ALGEMEES OVERZICHT. Vervolg Binnenland. aanbouw is, wier ondernemers hun kapitaal nagenoeg zouden moeten prijs geven, zonder in het verleden, ingevolge de geldende mil dere bepalingen der wet van 1862, daarvan eenige compensatie gevonden te hebben dat dit laatste bezwaar echter kan onder vangen worden, door in eene overgangsbe paling ten aanzien van bestaande branderijen eene vrijzinnige regeling met vrijstelling op te nemen, als waarop boven gewezen werd dat ten slotte adressanten er nog op wijzen dat, al moge het alcoholverbruik per hoofd in Maastricht hooger zijn dan elders, dit niet in hoofdzaak te wijten is aan de branderijen, die zich daar bevinden, maar vooral aan den aard der werkzaamheden, waarmede in de vele fabrieken de talrijke werklieden zich moeten bezig houden en dat in elk geval, in 't algemeen genomen, de goede geest dier werklieden gerust de ver- gelijkiug met dien, welke in andere fabriek steden heerscht, mag doorstaan, zoodat van eenigen nadeeligen invloed van het alcohol gebruik niet blijkt. Redenen waarom Adressanten Uwe Excel lentie met den meesten eerbied verzoeken het ingediend wetsvoorstel tot wijziging der wet op het gedistilleerd niet ongewijzigd in behandeling te doen nemen of wel deszelfs toepasselijkheid te willen beperken tot de na den dag van invoering der wet eventuëel op te richten branderijen, en voorts daarin eene overgangsbepaling te willen doen op nemen, waarbij eene wettelijke regeling van het percentage in de plaats der nu genoten overdaad zal verleend worden, zooals in deze Memorie is ontwikkeld, en ook in België geschiedt, en waarvan de billijkheid, naar hunne overtuiging, door de betrokken In specteurs zelve zal erkend worden. 't Welk doende, enz. Maastricht, 17 Februari 1898. (Geteekend.) J. H. v. Aubel, Th. Grein. L. van Aubel- Startz, Wed. Claessens Gilissen, N. Leliveld, Jos. van Aubel, E. Meyers, P. A. E.Bosch, H, J. Roebroek, allen te Maastricht, Wed. H. Claessens, A. Croon Co., Tilburg, J. J. Ruygers, Eckmans Co., 's Bosch, M. J. J. Roodzant-Swemer, Breda. 26 Februari '98. In het Engelsch Lagerhuis zeidë gisteren de vice-minister van buitenlandsche zaken, Curzon, dat de Fransche regeering Monson had medegedeeld, geenszins er aan te den ken, een steunpunt voor haar zeemacht in de Chineesche wateren te verkrijgen. Bij de parlementsverkiezing in North Wilshire is de liberaal Fitzmaurice gekozen met 5624 stemmen tegen den conserwatief lord Emlijn, die 3135 stemmen kreeg. De liberalen winnen daarmee een zetel. De hoofdrechter in de Kaapkolonie heeft de in de Kaapstad verschijnende bladen een brief laten opnemen, waarin hij zijn goed keuring hecht aan het ontslag van den ge wezen hoofdrechter Kotzé in Transvaal, en aan de leden van het hooggerechtshof den raad geeft af te treden, als zij met die be schikking geen genoegen kunnen nemen. Stanley heeft Donderdag-avond te Lowes toft gesproken over de crisis in Zuid-Afrika. Hij zeide, dat Engeland vroeger aan pre sident Kruger te veel vrijheid had gelaten er. daarvan had deze misbruik gemaakt door telkens de Lor.densche conventie te scnenden Toen was de inval van Jame son gekomen en had Engeland geheel in het ongelijk gesteld. Een oorlog tegen de Boeren is daarom, volgens Stanley, op het oogenblik niet gerechtvaardigd. Volgens een bericht uit Calcutta is de toestand aan de Indisch-Afghaansche grers nu aldus: Generaal Lockhart, die blanco volmacht gekregen heeft, verlengt, tenge volge van de onderwerping der Malikdin-khels, den oorspronkelijksten termijn voor de onder werping der opstandelingen met eenige dagen. De Sapak-khels zijn dralend begonnen met het betalen der boete en de Kanvrai en Kambar-khels geven teekenen van onder werping, maar de Kuki-kheis en de Zakka- khels blijven halstarrig weigeren. Er moe ten nog 900 