Stads- en (Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. iec 4 De Mongrove maakte zich van de Panama meester op 20 mijlen aistands van Havana. De Mongrove, die de Panama buit heeft gemaakt, is slechts eene sleepboot,behoorend tot de kleinere schepen die de vloot ver gezellen, met eene bemanning van 12 koppen en gewapend met twee zesponders en vier revolverkanonnen. De Mongrove joeg drie schoten door den boeg van de Panama, het laatste schot op slechts honderd el af- stands en dreigde de Panama een vierde schot in de zijde te geven, toen deze zich overgaf. De vermeestering van de Panama is van beteekenis, omdat de Spaansche regeering haar gekocht had als hulpkruiser. Te New-York loopt met zekere hardnek kigheid het gerucht, dat admiraal Sampson het bevel heeft ontvangen om binnen 48 uur over te gaan tot het bombardeeren van Havana. De kanonneerboot Newport is te Key- West aangekomen met twee Spaansche zeilschepen en gisteren-ochtend werden in de buurt van Havana twee andere, kleine, schepen buit gemaakt. De minister van buitenlandsche zaken in Mexico heeft verklaard, dat Mexico vol strekte eenzijdigheid in acht zal nemen. De regeering zal zorgen, dat deze beslissing geëerbiedigd wordt. Naar de Daily Mail uit Hongkong ver neemt, heeft de consul der Unie aldaar geprotesteerd tegen de Engelsche on zijdigheidsverklaring, 'daar volgens hem de oorlog nog niet verklaard was. Naar het heet, zullen de Filippijnsche rebellenhoofden op de Amerikaansche vloot naar die eilanden terugkeeren. In den Spaanschen Senaat werd gisteren een ontwerp aangenomen tot goedkeuring van de (bij kon. besluit) aan de Antillen verleende autonomie. Het verslag over het onderwerp van een antwoord op de troon rede werd goedgekeurd. Sagasta bedankte de senatoren voor de houding die zij hebben aangenomen. Hij ziet met voldoening alle partijen vereenigd om te strijden tegen hen die ons uit ons eigen huis willen jagen. Met geestdriftige kracht roept de minister uitSpanje zal overwonnen, maar nooit onteerd hunnen worden! Hij protesteert tegen den laster, verbreid ter zake van de Maine-ontploffing. De president van den Senaat zegt, dat de Spaansche Senaat de beleedigingen van den Amerikaanschen Senaat beantwoordt met de diepste minachting. In de vergadering door de Kamer van afgevaardigden te Madrid gisteren gehouden hield de voorzitter een vaderlandslievende rede, waarin hij o. m. zeide, dat Spanje niet moet antwoorden op de beleedigingen van het parlement te Washington, ten einde het prestige te bewaren dat het bezit. De minister-president Sagasta bevestigde dat er geen crisissbestaat. De regeering is nooit eensgezinder geweest ter behartiging van de groote belangen des vaderlands. Zij heeft er niet aan gedacht de grondwettelijke waarborgen ter zijde te stellen, maar zou niet aarzelen het te doen, indien het noodig mocht zijn. Ook denkt zij er niet aan den zittingsduur van de wetgevende macht te bekorten. De minister eindigde met te verklaren, dat Spanje alle pogingen in het werk stelde om den oorlog te voor komen, maar er werden schandelijke laste ringen tegen Spanje uitgebracht en de bedreigingen van de Vereenigde Staten hebben den oorlog onvermijdelijk gemaakt. Spanje trekt ten oorlog vol vertrouwen op zijn eigen middelen en sterk in.zijngoed recht. Hierna hielden de leiders der partijen allen vaderlandslievende redevoeringen, waar bij steun aan de regeering werd toegezegd. Met algemeene stemmen werd een motie van vertrouwen en adhaesie van alle