Inhuldigingsfeesten. Werkeloosheid te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. De Koninginnen te Parijs. Spanje en Amerika. kerknieuws. d o°d her Rechtszaken. Ook te Brussel zal het Inhuldigingsfeest worden gevierd. Het plan hiertoe gaat uit van de »Ned. Vereeniging van Weldadigheid tot onder steuning van behoeftige Nederlanders". Men Wil aan de ongeveer 400 min be voorrechte landgenooten, hun vrouwen en kinderen, welke de verpleegden dier Ver eeniging uitmaken, een feestmaal aanbieden, volksspelen organiseeren, uitdeeling van speelgoed aan de kinderen houden, enz. Een en ander opgeluisterd door muziek. Ter verwezenlijking van dit plan, doet de Vereeniging behalve op de steun harer leden, een beroep op de medewerking onzer landgenooten. Gaven in geld en goed (bv. kinderspeelgoed) et wel het ingevuld in- teekenbiljet worden ontvangen aan de adres sen van de leden der regelingscommissie te Brussel, de heeren J. S. Bowles, 94. avenue de la Reine, penningmeesterR. Stuffken, 138, boulevard du Nord, en H. A. P. H. Ravenswaay, 107, rue Royale St. Marie. Het eerste jaarverslag der «Vereeniging tot verschaffing van lectuur aan blinden", te Amsterdam gevestigd, is verschenen. Haar doel is het verschaffen van lectuur aan de blinden door werken in Brailleschrift over te brengengoedkoope leien met toebe- hooren en papier, hiervoor noodig, in te koopen en dezen tegen den kostenden prijs over te doen met aanwijzing en voorbeeld hoe gewerkt moet worden. Blijkens het verslag heeft de Vereeniging in het eerste levensjaar reeds met succes gewerkt. Zoo slecht als dezen winter de toestand der timmerlieden te Amsterdam is geweest, schrijft de heer Wollring in De Timmer man, kwam sedert 1890 niet voor. Er zijn menschen, die sinds Januari geheel zonder werk zijn. Daarnaast trekken velen naar Bussum, Hilversum, Baarn, Amersfoort en nog verder, om Zaterdags met 9 gulden of nog minder thuis te komen, 's Maandags in de vroegte zijn de treinen, die naar buiten gaan, zoo vol, dat de werklieden bij gebrek aan plaatsruimte in de tweede en eerste klasse- coupé's worden opgenomen. In Amsterdam in de buitenwijken echter heerscht doodsche stilte. Hier en daar nog maar wordt een beetje gebouwd. De spe culatiebouw is dood. Tengevolge van een en ander is het vastgestelde stukloon niet te handhaven. Voor werk dat volgens tarief, f20.zou moeten doen, wordt 19.— ge boden. Gelukkig wist men het uurloon te handhaven. Gisteren werd te Wageningen de ge meentelijke bror.water'eiding plechtig ge opend met een rede van den burgemeester. Daarna maakten de raadsleden met de ge- noodigden een rijtoer naar het pompstation en den watertoren. In den watertoren teeken den alle aanwezigen een fraaie, calligrafische oorkonde. De plechtigheid werd besloten met een diner in het hotel »de Wereld". Het bestuur van de Katholieken Bond in Friesland zal 23 April te Sneek eene ver gadering houden, tot het bespreken van de aanstaande verkiezingen. Thans is er geen twijfel aan of kapitein Harm Speelman, oud 56 jaar, diens echt- genoote Alberdina Schuur, oud 46 jaar, en hunne kinderen Geertje en Petronella, oud 18 en 15 jaar, welke zich, benevens drie man equipage, waaronder twee neven, aan boord van den gaffel-schoener Alber&ina, op reis van Dusseldörf naar Granton be vonden en waarvan sedert den 26en Januari niets is vernomen, hebben schipbreuk geleden en zoo hun graf in de golven gevonden. De beide neets waren evenals het gezin van Speelman Groningers zij heetten Berend en Roelof Slangenberg de eerste 27 en de andere 24 jaar oud, en waren zonen van de zuster van kapitein Speelman. Van het gezin van den heer Speelman is niemand overgebleven eene gehuwde dochter leeft nog. (IV. Pr. Gr. Ct.) Uit Arnhem wordt aan de Zutph. Ct. ge seind, dat de plotseling verdwenen burge meester van Valburg, de heer Van Does- borgh, zich gisternacht in een hotel aldaar, waar hij onder een valschen naam vertoefde, door vergifiging heeft gedood. Tot groot verdriet van de visschers ver- toonen zich in den laatsten tijd op onze benedenrivieren buitengewoon veel zeehon den. Behalve, dat deze dieren heel wat ge schubde waterbewoners verorberen, worden ook verscheiden visschen door hen geschonden. Bijna geen zalm wordt meer gevangen, die geen haif afgebeten vinnen of gaten in het lichaam heeft. Omdat het oog ook wat wil hebben, moeten ze dan vaak goedkooper worden verkocht. Het derde eeuwfeest der geboorte van Harpertz. Tromp zal 23 dezer te Brielle eenigzins feestelijk