Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. ■de"' flik'' ,tefi afkeurende bewegingen als te hypnotiseeren. Na zijn rede sprak de advocaat-generaal nog eenige woorden waarna de jury leden in de beraadskamer gingen. Veertig minuten later verklaarde hun president Zola en Pellieux met algemeene stemmen schuldig. Hierop veroordeelde het Hof Zola tot een jaar gevangenisstraf en fr. 3000 boete en Pellieux 4 maanden en evenzoo fr.3000 boete. Dit vonnis werd met dolle vreugde begroet en Zola kon zich niet bedwingen: nHetzijn canibalen 1" uit te roepen. De bevolking van Parijs scheen als van een nachtmerrie verlost en haalde weder vrijer adem. Ik mag niet vergeten hier nog bij te voegen, dat Zola in zijn rede tot de jury ook aan zijn buitenlandsche vereerders gedacht heeft_ Wanneer hij van de rilling die door geheel Europa is gevaren toen zijn J'accuse ver scheen, gewag maakt, spreekt hij ook van het groote Rusland, den bondgenoot en van het kleine, edelmoedige Holland, waarmede hij Nederland bedoelt, die hem hunne sym pathie bewezen. De Nederlanders van Parijs op enkele uitzonderingen na, en dezen zijn te excuseeren, zelfs op gevaar af van als niet intelIectHeelen beschouwd te worden willen zeker onder die vereerders niet gere kend worden en hopen maar dat de buiten landsche demonstratiën tegen het Fransche gouvernement en leger, onder de leus van voor recht en waarheid te strijden, mogen eindigen en men de Franschen hun linnen »en familie" zal laten wasschen. Die hulde woede kan ons vreemdelingen hier niets dan last bezorgen. Het carnaval heeft niet weinig onder deze hevige proceskoorts geleden. Geen ïBoeuf gras", dus geen optochts-aantrekke lijkheden en veel minder drukte. Daaren tegen veel regen en wind waar Parijs niet tegen kan. Op vastenavond deed de hemel bij het confettispel een handje mee en stortte een laag hagelsteenen op de zich vermakende menigte die het heel aardig scheen te vinden en hartelijk lachte. Goed beschouwd was dit nog het verstandigst wat zij na zooveel dagen van onrust en hatelijkheden doen kon. Parijs, 12/25 Febr. 1898. Fidéuus. Schiedam, 26 Februari 1898. De tentoonstelling van artikelen voor de kroningsfeesten in het Verkooplokaal aan de Lange Haven alhier, had gisteren-avond zoo'n overstelpend druk bezoek, dat het publiek tot op de straat stond en slechts bij gedeelten kon worden toegelaten. Naar wij vernemen, hadden de wakkere ondernemers dezer tentoonstelling ook onder ander opzicht goed succes, daar zij vele bestellingen ontvingen. Zij verzoeken den Raad om onverwijld zoodanige wijzigingen in de verordening op de straatpolitie te brengen, dat zij hun bedrijf als totnutoe zullen kunnen uit oefenen. De beweging van vervroegde winkelslui ting moet te Rotterdam wel groote karis van slagen hebben, doch verscheidene win keliers maken nog bezwaar, zich aan te sluiten. Gister-middag had te Rotterdam een lang dunge vergadering plaats van bevrachiers, waarop ten laatste besloten werd een com missie van 4 leden met de schippers in onderhandeling te doen treden. Omtrent wijziging der gedeponeerde conditiën der bevrachters werden geen besluiten genomen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heerenC. Kloos, Joh. J. Meijer, J. van Steen en W. van Driel. De opvarenden der „Veendam." Men meldt aan de Iel. uit Rotterdam Ten 5.30 gister-namiddag arriveerde aldaar aan de Wilhelminakade het s.s. Spaarndam, der Holland Amerika Lijn, die aan boord had de volledige bemanning van het s.s. Veendam, dierzelfde lijn en welk stoomschip