Na afloop der officieele vergadering hiel den de vereenigingen op één na, de rede rijkerskamer Tollens, eene bijeenkomst, waarin besloten werd slechts dan aan een optocht deel te nemen, als deze is historisch- allegorisch en alle vereenigingen gelijke rechten zullen hebben. Dit laatste besluit spruit voort uit het feit, dat zoo men zegt, de ver. Tollens door het sub-comité zou bevoorrecht zijn. Over 14 dagen vergadert men weer. Kerknieuws. De H. Missie. De H. Missie in de parochiekerk van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans van 19 tot 29 dezer door de eerw. paters Redemp toristen Polman, Knukket, Severens en Beysens gegeven, behoort weder tot het verleden. Na de indrukwekkende plechtigheid op Maandag avond: de opdracht der parochie aan de Allerh. Maagd Maria, waarbij de geloovigen hunne godsvrucht toonden door de beeltenis van de Koningin van de Allerh. Rozenkrans te midden van tallooze offers van waslicht te doen schitteren, had Dinsdag-avond de sluitingsplechtigheid plaats. Na het gezamelijk rozenkransgebed betrad de zeereerw. pater Polman den kansel Wees getrouw tot in den dood, en ik zal u geven de kroon des levens". Naar aan leiding dezer woorden maande de prediker tot volharding in de deugd om eenmaal de kroon des levens te mogen ontvangen. Voorzeker deze H. Missie had opnieuw getuigenis afgelegd van de innig godsvrucht van het katholiek Schiedam, van het echte, innerlijke katholicisme, het katholicisme met de daad. Doch nu ging deze H. Missie eindigen »morgen gaan wij u weder ver laten en dan dan wacht u wederom de wereld met al hare verleiding." Nogmaals besprak de ijverige missionaris met zijn bezielde en bezielende taal de groote waarheden in dezen H. Missietijd den geloovigen verkondigd en spoorde aan tot een standvastig volharden in de goede voornemens dezer dagen gemaakt. Met aan drang wees de gewijde spreker op de mid delen die aangewend moeten worden om onze groote vijanden den duivel, de wereld en het vleesch, te wederstaan. Van hart tot hart gingen die apostolische woorden. Uit naam van alle parochianen bracht spr. nu dank aan den zeereerw. pastoor die in zijn ijverige zorg voor de schapen die aan hem hunnen herder waren toever trouwd, de Missionarissen naar hier had geroepen, dank aan de overige priesters dezer parochie, dank aan allen die tot het welslagen der H. Missie hadden medege werkt, en vooral dank aan de talloozen die de oefeningen met zooveel stichting en godsvrucht hadden bijgewoond. Vervolgens had de de treffende plechtig heid plaats van het gever, van den Pauselijken zegen. Indrukwekkend oogenblik 1 Die overtalrijke menigte in het schoone kerk gebouw ootmoedig neergeknield. Het hoog altaar schitterend in een stroom van was licht met de eerw. geestelijkheid aan den voet. En op den kansel een missionaris met het kruis in de hand den zegen van Christus' Plaatsbekleeder over de tal looze menigte uitstortend. Toen majesteus klokkengelui en in krach tige accoorden jubelde de heerlijke lofzang Te Deurn laudamus door de tempelgewelven, een dankgebed den Allerhoogste gebracht voor de zegeningen in den H. Missietijd zoo ruimschoots genoten. Heden-ochtend Werd nog een plech tig Requiem voor de overledenen van de parochie gecelebreerd, dat mede door een talrijke menigte werd bijgewoond. De zeereerw. heer M. Cruijsen, rustend pastoor te St. Agatha, zal op 31 Maart den leeftijd van 90 jaren bereikt hebben. De eerbiedwaardige grijsaard geniet nog een goede gezondheid en maakt nog dagelijks zijn wanueling. Tot op 80-jarigen ouderdom, vervulde hij zijn functie als pastoor te Nibbixwoude in Noord-Holland, deed toen een pelgrimsreis naar de graven der