ëtads- <5ii Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. e" rd >tt°e P Aan de Times wordt uit Constantinopel gemeld, dat de Sultan besloten heeft, de isoleering van Djeddah weder op te heffen, omdat hongersnood te Mekka gevreesd wordt. Dientengevolge is in een vergadering van den internationalen gezondheidsraad besloten op den Sultan pressie uit te oefenen, teneinde het isoleerings-besluit te hand haven. De Turksche gouverneur van Creta heeft bevel gekregen van den Sultan, zegt de Indépendance beige, tot het uitvaardigen eener proclamatie, waarin wordt gezegd, dat de Sultan nooit zal toestemmen in de benoeming van prins George tot gouver neur van het eiland. Uit Peking verneemt,de Timesdat China Frankrijks eischen geheel inwillgt met in begrip van het niet-vervreemden van een-g deel der provinciën Koeang-toeng Koeangsi en Jun-nan, voorts het recht om een spoor weg te leggen naar Jun-nan-foe, de ver pachting van een kolenstation, vermoede lijk Kwan-ti-joewan en voorts de benoeming van een Franschman tot rijkspostmeester. Engelands rechten op bet verlengen van den spoorweg naar Kaveloeng zullen geëer biedigd worden. De Keizer heeft Pawlof ontvangen, de Russen te Peking zeggen, dat met de nieuwe fortificatiën te Ta-liën- wan dadelijk wordt aangevangen. Andree terecht? ïersvijl er weer een expeditie op 't punt staat naar Siberië te vertrekken om Andrée op te zoeken, komt uit Bntsch Columbia (waar ook het vorige, niet bevestigde be richt over Andrée zijn oorsprong had) een tijding die er op wijzen zou, dat de stout moedige Zweden ergens aan de noordkust van het Amerikaansche vasteland overwin terd hebben een bericht dat natuurlijk onder uitdrukkelijk voorbehoud medegedeeld wordt, maar toch niet zooveel onwaarschijn lijks in zich heeft als vele vroegere. Reuter seint uit Victoria (Vancouver- eiland) »Een boodschapper is hier uit Dawson City aangekomen met brieven van den ballonreiziger Andrée". Vreemd is 't, dat niet dadelijk althans iets uit die brieven medegedeeld wordt. Dawson City ligt, zooals men weet, in het nieuwe goudland Klonayke. Nader seint Reuter nog uit Stockholm De consul van Zweden en Noorwegen te San Francisco heeft heden aan het depar tement van buiterdandsche zaken geseind Een man, Jakob Carr genaamd, is uit Alaska in Departurebay gekomen. Hij be weert, dat hij de brieven van «professor" Andrée bij zich heeft, maar weigert meer te vertellen. Er wordt onderzoek gedaan. Schiedam, 7 April 1898. Heden-ochtend klonk door onze stad de treurmare, dat de heer S. A. Maas, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hoiland en wethouder van financiën dezer gemeente, in den afgeloopen nacht was overleden. In hem verliest de stad onzer inwoning een harer meest verdienstelijke burgers, die voor haar richtig beheer, haren groei en bloei steeds met den meesten ijver en toe wijding is werkzaam geweest. In moeilijke omstandigheden tot het dage- lijksch bestuur onzer stad geroepen, heeft de heer Maas getoond voor het zwaarwichtig deel van de bestuurstaak hem toevertrouwd, wei berekend te zijn. Zijne volijverige werkzaamheid ter bevor dering van de veelzijdige belangen dezer gemeente doet zijn droevig verscheiden voor onze gemeente een verlies achten, dat wij oprecht betreuren. In den ouderdom van 76 jaar overleed gisteren in het St. Jozefsgesticht aan de Tuinlaan alhier de eerw. zuster Esperanza, in de wereld mej. Agatha Johanna de Breet. I" de likeurstokerij van de firma Mersel en