worden gevierd. Een nieuwe industrie. Even buinen Bergen op Zoom heeft een Amster- damsche fitma met daarbij hoorende groote terreinen gehuurd om daarop een fokkerij van pluimgedierte op zeer uitgebreide schaal te beginnen. Reeds in het begin der vol gende maacd zal met een en ander een aanvang gemaakt worden. De kinematograaf (bewegende fotogra- fiën) zal bij de Duitsche marine gebruikt worden voor het afbeelden van varende oorlogsschepen. Daardoor zal men de bewe gingen der pantserschepen bij al hunne manoeuvres nauwkeurig kunnen nagaan. Aftonbladet, het Stockholmsche blad, heeft de tijding van Andrée's redding terstond voor valsch verklaard, want anders had het reeds zelf een telegram van Andrée gehad. Andrée heeft zich namelijk per contract verbonden Aftonbladet eerder in te lichten dan ieder ander Postzegelhandel. Hoe omvangrijk de handel in postzegels is, blijkt wel het best uit het feit dat een der voornaamste firma's op dat gebied, Stanley Gibbons te Londen, haar bedrijf in een naamlooze ven nootschap heeft ingebracht met een kapitaal van £75.000 (f 900.000^, en dat, volgens het prospectus de winst in de laatste drie jaren gemiddeld ruim £11.000 heeft bedragen. De grenadier hield hem voor een spotter en gaf den Franschman zulk een geweldige oorveeg, dat hij ter aarde stortte en zeide »Zie je, zoo sterk ben ik alleen nu kan je eens nagaan hoe sterk een geheel Hol- landsch regiment is?" Een vorstelijke straat. In geen stad der wereld bevinden zich in een straat zooveel vorstelijke gebouwen als in de «Vijfde Avenne" te New York. Daar staan namelijk 75 huizen, die door de rijkste Amerikanen bewoond worden. Het mooiste gebouw is dat van zekeren heer Geny, en heeft on geveer drie millioen gulden gekost daarop volgt het huis van den spoorweg-koning Charles T. Yerkes. Paascheiersn. Twee-en-tachtig wag gons eieren, een getal van omtrent zeven millioen vertegenwoordigend, zijn van West Hartlepool naar alle richtingen in Engeland verzonden. Al die eieren kwamen van Hamburg en waren bestemd om te voldoen aan de groote vraag naar eieren, ter gele genheid der Paaschfeesten. De Paus heeft, wordt er beweerd, van een Engelsche dame een Paaschei ontvangen, dat een waarde van ongeveer 24000 gulden vertegenwoordigt. Het is van ivoor vervaar digd de bovenste helft der schaal is met zijde bekleed, terwijl de anderen helft een gouden étui vormt, waarin een schitterende robijn ligt De laatste dagbladberichten over den toestand van koning Otto van Beieren waren zeer overdreven. Er is geen sprake van dat de Koning op sterven zou liggen, zijn toestand geeft zelfs voorloopig geen aanlei ding tot ernstige bezorgdheid. Er zijn vol strekt geen verschijnselen van een ernstige nierziekte, maar de bepaling van den waren aaid der ziekte is vooralsnog onmogelijk wegens den geestestoestand van den onge lukkigen Vorst. Een Franschman vroeg aan een stevigen grenadier. «Hoe sterk is wel een Hollandsch regi ment De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 April, des namiddags 2| uur. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld, dat s Burgemeesters ziekte een zeer ongunstige wending neemt. Blijkens daar ter stede ontvangen berichten, heeft zich thans een hevige longontsteking geopenbaard, die zijn toestand zorgelijk maakt. Te 's-Gravenhage is gisteren overleden de heer H. Swart, vroeger lid van den ge meenteraad alhier. De Koninginnen hebben heden weder dit maal door den gezant begeleid, het Louvre bezocht. De Figaro bericht, dat de President der Republiek een dejeuner op het Elysée zal geven ter eere der Koninginnen. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seint onder dagteekening van heden De gouverneur verkent de waterscheiding van Atjeh en PedirvalleL met een troepen macht uit Kotaradja. De schoonvader van Toekoe Oemar, Toe koe Abas Satik, het hoofd der XXVI Moekims, heeft zich met zijn zoon radja Mahomed onderworpen. Men zegt, dat de expeditie naar Pedir weer vervroegd zal worden. De Spaansche Correo (regeeringsorgaan) gelooft, dat de stappen van den Paus ten gunste van den vrede niet onvruchtbaar zullen zijn. Het blad zegt, dat de krijgs- operatiën op Cuba van de zijde der Span jaarden gestaakt zijn en dat men de onder werping van velen verwacht; de opstande lingen hebben reeds de witte vlag geplant. De beraadslagingen in den Senaat te Washington zullen op zijn vroegst heden, wellicht eerst Maandag afloopen. Waar is het, dus wordt van bevoegde Z1J geschreven, dat het huis St. Charles wcl1 