. »De waterstanden zijn in de laatste dag®" in afdoende mate gebeterd en de schep®" kunnen thans weder van Rotterdam t£|t Straatburg ongehinderd verkeeren, mits de was van het water niet al te schielijk wedef verlooptdaarvoor is echter in het tege"' woordige jaargetijde minder vooruitzie^' Daar de Bovenrijn boven Mannheim seder' maanden van directen scheepsaanvoer verstoken, zal zich nu bepaald veel begeer'6 van sleepkanen derwaarts voordoen." Door den zwaren mist kwam gistere"' ochtend de Harwichboot zóó laat aan de" Hoek van Holland aan, dat de zuid-expr®s' trein naar Duitschland via Venloo eers' 's middags om 3 uur 15 min. van Rotterda"1 (Delftschepoort) zijn bestemming kon volge"' in plaats van 7 uur 's morgens. Indien daartoe vergunning kan wordetl verkregen van H. M. de Koningin-Regent®s bestaat bij de Harddraverij-vereeniging, Eendracht" te Viaardingen, het voorneW®" evenals in 1895 en 1896, ter gelegenheid van de in Juni te houden harddraverij e®" verloting! te houden van paarden, koeie"' schapen, pluimgedierte en andere voorwet" pen, uitsluitend betrekking hebbende op de" landbouw. BINNENLAND. Bij kon. besl. is dr. C. Hofstede de Groo'' belast geweest met het geven van onderwfi6 in de kunstgeschiedenis aan H. M. d® Koningin, benoemd tot officier in de ord® van Oranje-Nassau. Behalve deze onderscheiding heeft H. den heer De Groot Haar portret in zilve"' en lijst vereerd, voorzien van Hare ha"d' teekening. H. M. de Koningin-Regentes heeft g's' teren-middag bezichtigd het huis in h®' Lange Voorbout, vroeger bewoond door m1'' J. E. Blanck en gelegen naast het pale|S van wijlen Prins Hendrik, thans in eige°" dom toebehoorende aan H. M. de Koning'"' Regentes. Kamerverkiezing te Deventer. De uitslag der herstemming voor de Twe®' de Kamer in het hoofdkiesdistrict Devent®1" is als volgt Het aantal kiezers bedraagd 6697. Uitg®' bracht werden 5614 geldige stemmen. Daarvan had mr. Van Delden (lib.) 3i2"> de heer mr. Th. Heemskerk (antir.) 2220' Gekozen is aldus Mr. A. van Deldefl» Bij de eerste stemming op Dinsdag Februari werden uitgebracht 5261 geldté" stemmen, waarvan mr. A. van Delden i8&' mr. Th. Heemskerk 1709 en de heer J- Loenen Martinet 1621 kreeg. Bij de herstemming op 25 Juni 1^' werden 5504 geldige stemmen uitgebracb'' Toen werd de heer J. Stoffel gekozen m6t 3248 stemmen tegen 2256 op mr. A. va" Delden. De minister van Oorlog, van zijn ziek'" hersteld, heeft zijne werkzaamheden "a" het departement hervat. Binnenkort kan de groote promotie bjj het leger onder de hoofd- en subalterne officier®" worden tegemoet gezien. Men verzekert o"®' dat tegen 1 April nog twee generaal van de infanterie en 1 van de artillerie d®" dienst met pensioen zullen verlaten. (S.&) Volgens de lilb. Ct. maakt de heer ""r' Bahlmann, lid der 2e Kamer, thans ®e" reisje door Afrika. Successierecht. Met 1 April treden de wijzigingen werking, welke door de wetten van 24 1897 en 28 Jan. 1898 zijn gebracht i" wet op het recht van successie en overga'1" by overlijden. Wjj herinneren, dat die wijzigingen val1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2