Zn. aan de Linker Rottekade te Rotter dam is eergisteren ingebroken. De inbrekers zijn door een raam aan de achterzijde der likeurstokerij naar binnen geklauterd, en hebben daarna de deur aan de binnenzijde geopend. Op het kantoor van den patroon en van den bediende zijn de lessenaars opengebroken, De inhoud daarvan is op en door elkander, hier en daar verspreid, terug gevonden. Nadat de inbrekers een naast de brandkast staand kastje hadden verwijderd, hebben zy getracht de brandkast te for- ceeren, doch hierin zijn zij niet geslaagd. Uit de lade van de schrijftafel van den pa troon, welke opengebroken is, is eenig los geld gestolen een spaarpot van den boek houder werd opengebroken, In de likeur stokerij dronken de inbrekers ongeveer 2^ liter cognac op, vernielden een geheele bestelling, die voor verzending op den grond stond en namen ten slotte zes flesschen cognac mede. Inbrekers hebben zich gisteren-nacht toe gangweten te verschaffen tot het kantoor en pakhuis van den heer E. M. Mok, aan de Linker Rottekade no. 35 —36. Gisteren-ochtend vond men op het kantoor alles dooreenge- worpen, de lessenaars geopend enz., en bleek een bedrag van f 20 aan specie ont vreemd te zijn. Juist had de heer Mok gisteren het aanwezige bankpapier mede genomen. Met ingang van 1 Mei 1898 is aan de vacante betrekking van ontvanger-enirepo- seur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam verbonden een traktement van f4500 's jaars en eene jaarlijksche vergoeding voor bureaukosten van f5400, met bepaling dat de titularis jaarlijks een bedrag van ten minstef5300 zal besteden aan bezoldiging van boekhouders en klerken, waarvan maande lijks moet blijken. In de gisteren te Delft gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd het 15 tegen 3 stemmen goedgekeurd het voor stel van regenten van het oude en nieuwe gasthuis tot het stichten van een nieuwe gebouw voor interne zieken en eveneens het voorstel van de commissie van bijstand in het beheer van de gasfabriek en de duinwaterleiding tot onderhandsche aanbe steding aan de firma Van Nievelt Co. te Rotterdam, die na onderhandeling aanbood de levering van 7.500.000 KG. kolen te doen 2 pet. beueden haar inschrijving, voor de helft Alma- en de andere helft Consoli- dation-gaskolen, voor den prijs van f 7 252 per 1000 KG. Teneinde een grondig onderzoek te kunnen instellen naar den toestand van de hoekspit- ten van den Ouden Kerkstoren te Delft, worden nu ook de zuid-oostelijke en zuid westelijke spits geheel omstijgerd. Bij de te Delft gehouden wapenoefening van de dienstdoende schutterij deed zich het vreemde schouwspel voor, dat een dei- schutters niet gekleed was in uniform, maar wel voorzien was van geweer, patroontasch en koppelriem, welke stukken hij door iemand naar en van het exercitieterrein liet brengen en halen. Op een door het Delftsch Studentencorps uitgeschreven prijsvraag voor een feest- marsch voor het a. s. lustrumfeest, zijn vier antwoorden ingekomen. Door de jury, be staande uit de vheeren dr. E. D. Pij zei, J. H. Sikemeijer en A. Bouwman, is de prijs toegekend aan het antwoord getiteld «Draaiorgel" en gecomponeerd door den heer F. A. Brandt. In dien marsch komt o. a. voor het motief van het bekende lied «Koppestok de Veerman De marsch zal in druk verschijnen. Het bezoek van H. M. de Koningin- Regentes dat heden aan Soestdijk zou gebracht worden, gaat wegens particuliere redenen niet door. Er is, naar aan de Prov. Gron. Ct. van bevoegde