V In onze Vroedschap. Kerknieuws. BONENLAND. De Koninginnen te Parijs. of2:. z*» bil In plaats van de verongelukte Pernisser sloep Johannes Cornells, zal voor den heer J. J. Speelman een nieuwe ijzeren sloep gebouwd worden, en is daarop als schipper benoemd H. Var. Vliet. Het was gisteren wel een der langdurigste vergaderingen, welke onze vroedschap ooit gehouden heeft. Een uitgebreide agenda en een langdurig comité deden de vergade ring, die vrij wel op het vastgestelde uur be gonnen was, tot ruim vijt uren voorduren. Toch zou deze vergadering ons geen aan leiding geven tot een nadere bespreking daar er betrekkelijk weinig discussie werd gevoerd indien niet enkele punten uit ons verslag verdienden iets meer in 't licht te worden gesteld. Opvallend was aan het begin der verga dering, dat de Burgemeester alleen aan de bestuurstafel zat. De reden van de verlatenheid waarin onze geachte burger vader zich bevond, bleek maar al te wel. Het huidewoord aan de nagedachtenis van den heer Maas, dat weldra werd uitge sproken, deed uitkomen wat het Dagelijksch Bestuur en de Raad in den verscheidene verlooren de kennisgeving van den heer Visser door (lichte) ongesteldheid in het bij wonen der vergadering verhinderd te zijn, verklaarde spoedig de afwezigheid van onzen oudsten wethouder. De heer Van Har wegen Den Breems bleek slechts een wijl verhinderd te zijn, want hij kwam later ter vergadering. In ieder geval bleek dat het College spoedig een noodzakelijke aanvulling be hoeft, die echter eerst zal plaats hebben, nadat de Raad door de nieuwe verkiezing voltallig zal zijn geworden. Had de wet toegestaan het tijdelijk wethouderschap onbepaald, voor langer tijd te doen strekken, dan zou de heer Van Gent, die nu een bedankje kreeg voor de tijdelijke waarne ming, nog verder diensten hebben kunnen bewijzen. Een belangrijk moment in de reeks der behandelde onderwerpen was zeker wel de behandeling van het voorstel van B. en VV. omtrent het voor archief en afd. burgert, stand in te richten gebouw. De beslissing daaromtrent genomen heeft ons oprecht verheugd. Beter dan nu jlapwerk" te gaan doen, dat bovendien zou blijken vrij duur te zijn, was 't, de zaak nog uit te stellen. De mededeeling van den Voorzitter dat er nog niets met zekerheid te zeggen was om trent het terugbekomen van het hier be- hoorend oud rechterlijk archief, heeft daar toe zeker te meer geleid. Is er veel kans dat het thans voorgestelde een tijdelijk hulpmiddel is, zooals de Burgemeester niet onduidelijk deed uitkomen, dan is 't beter te zien zooals ook 's Raads Voorzitter ten slotte inzag of er aan het geen nu van van het archief uitgezocht en ge sorteerd is, niet een goedkooper (voorloopig) onderdak kan worden bezorgd. Zeer te wenschen is 't zeker, dat aan de steeds meer dringende behoefte aan lokali teit zoowel op het raadhuis als op het politie bureau voldaan worde op eene voor de gemeente minst bezwarende wijze, maar toch vooral niet met een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Moge het dan waar blijke, wat ook de Burgemeester deed uitkomen dat door een verdere uitbreiding der gemeente naar de Maaszijde, eene ver plaatsing der stadsgebouwen meer naar het midden der stad gewenscht wordt. De behandeling van het voorstel in zake de vleeschkeuring gaf ook aanleiding tot een paar pittige opmerkingen, die wei ver dienen nader in 't licht te worden gesteld. De heer Van Westendorp, die met het oog ook op het ingekomen adres der slagers voor eene verlaging van het tarief pleitte, stelde in 't licht, dat het thans voorgestelde keurloon voor de kleinere slagers bezwaar zou opleverende grootere hebben er geen last van, want die laten hun klan- ten wel zooveel betalen, dat het keurloon er best op over kan schieten. De voorzitter zou zich tegen het uitstel der behandeling niet verzetten, maar had wel bezwaar tegen het wijzigen der cijfers. Voorat maakte spr. bezwaar tegen den wensch van den heer Van Westendorp om het keurloon afhankelijk te stellen van den prijs