geweren ingeleverd en 40 000 ropijen betaald worden; men hoopt echter dat een nieuwe veldtocht onnoodig zal zijn. Terwijl de Dreyfus—-Esterhazy—Zola-zaak bljjkens het aangeteekend appel, dat een nieuwe behandeling (na de algemeene ver kiezingen doet voorzien, nog lang niet uit is en ook in Kamer en Senaat door interpellaties warm wordt gehouden is in den Siecle en nieuw sensatie-bericht ver schenen. Zekere Desiré Magnien schrijft nl. dat de redacteur Possien van den Jour hem indertijd meer dan eens verzekerd heeft van Esterhazy.zeiven vernomen te hebben, dat hij, Esterhazy, het borderel geschreven had, en wel op be"elen wetende, dat hij door zijn chefs zou beschermd worden. Magnien houdt zich overtuigd, dat Possien dit niet zal tegenspreken. Maar waarom is Magnien niet vroeger met die onthulling voor den dag gekomen? Een nota van llams meldt, dat tengevolge van de debatten in het proces Zola, de mi nister van oorlog, generaal Billot, de dis ciplinaire maatregelen heeft genomen, die gisteren door den minister-president Méline in de Kamer werden aangekondigd. Kolonel Picquart wordt daardoor getroffen hij is uit den dienst onslagen. Overeenkomstig het advies van den raad van onderzoek, voor het proces Zola bijeen gekomen, is de heer Grimauu, professor aan de polytechnische school, ontslagen. Tot dat over zijn ontslag zal zijn beslist, is de luitenant der artillerie Chaplain op non activiteit gesteld, door schorsing in zijn ambt. De heer Leblois zal ontheven worden van zijn betrekking als maire van het zevende arrondissement var. Parijs. Dit meldt althans de Indépendance beige Sommige bladen beweren, dat de Raad van het Legioen van Eer zich eerstdaags met de zaak-Zola zal bezig houden en mis schien Zola van de lijst der ridders zal schrappen. Rochefort is Vrijdag-ochtend half zeven ontslagen uit de gevangenis, waarin hij wegens een persdelict vertoefde. Er had geen enkele manifestatie plaats. Volgens een Romeinsche correspondentie aan de Weener Pol. Corr. moet de Fransche ambassadeur bij den H. Stoel hebben aange drongen op een juiste bepaling van de grenzen der protectoraats-bevoegdheden van Duitsch land en Frankrijk over de Missiën in Oost-Azie. Op de eerste plaats zou de H. Vader moeten constateeren, dat Duitschlands optreden in China niet als een precedent voor andere Mogendheden mag gelden, want ^Frankrijk biijft aanspraak maken op het protectoraat over alle katholieke Missiën in China. Men verwacht, zegt de correspondent, dat de H. Stoel die klacht zeer koel zal opnemen, wat toen er indertijd sprake was van de oprichting eener diplomatieke vertegen woordiging van den H. Stoel te Peking was het juist Frankrijk, dat zich daar tegen verzette overigens zouden noch Duitschland nog eenige andere Mogendheden zich mét de Missiën bemoeid hebben, indien Frank rijk bij zijn protectoraatsrec/it, ook zijn protectoraats plichten beter vervuld hadde. De keizerin van Rusland heeft de mazelen. De Regeeringsbode deelt over haar gesteld heid de volgende bijzonderheden mede De hoogste temperatuur van 40 graden ging 23 Februari terug op 37,2 gr.de uitslag nam at en de toestand verbeterde aanmerkelijk. Later steeg de temperatuur weer, vergezeld gaande van pijn in het linker oor, tot 42,3 gr. Des avonds nam de pijn af en de tem peratuur daalde Donderdag morgen op 37,4 graden. Nauwelijks beginnen de klachten over Turksche gruwelen in Macedonië reeds lang tevergeefs door den Bulgaarschen di- plomatieken agent Markhof ter kennis van de steeds voorzichtig aarzelende Mogend heden gebracht wereldkundig te worden, of de Porte, stokdoof, omdat zij wel weet, dat Mogendheden toch zoo kwaad niet zijn als ze soms willen schijnen, neemt er plotseling notitie van, dochom nu alles te loo chenen Evenals na de Armeensche gruwe len heet het ook