zooals bekend door aanvaring op een wrak in den Atlanlischen Oceaan ge zonken is. Ter ontvangst bevonden zich aan de aan legplaats der Holland Amerika Lijn, de direc teur de heer J. V. Wierdsma en de inspecteur voor scheepszaken, de heer F. H. de Meester, benevens een ,'groot aantal familieleden en bekenden van de schipbreukelingen. Er hadden enkele aandoenlijken ontmoetingen plaats. De schipbreukelingen hadden blijkbaar alle eigendommen bij de ramp verloren. In een zakdoek geknoopt hadden zij als bagage al hun hebben en houden. De meesten hunner begaven zich direct aan wal en werden door de buiten wachtende menigte luide toegejuicht. In de New York Herald lezen wij, dat van de tusschendekspassagiers der Veendam slechts zeven personen aan het immigratie station aangehouden werden om misschien teruggezonden te worden. De anderen konden aantoonen, dat zij middelen van bestaan hadden, of vrienden en betrekkingen aan wal stonden voor hen in. De invoer van gist in Engeland van alle vreemde landen bedroeg in 1895 192.579 Cwts 1896 172.487 1897 159.596 1 Cwt 50.8 kilo's. Volgens opgave van het Engelsche douane- bestuur. Er is dus een groote en gestadige terug gang. In de raadsvergadering van gisteren-na middag te Vlaardingen is benoemd tot lid van de plaatselijke schoolcommissie de heer J. van Schravendijk met 6 stemmen tegen 5, die uitgebracht waren op den heer J. Schippers. Afwijzend werd beschikt op het adres van kerkeraden en jongelingsvereenigingen om de kermis af te schaften. Negentien Rotterdamsche stalhouders hebben een adres aan den Gemeenteraad gericht, waarir. zij te kennen geven dat zij tot vóór korten tijd nagenoeg allen in het bezit waren van schriftelijke vergunningen van Burg en Weth., om de straat vóór hun stallen ten gebruike in te nemen tot het plaatsen van eenige [rij tuigen, waaraan verbonden was de vergun ning om die rijtuigen daar schoon te maken en dat de toepassing der door den Gemeen teraad op 17 Nov. 1897 vastgestelde nieuwe vei ordening, inhoudende verbod de straat te schrobben, te spoelen of met water te reinigen in de allerhoogste mate belemme rend is voor hun bedrijf, zelfs voor de meesten van hen gelijkstaat met een bevel om dat bedrijf op 1 Juli 1899 te staken. Door drie bewoners van den Schiedam- schenweg te Vlaardingen is, naar het R. N. verneemt, voor f 1300 geteekend voor de buutversiering. Één ervan teekende voor f 600. In 't vorige jaar werd door de toenmalige Commissie tot behartiging van de studie- belangen in het Delftsch studentencorps het plan gemaakt, bij gelegenheid van 't50 jarig bestaan van het corps eene tentoonstelling te organiseeren van plannen en teekeningen van oud-leerlingen en leerlingen der Poly technische School, gedurende de laatste 50 jaren vervaardigd. Niettegenstaande de vele blijken van instemming is het echter niet mogen gelukken, dit plan te verwezenlijken. De tegenwoordige Commissie tot behartiging van de studiebelangen heeft dan ook nu medegedeeld, dat zij tot haar leedwezen geen gevolg aan het plan der vorige Com missie kan geven. Bij Kon. Besl. is de jaarwedde van den commissaris van politie te Zaandam met f200 verhoogd en alzoo gebracht op f 1800. Rij de behandeling der begrootirig voor 1898 werd een voorstel van B. en W., om daartoe tot H. M. de Koningin het verzoek te richten, door den Raad verworpen. HH. MM. de Koninginnen hebben gisteren "en diner gegeven waarbij aanzaten luitenant generaal Vetter, oud commandant van het Indisch legerluitenant-generaal Kool, chef van den generalen