Apos telen, bij welke gelegenheid hij den hoogen toren van Milaan en den Vesuvius bij Napels beklom, om daarna rust te gaan genieten. BINNENLAND. H. M. de Koningin zal, naar uit goede bron vernomen wordt, in de tweede helft van September de gemeenten Monster, 's-Gravenzande, Naaldwijk en Wateringen bezoeken. H. M. de Koningin-Regentes heeft gisteren Hare eigendommen het huis, vroeger be woond door wijlen gravin Van Hogendorp, in het Noordeinde en Haar Paleis in het Lange Voorhout bezocht. Ook in Zwitserland heeft zich een comité van Nederlanders gevormd voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes- De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandse he Zaken zal op Zaterdag 2 April niet plaats hebben. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland; tot ruiling van grond te Ulvenhouttot afkoop door de gemeente Rotterdam van het opstal op oeverlandtot verkoop van spoorweggrond te 's-Hertogen- boschtot verstrekking van renteloos voor schot ten behoeve van den aanleg van den stoomtramweg Nijkerk -Ede; tot nadere voorziening omtrent de werking van de boterwet van 23 Juni 1889: de heeren Bergsma, van Swinderen, Laan, van Boneval Faure en Fennema. De heeren Sassen, Godin de Beaufort, Nebbens Sterling, van Heek en de Jong, benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen tot wering van plantenziekten en tot goedkeuring van de spoorwegovereen komst met België, zullen ook rapporteeren over naturalisatie-wetsontwerpen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Den Haag Het was heden feest in het kwartier waar de weduwe van den oud-sergeant Schoen- zetter haar 92e geboortedag vierde. De driekleur met oranjewinpel wapperde uit de woning aan den N. W. Buitensingel en de oud-markentenster eerelid van de 3e sectie van het Metalen Kruis zat daar in haar stoel, met het eerekruis en de medaille op haar borst. Naast haar op een tafeltje stond het portret van haren vader, een Nassauer, in de uniform van 1830. Vele personen kwamen de oude vrouw hun gelukwenschen aanbieden en onvermoeid hield zij met ieder een praatje, bij voorkeur met de oud-militairen, die haar kwamen bezoeken. Bij hun binnentreden rees zij op, stond flink rechtop in militaire houding en beantwoordde krachtig den handdruk. En babbelen, dat zij nog kon over die dagen van 1830. 't Was aardig om het te hooren. Het rapport der deskundigen, benoemd door de commissie voor de haven te Sche- veningen uit den Haagschen gemeenteraad, ten einde van advies te dienen op de vragen door den minister van waterstaat gesteld, wordt tegemoetgezien zoodra gezegde com missie weder voltalling zal zijn, door ver vulling der vacatures, ontstaan door het aftreden als lid van den raad der heeren baron Michiels van Verduynen en Seret. Te Haarlem zullen op 31 Augustus den feestdag aldaar in de verschillende kerkgebouwen godsdienstoefeningen gehou den worden, waarschijnlijk te 7 en 8 uur des morgens. Voor den geheelonthouders-velddag heb ben zich nu reeds een 15-tal heeren en 5 dames bereid verklaard in 't belang der drankbestrijding het woord te voeren te Velserbeek den 2en Pinksterdag. Ook het fanfarekorps »Euphonia" en 9De Broeder band" van Kampen, alsmede twee Chr. geh. onth. zangvereenigingen, hebben hunne medewerking toegezegd. Ook het 9Leger des Heils" zal een vertegenwoordiger zenden. Zondag-avond werd trein 40 der Holland- sche Spoor welke te 9.58 te Amsterdam aankomt, tusschen Halfweg en Amsterdam na een hevigen schok tot stilstand gebracht. Bjj onderzoek bleek dat op de baan een deur van een bagagewagen was doorgere den, die daar vermoedefijk door een even te voren gepasseerden trein was verloren. Alles