thans alles slechts ver zinsel en laster. Al de consulaire berichten die van ruwe mishandelingen, tuchteloos heden, plundering, foltering en stokslagen en kerkering gewagen, waarvan de Turksche soldaten onder voorwendsel van naar wa penen te zoeken in tal van Macedonische dorpen op de Bulgaarsche grens zich schul dig hebben gemaakt, zouden dus boosaardige verzinsels zijn. Het Concert zal nu wel eindelijk een nota zenden, en de Porte zal de gevangenen ontslaan, maar toch zal de Porte er bij blijven: allemaal laster! Het Macedonisch revolutionair comité is lan ook volstrekt niet te vreden gesteld al wordt reeds gemeld, dat de Turksche comm ssie met Edhem pacha aan het hoofd te Ueskub 127 personen in vrijheid heeft gesteld en daafna naar Kumanova is ver trokken. Het comité heeft, luidens een bericht uit Philippopolis, een manifest uit gevaardigd, waarin de bevolking tot opstand wordt aangespoord, ten einde de onderdrukte broeders in Macedonië te bevrijden. De op roerige beweging zal, volgens de voorspel lingen in dit manifest, in het voorjaar beginnen. Alle patriotten moeten bereid zijn, zoo heet het verder, hun leven op te offeren op het altaar der Macedonische vrijheid zonder onderscheid van godsdienst of van ras. Het manifest eindigt met een aanval op de Bulgaarsche reg-ering, die niet krachtig genoeg optreedt, naar het oordeel van het comité Het heeft Griekenland heel wat moeite gekost om aan het geld te komen, hetwelk het noodig heeft voor de betaling der oor logsschatting aan Turkije. Maar eindelijk is de regeering er toch in geslaagd, zich de noordige middelen verschaffen met behulp van Engeland, Frankrijk en Rusland. Onder waarborg van d ze drie mogendheden zal een syndicaat 4 millioen Turksche ponden bijeen baengen, en bovendien nog een mil lioen pond, zonder dezen waarborg en de rest der leening welke in haar geheel 6 millioen Turksche ponden bedraagt, zal ge dekt worden door de Grieksche Bank, die obligaties der nieuwe leening zal krijgen voor de voorschotten, welke zij aar. de re geering heeft gedaan. Het geguarandaerde deel der leening zal 3 pc. rente geven en pari worden uit gegevenhet overige deel zal hooger rente doen. De Spaansche ministerraad heeft zich bezig gehouden met de betrekkingen tus- schen Spanje en de Vereenigde Staten. Een besluit van de Regentes tot ontbin ding der Cortes wordt verwacht. De Amerikaansche minister van marine maakt het volgende openbaar Noch van admiraal Sicard, noch van kapitein Sampson of kapitein Sigsbee (den commandant van de Maine) is sinds gisteren (Woensdag) een telegram ontvangen. Het departement heeft geenerlei bericht ont vangen met betrekking tot de ramp buiten hetgeen reeds gepubliceerd is. Het depar tement wacht de uitkomst van het onder zoek af, en de openbare meening behoorde met haar oordeel te wachten totdat een officieel bericht openbaar wordt gemaakt. Katholiek Onderwijs. Het verslag der Vereeniging tot bevorde ring yan Katholiek Bijzonder Onderwijs wijst in de eerste plaats op de opening der Kweekschool voor R. K. Onderwijzers te Hoorn en spreekt met grond de verwachting uit) dat zij aan haar doel zal beantwoorden e" het nut daarvan zich meer en meer in bet geheele Bisdom zal doen gevoelen. De wijze, waarop het 25 jarig bestaan der »Vereeniging van hoofden R. K. Bijzon- Scnolen" in het Bisdom Haarlem in 1895 kon worden gevierd, getuigd, zegt het verslag, van den goeden geest, van den ijver, van de toewijding onzer onderwijzers. En in hoeverre het aantal onderwijzers klom, bllJken uit de omstandigheid, dat in 1876 voor '98 eene storting mocht worden gedaan in het Ondersteuningsfonds, terwijl dit aantal in 1896 tot 309 was gestegen. Een geestelijke uit het dekenaat Amster dam schonk aan de Vereeniging f5000. Bovendien vielen haar eenige kleinere giften