partijen aan de regeering aangenomen, waarin ver zekerd werd, dat allen bereid zijn voor de verdediging van het vaderland te strijden. De Oostenrijksche Kamer van afgevaar digden heeft gisteren met 175 tegen 167 stemmen de door de Duttsche linkerzijde voorgestelde motie aangenomen, strekke nde om het voorstel tot het in staat van be schuldiging stellen van Daden wegens de maatregelen verleden jaar door hem ge nomen, aan de commissie terug te zenden. De vergadering was uiterst stormachtig. Een buitengewone uitgave van de staats courant gisteren te Londen verschenen, be vat de verklaring, dat de Britsche regeering een strikte onzijdigheid en onpartijdigheid zal betrachten, en reeds den 23en dezer aan de overheidspersonen in Indië en de koloniën gelast heeft, de regelen der onzijdigheid in hun havens te laten opvolgen. Uit Melbourne verneemt de Times, dat Chamberlain de koloniale gouverneurs ge waarschuwd heeft, het schenden van de ïdrie regelen" van artikel VI van het tractaat van Washington te beletten overtredingen moeten terstond gerapporteerd worden. In- tusschen toont de bevolking van Melbourne en Adelaide haar sterke sympathie voor de Vereenigde Staten veel vrijwilligers bieden de Amerikaansche consuls hun diensten aan. Naar de Daily Mail uit Hongkong ver neemt, heeft de consul der Unie aldaar geprotesteerd tegen de Engelsche onzijdig- heidsverklaring, daar volgens hem de oorlog nog niet verklaard was. Naar het heet, zullen de Filippijnsche rebellenhoofden op de Amerikaansche vloot naar die eilanden terugkeeren. Schiedam, 27 April 1898. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, wordt het bestelkantoor der Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij aan de Hoog straat alhier den 30n April a. s. bij het eindigen van den dienst opgeheven. Met ingang van den 2n Mei a. s. zal ten huize van den heer Jac. J. A. Engering^ Hoogstraat no. 184 alhier, een bestelhuis der maatschappij gevestigd zijji. Gister-middag werd te Rotterdam op feestelijke wijze het nieuw Israëlietisch wees huis aan de Mathennesserlaan ingewijd. Daarbij werd o. a. het woord gevoerd door den opperrabbijn, den heer dr. Ritter kinderen zongen een cantate, geschenken werden gewisseld en eerst na vier uur ein digde de plechtigheid. Aan boord van het stoomschip Theano, van de reeders Hudig Blokhuizen te Rotterdam, is gisteren-middag een treurig ongeluk gebeurd. Het stoomschip liggende aan de boeien, tegenover de Katendrechtsche haven, te Rotterdam, was aan het erts lossen, toen een zwaar ijzeren drijtwiel omlaag stortte en op het hoofd terecht kwam van den len stuurman, den heer T. Doodelijk getroffen werd hij naar het Ziekenhuis vervoerd. De stuurman is een broeder van den kapitein der Theano. Uit Delft meldt men ons, dat, in verband met het voornemen om ook de forensen aan te slaan in de gemeentelijken inkom stenbelasting, door het gemeentebestuur aan personen, die in de Prinsenstad hunne zaken hebben, doch als inwoners van andere gemeenten ingeschreven zijn, opgave is verzocht van hun jaarlijksch inkomen. Met ingang van 1 Mei is tot burgemees ter van Maasland benoemd de heer J. M. van Heel, secretaris dier gemeente, en met ingang van 6 Mei, tot burgemeester van Vrijenban, de heer mr, W. J. Saay- mans Vader, secretaris dier gemeente. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 26 April. De Voorzitter deelde mede, dat hij in een Vrijdag 11 ure te houden vergadering zal voorstellen, Woensdag 4 Mei de be grooting van Marine aan de orde te stellen. De centrale sectie heeft vastgesteld de re geling van de werkzaamheden voor de af deelingen. De heer De Savornin Lohman gaf in overweging het omvangrijk en ingrij pend onderwerp op den leerplicht voorloopig niet in de afdeelingen te behandelen. Hij wilde eerst afwachten het voorstel betref fende de ouderlijke macht en de practische wijzigingen door het Ned. Onderwijzersge nootschap aangekondigd zoomede de adressen van het Christelijk Onderwijzersgenootschap. Hij acht het oogenblik nog niet gekomen om het onderwerp met kennis van zaken te onderzoeken en stelde voor het leerplicht- voorstel van de agenda af te voeren. De heer B a h 1 m a n bestreed uitstel na mens de meerderheid der centrale sectie, hoofdzakelijk omdat de denkbeelden omtrent leerplicht reeds sedert jaren rijp zijn Z. i. is er genoeg licht over de zaak verspreid en vooral verwierp hij het rekening houden met voorparlementen. De heer L ojh m a n hield vol, dat de be perking der ouderlijke macht ten nauwste samenhangt met den schooldwang. Zijn voorstel werd verworpen naet 44 tegen 22 stemmen. Daarna stelde de heer Van Alphen voor het onderzoek in de afdeelingen niet voor a. s. Dinsdag aan te vangen. De heer Mackay wilde het onderzoek niet afgebroken zien door de behandeling der marine-begrooting. Daarom stelde hij voor, eerst Vrijdag de beslissing al te wachten omtrent het tijdstip waarop de marine-be grooting aan de orde komt. Dit voorstel werd met 44 tegen 22 stemmen aangenomen. Verlof is verleend tot het hoi den van interpellationtot den minister van buiten landsche zaken wegens het ontslag van mr. Israëls, als advocaat der legatie te Parijs, vooral wat betreft den datum, aan den heer V. Giise, en aan mr. Troelstra om inlichtin gen aan den minister van justipe te vragen aangaande de zaak van gebr. Hogerhuis. Tot de in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen behooren behalve de leer plicht de wet op de krijgstucht, de over eenkomst omtrent den N. O. L. spoorweg de overeenkomst met de maatschappij Zee land en de staatsleening. De Kamer is tot Vrijdag 11 uur uiteen gegaan. Zondag zijn HH. MM. de Koninginnen den geheelen morgen in het »Hótel de la Grande-Bretagne" gebleven. Om 12 uur dejeuneerden Zij in gezelschap van de hertogin van Albany en haar kinderen en om 3 uur vergezelden Zij de hertogin naar het station. Daarna maakten Zij een rijtoer langs het strand en door de omstreken van Mougins en keerden om 6 uur in het hótel terug. Maandag brachten HH. MM. een bezoek aan de koningin van Engeland, die te Nizza vertoeft. Zij begaven zich per extra trein daarheen met het geheele gevolg en keerden 's avonds te Cannes terug. HH. MM. zijn zeer tevreden over Haar verblijf te Cannes en voornemens eerst tegen het einde van deze week te vertrekken. Uit Nizza wordt gemeld, dat Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes, met de prinses van Waldeck en het gevolg, te twee uur aldaar uit Cannes zijn aangekomen. Zij werden ontvangen door den heer Zegers Veeckens, den Nederlandschen consul, en mevrouw Zegers Veeckens. In drie rijtuigen reed het gezelschap naar het Excelsior Hotel Regina, waar militaire eerbewijzen verleend werden. De Koninginnen hebben met Koningin Victoria geluncht. De terug reis naar Cannes werd te kwart over drieën aanvaard. Blijkens schriftelijke mededeeling, onder dagteekening van 26 dezer door den gezant der Vereenigde Staten van Amerika, in opdracht zijner regeering, tot de Neder- landsche regeering, gericht, heeft