liep, wonderlijk genoeg, zonder onge lukken af. Een geruchtmakende zaak. De heer mr. .Louis Israëls, neef van den bekenden schilder en advocaat te Parijs, heelt tijdens het Zola-proces als correspon dent van het Handelsblad fel partij geko zen voor Zola en tegen de Fransche regee- ring, evenals het blad waarin hij schreef, j De Fransche regeering had daarop beslo ten, den heer Israëls het verblijf ir. Frank rijk te ontzeggen en de Minister van Bui- tenl. Zaken Hanotaux deed daarvan mede- deeling aan onzen gezant, onder opmerking, dat de zaak dubbel ernstig was, omdat de heer Israëls tevens rechtsgeleerd adviseur van de legatie was, en als zoodanig in offi cieele aanraking kon komen met de ambte naren van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. De heer de Stuers, onze gezant, wist nu de uitzetting van den heer Israëls te voorkomen, onder voorwaarde dat hij zijn ontslag zou nemen als advocaat aan het gezantschap. De gezant beweert, dat die voorwaarde door den heer Israëls dadelijk is aangeno men de heer Israëls daarentegen houdt vol, dat hij gezegd heeft eerst naar Holland te gaan om overleg te plegen met de directie van het Handelsblad. Hij fs dan ook naar Holland gegaan, na eerst een brief te hebben ontvangen, waarin de gezant overeenkomstig de afspraak, zooals hij dacht den heer Israëls verzocht, nog dien dag zijn ontslag te nemen. Te Amsterdam gekomen, werd de heer Israëls dadelijk een portefeuille met gouden slot door de directie van het Hbld. aange boden, waarop de datums van het proces vermeld stonden. De directeur ging toen met den heer Israëls in audiëntie bij den Minister van Buitenlandsche Zaken, die ook zijnerzijds de betrekking van advocaat der legatie met die van journalist niet wel ver- eenigbaar achtte, De heer Israëls vroeg toen zijn ontslag als advocaat der legatie, maar te laat, want toen hij Zondag 6 Maart te Parijs terug keerde, lag de brief, waarbij hij ontslagen werd, reeds op hem te wachten. De heer Israëls beklaagde zich bij den Min ister van Buitenlandsche Zaken, De Beaufort, doch deze meende, dat de zaak uitsluitend behoorde by den gezant te Parijs, den neer De Stuers. De heer Israëls vroeg toen aan den heer de Stuers intrekking van diens brief, waarbij ongevraagd ontslag ge geven werd en een gunstige beschikking op het schijven, waarin het ontslag gevraagd werd. Den 24sten Maart kreeg hij daarop een antwoord, waaraan het Hbld. het vol gende ontleent 9Ridder De Stuers wil den heer Israëls in herinnering brengen, hetgeen hij hem in het onderhoud van 25 Februari heeft mede gedeeld, namelijk: »dat de minister van buitenlandsche zaken der Fransche Republiek de aandacht van Harer Majesteit's Gezant had gevestigd op den scherp hekelenden toon, waarop de Nederlandsche pers in het algemeen, en het Amsterdamsche Algemeene Handelsblad in bet bijzonder in den laatsten tijd, Fransche toestanden heeft beoordeeld 9dat dit feit een nog ernstiger karakter had aangenomen door de omstandigheid, dat de Parijsche correspondent van dat blad tevens als rechtsgeleerd adviseur aan Harer Majesteit's Gezantschap verbonden was, eene betrekking, die hem in aanraking kon brengen met de ambtenaren van het Fransche departementen van Buitenlandsche Zaken; 9dat de Fransche regeering de houding van den heer Israëls niet lang kon dulden en dus het voornemen had hem het verblijf op het Fransche grondgebied te ontzeggen »dat Harer Majesteits Gezant hem, wat de dagblad-polemiek aangaat, door zijn voor spraak had beschermd, en wel met dit goed gevolg, dat de maatregel der uitzetting werd opgeschort, hetgeen, in het voorbijgaan gezegd, wel door den heer Israëls had mogen worden op