vergroot, maar de bestemming dier verD ting is een weinig te breed aangegeven- juist te zijn, zij vermeld Aan het postulaat voor Broerders i» missiën, bediend door de sociteit der Paters, genaamd St. Charles, onder de c meente Bokstel, zal worden toegevoeg' cursus in philosophie voor de jongelinge(' Nederland, die zich bij de Sociëteit- der Paters willen aansluiten. De eerw. pater Ant. Smoor uit doctor van Rome. zal aldaar onderwijs ge in de philosophie. In de parochiekerk van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans werd eergisteren en in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper gisteren-avond het tridium tot voor bereiding van den feestdag der H. Liduina ditmaal aanst. Maandag te vieren, geopend Het beeld van onze vereerde Stadsheilige prijkt te midden van een fraaie versiering met levend groen door waslicht bestraald. Dagelijks hebben 's avonds de gebruike lijke oefeningen plaats en worden de lof liederen ter eere van de H. Bruid van onze stad gezongen. Den 7 dezer was het 25 jaar geleden, dat de Vincentius-conferentie der parochie van St. Jozef te 's-Gravenhage opgericht werd. Aangezien dit feit, dat samengaat met het zilveren jubilee van eenige leden der Con ferentie, in de Goede week viel, werd de herdenking er van uitgesteld en zal eerst dezer dagen de viering kerkelijk en huis houdelijk plaats hebben. Te Mariendaal bij Velp is overleden de weleerw. pater J. Duliners S. J., in den ouderdom van 46 jaren. Dezer dagen hebben wij vermeld, dat het huis St. Charles te Bokstel aanmerkelijk zou worden vergroot, en deze vergrooting zou dienen tot seminarie voor priesters. Naar de Limb. Koerier verneemt, voor de» zich reeds een comissie gevormd tot bereiding der viering van het g°u' priesterjubilé van den weleerw. zeergel- B. A. Pothast, rustend protesor te R°' Van de plannen dier commissie is tot verre niets bekend alleen dit weet i» dat zij zich wend tot die oud-studen welke gedurende de vijftig jaren, dat p»°f Pothast directeur der muziek was, zijne directie hebben gestaan. Als men we dat onder die oud-studenten mannen die tnans een klinkenden naam hebben het gebied der toonkunst, zooals de beroef» Wangner-zanger Antoon Van Rooy, de kende concert-en liederenzangerAntonS's mans, de Amsterdainsche tenor Fran. Pi-V*' Philippeau, de aan het Gentsche conse toire werkzame piane-virtuoos E. e. a., dan kan men zonder roekeloos» voorspellen, dat de feestviering niet vve"l7g belooft. De dag van het priesterjubilé >s September. Of echter dien datum het fee^ zal gevierd worden, is vooralsnog onbeke» Uit Canada komt de tijding datZ va» 0ve<" rd*' kardinaal Taschereau, aartsbisschop Quebec, na een langdurige ziekte is^ leden. Hij was 17 Feb. 1820 te Sa' aria-de-la Beauce, in Canada, gcboi udeerde aan het seminarie van <3ue(ie, de Gregoriaansche Universiteit te R°' hij, priester gewijd, te Q»e werd. Tijdens het heers» 1 waarna professor eener besmettelijke ziekte wijdde hij aaa het missiewerk totdat hij zelf aangetast en ter nauwernood aan den ontsnapte. Daarna zijn professoraat - vattende, doctoreerde hij te Rome in I en werd in 1860 rector van het seminarie te Quebec en vicaris-gene'' In 1870 aartsbisschop geworden, wet in 1886 kardinaal. Voor de Rotterdamsche rechtbank eergisteren de zaak behandeld van stoker H. de W., werkzaam aan de petf fabriek te Haarlem, die zijn vrouw -e» nella Sophia van Kampe, die zich me1 ander naar Rotterdam had begeven, °Pzeviin lijk poogde in den Oppert te Rotterdan^j het leven te berooven, door een steek ree' een mes toe te brengen in den rug,1 naar de wervelkolom, ongeveer ter van de vijfde rib. cp- De vrouw, die in het Ziekenhuis wer genomen, verkeerde tengevolge der vervV ding eenige dagen in levensgevaar. Bekl. deed ter terechtzitting een otnsti'^ verhaal van het gebeurde, en de aanle' tot de daad, die geheel en al aan een(jgfl. gelukkig huwelijk geweten moet vv0' c,ei) Bekl. gat op de desbetreffende v'9pe- van den president te kennen, niet Je1'» doeling gehad te hebben om te d°° ^jji doch dat hij op dat oogenblik «niet W zinnen was." ^b De president, mr. Bouvin, maakt» evenwel opmerkzaam, dat het hem ver ec voorkwam, dat het mes, waarmede wonding was toegebracht, daags f» te Haarlem door hem gekocht was, e' dat bekl. in een herberg te Haarle"^ uitgelaten, indien hij over een paa» «achter de Botermarkt zat." Bekl. erkende, dat dit gezegde te ()ge' een geijkte volksterm is voor in de f I»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6