van het beestveeleer behoort het zich te richten naar de grootte van het dier, daar een klein beest gemakkelijker dan een grooter zal te keuren zijn. Een belangrijk punt werd nog in het debat geworpen door de vraag van den heer De Groot of wel rekening gehouden is met art. '256 der Gemeentewet, waarin wordt gezegd, dat de kosten slechts mogen ge dekt worden door de opbrengst. De heer Van Westendorp vulde die vraag aan met de mededeeling dat de opbrengst ongeveer f3000 zal zijn en de uitgaven ruim f 1000. Hij meende hier dus te kunnen spreken van een indirecte belasting. De Voorzitter verklaarde, dat zeer zeker ook hier de bedoeling was een indirecte belasting, en dat het zeer moeilijk is hier zulke belas tingen te ontwerpen, als de Raad voort gaat zoo nauwkeurig te rekenen. Hij is volstrekt niet de meening toegedaan dat alles wat voor de gemeente-huishouding noodig is, uit directe belasting moet komen. Die opmerking is ons uit 't hart gesproken. Zeker geven wij aan indirecte belastingen boven directe de voorkeur, omdat zij, waar ze zeker niet nalaten hun invloed te gevoe len, toch het minst drukken. De kleine burger vooral kan beter een paar centen op een of ander artikel meer betalen, dan in eens een voor hem niet onbelangrijk bedrag naar den fiscus te brengen. Bij een billijke en rechtvaardige toepassing achten wij het stelsel van indirecte belastingen, vooral zooals 't hier als aanvulling bedoeld wordt, boven eene hatelijke inkomstenbelas ting ver te verkiezen. Ietwat pikant was aan het slot der ver gadering de mededeeling van den Voorzitter, dat hij voortaan niet meer aan den Raad machtiging tot het opmaken der bestekken bij aanbestedingen zal vragen. Wel erkende hij, de op verzoek van den heer Dom in de notulen gebrachte woorden te hebben ge sproken maar het verzuim waarvan daarin sprake is, geldt slechts een usance, niet een wettelijke bepaling. Tenzij de Raad zich het recht hem bij art. 142 der Gemeentewet gegeven uitdrukkelijk voorbehoudt, zal de Voorzitter de bedoelde machtiging niet meer vragen. Met dit laatste puntje op de i werd de vergadering besloten. Het nieuwe orgel van de parochiekerk te Maasland. MAASLAND, 18 April. Men spreekt zoo lang van Paschen tot Paschen er is. Maar Paschen van het jaar '98, heett behalve de Paaschvreugde nog andere blijdschap ge bracht. Het nieuwe orgel, welks komst de geheele gemeente met verlangen tegemoet zag, was voor Paschen gesteld en voor het eerst in de H. Mis op den Paasch-Zaterdag mochten wij maar wij willen eerst eene kleine beschrijving van het orgel geven. Het traaie instrument is besloten in eene eikenhouten kast, in gothischen stijl, en is 6.50 M. hoog bij een breedte van 3.50 M. en een diepte van 1.75 M. Ter zijde heeft het twee klavieren en een gehangen pedaal. De dispositie is als volgtManuaal Pres- tant 8 vt., Bourdon 16. Roerfluit 8, Octaaf 4 Quint 3 Octaaf 2, Fluit dolce 4, Trompet 8 Positief Viola di Gamba 8 vt., Roerfluit 4, Holpijp 8, Melofoon 4, Dolcissimo 8, voorts klavierkoppeling en windlosser. De blaasbalg onder in de orgelkast gesteld, levert over vloedig wind, er is een groote reservoirbalg met twee aanvoerbalgen, en wordt achter de kast door twee ribben met balans zeer gemakkelijk bewogen. De frontpijpen van gepolijst Engelsch tin zijn allen sprekend. Wat de bewerking van het geheel aangaat: alles is even sierlijk, solide, van de beste materialen vervaardigd. Eene bijzondere vermelding verdient voor zeker ook het zeer keurig uitgevoerde snij werk aan het front. De intonatie is zooals we dat van den heer Maarschalkerweerd te Utrecht ge woon zijn. Het meesterlijk fijn geïntoneerde geiuid vult het kerkgebouw en munt uit door kracht en door liefelijkheid bijzonder munten uit de Viola di Gamba en Prestant, terwijl de trompet niet dat snerpende en scherpe heeft, dat vaak dit register eigen is, maar vol is en krachtig. We mogen dan ook de beschrijving van dit schoone instrument niet eindigen, zonder een warm woord van hulde te hebben neer geschreven voor