prijs gesteld 9dat wat echter de positie van advocaat bij Harer Majesteit's Gezantschap betreft, het Harer Majesteit's Gezant bepaald on mogelijk had toegeschenen, den heer Israëls d"0' daarin te handhaven, na de vertoog011 den minister van buitenlandsche zak® dit punt in het midden gebrachten redenen van internationale wel voegehjk op grond van het onwedersprekelijk J j.ap beginsel, dat aan het gezantschap a verbonden blijven een man, die in alge bekende betrekking staat tot een dag v dat de Regeering van het land, waar h0 zantschap gevestigd is, vinnig bestrijdt Het Handelsblad is hierover zeer onts op den heer de Stuers, alhoewel deze correspondent voor een uitzetting uit rijk heeft bewaard. (Rsb-) Vijftig jaren Vincentiaan. )C Het was eergisteren de dag waarop j den heer N. M. Bouvy te Amsterdam voorrecht te beurt viel, zijn gouden Ju te vieren als lid de Vereeniging uctt H. Vincentius a Paulo. Te half °e^ werd in de kerk van den H. Willibrofl binnen de Veste ter intentie van vö' feesteling een solemneele H. Mis opge p, gen door den zeereerw. heer pastoor Feijen, geassisteerd door de eerw. hee<^( kapelaans der parochie. Na het evange hield de Eerw. celebrant, naar aanle'd'^ van de jubelkreet der Kerk; Dit 's dag, dien de Heer gemaakt heeft gloedvolle toespraak, waarin hij de rf verdiensten schetste van den jubilaris de dankbaarheid welke diens hart m°c vervullen op dezen dag, die hem terugblik schenkt over een halve eeuW werkzaamheid zoo vol van zegen anderen en voor zich-zelven. In een van de vertrekken der pasto waar ter eere van den feesteling een scho" versiering van bloemen was aarigebrao'1^ werd na de H. Offerande de heer Bou het eerst in hartelijke bewoordingen l°l gesproken door den heer Aug. bind" vice president van den Bijz. Raad van 5 Vincentius, en vervolgens door den be Roelvink, secretaris van de Conferentie, den jubilaris een door den eerw. Bro0® Overste, Herman van de School op Stadhouderkade fraai gecalligrafeerde konde en een in lijst gevatte schijf aanbood. De eerbiedwaardige feest0'1"* ontving bovendien de mededeeling, dat 11 Z. H. den Paus behaagd had hem op jubelfeest den Apostolischen Zegelt verleenen. Maandag-middag werd te Amstei'^j een vergadering gehouden van den 9N0<^.( Kappersbond," naar aanleiding van het f0,^ dat door een der leden aan een bestuur1 was verweten, geld verduisterd te hebb^ Naar men verneemt, kon deze beschuldig' door geen bewijzen gestaafd worden. Dinsdag in den vroegen ochtend is in gelegd de groote boerderij in De Pa^e f onder Monnikendam, toebehoorende aan 0 heer G. de Ridder Jr. Het Duitsche oorlogsstoomschip Gneis van Rotterdam naar Kiel bestemd, is el gisteren te Nieuwediep onder het wiss® van saluutschoten binnengekomen. vi Het schip verliet 23 dezer den Nieu^' Waterweg. Den volgenden dag werd he1 Borkum door den hevigen storm overva' en tot aan de Engelsche kust teruggestort j De .kolenvoorraad werd nagenoeg geh verbruikt, waardoor het schip genoodz^, was te Nieuwediep binnen te loop®0 dezen aan te vullen. De vice-consul Duitschland te Helder, de heerGust. Bu'1® bracht een bezoek aan boord en werd het voorgeschreven ceremonieel uitgelei' De beste wijle, waarop men zeerob kan uitroeien, wordt op Urk geacht j volgendeEr wordt een groot net geDj9*gp met wijde mazen. Dit net wordt op A, stillen avond in een wijden boog om 00 den staart" liggende robben gelegd. worden de dieren plotseling opgeschrikt een geweerschot of 't geluid van een 11,1 hoorn, zoodat ze, duikende, met den k0P^, de mazen, van het net komen, daarin ward raken en spoedig stikken. Wor0flO .jii' je" i0( ifi^l itv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2