staf; kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koningin en echtgenoote, benevens A. C- baron Snouckaert van Schauburg, directeur van het Huisarchief van H. M. de Koningin. Op verzoek van H. M. de Koningin is bepaald, dat op 31 Augustus, des voor middags te 10 uren, een kerkdienst zal plaats hebben in de Groote Kerk te 's-Gra- venhage, waarbij zal worden voorgegaan door den hofprediker dr. Van der Flier. De minister van Bintienlar.dsche zaken, gelet op het bericht van den minister van Financiën van 31 Januari, afdeeling directe belastingen, volgens hetwelk een aantal aanslagen in de personeele belasting over 1897 nog niet zijn afbetaald, ofschoon de laatste termijn ultimo November is ver vallen, herinnert belanghebbenden dat wan neer de afbetaling op 1 Februari niet heeft plaats gehad, den belastingplichtige geen kiesbevoegdheid kan worden toegekend, ten zij hij voor 3 Maart aan den burgemeester het bewijs levere dat de betaling alsnog vóór of op den lsten dier maand is geschied. Zooals op de aanslagbiljetten vermeld is, ontslaat het indienen van bezwaarschriften, of verzoeken tot het verkrijgen van onthef fing niet van de verplichting om den aanslag op tijd te betalen. Ontheffingen blijven buiten aanmerking, zoolang zij niet vaststaan, hetzij omdat in hooger beroep is gekomen, hetzij omdat de termijn voor het instellen van beroep nog niet verstreken is. (Stct.) Door den Minister van Binnenlandsche zaken :s het volgende schrijven aan de Commissarissen der Koningin gezonden: Door enkele burgemeesters worden in zake veeziekten declaiatiën opgemaakt en ingezonden, afzonderlijk b.v, voor borden, voor ontsmetting en schadeloosstelling van huiden van gestorven vee enz. Deze wijze van deciareeren levert moei- heden op bij de verificatie, zoo bij mijn departement als bij de Algemeeue Reken- kamer. Op verzoek van dat college heb ik de eer u uit te noodigen, den burgemeester uwer provincie onder de aandacht te brengen, dat het wenschelijk is, dat voortaan alle kosten, gemaakt ten gevolge van één ziekte geval of van verschillende ziektegevallen, geconstateerd in eenzelfde advies van den ambtenaar van het veearteser.ijkundig staats toezicht, gelijktijdig worden gedeclareerd. De miliciens-verlolgangers der lichting 1895, behoorende tot het korps torpedisten te Brielle, zullen in Juli en Augustus voor herhalingsoefeningen voor een maand onder de wapenen worden geroepen, en zullen zij, die behooren tot de le comp., moeten op komen op het fort De Ruijter en te Helle- voetsluis, en die van de 2e comp. op het fort aan den Hoek-van-Holland en te Helder. Door den Bey aan Tunis is een decreet uitgevaardigd, krachtens hetwelk goederen, afkomstig nit Nederland, voortaan bij invoer »n Tunis worden toegelaten tegen het laagste recht, dat in Tnnis geheven wordt van vreem de goederen, die van Franschen oorsprong uitgezonderd. ut Acht men nu, dat wijziging in onze raadzaam zou zijn, zoo bepleite men d't historische gronden, en zoeke het er t00 leiden, dat de regeering van het land 0 cieel, tegenover binnen- en buitenland, wijziging aanbrengemaar men beg1"" niet met zelf te handelen en zich het re0 aan te matigen de banen der vlag te palen. Voorshands is het genoeg, dat we oranjewimpel boven het rood, wit, bl»u uithangen, om voldoening te geven aan oranjegezindheid van het volk. Vergeet niet, dat een vrijheid, die eigenmachtig voor u zelf neemt, ook anderen door u geëerbiedigd moet vvor en dat ge alzoo aan de socialisten en listen op die wijs een vrijbrief zoudt