van geestelijken en particulieren ten deel. Dankbaarheid voor den door de vereeniging aan kweekelingen verleenden steun soms als drijfveer der gift vermeld. ef Met innig leedwezen wijst het versla? op, dat de uitgaven steeds klimmen, de inkomsten gestadig verminderen. In werd door de vereeniging in het onderaf ningsfonds gestort f2176, in het jaar Is j werd daarvoor f 4944 vereischtin gen°eJ;.i jaar 1883 werden f'2286 aangewend tot subsidieeren van kweekelingen, in vorderde subsidiën aan kweekelingen f902"' en zulks behalve de ondersteuning, de Vereeniging aan normaallessen ten be5 gat en waaraan in datzelfde jaar eene s° van f4602.85 werd besteed. Daartegen°v staat, dat de bijdragen der onderafdeelingjU die in 1873 bedroegen f8926.97, in 1® slechts f 4842.09^ opbrachten. Wat het afgeloopen jaar betreft werd gestort in het Ondersteuningsf0" - f5200; tot ondersteuning der normaail®sS voor kweekelingen te Amsterdam, Rott®jl dam enz. werd uitgegeven f 3357.51, terf,, voor subsidiën fot opleiding van kweekt' gen werd aangewend f 9088 33. j, Die toestand is zeker niet houdbaar. PoC mag de vereeniging haar taak niet opgeVej vooral niet thans, nu leerplicht dreig6 wordt voorgehouden. Geen beter wapen 0 dat onheilspellend gevaar af te wend6'' dan te wijzen op de degelijkheid en s'?» meenheid van ons onderwijs. Daardoor w°' bewezen dat, noch volksbelang, noch st»3^ belang leerplicht eischt en aangetoond, daarmede een onuitgesproken doel vvof beoogd. Om stand te houden behoeft Vereeniging onder Gods zegen, èn de m1 dadigheid der Katholieken èn voural ook krachtige medewerking, den steun, den °'!e verdroten ijver van de werkende leden, 0 hulp der onderafdeelingen. Met vertrou^6 doet het bestuur daarop andermaal e6 dringend beroep. Zola-beweging De directeur en de leeraren der op6'1 bare handelsschool te Amsterdam zond6*1 den heer Zola een telegram, waarin zij klaren: shet mislukken van zijn edel p°ëel> betreurende, den moedigen verdediger val1 recht en waarheid de hulde hunner be^0" h«' dering te brengen." Donderdag werd van uit Yerseke aan adres van den heer E. Zola als blijk symphatie verzonden een album met een aantal handteeken1"' gen; eenige portretten van Yerseksche®9"' nen en vrouwen in de kleeding zooals zij i" rivier gaan werken een vaatje met Zeeuwsche oesters e eenige busjes met zoute beschuitjes gebruik bij de oesters. Het Onafh. Israël. Orgaan bevat volgende bericht »Verscheiden joodsche familiën te en andere plaatsen in Frankrijk hebben of|ZÖ stad als het gastvrije oord opgezocht en de Sarphatistraat te Amsterdam *ee woningen gehuurd om zich blijvend a"1'* te vestigen. Ook vernemen wij, dat onze voormal'? stadgenooten, de heeren Gebr. Boas, grootste juweliers te Parijs, hunne koSe{ pakken om naar hier te retourneeren. gerucht is tevens verspreid, dat w- Rothschild en familie het stellige voornem6*1 heeft Parijs te verlaten en zich eveneens 1,1 Holland te vestigen, Indien het zoo voortgaat en het geV*t door het opgehitste grauw geplunderd vermoord te worden in het land der P'"1^ heid, Gelijkheid en Broederschap wet1'? helaas 1 maar al te zeer deze joodsche wellicht later ook de protestantsche v0^ verhuizing zal Frankrijk binnenkort6'' tweede Spanje worden, door zijn rijkd° en welvaart ten eenenmale te verliet'1' Het voornemen bestaat te Edam bij inhuldigingsfeesten een eere wacht van joogf.j te vormen van 11- tot 15-jarigen leeft'J die, voorat geoefend, dien dag in het voudige kostuum van marine matroos, S wapend met een pseudo karabijn, zullen doen. Na oproeping meldden reeds pl. m. 150 jongens van Edam Volendam op het raadhuis aan. 1" volgende week zullen de oefeningen vangen onder leiding van heeren, die vroe? bij de kaders van schutterij en leger diend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6