de wijze, waarop de heer Maarschalkerweerd het hem opgedragen werk heeft afgeleverd, en die de volle tevre denheid wegdraagt zoowel van den zeer- eerwaarden heer pastoor als van de paro chianen en belangstellenden, die tot aan schaffing van een nieuwe orgel willen over gaan, zullen voorzeker, ook in dit schoone orgel, dat zoo geheel in den stijl onzer gothieke kerk gebouwd is, alle aanleiding vinden, om hunne opdracht te doen, aan de firma Maarschalkerweerd Zoon te Utrecht. Een woord van hulde, dank en erkentelijk heid komt toe aan onzen beminden en ij ve- rigen pastoor, den zeereerw heer A. C. H. W. Koster, op wiens initiatief zich ongeveer twee jaar geleden aldaar een commissie vormde, bestaande uit de heeren C. L. Hot stede, J. Roem, G. A. Arkenstein en A. van Mil, welke commissie door collecte aan de huizen der parochianen de gelden wist bij een te brengen voor den bouw van het nieuwe orgel. Met schitterenden uitslag zijn de bemoeiingen van den Pastoor en de leden der commissie bekroondde parochianen hebben allen met liefde bijgedragen voor het schoone kunstwerk, waarmede onze kerk is verrijkt. De goede God spare onze Pastoor nog vele jaren voor het heilig dienst werk in het algemeen en voor de parochie van Maasland in het bijzonderen Gods mildste zegen dale neer over de leden der commissie en over hen, die van het hunne tot eer van God en tot luister van onzen H. Godsdienst hebben bijdragen. Veel is in de laatste vijftien jaren in onze parochie tot stand gekomen, maar de liefde voor de goede zaak kan bij de Maaslanders niet ver minderen steeds offeren zij blijde voor God en Godsdienst. Op feestelijke wijze werd heden-middag het orgel officieel in gebruik genomen. Daartoe uitgenooiligd door den zeereerw. heer pastoor bracht de heer J. van Etten, organist van het katholiek zangkoor te Maassluis, in tegenwoordigheid van den heer Maaschalkerweerd, de leden der orgelcom missie, de leden van het parochiaal kerkbe stuur en een vrij talrijk publiek, Katholieken en andersdenkenden van hier en elders, eenige nummers ten gehoore, waarbij de kracht en liefelijkheid der verschillende registers ten volle tot haar recht kwamen, maar waarbij de organist ook toonde volkomen op het orgel thuis te zijn en de schoone scheppingen van vreemde en eigen meesters naar waarde te kunnen vertolken. Achtereenvolgens gal hij ten beste Marche triomphale, van Lemmens, Sonate in C mol van S. de Lange, Communion van Callaerts, Fanfare van Lemmens, Prière van Callaerts, Allegro en Meditation van Guil- mant en Linale van Lemmens. Ten uiterste voldaan, over wat zij gehoord en genoten hadden, keerden de aanwezigen huiswaartsèn over de schoonheid der re gisters van het nieuwe instrument èn over de wijze, waarop de heer J. van Etten zich van zijn taak had gekweten, was slechts één roep. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der mannen-congregatie van O. L.V. Lichtmis en den H. Jozef te Rotterdam zal van Zondag 24 dezer tot Zond-.g 1 Mei een geestelijke oefening worden gehouden in de L. V. Kerk aan de Wijnhaven. De predikatiën zullen gehouden worden door den zeereerw- pater B. de Greeve S. J. De vergaderingen ('s avonds ten 6.30 's Zondags en 8.30 's weeks) zijn voor iedereen toegankelijk. Des Zaterdags-avond heeft er geene gods dienstoefening plaats den laatsten dag, ten 6 ure des ochtends, is er gezongen H, Mis met algemeene H. Communie. In de provincie Canton in China, welke tot op heden 40.000 Katholieken telt, nemen de bekeeringen meer en meer toe. Men telt nu de bekeeringen niet bij honderd- maar bij duizendtallen. De heidenen komen zich in groote massa's aanbieden om onderwijs in den godsdienst, en het H. Doopsel te ontvangen. Alleen in het district Tung- Kung zijn bijna 80.000 catechumenen. Deze bloeiende missie zoekt hulpmiddelen, om ka pellen, scholen en woningen te bouwen, noodzakelijk voor de zich uitbreidende Christen-gemeenten. Reuter seint in dato 19 dezer uit Parijs De president der Republiek heeft heden middag een bezoek