zijde verzekerd wordt, een wets ontwerp in voorbereiding omtrent een staats- leening van ongeveer 60 a 70 millioen, waaruit o. a. de overneming der Belgische spoorlijnen bekostigd zal worden. De Luitenant-Generaal Vetter, ex-leger commandant in Indië, die sedert zijne aan komst te 's-Gravenhage verblijf hield in het Hotel den Ouden Doelen, heeft thans een woning betrokken aan de Laan vanMeerder- voort. Baron van Goltstein van Oldenaller, ge zant van Nederland te Londen, is in Den Haag aangekomen en gisteren door den Minister van Buitenlandsche Zaken ont vangen. Omtrent de deelneming van Nederland aan de Parijsche tentoontstelling van 1900 kan worden medegedeeld dat de ruimte, die de tentoonstellers aangevraagd hebben in verscheidene groepen de ruimte die het Fransche tentoonstellingsbestuur aan de commissie heeft afgestaan, verre overtreft. Dit is o. a. het geval voor groep VI (water bouwkunde en middelen van vervoer) er. voor groep XII (decoratieve versiering van openbare gebouwen en woningen). Het is daarom wenschelijk dat zij die voornemens zijn deel te nemen, zoo spoedig mogelijk daarvan opgaaf doen, omdat binnenkort de termijn zal worden vastgesteld waarna geen inschrijvingen meer zullen worden aange nomen. Met den zomerdienst zal de Westlandsche Stoomtram iederen dag 6 extra locaaltreinen inleggen, tot betere verbinding van Den Haag met het Koningin Wilhelmina-zeebad Kijkduin te Loosduinen. Leerplicht. In de Maasbode schrijft de heeren J. H Wijnen aan het slot van eenige beschouwin gen over het leerplicht-wetsontwerp Ofschoon wij, Katholieken, vurige voor standers zijn van onderwijs vooral als het godsdienstig is kunnen wij niet anders dan onze stem krachtig verheffen, en protes teeren tegen een wet, die lo. in sommige gevallen tot gewetensdwang aanleiding geeft 2o. de vrijheid en het recht der ouders op de opvoeding der kmderen, zonder drin gende noodzakelijkheid, aan banden legt; 3o. ons volk een last van vele millioenen op den hals schuift, zonder dat deze door groote resultaten vergoed wordt 4o. den goedgezinden ouders een onver dienden dwang oplegt, terwijl door krachtige en vrienJschappellijke samenwerking van alle goedgezinden met moreele middelen het zelfde doel kan worden bereikt. Wij sluiten met het schoone woord, eens door minister Geertsema gesprokenDe omstandigheden zouden al zeer moeten veranderen, de kwaal zou al sterk moeten toenemen, en alle middelen gebleken zijn onvoldoende te wezen, vooraleer ik hel oogenblik gekomen zou achten om tot dat geneesyniddel Over te gaan. Wij wenschfn NIET GEDWONGEN TE WORDEN, ZELFS NIET ten goede dat is een karaktrek van het Nederlandscbe volk. Dij een zijner uitspraken heeft de krijgs raad te 's-Gravenhage overwogen »dat de opeenstapeling van cachot en provooststraf- fen bij het depót van dicipline op zeer jeugdige militairen voor geringe vergrijpen noodwendig een prikkelbaren toestand in het leven roept, die ten laatste op insubor dinatie uitloopt." De werkzaamheden aan de gebouwen voor de tentoonstelling van vrouwenarbeid vorderen ftir.k. Het hoofdgebouw staat reeds onder de kapdaarachter zagen wij een ruimen tuin in aanleg, omgeven door een galer ij, gelijk in 1892 aan de Sporttentoon- stelling te Scheveningen was verbonden. (D.) Als een hulde aau de groote verdiensten op visscherijgebied van wijlen den heer A. E. Maas te Scheveningen, o. a. als invoerder van het logger-type voor de Nederlandsche visscherij, heeft de heer Jac. den Duik