gef^| om, door het uithangen van een roode zwarte lap, tegen Oranje te manifesteer0'1 Dat ze dit toch doen, is hun zaak. Maar ze moeten zich, bij zoo or»v4<^( landsche daad, niet op uw eigenmach'1^ daad kunnen beroepen. Persoonlijke dienstplicht. Over het ontwerp tot afschaffing van "e dienstvervanging zegt De Standaard u i »De anti-revolutionnaire partij sprak z'c f zij het ook onder zekere bedingen, in haarp1''i gram van beginselen uit voor jprijsgev'^ van dienstvervanging". Dit hield ze vol 1 haar jongtste program van actie. sprak ze toen uit, dat zij het vraagstuk 00 legerorganisatie op dit oogenblik niet W achtte voor oplossing, en krachtens het band tusschen dienstplicht en legerorganisa" zelve de verantwoordelijkheid niet aandu ven, om den dienstplicht afzonderlijk tef0 geien. »Nu echter een regeering is opgetre00 waarvoor niet zij aansprakelijk is, en 00 de verantwoordelijkheid van afzonderli)^ regeling op zich verklaart te nemen, spree o. i. van zelf, geluk we reeds vroeger 0Jjj 1 merkten, dat de anti-revolutionnaire p"r haar steun zal geven aan elk niet onaa"11,, melijk wetsontwerp, dat te dien einde komt. En al is het zeer te hopen, dat h nu ingediende ontwerp nog verbeterd 1 j kunnen worden, onaannemelijk in volstrek1® zin is het, ook gelijk het daar ligt, niet- t Na opsomming van eenige bezwaren Z0» het blad aan het slot van zijn opstel.' i, I sBij dit vraagstuk moet de militaire no° wendigheid ten behoeve van 's lands def0®, sie den doorslag geven en nu d,eze regeef' het aandurft, om deze kwestie afgescheid0-: van de legerorganisatie te regelen, en H hiervoor de verantwoordelijkheid op z' neemt, zouden geen der opgenoemde bet*',g ren, ook al vertrouwen wij, dat ze ten de0 zullen worden weggenomen, o. i. de v0 werping van deze voordracht rechtv»0 digen." Landsbelang en Beursbelang* De vergadering van aandeelhouders de Moeara Enim-petioleummaatschapP1^ welke gisteren zou worden gehoudeni uitgesteld wegens een schrijven van 0 minister van koloniën. ive0 Onze vlag. De Standaard ontraadt ten stelligste bij de komende inhuldigingsfeesten het norange, blanche, bleu", [in plaats van de rood, wit en blauwe vlag uit steken. De vlag van het land schrijft de Stand. is het eenheids symbool der natie, zoowel voor de burgers onderling, als tegenover het buitenland, èn op zee èn bij oorlog te land- Daarom mag ten opzichte van de vlag geen onzekerheid ontstaan. Het ligt voor de hand, dat dit schrijd, van den minister een waarschuwing beV^ tegen het aannemen van het contract de Standard Oil Company, waardoor Amerikanen den geheelen Nederlands0^ petroleumhandel in Oost-Indië zouden en inslikken. Die ministeriëele houding is allesZ' nationaal en verdient warme toejuiching' Het Handelsblad echter, het Amster00^ sche beursblad, tracht den minister maken met zeer onkiesch tegeo""^ dezen minister de tabak en de su^ kwestie er bij te sleepen en het b waarschuwt, dat die nAmerikaansche schappij in de Unie een groote heeft, ook in regeeringskringen, en daa00 i' invloed kan uitoefenen op handelstracta101^ De heer Cremer is echter de ma» 1,1 om zich door teleurgestelde syndicate" laten einschüchtern(A/s00 1-tei1' Ter behandeling in de aanstaande b"' .y gewone vergadering der Staten van Holland is ingekomen een adres van graaf en Hoogheemraden van het °J Waterschap van Woerden, dat een provi"01 subsidie vraagt voor een vernieuwing. '0V^j verruiming van de sluis in den ÉÜ11 jji Bodegrave. Gedep. Staten praedviseef011

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2