gebracht bij de Koning innen. Hij werd ontvangen door den Neder- landschen gezant en dadelijk bij Hare Majesteiten binnengeleid. Het onderhoud duurde een kwartier. Te kwart voor vieren is mejuffrouw Faure door de Koninginnen ontvangen. Te half zes verlieten Hare Majesteiten het hotel en begaven zich naar het Elysée, waar zij werden ontvangen door den secretari-gene- raal van het presidentschap. Een andere hooge ambtenaar en twee officieren van dienst geleide Hare Majesteiten naar den president. Mevrouw Faure en hare dochter waren ook tegenwoordig. Te zes uur ver lieten de Koninginnen het Paleis weer. Bij aankomst en vertrek bewezen manschappen van het 104e linieregiment Hare Majesteiten de militairen eer. De muziek speelde het Nederlandsche volkslied. Nader wordt omtrent de bezoe gemeld Bij het brengen van het tegenbez®^ j„ president Faure reden de Koning open landauer, de koetsier en paltre j,of' oranje cocarde, vergezeld alleen - nd dames. Een bataljon infanterie sto t bevel van den regimentskomman SP1*': vaandel en stafmuziek op het ,binV" van het Elysée geschaard. Hief if Hare Majesteiten ontvangen dooi gij en officieren, die in klein tenue waj.e)0il13 het komen en gaan werd het 1 schen hotel het vertrek uit het Elysée werd er gespeel". Er waren veel mensche" [jij been. Bij het uitrijden uit het bote gI) algemeen Vive la reine 1 geroepeI)' ygf Het Parijsche damesblad La Ff0,1 te meldt, dat terstond na de aan*""'jurige Parijs onze Koninginnen een la°b jef conferentie gehad hebben met ee°j|jii£ grootste Parijsche naaisters. Een b van acht japonnen is het resultaat spreking geweest. De prachtigste $6 is een wit satijnen kleed voor Wilhelmina. Dit kleed wordt uit een bU' te"' gewoon fraaie stof vervaardigd en öit te' e' fijne paniers Louis XVI hebben, welke' tin te" de hand geborduurd met verschillen^® goud, met de zijde een zeer zachte mengeling zullen vormen. De gewone audiëntie van den Min'sie Koloniën zal op Vrijdag 22 April a- s' plaats hebben. ui'S6 De Minister van Binnenlandsche heeft de besturen van gemeenten - noodigd bij hem in te zenden een plaar der verordening op het ver'ee"^fl d'0 pensioen aan gemeente-ambtenaren, bestaat. flöf Examen voor Apothekersbedie11 ju" In den loop der maanden Juni e. k. zal gelegenheid worden geëe\',ioé het afleggen der examens, ter v jieiid0, van een getuigschrift als apothekersbei Zij zullen worden afgenomen te e-1>' op 4 Juli e. k. en te Zwolle op 1 dul)' tl en volgende dagen. Aanmelding vóór 15 Mei e. k. Zij die te Breda wenschen geëxan" te worden, behooren zich ie den inspecteur voor het genees Staatstoezicht voor Zeeland en Noordbrabant, dr. A. van der Loeff, 16 ef) fi] (na 30 April 1898 te Teteringen)^ die Zwolle verkiezen, tot den inspecte het geneeskundig Staatstoezicht vo® ff ijsel en Drente, dr. M. W. Pijnap^^i' Zwolle, met overlegging van een uit de registers van den burgerlijk®11 ±1' waaruit blijkt dat zij den leeftijd vall^p) tien jaar hebben bereikt. Blijkens bericht van het gezants®'1^,.^ Parijs zijn de rechten bij invoer m 1' 'j^ii"0 op margarine, oleomargarine, vet bei' ^e) voedende bestanddeelen (graisse ahn1® lit"? en dergelijke voedingsstoffen, get"j 35 francs (maximum tarief) en "1' (minimum tarief), terwijl de re® boter zijn gebracht op 30 francs tarief) en 20 francs (minimum tane 'S-01 De waarnemende burgemeester va° venhage, de heer Gevaerts van Si®00*' herdacht in de gisteren gehoude'1 je" zitting het treffend sterfgeval va" burgemeester De Beaufort. ^fi'1 Hij herinnerde aan de goede ver gen door hem gekoesterd, toen maanden geleden den burgemeest®r leerde en getuigde namens den P' gedurende den korten tjid, dat J ji) Beaufort zijn functie bekleedde. groote minzaamheid, vriendelijkheid genamen omgang de algemeene van den Raad en de gemeente V®r d® ids' Deze rede werd staande door leden aangehoord. gel Het Dagelijksch Bestuur zal de begrafenis vertegenwoordigd vV°' a 1' De vergadering werd, na atdoe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2