Wz. te Scheveningen den nieuwen kotter-logger dien hij in de vaart brengt, den; naam gegeven van »A. E. Maas." Men deelt aan de Rsb. mede, dat de heer Kossmann die bij het eindigen van zijn lessen in het Hoogduitsch aan H. M. Of* de Koningin tot officier der orde van v- Nassau werd benoemd, bovendien va" de Koningin-Regentes een zilveren1 vies en van H. M. de Koningin Haat f° in zilveren lijst als gedachtenis on tviflfj' De Hollandsche IJzeren Spoort? t« schappij heeft ontworpen en bij De- Haarlem besteld vier zoogenaamde a jjC|ii gens voor vervoer van goederen, d'e aan bederf onderhevig zijn. Om deze goederen koel te houden, de bakken dezer goederenwagens U'1 dubbele wanden en dubbele daken en v samengesteld; de buitenste spouw de' den word opgevuld met eene slecht tegeleidende stof. Daarbij worden in de laadruimte van^j ij; wagen twee kasten gemaakt die 1 kunnen bevatten. Deze wagens, waarvan de aanschaffi'1# v0jf gewenscht door landbouwautoritefi00 vervoer van boter, zullen in AugustuS in dienst komen. Brand te Zaandam. Een kolossale brand, zooals te in jaren niet heeft gewoed, legde g'ste morgen aldaar een viertal pakhuize11 tweetal kantoren in de asch. A Te ongeveer kwart voor vijf we brand ontdekt in het verfpakhuis «de van de firma Pieter Schoen en Zo00; middellijk werd gewag gemaakt en betrekkelijk korten tijd waren de elf SP aanwezig en wierpen zij, benevens in stralen van de duinwaterleiding, eene sale massa water in het vuur. Een viertal stralen jverden gerio ;ht een afzonderlijke afdeeling van het pa waarin de terpentijn bewaard werd 011 tengevolge mocht men er in slagen behouden. De vlammen vonden even^ verfstoffen, enz. brandbare waar g® y zoodat het kantoor der firma niet 10 houden was en de vlammen ook overs'"6"^ naar het graanpakhuis «Ceres", vat' firma J. Buijs Wz., waarin een gr0°te veelheid graan en lijnzaad aanwez'g Jt en welk pakhuis door een haven vft!l Lelie" was gescheiden. Een dekschuit,vV6 in die haven lag, brandde mede. Gescheiden door een steeg van de lag het pakhuis «de groote Ossekop <jjt zeer een partij graan bevattende. was weldra een vuurzee, evenals l|0t jt Oosten daarvan gelegen graanpakhulS kleine Ossekop", benevens het kanto0' -j. firma J. Buijs Wz. De aanwakkerende westenwind deed het ergste vreezei1 de belendende woonhuizen. Met inspanning van alle krachten de brandweer er echter in, het vuuf1^, genoemde aangetaste perceelen te bepe' De oorzaak is onbekend. In het pa o° to1 »De Lelie" was tot ongeveer 10 uur 'sa VöC dfl gewerkt, zoodat het vermoeden voor de a ligt, dat het vuur den ganschen nacb' gesmeuld. Beide firma's konden uit hare ka" alles redden. 0y Door verzekering naar men zeg beurspolis is de schade gedekt. In 115 van de 134 Noord-Holla0 gemeenten zijn de jaarwedden van b meesters en secretarissen bij kon'11 y besluit verhoogd en zulks met ingan^ 1 Januari jl. f In 3 van 115 gemeenten betreft ^egC(e' hooging alleen de jaarwedde van den s taris, in ééne alleen die van den Pu meester. b/ Een groot deel van het Baarnsch0 e0 het zoogenaamde Overbosch zaUP0 voor wandelaars gesloten worden. heeft voor f9000 de aanbesteding P t W gehad van palen en puntdraad, die te sluiten terrein zullen afbakenen. Zooals men weet, is verleden jaar 00 groot deel der Soerensche bosschen vrije wandeling onttrokken. De Vereeniging ter Bevordering d0r watervisscherij in Friesland heeft U'1 midden eene commissie benoemd 10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2