de Spaan sche regeering op 21 dezer aan den gezant der Vereenigde Staten van Amerika te Madrid doen weten, dat zij het besluit van het Congres, 20 dezer goedgekeurd, waarbij tusschenkomst werd bevolen iri het belang van den vrede en de onafhankelijkheid van het eiland Cuba, gelijkstelde met eene oorlogsverklaring en dat zij daarom haren gezant uit Washington had teruggeroepen en de diplomatieke betrekkingen had afge broken. Derhalve had het Congres van de Vereenigde Staten van Amerika door eene 25 dezer goedgekeurde wet verklaard dat itaah er oorlog tusschen de twee landen o sedert 21 April j 1., dien dag Blijkens mededeeling van Hr. Ms- §eZ^ te Madrid heeft de Spaansche regee 1 rif besloten de onzijdige koopwaar vijandelijke vlag te eerbiedigen, 9 5 de vijandelijke onder onzijdige, beide uitzondering van oorlogscontrabanden. Zonder van haar recht om de kaap g uit te oefenen afstand te doen, Spaansche regeering daarvan v0° geen gebruik maken. Ook heelt die regeering de er jg? uitgesproken van het beginsel, dat blo werkelijk moeten zijn om erkend te wot nister De gewone audiëntie van den m' van Binnenlandsche Zaken zal op Zate 30 April 1898 niet plaats hebben. Air De nieuwbenoemde gouverneur van de kolonel J. B. Van Heutz, zal, tie1 Bat. Hbd., den 3n Mei de reis naar leh aanvaarden. 0lef De Java-Bode meldt: »Met het oog op de naderende P01 expeditie wordeD, naar men ons mede voorloopig geen buitenlandsche ver wegens langdurigen dienst meer ver)eeI1 De heer Van Kerkwijk nam gistere'1 plaats in de Tweede Kamer, wege":' p, ziekte geruimen tijd onbezet geö weder in. Ook de heer Kerdijk was weer te° woordig. Volgens een bericht uit Frankfurt de Spaansche Regeering zich met he^ Westph. Kolensyndicaat in verbindiufe f steld voor de levering van Ruhrkole" haar oorlogsschepen en kocht zij \fi schikbaren voorraad op. De levering Rotterdam geschieden. ;p Volgens een ander bericht moeter. 0 j het Belgische kolenbekken van Cha ^ep groote bestellingen van wege Spanje he plaats gehad. De Haagsche tram keert een di<"^ uit van f 4.40 per aandeel van f 10^ te" uitgaven namen sterk toe en de ontva"°, verminderen. Het voordeelig saldo bed'9 149,221. of De Gemeentestem geeft, als m" ddel of- de in den laatsten tijd zoo herhaald gekomen onregelmatigheden en onee heden bij gemeentelijke financiën he voorkomen, in overweging, dat bij e^"6 jeti vinciale griffie eenige ambtenaren aangesteld, uitsluitend belast met de g|) om de kassen der gemeente-ontvange'3 hun boeken te contróleeren. Een noe" p waard financieel bezwaar kan daar f niet bestaan; jaarwedden en re's pt zouden voor ieder misschien f 20b dragen, en de ingezetenen der Sea>e^eioe zouden gaarne, in den vorm van eene verhooging van Rijks- of provinciale be'9' in die kosten bijdragen. p (0' Voor de verkiezing van een lid de' vinciale Staten moet te 's-Gravenhag0 stemming plaats hebben tusschen de mr. W. Dolk en mr. M. J. C. M. Kol^p. die resp' 2607 en 2119 stemmen h'00 De uitslag van de gisteren te 's l'^ hage gehouden herstemming voor e van den gemeenteraad in district volgendepje1" Uitgebracht 1521 geldige stemme11' ^sp(i van verkreeg jhr. mr. T. A. J- v9" van Wijck 822, de heer J. M. S10^ 699 stemmen, zoodat de heer Van As Wijck is gekozen. efib1^ In de haven te Zaandam lost op 't fijSl het Engelsch stoomschip Aasanict 'Il0.j ie uit Akiab voor Wormerveer. Te'v freveef prijs der rijst sedert de inscheping 0 f2.— per baal is gestegen en de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2